Przegląd nowoczesnych kotłów zasypowych na węgiel i drewno

Zaktualiowano: 7 marca 2024

To jest niepełna lista kotłów zasypowych spełniających wymogi 5. klasy / Ecodesign. Należy montować je w komplecie z buforem ciepła. Można takie kotły instalować wszędzie gdzie nie zakazują tego miejscowe uchwały antysmogowe.

Lista na pewno nie obejmuje całej oferty rynkowej – jedynie to, co autorowi udało się znaleźć.

Lista zawiera po prostu kotły spełniające wymogi 5. klasy / Ecodesign. Nie są to kotły "wybrane", ani "polecane", ani nijak sprawdzone.

Kotły na drewno

Kotły posiadające certyfikat Ecodesign tylko na drewno (nie można w nich palić węglem):

Kotły na węgiel i drewno

Kotły posiadające certyfikat Ecodesign jednocześnie na węgiel i drewno (czego przykrym skutkiem ubocznym jest brak możliwości uzyskania dofinansowania w programie Czyste powietrze, który nie obejmuje kotłów na węgiel):

Kotły węglowe

Kotły posiadające certyfikat Ecodesign tylko na węgiel (nie można w nich palić drewnem):

Ciężkie przypadki

Kotły co do których są jakieś niejasności, problemy, haczyki.

  • Fokus Multifuelled - ludzie zgłaszali trudności z uzyskaniem od producenta certyfikatu Ecodesign, podobno kocioł jest przebadany na pellecie i węglu brunatnym (paliwo zakazane w prawie całym kraju) a certyfikatu na węgiel kamienny i drewno brak. Jeżeli to prawda, użytkowanie kotła będzie nielegalne, zagrożone karami.
  • Dakon DOR 4F – według dostępnych w internecie danych, kocioł nie spełnia 5. klasy emisyjnej a jedynie 4, badany na czeskim węglu brunatnym (paliwo zakazane przez wszystkie uchwały antysmogowe)
  • PEREKO Blue Delta – kocioł wyłącznie na Błękitny Węgiel, nie można w nim palić zwykłym węglem ani drewnem!

Wszystkie w/w kotły potrzebują bufora ciepła

Niezależnie od tego, co twierdzi producent/sprzedawca/ludzie na forach, każdy z w/w kotłów, aby spełniał normę emisyjną 5. klasy, musi być podpięty pod bufor ciepła.

Jedynym jak dotąd (znanym mi) wyjątkiem od tej reguły są niektóre modele czeskich kotłów Blaze Harmony – mogą pracować bez bufora ciepła lub z dużo mniejszym zbiornikiem niż wymaga standardowo norma PN-EN 303-5:2012. Tyle, że to cenowa ekstraklasa...

Kotły zasypowe (bez podajnika) bada się tylko podczas pracy na 100% mocy, bo wiadomo, że na mocy zmniejszonej do 30% badania nie przechodzą. Zgodnie z normą PN-EN 303-5:2012, w takim wypadku kocioł musi obowiązkowo pracować z buforem ciepła, aby zawsze realnie pracował na pełnej mocy, czyli mógł spełnić normę emisyjną 5. klasy.

Gdyby ktoś skonstruował kocioł zasypowy, który przejdzie badania tak jak automat: zarówno na 100% mocy jak i na 30% mocy, wtedy mógłby pracować bez bufora (i jest taki kocioł póki co może jeden – to wspomniany czeski Blaze Harmony, jednak nawet dla niego producent zaleca mniejszy bufor, bo znakomicie poprawia on kulturę pracy w cieplejsze dni).

Coś dodać?

Trafi tutaj każdy kocioł zasypowy spełniający wymogi 5. klasy / Ekoprojektu – wystarczy podesłać.

Czemu tak drogo? Czemu tak mało? Gdzie się podziały kotły za 2000zł od lokalnego spawacza?

Wprowadzenie norm emisyjnych dla kotłów węglowych przemeblowało rynek jak nigdy dotąd. Jeszcze kilka lat temu działający (kiepsko, bo brudno i nieefektywnie, ale działający) kocioł można było kupić za niecałe 2000 zł. Obecnie potrzebne jest kilka-kilkanaście tysięcy złotych.
Czytaj więcej: zakup kotła na drewno / węgiel w 2024 roku
.

Gdzie jest dawny ranking kotłów? Został zlikwidowany z powodu braku sił i środków na jego należyte utrzymywanie.

210 myśli nt. „Przegląd nowoczesnych kotłów zasypowych na węgiel i drewno

  1. Podpis

    Dakon Dor spełnia wymagania emisji 5 klasy i posiada certyfikat Ecodesign. Nie spełnia wymagań 5 klasy w zakresie sprawności energetycznej dlatego jest zaliczony do 4 klasy. Obowiązujące obecnie rozporządzenie określa tylko zakresy emisji (Dadon Dor je spełnia) oraz minimalną sprawność dla kotłów badanych po wejściu w życie rozporządzenia V2 (Dor był badany wcześniej). Reasumując - może być sprzedawany. Czy może być montowany to już kwestia lokalnych ustaw antysmogowych.

    Odpowiedz
  2. Jacek

    Ja patrzę na ten ranking trochę inaczej.
    Nieważne czy patrzymy na niego przez pryzmat dotacji gminnych (u mnie to 50% max 3000pln) czy przez pryzmat dotacji z programu Czyste Powietrze, to zupełnie inaczej wygląda jakość do ceny gdy przeliczymy go przez to ile możemy dostać z dotacji (u mnie 60% choc wolałbym zapłacić całość a nie mieć dwóch rencistów) to tańczę piece już się az tak nie opłacają albo wcale się nie opłacają. Defro za 2000 a vidarus za 3000 to juz nie interes. Oczywiście w wypadku zastosowania bufora. Rozumiem że przy doplacie 30% czy żadnej, to juz zupełnie inna bajka.

    Odpowiedz
  3. Jacek

    Viadrus u22 economy. To samo co u38/32/68 tylko cena 4700 za 16KW plus 10 lat na żeliwo które spokojnie żyje 20. W zasadzie nie widzę czym te kotły się różnią. Parametry są identyczne.

    Odpowiedz
    1. manio

      może chodzi o grubość żeliwa, poza tym U22 nie ma szybki. Kiedyś Defro wypuścił serię "economy" no i te kotły miały blachę 5 mm zamiast 6, lub 4 mm zamiast 5, już nie pamiętam dobrze

      Odpowiedz
      1. Jacek

        Dowiadywalem się. Nie ma podwórza pod ruszt, tylko drugorzędne i inna konie spalania.
        Nawet jeżeli żeliwo jest cieńsze to eksploatowane właściwie raczej na głowę bije inne piece. Ma 10 lat gwarancji a to jest bardzo dużo. Gdybym był fanem elektroniki to kupiłbym E68. Viadrus nie ma serwisu na Polskę więc to nie takie łatwe.
        Patrzę na to tak że dłonie można oczekiwać 20 lat pracy, te piece są czlonowe i można je naprawiać (w zasadzie samemu). Części są. Patrząc to przez pryzmat dopłat to jak piec strzeli to raczej nie dadzą dopłat po raz drugi. Myślę że piece w kolejnych klasach nie będą na tyle skuteczne i czyste by robili na nie doplaty. Z tego co wiem to najszybciej będą wycofywać 15 letnie piece i to raczej się zmieni. Szczegolnie ze w tej chwili doplacaja za złomowanie mające strasznego syfu. Do tego ja nastawiam się na drewno więc te piece trudniej ruszyć. Troche automatyki i nic lepszego nie jest mi w zasadzie potrzebne. Tylko większy zasyp w takim piecu albo poprostu pełnowymiarowy bufor,zgodnie z wyliczeniami z Cieplowłaściwe.Pl. Z tego co oglądałem to defro HG 25 (moc 23) jest bardzo fajny. Budowa jak atmos, zasyp wielki i konstrukcja jak ich najdroższe modele. Chyba o 40% taniej niż odpowiednik. Nie jestem ksenofobem, jednak jest polski i to fantastycznej spółki.
        Nie pytałem ich jak z paleniem drewnem w Optimie DS bo niestety żeby mieć opcje węgiel to raczej HG odpada bo doradcy z cechami panicznie taka na trasie pytanie. Niestety jest tylko moc 23KW I sterownik nie ma poci pogodynki więc trzeba dobre 500 PLN wywalić na dodatkowy sterownik.
        Viadrus ma identyczna konstrukcje co węglowe, więc węgiel plus drewno to żaden problem. Choc nie wiem po co. U nas na Śląsku po cenach rynkowych drewnem kominkowym cena tony węgla wychodzi 450-530. Za gotowy, pewny towar. Bo na drewnie dużo gorzej oszukać jak klient się jak kupować. Z weglem 600 kg zamiast tony poradzi się trafić... A u nad i tak na Śląsku wtorek tani.
        Żadnego ekogroszku tylko bufor i drewno. Niestety najtańsze czeskie bufory bez ocieplenia są za przedpłata. 1500 l za 2000 plus transport. Najtańsze które znalazłem w kraju to 1800pln z 900l (o taki pytalem by wszedł do piwnicy o wys 210) a drewno można samemu wyrobić i będąc skrupulatnym to o kosmicznych cenach w lasach państwowych można zrobić 75pln za tone.

    2. Cejlon

      Wiadrus U22 różni się i to mocno od u32 i u38 wystarczy przeanalizować przekroje. Natomiast praktycznie brak jest różnic pomiędzy 32 a 68. Różnica w budowie kamionki i w zależności od wersji z dopływem powierza trzeciorzędowego. Zadawałem pytania w serwisie Wiadrusa prosząc o doprecyzowanie różnic, zbyli mnie odpowiedzią, że to jest tajemnica producenta. Ceny (internetowe z dostawą) z kwietnia 2020 u22-4200zł., u32- 5900zł. i u68- 6500 zł. Miałem piec wiadrus u26 (był przewymiarowany 30 kW) sprzedałem go za w miarę zadowalającą cenę i zakupiłem wiadrusa u 32 ale o mocy 15 kw. Czy była to mądra decyzja będę wiedział w następnym sezonie grzewczym.

      Odpowiedz
      1. palacz

        Cześć. No i jak się sprawuje ten U32? Bo muszę wymienić kocioł i zastanawiam się U32,U68 może U22 economy ewentualnie jakieś Polskie dolnego spalania

    3. No comment

      Info ze strony Viadrus.com.pl:

      Obecnie firma VIADRUS zaprzestała całkowitej produkcji kotłów żeliwnych i należy rozważyć modele innego producenta. Nie wiesz jaki kocioł wybrać?
      Odwiedź stronę z kotłami zasypowymi w 5 klasie i ekorojekt lub rozważ zakup kotła z podajnikiem.

      Odpowiedz
  4. Jacek

    Zna ktoś jakiegoś takiego producenta buforow? Same baniaki bez niczego. Raczej południowa Polska. Śląsk przemysłem stoi a w googlu nic...

    Odpowiedz
    1. Krystian

      Witam ja posiadam bufor kombinowany, tzn. zbiornik cwu w zbiorniku wody kotłowej. W proporcji 200/800 litrów. Bufor wraz z kotłem DS zamówiłem przez internet ze strony p2ar.

      Odpowiedz
      1. grzegorz

        witam
        Jaki pan zakupił kocioł?jaka moc ? ile kosztował?a ile kosztował zbiornik? jak się to wszystko sprawuje?jest pan zadowolony?jaki ma pan metraż ? i jak ocieplony dom? ile godzin trzeba palić aby nagrzać bufor? i na ile starcza przy średniej temp 0 C?
        pozdrawiam i czekam na odp

    1. Jagiełło trzeci.

      Dokładnie.. nic nie zrobili tylko przepychanki przy korycie. Dziesięć lat temu powinni zrobić z tym porządek.

      Odpowiedz
    1. stanislaw

      jeżeli już to sprawdza się PMP. mam go i 18kW i jestem bardzo zadowolony, prawie bez roboty oprocz popiolu, całość czyszcze raz na 2 miersiące. Wszystko spala , dymu nie ma , zasyp od góry raz na dobę , tylko przerusztowanie wg.uznania ,pracuje jak na gazie. 100% zadowolenia i spokoju.

      Odpowiedz
      1. romek

        Dzień dobry . Proszę jeszcze napisać ile metrów powierzchni i czy jest bufor oraz czym Pan pali. Jestem w trakcie wymiany kotła i się zastanawiam nad mpm .Pozdrawiam

  5. Jan

    Wysyłałem już Panu Wojtkowi. Jest dość tani kocioł na drewno z modulacja minimalna 38% (12kW) do 43%. Nie jest kosmiczne drogi i wyjątkowy.
    Jeden patent przez kalkulowane dokładamy przy 2 dołożeniach pozwala zejść do 11% a sadze ze pokombinować można jeszcze niżej przez układanie i skład jakościowy wkładu. Ale to są jedne z najmniejszych zalet.
    Ogólnie to 20kW bufor 700l choc mysle ze i z wielką kultura palenia misja na 500l zejść.
    Cena bez bajerów ochrony powrotu i tulburatorow chyba od 9300. (wersja 50% modulacji) ale 7 lat gwarancji. Wypas tylko bez lambdy 10800. Starsza droższa wersja od 14 tys tylko bez lambdybi zapalarki. Nic więcej nie mowie bo nie znam tego i nie wiem czy nie będzie to jakby reklama z mojej strony. Przejrzałem wszystkie kotły zasypowe na drewno z BAFA i jeszcze trochę innych i nic takiego nie widziałem. Nerke bym sprzedał by go mieć :)))) hahahahah
    Nie mogę się doczekać nim do nich pojadę bo u nas nie ma dystrybucji.

    Odpowiedz
    1. Wojciech Treter Autor wpisu

      Pojemność bufora nie zależy od kultury palenia czy tam czego jeszcze, ale od mocy i pojemności zasypowej. Jest w normie określone: 100l na 1kW mocy kotła. Nie wiem czy to jest wartość słuszna. Pewnie z jakimś tam zapasem żeby dla wszystkich kotłów na rynku to było dość. Tyle w DTR tego kotła podają jako pojemność maksymalną – a norma uznaje to za poj. minimalną. Bo bufor ma zapewnić zawsze pracę na pełnej mocy, czyli jeden pełny wsad powinien się móc spalić na full mocy nawet gdyby odbioru ciepła z bufora nie było wcale.

      Nie ma najmniejszego problemu, by tu nazwy i adresy podawać. Reklamę i handlarzy czuć na kilometr.

      Odpowiedz
      1. ChefronPC

        Dodatkowo trzeba brać pod uwagę, że woda w buforze nie wychładza się w normalnych warunkach poniżej 20 stopni a przy pracy ciągłej ogrzewania to minimum 30-40 stopni. Maksymalna temp. kotłów to 85. Więc licząc pojemność cieplną wody trzeba brać tylko różnice Min,Max temperatury bufora. U mnie wyszło dla MPM 10kW bufor 1000L dla zakresu 35 - 85 stopni. aby pełny zasyp nie przegrzał bufora.

  6. technik

    Bufor moze byc zrobiony z zbiornika po sprezonym powietrzu. Zbiorniki te s a z grubszej blachy niz bufory i nawet jak juz nie przechodza badan UDT na 0,8MPa to na wodzie pod cisnieniem 0,2MPa jeszcze lata wytrzymaja.
    Izolacje warto zrobic samemu, ta fabryczna to takie minumim - ok. 10cm. Jak pomieszczenie pozwala to warto dac nawet 50cm izolacji.

    Odpowiedz
  7. Jan

    Wojtku to na pewno jest 100l na kW?
    Cześć producentów przywołuje wzór z normy.
    Czesi prezentują go następująco :
    Q zbiornika = 15 *czas palenia *moc minimalna kotła* ( 1 - 0,3 *obciążenie budynku /moc minimalna kotła).
    Polscy producenci minimalna pojemność wyliczaja dla stalopalnosci 5h. Choc fragmenty normy które znalazłem mowia o minimalnej pojemności 300l.
    Czescy producenci wskazują że na kotlikowe doplaty musi być 55l /kWh a u nich norma przecież jest taka sama EN 303-5:2012. Minimum dla dopłat pewno wprowadzili bo można się uprzec" że godzinę palę i koniec., tutaj mam warte kuchenna na który wasze węgiel ".
    Tak w ogóle to badając dopłaty i kombinujac, szczegolnie po lekturze tego super yyy bloga doszedłem do wniosku że wezmę dwa źródła ciepła - kominek, szukając za wkładem znalazłem to ze są na mnie dopłaty bo większość ma certyfikaty a dopłaty na dwa źródła ciepła też są. W tym tygodniu będę w WFOŚIGW to się dowiem o te normy i co o oni o tym mowia.

    Odpowiedz
  8. Jan

    Czyste Powietrze nie dopłaca do kominka jednak premia i ulga modernizacyjna już tak, przynajmniej sląska skarbówka BGK tak interpretuje przepisy. Więc 34,4% dopłaty można dostać, nie to na to.

    Odpowiedz
    1. Wojciech Treter Autor wpisu

      Ile? 120%? A nie, tylko 93%. Minimalny wymóg 5. klasy to 88%.
      Wszystko powyżej 90% już nie ma większego znaczenia a tylko zwiększa szansę na problemy z kominem.

      Odpowiedz
  9. Maniek

    Czekam na kocioł "kirgiski" (pewnie z automatu spełniałby wyśrubowane normy) z możliwościa łatwego zainstalowania palnika pelletowego, żeby dogrzewać chałupę podczas nieobecności palacza albo i całej rodziny. Póki co nie widzę, no chyba że są jakieś zagraniczne konstrukcje ?

    Odpowiedz
      1. Maniek

        Otóz to, tylko przypomina, i niestety, ale "[...]niepodobny do niego w zasadach działania i emisjach]...]" i do tego przekombinowany z założenia czym powinno się palić. "[...]Zębiec Szafir według DTR jest przystosowany do spalania węgla o uziarnieniu 30-50mm. Problem w tym, że taki węgiel w Polsce nie istnieje.[...]".

        Uważam, że może rozsądniej byłoby zaryzykować instalację kotła spalającego i drewno i węgiel w szerszym zakresie, żeby uniknąć szoku po skoku cen paliw związanych z ostatecznym wdrożeniem i wyegzekwowaniem uchwał antysmogowych.

        Jako alternatywę brałem pod uwagę coś "prostszego", np. nowego Viadrusa Herkules U68 (możliwośc dołożenia członów na plus, kto wie), ale nie widzę możliwości zabawy z palnikiem na pellet. Dodatkowo z powodu wymogu zastosowania buforu ciepła blado to widzę. Według kalkulacji na http://cieplowlasciwie.pl/ bufor ciapła wyszedł mi od 2100 do 4100 litrów (dom z lat 90tych, trzy kondygnacje, ogrzewane tylko dwie, 15cm termoizolacji).

        W skrócie: musi to być prosta konstrukcja spalająca węgiel + drewno + ewentualnie dająca możliwość zainstalowania palnika na pellet. Poczekam jeszcze, teoretycznie mam czas na pozbycie się starego kotła do 2022/2023. Może do tego czasu któryś producent albo dystrybutor wypuści na nasz rynek ciekawszą konstrukcję.

    1. Wiesław

      Mam kocioł Eko-Wery. To jest dziadostwo. Mogłem poczekać rok i kupiłbym lepszy. w tym czasie nie było wyboru, a ja "w gorącej wodzie kąpany" napaliłem się bo taki super z palnikiem dymu. Dziadostwo i tyle mam do powiedzenia o tym szajsie

      Odpowiedz
      1. Julia Nowicka

        Czy mógłby Pan się do mnie odezwać? Mama chce kupić ten piec i szukamy opinii - 513 908 677

    1. Palnik

      łatwy do przeróbki palnika (a la Piecuch) z czyszczeniem rzeczywiście lipa,ale jest kilka podobnych z taka klapką. Kamen to dosc popularny gracz na lokalnym podkarpackim rynku,ale klepał duzo kopciuchów GS, pożniej wszedł w podajniki,a zasypowca DS wprowadził za późno. Wieść gminna niesie,że szykują się zwolnienia (dość duży zakład) właśnie z tego powodu,zamówień brak, minie trochę czasu,zanim ludzie zaczną wymieniac dotychczasowe kotły po wprowadzeniu uchwał antysmogowych. Mieli kilka typów GS i klepali kasę,teraz nastąpił zastój na rynku,zresztą w cena podajników się wyrównała (9-10k) a wybór duży.

      Odpowiedz
    1. Wojciech Treter Autor wpisu

      Wycofany z produkcji. Tyle wiemy ze strony producenta.
      Podstołowo chodzą słuchy jakoby Defro wszystkie kotły węglowe wykasowali, automaty też. Strona na razie tego nie potwierdza.

      Odpowiedz
  10. Stolarz

    Jak dla mnie to dziwne. Czyżby Defro wiedziało coś czego my nie wiemy , czyli np przyszłościowy zakaz spalania kopaliny w PL?

    Odpowiedz
    1. Wojciech Treter Autor wpisu

      A może po prostu na tyle rozwinęli inne "nogi" swojego biznesu, że ta przestała być im konieczna?

      Odpowiedz
    1. Anonim

      ta a w nim pali się wszystko co na całym ruszcie i kopci na kotłownie jak drzwiczki otworzysz. w zębcu to są dwie oddzielne komory -zasypu i palnika.

      Odpowiedz
  11. jacek

    A propos kotła Kamen WDS widziałem na żywo i wbrew grafika które krążą po internecie ma otwór do czyszczenia na plecach kotła. Dodam że na pierwszy rzut oka komora zasypowa jest dość spora.

    Odpowiedz
  12. Krzysiek. K

    Witam wszystkich, ja kupiłem defro dws 22, mam nawet schemal w pdf, jeśli komuś potrzebny. Szkoda ze tego wizjera do płomienia brak, dałem 4800zl, stoi jeszcze nie zamontowany więc filmiku nie nakręcę, jak skończy się majowe zimno to zacznę montaż.

    Odpowiedz
  13. Robert

    Stosujecie u siebie zbiorniki buforowe z kotłem na paliwo stałe jeżeli tak to uważacie że to dobra instalacja? Jakie macie pojemności buforów/moc kotła?

    Odpowiedz
  14. kgracjank

    Siema
    Na dzień dzisiejszy (02.08.2020) jak potrzebuje kotła na drewno z ECODESIGN (woj. Lubelskie, powiat Włodawa) to nie ma prawie wyboru ??? A znalazłem coś takiego: Lazar Holz Master 20 kw oraz Klimosz Wally Holz 25 kw no i jeszcze Atmos 25kw - te trzy i w tych mocach co wymieniłem mają niby certyfikat ecodesign i komorę na drewno dużą, szczapy nawet 50 cm długości. Coś jeszcze by było, na co mam patrzeć a nie wydać majątku no i żebym odbiór chałupy legalnie dostał. PS bufor ciepła się właśnie "struga" do niedoszłego kotła, bufor jakieś 1400 litrów.

    Odpowiedz
  15. technik

    Na bufor nadaja się używane zbiorniki po sprężonym powietrzu. Tylko trzeba otworzyć otwór rewizyjny i sprawdzić czy od dołu zbiornik nie jest za mocno skorodowany.
    Te zbiorniki są projektorwane na cisnienie 0,8MPa i wieksze, i podlegaja pod UDT - zatem badania w tym próby muszą przejść. Ścianki taki zbiornik ma nawet o 100% grubsze niż typowy na bufor który ma ciśnienie obliczeniowe 0,3MPa.
    Takie zbiorniki często idzie kupić za cene złomu użytkowego.
    w lepszym stanie idzie kupic zbiornik za ok. 3000zł o pojemności 1m3 i na ciśnienie 3MPa - grubośc ścianki ok. 5mm. Taki zbiornik w układzie CO powinien wytrzymać przynajmniej 30 lat.

    Odpowiedz
  16. Johnny

    Prawdę powiedziawszy, to mając chwilę czasu i trochę miejsca, bez trudu można zmajstrować piec CO o całkiem przyzwoitej wydajności. Zwłaszcza gdy ma się trochę miejsca i obudowę wymuruje, zamiast korzystać z metalu. Dobrze sprawdza się zwykła konstrukcja pieca z kanałami dookoła paleniska, opadającymi pod spód, po prostu w miejscu ścian wewnętrznych umieszczamy wkład wodny. Pali to o wiele lepiej niż tanie kopciuchy z przed lat. No i koszt zamyka się bez problemu w 1500zł. Oczywiście zawsze można zamontować bufor, co jest jak najbardziej polecane.

    Odpowiedz
  17. Aleksander

    Pytanie zasadnicze czy ten czeski wynalazek Blaze Harmony można będzie użytkować w Polsce zgodnie z wymaganymi certyfikatami?

    Odpowiedz
  18. Anonim

    na dzień dzisiejszy niema kotłów w Polsce z bardzo mocno pochylonym rusztem aby węgiel zsuwał się do palnika o prócz zębca.

    Odpowiedz
  19. Paweł

    Zastanawiam się nad zakupem pieca MPM DS II 14 kW zasyp górny lub ZĘBIEC SZAFIR 12 kW i nie bardzo wiem który wybrać . Może ktoś użytkuje któryś z tych pieców i podzieli się spostrzeżeniami .

    Odpowiedz
    1. Robert

      Kocioł MPM DS ma zasadniczo dwa problemy.
      Jednym jest zacinający sie ruszt, który jest niepoprawnie skonstruowany. Ruszt ten zacina się podczas prób rusztowania, gdy między elementy podejdzie coś innego niż popiół, a takich kawałków w popiele jest sporo. Ruszt też blokuje się, gdy jest przez jakiś czas nieużywany. Gniazda w których obracają sie żeliwne elementy rusztu są wykonane ze stali i dość ciasno pasowane. Wystarczy, że nie palimy krótki czas i rdza blokuje skutecznie ruchomość rusztu. Odblokowanie jest bardzo pracochłonne.
      Drugim problemem jest użyta ceramika. Tylko jeden element ceramiczny jest wykonany z właściwego materiału, reszta elementów to płytki szamotowe docinane szlifierką. Co więcej płytki są sztukowane, co wynika z chęci obniżenia kosztów produkcji. Niestety szamot nie nadaje sie do tego celu i elementy szamotowe nawet już po roku eksploatacji zaczynają pękać.
      Na życzenie mogę podesłać zdjęcia pokazujące te problemy w moim kotle.

      Odpowiedz
      1. Paweł

        Dzięki Robert za info o piecu MPM właśnie go zamówiłem czytając od 3 miesięcy opisy i komentarze dotyczące pieców węgiel - drewno chyba nie ma pieca który by był bez wad po twoich uwagach będę wiedział co mnie czeka . Jeżeli byś był tak miły to poproszę o zdjęcia jak to wygląda u ciebie

  20. logos

    Dzień dobry,
    czy ktoś może mi wyjaśnić czym różni się kocioł na drewno ( nie zgazowujący) np wspomniany Setlans SELVAN od ,na przykład pieca na węgiel mpm ds?
    Rozumiem żę setlans jest węzszy i to wszystko? nie widzęinnych różnic. Czy w piecu na węgiel nie można palić drewnem? lub odwrotnie?

    Odpowiedz
  21. Piotr

    Witam.
    Jestem zmuszony zrobić przymiarkę do zakupu kotła na drzewo + bufor dla domku o powierzchni ok 180 m2. (ogrzewany grzejnikami)
    W związku z tym mam pytanie do użytkowników takich zestawów o wskazówki jaki typ kotłów polecacie z własnego doświadczenia lub wiedzy.

    Odpowiedz
  22. jun

    czy nie mógłbyś nie usuwac starszych wartościowych rzeczy? szczególnie chodzi o ranking kotłów, nie rozumiem, dlaczego zniknęły stare wpisy? przecież mozna zrobić nawet podstronę "archiwum", zakładasz tylko tu i teraz, a przecież może czyta to ktoś z poza UE, ktoś kto potrzebuje informacji życiowej a nie tylko w ramach poprawności. W góle nie myślisz, że może ktoś zza wschodniej granicy szuka kotłów na tej stronie, by sobie kupić, choćby używany. Bardoz proszę o przywrócenie w jakiejś formie, np., zakładaka "archiwum" dawnych wpisów o kotłach, ranking i opisy

    Odpowiedz
    1. Wojciech Treter Autor wpisu

      Ranking był od zaplecza powiązany z cieplo.app i wyleciał przy okazji dużej aktualizacji tamtej aplikacji – utrzymanie go w działaniu, nawet jako archiwum, wymagałoby znacznego nakładu pracy. Nie widzę w tym sensu w sytuacji gdy prawie wszystkie kotły tam ujęte wypadły z legalnej sprzedaży. Ludzie spoza UE to niecałe parę procent ruchu na stronie.

      Poza tym nie przypominam sobie żebym cokolwiek usuwał.

      Odpowiedz
  23. Darek

    Witam wszystkich,
    poszukuję alternatywy na wymianę niby kopciucha. Dom nieocieplony. 2 piętra, grzejniki żeliwne, instalacja stalowa. Obecny piec KBO 25 kw, dobrze się sprawuje, ale nie ma papierów do dalszego palenia.
    Ceny gazu ostatnio szaleją, węgla i pelletu też. Zastanawiam się jakie byłoby najlepsze rozwiązanie? Dodam, że raczej nie chciałbym wymieniać całej instalacji, ewentualnie dołożyć zawory na grzejniki. Tylko czy kulowe czy termostatyczne?
    Będę wdzięczny za każdą poradę.

    Odpowiedz
    1. Wodzu

      Pal dopóki można i się nie czepiaja , ale jak masz żeliwne grzejniki to One działają jak bufor. Więc te nowe kotły średnio będą wydolne pod stara instalacje. Ja mam ten problem kupiłem Stalmarka Agro 12/20 kw i średnio daje rade przy centralnym jeszcze mam zasilanie górne. Musiałem kryzowac grzejniki dodam, że mam połowę wymienionych i mimo pompki na 3 biegu to nie dawało mi bez kryzowania rady grzać grzejników na końcu instalacji. Teraz myślę o zakupie Sasa Varmo w razie co i niech stoi czeka na swoje czasy

      Odpowiedz
  24. Raddi

    Tez szukam kotla zasypowego.mam kopciucha 20kw spala dobrze ale trzeba wymienic.bufory 2x 1000L juz czekaja.
    Idealnie by bylo uniwersalny wegiel i drzewo.
    Zastanawiam sie co w tych kotlach siedzi ze ceny tak poszly w gore?troche szamotu w niektorych tyle nie kosztuje 🙂

    Odpowiedz
  25. Szszymon14

    Może mi ktoś wyjaśnić czym jest współczynnik efektywności energetycznej i jaki ma to związek z klasą kotła i certyfikatem ecodesign?

    Odpowiedz
    1. Wojciech Treter Autor wpisu

      współczynnik efektywności energetycznej

      Pochodna sprawności, ale skorygowana o nakład energii nieodnawialnej.

      z klasą kotła

      Od w/w współczynnika zależy klasa energetyczna kotła.
      Wunglowe kotły będą miały klasę C/B, biomasowe – A/A+, mimo że oba kotły mogą mieć identyczną sprawność, ale jeden spala paliwo kopalne a drugi odnawialne.

      Odpowiedz
      1. Piotr

        Witam wszystkim , czy ktoś posiada piec Unieko 11 kw (biadała) , jak to się sprawuje czy to coś warta . W opisie pisze do palenia węglem A jak jest z drzewem jak duże sztapy drewna

  26. Dziękuję, pozdrawiam

    Cześć, przestudiowałem już większość strony, zostało mi chyba tylko przeczytać tę zielone ustawy...

    Mam Defro pierwszej kategorii 20kw 2005/6 rok.
    Kotłownia nie ma możliwości rozbudowy, a mieści się w niej ten piec, hydrofor i boiler. Nie mam miejsca na kocioł pelet+podajnik, a gaz lub prąd to w obecnych czasach pętla na szyi. Teoretycznie do końca roku trzeba wymienić piec. Nie mam miejsca na bufor, nie ma fizycznie możliwości nigdzie go dać.

    "Jeżeli w twoim województwie nie ma póki co uchwały antysmogowej albo jest, ale nie wymaga ona jeszcze posiadania kotła 5. klasy – można tymczasowo zamontować kocioł zasypowy bez bufora, ale trzeba się liczyć z tym, że za lat co najwyżej kilka, gdy wymóg 5. klasy nastanie, trzeba będzie bufor dodać."

    Czyli jeśli był kupił kocioł drewno+drewno lub węgiel/drewno, ale nie miał bufora to co, z automatu spełnia czwartą kategorię? Niepełną piątą? Żadną?
    Jest to jakoś określone prawnie?
    Obstawiam, że straż miejska będzie sprawdzać tylko nalepki na piecach, ale pytanie czy inwestując kilkanaście tysięcy a piec z instalacją będę miał spokój czy to taka niepewna sytuacja bez bufora?

    Odpowiedz
    1. Wojciech Treter Autor wpisu

      Bez bufora kocioł nie spełnia żadnych norm. Nie ma żadnej klasy.
      Oczywiście możesz liczyć, że kontroli nie będzie albo że będzie niekumata i się nie dopatrzy – ale to już twoje ryzyko.

      Kotły Blaze nie wymagają bufora. Ale to nie są tanie rzeczy.

      Odpowiedz
      1. Dziękuję, pozdrawiam

        Dziękuję za szybką odpowiedź.
        Jest jakieś rozwiązanie które Pan widzi w takiej kotłowni?

        https://imgur.com/a/m6h9jYJ tutaj jest taka szybka rozpiska/ułożenie

        O ceny tych blaze chyba trzeba pisać, bo nie mogę znaleźć cen.

        Nie mam fizycznie możliwości nawet przestawienia ścian kotłowni. Ja wiem, że smutnych panów nie będzie to interesowało, w końcu można sobie założyć gaz, a potem płacić i płakać.

      2. Dziękuję, pozdrawiam

        Wiem o co miałem jeszcze zapytać. Zamontowania jakiegoś małego bufora tak po prostu żeby był spowoduje problemy czy instalacja po prostu będzie działała tak jak teraz jakby go nie było?

      3. Dziękuję, pozdrawiam

        Czy kocioł blaze może być użytkowany z kominem ceglanym? Jeśli za 15-20 trzebaby było zapłacić orientacyjnie z 15 tysięcy, to wyjdzie podobnie jak remont kuchni (za ścianą kotłowni gdzie ew mógłbym dać bufor 1k litrów w miejsce kuchni tradycyjnej z blachą), zakupienie bufora, większego naczynia przeponowego (do regulacji ciśnienia instalacji) zaworów sterowników i innych pierdół. No i z miejscem byłoby fajnie.

      4. Wojciech Treter Autor wpisu

        Każdy bufor jest lepszy niż brak bufora, ale myślę że mniejszego niż 300-500l nie ma co wstawiać, bo efektu prawie żadnego.
        Komin do pracy bez bufora na 100% wymaga wkładu.

      5. Dziękuję, pozdrawiam

        Panie Wojtku, jeśli taki bufor osiągnąłby temperaturę powiedzmy 70 stopni, to czy mogę nadal palić i nadmiar ciepła po prostu pójdzie w boiler i kaloryfery+ podłogowke? Czy trzeba przestać palić? Jeśli wyliczyło mi 2100l to jakbym założył jakiś mały (przez kwestie miejsca), powiedzmy 300, to szybko ciepło z niego ucieknie.

  27. Robert

    Witam jestem zmuszony wymienic piec tzw kopciuch.Czy sa piece wg nowych norm ,interesuje mnie zasypowy zeby był na wegiel i drewno oczywiscie wiadomo z montazem bufora.

    Odpowiedz
    1. Wojciech Treter Autor wpisu

      Nie znam żadnego który by miał kwit jednocześnie na węgiel i drewno. Setlans Multifuel był blisko, ale coś nie pykło i tylko nazwa została.
      Można wziąć dowolny kocioł na węgiel i okazjonalnie palić w nim drewnem tylko trzeba się liczyć że w razie 'w' dociekliwa kontrola mogłaby się przyczepić widząc w kotłowni stosy drewna przy kotle na węgiel. Kocioł na węgiel ma kwit 5.klasy/Ecodesign tylko na węgiel. Palony drewnem nie ma żadnej klasy.

      Odpowiedz
  28. Adam

    A jakie jest wasze zdanie na temat kotłów dwópaliwowych typu pellet + drewno czy pellet + ekogroszek? Może ktoś użytkuje?

    Odpowiedz
  29. Adam

    A to co mnie najbardziej irytuje w obecnych kotłach , to zapis w gwarancji obowiązkowych corocznych płatnych przeglądach. Ogromna większość producentów taki zapis w gwarancji umieszcza.

    Odpowiedz
    1. Dziękuję, pozdrawiam

      Ja to widziałem na atmosie i Defro chyba - 2 lata piec 3 lata z lodo, 5 z buforem 😡 Sam lodo ponad tysiąc złotych

      Odpowiedz
  30. Adam

    Patrząc na ilość kotłów opalanych drewnem i węglem na liście Wojtka mam jakiegoś kaca, że te kotły tak szybko znikają. Nie ukrywam, że coraz ciężej jest znaleźć szczególnie kotły opalane drewnem. Mam zatem propozycję do zainteresowanych o porzucenie trochę nowych modeli z poza listy aby ją uzupełnić.

    Odpowiedz
    1. Wojciech Treter Autor wpisu

      Taka jak na tabliczce znamionowej / w dokumentacji dołączonej do kotła. Ostatecznym potwierdzeniem klasy kotła jest certyfikat, który producent powinien dostarczyć razem z kotłem. Jeśli go nie było przy zakupie – trzeba się teraz domagać.

      Odpowiedz
  31. Adam

    Z tą klasą kotła na tabliczce znamionowej to nie do końca.
    Używam obecnie piec zasypowy. Z racji wprowadzonej ustawie antysmogowej w świętokrzyskiem, którą nakazuje udokumentowanie klasy kotła poprzez certyfikat, poprosiłem producenta o takowy przysłanie. W książce gwarancyjnej takowego nie było. Choć na tabliczce znamionowej było oznaczone, że jest to kocioł 5 klasy (najwyższej), producent przysłał mi informację i dokument, że kocioł jest klasy 3 a na tabliczce znamionowej został błędnie oznakowany. Po różnych perypetiach zakończyłem niedawno sprawę odszkodowaniem otrzymanym od producenta. Kocioł zakupiony w 2015 roku.

    Odpowiedz
    1. Wojciech Treter Autor wpisu

      Tak, jedynym dowodem na 'klasowość' kotła jest certyfikat. Tabliczka to tylko wskazówka. Zazwyczaj powinno jedno z drugim być zgodne, ale w kotlarstwie nie takie wały odchodziły. Prawie nikt się nie spodziewał, że tymi klasami i tabliczkami ktokolwiek kiedykolwiek będzie się na poważnie interesował.

      Odpowiedz
  32. klonus84

    No to racja, nieweim czy tu pasuje skoro to "przegląd Tanich i czystych kotłów zasypowych" chociaż cena jest pojęciem względnym dla jednego to dużo dla innego mało...

    Odpowiedz
    1. Wojciech Treter Autor wpisu

      dwu paliwowy drewno- pellet Rakoczy DUO

      30 tysięcy złotych.
      To miał być przegląd tanich kotłów. Nie kwalifikuje się.

      Odpowiedz
    1. F

      zapytałem producenta, to jest kocioł czysto węglowy, na drewno certyfikatu nie ma.
      Technicznie rzecz biorąc pewno palic drewnem można, ale tylko na własną odpowiedzialność. Ale formalnie - nie.

      Odpowiedz
  33. Daniel

    Jest coś teraz na rynku wartego uwagi- raczej z tych tańszych kotłów (zastanawiam się nad MPM DS Wood 14kw) ponieważ szukam czegoś co dołożę do ogrzewania gazowego w które niestety się ...wszedłem. Miało być pięknie a wyszło jak zwykle..
    Raczej drewno a moc coś ok 12kw.
    ???

    Odpowiedz
  34. Daniel

    Widziałem jeszcze DEFRO chyba DWS . Opisy mówią że jest to kocioł na węgiel ale sprzedawcy mówią że można w nim drewnem również. Ktoś się orientuje ocb? No i ma niby 5 klasę..

    Odpowiedz
    1. Wojciech Treter Autor wpisu

      Jest na liście.
      Jest to kocioł węglowy, posiada certyfikat tylko na węgiel. Palić w nim drewnem można co najwyżej na własną odpowiedzialność – nie ma certyfikatu na drewno, więc potencjalnie grozi to karą jak za posiadanie kotła bez certyfikatu.

      Odpowiedz
  35. Griss

    Wg ,mnie warto sie zainteresować kotłami firmy Heiztechnik. To kotły o wyższekj odporności, wyeliminowane sa elementy stalowe ktore ulegaly wczesniejszemu zuzyciu niz to co incydentalnei sie zdarzało przed laty. Wspiera sie tym samym polska firme i mamy dobry produkt w b. konkurencyjnej cenie

    Odpowiedz
    1. Wojciech Treter Autor wpisu

      Mowa jest tutaj o "tanich kotłach na węgiel/drewno".
      Nie widzę w ofercie tej firmy żadnego kotła na drewno ani węgiel (poza dwoma ekogroszkowcami na wymarciu).

      Odpowiedz
  36. czech1000

    UWAGA te kotły robione były chyba z chińskiego ryżu po 3 latach palenia suchym drewnem ścianki zaczęły się pocić i w końcu zaczął się lać ! Gdzie znajdę teraz producęnta tych przechwalanych kotłów co miały wytrzymywać 30 lat ? To chyba sprzedawca się pomylił i dopisał do 3 +0 JAK TAK MOŻNA OSZUKIWAĆ LUDZI W POLSCE NIE MA NA TAKICH TYPÓW PRAWA !!!!!!!!!!!!!!!1

    Odpowiedz
    1. Wojciech Treter Autor wpisu

      Które "te kotły"?
      Prawo jest – tylko trzeba umieć z niego korzystać. Ono nie przyjdzie pod drzwi i nie będzie cię prosić "no chodź, ja wszystko załatwię, dokopiemy tym oszustom".
      Najpierw roszczenia gwarancyjne, jeśli to nie pomoże – droga sądowa (gdzie oczywiście trzeba udowodnić że wyrób miał wadę). Owszem, wylewanie żali w internetach pełni funkcję terapeutyczną, ale nie posuwa ani o milimetr kwestii dochodzenia roszczeń.

      Odpowiedz
  37. Adam

    Ci do kotłów Blaze, wklejam ofertę od przedstawiciela.
    KOTŁY BLAZE
    - kocioł Blaze Harmony 18 kW korpus nierdzewny - 18 484 brutto na vat 23% do tego wymagany jest standardowy bufor zgodnie z rozporządzeniem 1000 L

    - kocioł Blaze Comfort 15 kW - 15200 brutto na 23% vat do tego wymagany jest bufor o mniejszej pojemności tj. 600-800 L

    - kocioł Blaze Praktik 25 kW (mniejszego nie ma) - 18000 brutto na 23% VAT montaż bez bufora ciepła.

    Odpowiedz
  38. Piotr S

    Tak się zastanawiam , kiedy któryś producent kotłów wpadnie na pomysł , żeby zrobić kocioł z szamotową komorą załadowczą bez styku z płaszczem wodnym . Zasyp w obecnych piecach zamiast wychładzać się na ściankach komory i tworzyć złogi , mógłby w końcu porządnie się wygrzać i nie odkładać części smolistych w komorze . A później ładnie dopalić się w palniku ceramicznym . Na razie widzę , że znakomita większość kotłów 5 klasy to przerobione piece z dołożonymi najniższym kosztem kilkoma cegłami szamotowymi .

    Odpowiedz
    1. Wojciech Treter Autor wpisu

      Myślę że skoro ludzie w internetach na to wpadli to tym bardziej dawno przerabiał to producent, który zęby zjadł na temacie.
      Albo to nie daje praktycznych efektów, które by usprawiedliwiały dodatkowy nakład pracy, albo wręcz szkodzi pod jakimś względem.

      Odpowiedz
      1. Piotr S

        Owszem . Temat jest trudny . Ale nie niemożliwy do rozwiązania . Od kilku lat śledzę poczynania na rynku pieców c.o. Przede wszystkim widzę trend . Kocioł ma być mały i kompaktowy . Komory zasypowe są mikroskopijne . Instalacje z buforami nagmatwane . Może trochę kombinuję , ale biorąc pod uwagę palenie drewnem , wystarczyłoby zaprojektować komorę zabudowaną szamotem na kawałki drewna o długości do 40 cm i pojemności ( w zależności od mocy kotła ) 50 - 100 litrów . Konstrukcja typu DS . Palnik ceramiczny , z zastosowaniem zwężki Venturiego do zasysania powietrza wtórnego (oczywiście przez kanał podgrzewany pod żarem . Przepływ przez zwężkę obliguje ilość zasysanego powietrza ( nie dochodzi do wychładzania spalin ) . Sterowanie powietrzem pierwotnym - miarkownik ( proste rozwiązania są niezawodne ) . Do takiego pieca bufor i chodzi wszystko jak złoto . Oczywiście grawitacyjnie ( z zastosowaniem najprostszego rozwiązania przeciwko cofaniu wody z bufora do pieca - zawór kulowy zwrotny ) . To nie teoria . Działa . Brakuje mi tylko pieca z szamotową komorą . Gdyby nie przepisy - sam bym takie coś zrobił . Efekt - obecnie 10 mp drewna na cały rok ( w tym kuchnia kaflowa ) - dom 140 m2 - temperatury 20 - 24 stopnie . Mam zamiar zejść do 8 mp po drobnej termomodernizacji ( trochę jeszcze ucieka ) . Pytanie . Dlaczego tego nie próbuję rozpowszechnić ? 2 powody . 1 Nie stać mnie . 2 Lobby producentów poradziłoby sobie ze mną bez problemów - za cienki jestem . Najlepszy jest łatwy pieniądz . Bez wysiłku . Skąd to wiem ? Jestem konstruktorem .

    2. BARTEK

      Ciekawy pomysł z tą komorą z szamot, można by nawet zastanowić się czy zamiast zwykłego użyć lepszy gatunek. Co do dyszy i palnika to już z lepszych materiałów np. cegła andaluzytowa może jakiś żaroodporny beton. Wymiennik rurowy mógłby wykonać zakład kotlarski koniecznie z funkcją rewizji/ czyszczenia. Całość mogłaby kosztować nieduże pieniądze.

      Odpowiedz
  39. Adam

    Jeżeli kotły blaze są drogie, ta także HOLZ
    MASTER za takowy powinien zostać uznany a na liście jest. Jego cena katalogowa to 23300 brutto.

    Odpowiedz
    1. Wojciech Treter Autor wpisu

      Lista powstała w czasach gdy wszystkie te ceny były znacznie niższe.
      A w ogóle to zmieniam tytuł żeby uciąć kontrowersje, co jest tanie, a co nie.

      Odpowiedz
  40. Adam

    Pobrałem sobie dtr Defro Optima komfort eko. W ogólnym opisie napisali, że podstawowym paliwem jest węgiel typu orzech. A w tabelce z parametrami kotła, że węglem typu groszek.

    Odpowiedz
  41. Adam

    Wojtek, mógłbyś wyjaśnić na czym polega zgazowanie drewna w kotlach Konstal kds+ czy Metal fach Semax opti, jak twierdzą ich producenci? Patrząc na ich konstrukcje, dochodzi tam raczej do spalania drewna metodą tradycyjną.

    Odpowiedz
    1. Wojciech Treter Autor wpisu

      Skąd ja to mogę wiedzieć? Ani tych kotłów nie projektowałem, ani nie badałem, ani nie używałem.

      Odpowiedz
      1. Adam

        Porównując je do kotłów zgazowujących drewno typu Holzgas, konstrukcja ich kotłów sugeruje raczej spalanie drewna w sposób tradycyjny, spalanie drewna w komorze spalania w miejscu wyłożonym ceramika. Chyba, że czegoś nie dostrzegam.
        Wysłałem zapytanie z prośbą o wyjaśnienie w jaki sposób dochodzi do zgazowywane drewna w ich kotłach: Metal Fach, Konstal i MPM. Zobaczymy co odpiszą.

      2. Wojciech Treter Autor wpisu

        Nie ma jasnej granicy: dotąd jest nie-zgazowanie a dalej jest zgazowanie. To bardzo uznaniowe. Szczególnie w sytuacji gdy uchwały antysmogowe zaczęły wymagać "instalacji zgazowujących paliwo", kotlarze zaczęli po prostu przyklejać taką etykietkę, aby móc dalej sprzedawać swoje wyroby. Nie podlega to żadnej weryfikacji w ramach badań. Tam się liczy tylko spełnienie norm emisyjnych.

  42. Adam

    1. Duo Rakoczy został wycofany z produkcji. Może ktoś zna polskich producentów którzy mają w swojej ofercie kotły dwupaliwowe na drewno i pellet. Bo producenci z Czech, Niemiec czy Austrii cenowo kosmos.
    2. Z tym zgazowywaniem rzeczywiście prawda. Rozmawiałem z Instytutem w Łodzi. Nieszczególnie chcą nawet badać takie kotły na to czy są zgazowującymi drewno czy też nie z racji braku wytycznych. Choć Metal Fach dał im do zbadania semax opti. W dokumencie tym (który mi Metal Fach przyslal) instytut stwierdził lakonicznie, że ich kocioł podczas spalania drewna wytwarza gaz drzewny i można go nazwać zgazowującym drewno.
    3. Ciekawostka dotycząca Tekli clasico. Kocioł ten powstał we współpracy z inżynierami Viadrusa dlatego wizualnie jest on z zewnątrz podobny do ich kotłów. Choć Tekla swoje kotły na ecodesign badała w Instytucie w Łodzi, to ten konkretny model badali w Czechach. Mam nadzieję, że Tekla clasico będzie tak dobry jak kotły Viadrusa. Obecnie poddawany badaniom jest kocioł o mocy 14 kw, który niedługo ma być w ofercie. A na marginesie, w Instytucie w Łodzi z niedowierzaniem przyjęli wiadomość, że powstał kocioł dwupaliwowy na drewno i węgiel i że na oba paliwa otrzymał certyfikat ecodesign. Podobno jedyny taki dostępny w Polsce.

    Odpowiedz
    1. Wojciech Treter Autor wpisu

      Setlans Multifuel jak nazwa wskazuje też miał być na węgiel i drewno, ale w ostatniej chwili coś nie pykło z drewnem.

      Odpowiedz
  43. Adam

    To kolejne dwa kotły z możliwością montażu bez bufora. A kocioł Green przedstawiają jako zbliżony parametrami do kotła gazowego.

    Odpowiedz
  44. Adam

    Jeżeli blue delta pereco można palić tylko błękitnym węglem, który obecnie jest niedostępny, to co mają zrobić jego użytkownicy?

    Odpowiedz
    1. Wojciech Treter Autor wpisu

      Zgodnie z prawem: wyrzucić kocioł, wstawić inny albo pompę ciepła 😀
      W praktyce: wrzucić zwykły węgiel/drewno, bo pewnie i tak nikt tego nie będzie sprawdzał dokładnie, choć do końca nigdy nie wiadomo.

      Odpowiedz
  45. Adam

    Kamen przywraca do oferty kocioł na węgiel, setlansa wprowadza do sprzedaży drugi kocioł na drewno. Kotłospaw wprowadza się swojej oferty nowość, kocioł zasypowy na groszek.
    Ludzie wiedza, że kocioł zasypowy to najbezpieczniejsze jeżeliby chodzi o dostępność paliwa i najtańsze grzanie.
    Magia taniego i dostępnego gazu z Rosji pękła. Lobby budowane na kłamstwie, że Polski węgiel i jego wydobycie jest nieopłacalne również. Gaz z Norwegii czy USA jest o wiele droższy, a węgiel dziś sprowadzany z Kolumbii czy Australii i droższy i gorszej jakości. Zieloni z europarlamentu okazuje się, że są sponsorowani przez Rosję. Dlatego tak gorliwie lobbowali za uzależnieniem od gazu. A polscy politycy, za alarmem smogowym choć większość gazu muszą sprowadzać, pchają się w niego jako główne paliwo do ogrzewania domów.

    Odpowiedz
  46. Olek

    Jako ciekawostka , w nawiązaniu do planów Sasina o zezwoleniu na palenie wunglem brunatnym zauważyłem , że kamen wds był również badany na węglu brunatnym

    Odpowiedz
    1. Adam

      Kamen wds ma badania zarówno na węglu brunatnym jak i kamiennym z tego względu, że dużo swojej produkcji wysyła za granicę, gdzie palenie węglem brunatnym jest dozwolone. Ostatnio miałem okazję odwiedzić firmę pereko (interesował mnie kocioł retro). Oni dużo swoich kotłów wysyłają do Czech.

      Odpowiedz
  47. Sławek

    Witam, Ja stoję przed zakupem Tekli Clasiko 30 kW i myślałem o jakimś buforze 1500l. Jedyne co mnie martwi to ten palnik betonowy i jego żywotność oraz wg. mnie mała komora załadowcza kotła. Może ktoś mi podpowie coś innego? Dom 120 m2, 80% podłogówka i 3/4 grzejniki, ocieplony 12 grafitem.
    Przeciętna moc grzewcza na poziomie 3,2kW przy 1*C, przy -20*C dom potrzebuje ok. 6,4kW mocy cieplnej. Mam 0.6 ha lasu i możliwość kupowania ścinek z tartaków, jednak nie chciałbym nastawiać się tylko na palenie drewnem.

    Odpowiedz
    1. Adam

      Tekla clasico 30 kw dla ogrzania 120 metrów? Dla takiej powierzchni wystarczy 10 kw. 30 kw to 400-500 metrów dałoby ogrzać. Poza Tekla clasico, tylko pereko retro. To jedyne na rynku znane mi kotły dwupaliwowe, które na węgiel i drewno mają ecodesign.

      Odpowiedz
      1. Sławek

        Chciałbym palić co 2-3 dni, dla tego kocioł 30 kW i 1500-2000 l bufor - nie chciałbym też aby woda w buforze grzała się 15-20 godzin.

    2. Wojciech Treter Autor wpisu

      Elementy ceramiczne ma w tej chwili każdy kocioł. Mała komora załadowcza to także przypadłość chyba wszystkich kotłów na rynku. Ale w zestawie z buforem nie powinno to być aż takim problemem, trzeba tylko dobrać kocioł nie mocą a pojemnością komory załadunkowej, aby jeden wsad zawsze wystarczył na nagrzanie bufora. Jest to opisane w artykule o buforze ciepła.

      Odpowiedz
      1. Sławek

        Nie mogę znaleźć jak dobrać przelicznik komory spalania do pojemności bufora. Może jest jakiś wzór albo schemat wyliczeniowy?

      2. Adam

        Producenci których miałem możliwość odwiedzić, co do ceramiki zwracali uwagę, żeby ją sprawdzić przed montażem czy nie pękła podczas transportu oraz aby nie rzucać paliwa bezpośrednio w ceramikę.

    3. miklo

      I jak? Kupiłeś Tekla Classico? Szukam o niej jakiejś informacji i nic. O ile dobrze zrozumiałem, to nie jest kocioł zgazowujący, ale dolnego spalania z tajemniczym palnikiem 😉 Ale wygląda bardzo ciekawie. Dwupaliwowy, bez prądu, nie jest przesadnie drogi (jak na obecne ceny).

      Odpowiedz
  48. Sławek

    Czy ktoś zna tą stronę internetową i produkty które na niej mają?
    https://zbiornik-buforowy.eu/index.php

    Pomyślałem że zamiast 2x1000l może wstawiłbym jeden zbiornik 2000l - jeden z nich zmieści mi się w okno drzwiowe do kotłowni. Ewentualnie może znacie jakiegoś producenta takich zbiorników który wykonałby taki zbiornik wg. moich wytycznych?

    Odpowiedz
  49. palacz

    Może jeszcze sklasyfikować kotły łatwe w użytku czyli z wymiennikiem pionowym bez zawirowywaczy (czyszczenie raz na miesiąc albo później), kotły z klapa załadowcza od góry pod dużym kątem plus klapa odgazowywująca zbiornik załadunkowy tak, aby awaryjnie szło dopalić zawieszony opał w zasobniku od góry.

    Odpowiedz
  50. Paweł

    Cześć!
    "Tanie" kotły są trzy razy tańsze od drogich, przy podobnym czasie gwarancji na szczelność. Sprawność wszystkie mają taką samą. Wygląda, że inwestycja w drogi piec nigdy się nie zwróci. Pomińmy tu komunistyczne dotacje. Jakie cechy tych droższych kotłów mogłyby uzasadnić ich kupno?

    Odpowiedz
  51. Adam

    Ciekawostka. Na czeskiej stronie producenta kotłów Viaflames jest model kotła dokładnie taki sam jak Tekla clasico. Ciekawe kto rzeczywiście robi te kotły: Tekla czy Viaflames?

    Odpowiedz
  52. Agnieszka

    Przestrzegam przed kotłami marki Nocoń. Piec regularnie się psuje, miał nie kurzyć, a w kotłowni jest więcej kurzu niż było przy piecu węglowym....

    Odpowiedz
  53. Grażyna

    Jakie są wymagania odnośnie komina dla kotłów zgazowujących drewno? Gdzieś czytałam, że musi być żaro i kwaso odporny (ale nie potrafię tego odnaleźć), a więc koniecznie ceramiczny. Jeśli tak, to czy możliwe jest wprowadzenie takiej ceramicznej wkładki do starego komina bez rozpruwania ścian? Czy tematyka kominów jest gdzieś poruszana?

    Odpowiedz
    1. Wojciech Treter Autor wpisu

      Wymagania odnośnie komina są opisane w instrukcji obsługi kotła.
      Najtańszą ale kiepską opcją jest wkład stalowy. Powinien być i żaroodporny, i kwasoodporny jednocześnie. Z tego co mi wiadomo, nie istnieje taki rodzaj stali, co by na dłuższą metę wytrzymywał i wysokie temperatury, i był odporny na kwasy. Często drobnym druczkiem jest napisane że wkład owszem super do kotła na węgiel, ale pod warunkiem że spaliny będą na tyle ciepłe, że nie będzie się nic w kominie skraplać. Bo jeśli zacznie się skraplać to wkład zgnije nawet w kilka miesięcy. Z drewnem tak źle być nie powinno, bo tu nie ma siarki.
      Wkład ceramiczny jest najtrwalszy, ale trzeba się upewnić, że producent wkładu dopuszcza montaż w istniejącym kominie (nie ma pewności że opuszczane w dół komina elementy wkładu zostają poprawnie połączone w całość i nie są uszkodzone w trakcie tej operacji).

      Odpowiedz
    2. Dunia.MD

      Zawsze można wyjąć zawirowywacze spalin i zwiększyć temp. spalin do 200'C. W większości przypadków kotły zgazowujące pracujące z wentylatorem wyciągowym mają spaliny przekraczające 200'C. Jak one przechodzą testy to już inny temat.

      Odpowiedz
    1. woj

      Zgazowujący drewko kotłospaw ktoś może wypowiedzieć się w temacie? W miarę rozsądna cena i opinie na temat ich kotłów na pelet są bardzo dobre.

      Odpowiedz
  54. Ktoś

    Nowe Kotły na drewno :
    DREW-MET Uni Drex
    DEFRO Firewood

    Tak ciężko zrobić kocioł na dwa paliwa ? Pereko retro nie różni się od innych .

    Odpowiedz
  55. Marek

    Witam serdecznie. Czy ktoś byłby mi w stanie doradzić jakiś dobry kocioł dobrać na węgiel i drewno o mocy w okolicach 8kw? O tej mocy nic nie mogę znaleźć. Z góry dziękuję i pozdrawiam

    Odpowiedz
    1. Wojciech Treter Autor wpisu

      Bo nie ma technicznych możliwości skonstruowania tak małego kotła.
      Przy max. zapotrzebowaniu budynku rzędu 8kW wstawia się bufor odpowiedniej pojemności a do niego podpina kocioł o mocy większej niż 8kW, najlepiej tak dobrany do pojemności bufora, żeby jedno rozpalenie nagrzało bufor "do pełna" (chociaż ze współczesnymi kotłami dolnego spalania to nie takie istotne, w razie potrzeby zawsze można wygodnie dołożyć).

      Odpowiedz
    1. Wojciech Treter Autor wpisu

      > Defro OPTIMA HG od 19kW

      Na stronie producenta występuje jako archiwalny.

      > Viessmann Vitoligno 150-S

      Nie widzę nigdzie aktualnych ofert sprzedaży.

      Odpowiedz
  56. Paweł

    W których spośród tych nowych kotłów na drewno jest możliwość palenia paliwem głodowym? Eurokomunizm prędzej czy później doprowadzi do krachu i może być problem z dostępnością idealnie wysuszonego drewna.

    Odpowiedz
    1. Wojciech Treter Autor wpisu

      Nie wiem co Pan rozumie jako "paliwo głodowe".
      Wilgotność <20% jest wymagana zarówno przez prawo, producenta kotła jak i prawa fizyki.
      Palenie mokrego drewna jest jedną z najgorszych patologii, z którą walczymy dając ludziom wiedzę, że wcale tego nie muszą robić i więcej tym szkodzą kotłowi, kominowi oraz możliwości palenia drewnem w przyszłości.
      "Idealne" wysuszenie drewna nie jest problemem, przy poprawnym przygotowaniu wystarczy do tego jedno lato (nie mylić z jednym rokiem): https://czysteogrzewanie.pl/podstawy/jak-palic-drewnem/#Ciecie_i_skladowanie_drewna Tak twierdzą Skandynawowie, Niemcy, ale też kilka osób, które palą drewnem, zdawały mi relację, że to u nich tak właśnie działa.

      Odpowiedz
      1. Paweł

        Nie musi być zaraz mokre, ale np. zrębki i różne drobne resztki drewniane, orzechy, szyszki, zboże, meble i generalnie wszystko co się da spalić. Mówimy o sytuacji ekstremalnej, która występuje na późnym etapie ustroju komunistycznego.

      2. Wojciech Treter Autor wpisu

        Prawie żaden (bo w papierach większość z nich jest na drewno kawałkowe) a zarazem prawie każdy (bo jak palacz będzie zmuszony to sobie poradzi).

  57. bartek

    Na początku strony - na liście kotłów do drewna jest wymieniony Metal-Fach SEMAX Basic. Producent informuje, że nie kwalifikuje się do programu czyste powietrze. Wypuścili nowy model Metal-Fach SEMAX OPTI (moce od 16 do 40kW).

    Odpowiedz
    1. Wojtek

      Podobnie jest z kotłami dwupaliwowymi Tekla Classico. Też nie podlegają dofinansowaniu z Programu "Czyste Powietrze" (informacja na stronie producenta). Osobiście nie jestem zainteresowany dofinansowaniem, ale zastanawia mnie, z jakiego powodu Firma nie che, czy nie może "postarać się" o dofinansowanie swoich kotłów w tego programu. Kotły spełniają wszystkie parametry "ekologiczne", może z wyjątkiem emisji pyłów przy niektórych mocach i węglu, a dofinansowania brak. Może ktoś wie o co tu chodzi?

      Odpowiedz
  58. Wojtek

    Czyli powód w zasadzie banalny. Myślałem, że to jakaś grubsza sprawa, a tu o paliwo węglowe chodzi. Dziękuję bardzo za odpowiedź. A tak przy okazji to gratuluję wartościowego bloga i życzę dużo zdrowia oraz wytrwałości w dalszym jego prowadzeniu. Pozwoliłem sobie na odrobinę prywaty, ale mam nadzieję, że nie zostanie negatywnie odebrana. Pozdrawiam

    Odpowiedz
  59. Antoni

    Czy jest jakiś kocioł o mocy do 40 kw, który działa bez wentylatora (i bez dmuchawy) oraz ma większą komorę załadowczą (mierzoną w całości tj. do sufitu komory załadowczej a nie do DOLNEJ krawędzi drzwiczek) niż 135 litrów? Największą komorę tej wielkości jaką znalazłem ma MPM Wood Plus 34 kW (135 litrów).

    Odpowiedz
  60. Zapalony

    Czy ktoś używa z wyżej wymienionych kotłów i pali drewnem iglastym? Czy napotkaliście na jakieś problemy? W większości jak nie we wszystkich kotłach i ich instrukcjach jest mowa o drewnie liściastym, a ja mam w ponad 80% dostęp do jodły, w związku z tym zastanawiam się, który model wybrać.

    Odpowiedz
  61. Andrzej

    Czy któryś z kolegów użytkuje kocioł Kamen DRX? Chcę go kupić w najbliższym czasie ale opinii jest niedużo - będę wdzięczny za jakieś info

    Odpowiedz
  62. Endrju

    Dzień dobry wszystkim,
    Postaram się najkrócej : poszukuję kotła hybrydowego pellet/drewno do nowobudowanego domu(140 metrów pod podłodze, 120 użytkowej, kubatura netto 363). W projekcie przewidziany jest kocioł automatyczny na pellet Biawar 12kw wraz ze zbiornikiem akumulacyjnym. Jednak wiem z przysłowiowej autopsji ( rodzice mają kilkanaście km dalej dom), że w okolicy często bywają przerwy w dostawie prądu ( zwłaszcza zimą oczywiście), a przy dwójce małych dzieci chcę mieć zapewniony alternatywny sposób podgrzania wody do cwu i ew.co. Przejrzałem setki stron na różnych forach, producentów kotłów, artykułów itd..i im więcej czytam, tym mniej wiem.
    Generalnie chcę żeby w normalnym trybie był to kocioł automatyczny na pellet z prostym i intuicyjnym sterowaniem, a w przypadku braku prądu(albo np awarii palnika,podajnika...) żeby można było nagrzewać bufor drewnem przez kilka dni.. Najlepiej gdyby nie trzeba było demontować palnika i osprzętu przy paleniu drewnem, a wystarczy jedynie przełączyć piec w tryb ręczny. Chodzi o to żeby żona mogła sama wszystko sprawnie ogarnąć jak mnie nie będzie w domu przez kilka dni. I na koniec oczywiście kwestia kosztów-na piec chcę przeznaczyć max 20 tys brutto z palnikiem, plus osprzęt, ale jest to kwota graniczna. Kilka modeli, które wydają mi się w miarę sensowne : Metalfach sem duopell 17kw, Ogniwo bio duo 15kw, Atmos dc18sp,mpm woodpell 14kw. Będę wdzięczny za pomoc i uwagi. Pozdr 🙂

    Odpowiedz
    1. Wojciech Treter Autor wpisu

      Nie mam nic z wiedzy, która by pozwalała doradzać wybór między poszczególnymi kotłami.

      Zwrócę jedynie uwagę, że taki kocioł może kolidować z niektórymi lokalnymi uchwałami antysmogowymi. Różnie to bywa w nich sformułowane: jako zakaz rusztu awaryjnego bądź wymóg automatycznego podawania paliwa. Fakt, że kocioł ma certyfikat Ecodesign zarówno na pellet jak i drewno, raczej nie pomoże. Gdy pisano te uchwały, ruszt awaryjny nie był certyfikowany w żadnym kotle, ale nawet gdyby był, to intencją autorów i tak było go zakazać, bo byli przekonani, że ruszt jako taki służy ludziom do palenia śmieci i niesezonowanego drewna, natomiast do podajnika tego nie wrzucą.

      Odpowiedz
  63. Endrju

    Rozwiązanie drogie i nie warte takich pieniędzy. Za taką samą kasę mogę mieć kocioł Blaze,który wg mnie będzie lepszy.
    Nie zwróciłem uwagi na zapisy do.rusztu awaryjnego...ale w takiej sytuacji lepiej chyba będzie zainstalować dwa odrębne kotły-jeden na pellet,a drugi na drewno. Tylko to może być troszkę utrudnione w naszym przypadku bo kotłownia ma troszkę powyżej 5m2...

    Odpowiedz
    1. Wojciech Treter Autor wpisu

      To zależy, co dokładnie uchwała mówi.
      W zasadzie gdy kocioł jest dwupaliwowy to zakaz rusztu awaryjnego nie powinien się stosować, gdyż to nie jest ruszt awaryjny, lecz pełnoprawne palenisko spełniające normę Ecodesign. Z tym że nie ma pewności, jak kontrola będzie zaprogramowana. Mogą mieć swoje zdanie i jak ci nie przypasuje to idź do sądu i licz, że on zinterpretuje to inaczej.
      Natomiast jeśli uchwała wymaga automatycznego podawania paliwa to nie przejdzie żaden kocioł na drewno, czy to 2 w 1, czy jako dwa osobne urządzenia.

      Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.