Czym ogrzewać dom średniej wielkości

Zaktualiowano: 10 sierpnia 2019

We współcześnie budowanym średniej wielkości domu maksymalne zapotrzebowanie na ciepło to ok. 10kW. Przy takim metrażu kwotowe różnice w kosztach ogrzewania dla różnych wariantów zaczynają się robić znaczące. Taki dom da się już ogrzewać kotłem zasypowym bez rujnowania sobie żywota, jednak mając w kotłowni miejsce na kilkusetlitrowy bufor ciepła, warto tę opcję rozważyć, bo to czysta oszczędność i wygoda.

Podstawowe problemy przy ogrzewaniu średniej wielkości domu

  • nadal możliwe nienajwyższe zapotrzebowanie na ciepło - ok. 10kW jeśli dom jest dobrze ocieplony, więc da się już kupić sensowny kocioł zasypowy i używać go bez bólu
  • znaczące koszty ogrzewania starszych domów - w nieocieplonym domu w tym zakresie metrażu można już zahaczyć o 3-4 tys. zł rocznie
  • często brak dostępu do rury gazowej
  • w wielu rejonach niepewne dostawy energii elektrycznej

Rozwiązania ze świata paliw stałych

  • kocioł zasypowy na węgiel/drewno z buforem ciepła - stosowanie bufora przy takich metrażach nie jest już koniecznością, ale nadal warte jest rozważenia. To najtańsze ciepło i względna wygoda za cenę nieco wyższych kosztów zakupu. Do kotła zasypowego trzeba doliczyć ok. 1500zł na ~500-litrowy zbiornik buforowy (dobiera się zależnie od metrażu i zapotrzebowania na ciepło). Kocioł grzejący bufor będzie rozwijał pełną moc pracując z wysoką sprawnością. Spalanie będzie czyste, a wyprodukowane ciepło tańsze niż z ekogroszku w kotle podajnikowym (podobna sprawność spalania, a dodatkowo w kotle zasypowym można spalić tańszy węgiel czy drewno).
  • kocioł zasypowy na węgiel/drewno bez bufora ciepła - tutaj, w przeciwieństwie do mniejszych domków, kocioł zasypowy da sobie radę nawet w nowym domu, zwłaszcza bliżej pułapu 200m2 i przy braku ocieplenia. W nowym domu trzeba celować w najmniejsze kotły w okolicach 10kW.
  • kocioł podajnikowy na węgiel - do nowych domów odpowiednie będą najniższe dostępne moce, tj. 10-12kW, nie więcej. Mają one fabrycznie 3-4kW zapasu ponad moc nominalną. Nawet nieocieplony dom 200m2 da się spokojnie ogrzać kotłem podajnikowym o mocy 17-19kW.
  • automatyczny kocioł na pellet - to dobre rozwiązanie dla oczekujących prawie-bezobsługowości i czystości w kotłowni, lecz niemających dostępu do gazu ziemnego. Kocioł na pellet to koszt w okolicach 8-10 tys. zł, a koszt wytwarzanego tym sposobem ciepła jest zbliżony do ceny ogrzewania gazem ziemnym, przy realistyczny założeniu, że dobry pellet kosztuje 900zł/t.

Inne sposoby ogrzewania

  • gaz ziemny - w dobrze ocieplonym domu zapłacisz ok. 1000zł rocznie więcej niż przy ogrzewaniu węglem lub drewnem w najprostszym kotle zasypowym bez bufora ciepła. Jednak przy kosztach wykonania przyłącza i instalacji oraz zakupu kotła sięgających 20 tys. zł. opłacalność podpinania się do sieci gazowej w nowym domu bywa podważana.
  • pompa ciepła - produkowane tym sposobem ciepło jest 2-3-krotnie tańsze niż prąd, ale koszty inwestycji to ok. 20-30 tys. zł, zwłaszcza jeśli wziąć pod uwagę gruntową pompę ciepła, która wymaga miejsca na działce i robót ziemnych. Nie bez znaczenia jest też zależność od dostaw prądu.

Porównanie kosztów na rzeczywistych przykładach

Poniżej kilka przykładów obliczeń bilansu grzewczego dla budynków o powierzchni ogrzewanej 150-200m2 na CiepłoWłaściwie.pl.