Kotły automatyczne na pellet

Zaktualiowano: 5 lipca 2014

Pellet można spalać w kotle podajnikowym na węgiel, ale zdecydowanie bardziej ekonomiczne są specjalne kotły na pellet. Kosztują nawet nieco więcej niż dobry kocioł podajnikowy na węgiel, ale nastawienie na jeden rodzaj paliwa pozwala zastosować w nich zaawansowaną technikę, dzięki której spalanie jest zawsze wysoce efektywne.

Zalety kotłów na pellet

Unikalną cechą kotłów na pellet w porównaniu z innymi kotłami na paliwa stałe jest możliwość samoczynnego wygaszania i rozpalania kotła w razie potrzeby. Eliminuje to straty postojowe na kiszenie opału i podnosi średnią efektywność pracy kotła w rzeczywistych domowych warunkach do ok. 80%.

Kocioł na pellet jest czysty. Nie ma tu grama sadzy ani smoły, a jedynym odpadem jest popiół, który bez problemu może służyć jako nawóz. Jeśli pellet jest przyzwoitej jakości, to nie ma tu miejsca na problemy z pracą kotła, jakie zdarzają się na ekogroszku: nadmiar popiołu, spiekanie, szlakowanie itp.

Wady kotłów na pellet

Kotły na pellet kosztują w okolicach 7000-10000zł i więcej. To dlatego, że są napakowane elektroniką, zaawansowaną mechaniką i zrobione z porządnych materiałów.

Jako wadę można też rozpatrywać uzależnienie od jednego rodzaju paliwa i od prądu. Ale w zamian dostaje się niemal bezobsługowe ogrzewanie, które oparte jest na odnawialnym paliwie.