To jest niepełna lista kotłów zasypowych spełniających wymogi 5. klasy / Ecodesign. Należy montować je w komplecie z buforem ciepła. Można takie kotły instalować wszędzie gdzie nie zakazują tego miejscowe uchwały antysmogowe.
Lista na pewno nie obejmuje całej oferty rynkowej – jedynie to, co autorowi udało się znaleźć.
Lista zawiera po prostu kotły spełniające wymogi 5. klasy / Ecodesign. Nie są to kotły "wybrane", ani "polecane", ani nijak sprawdzone.
Kotły na drewno
Kotły posiadające certyfikat Ecodesign tylko na drewno (nie można w nich palić węglem):
- Atmos DC (kotły czeskie)
- Bat-Gaz Drew
- Blaze Harmony (kotły czeskie)
- Defro Optima HG
- Kamen DRX
- Kelvin [tylko 21kW]
- Klimosz Wally Holz
- Kotłospaw DrewKo
- Kotrem Madera
- Lazar HolzMaster
- Metal-Fach SEMAX Basic
- MPM DS Wood
- Ogniwo Bio [tylko 18kW]
- Setlans Multilog
- Setlans Selvan
- Stalmark Eko Wood
Kotły na węgiel i drewno
Kotły posiadające certyfikat Ecodesign jednocześnie na węgiel i drewno (czego przykrym skutkiem ubocznym jest brak możliwości uzyskania dofinansowania w programie Czyste powietrze, który nie obejmuje kotłów na węgiel):
Kotły węglowe
Kotły posiadające certyfikat Ecodesign tylko na węgiel (nie można w nich palić drewnem):
- Bat-Gaz Pro
- Defro DWS [certyfikat na węgiel sortymentu groszek]
- Defro Optima Komfort Eko
- Drew-Met UNI DS
- Dworek Bis Mzn Blue
- Kamen WDS
- Klimosz Iron X
- Kołton Unix
- Ogniwo Classic DS
- Piecbud KJ-WD
- Pleszewski Unieko (różni producenci)
- SAS Varmo
- Setlans Multifuel
- Zębiec Szafir
- Zębiec Wenus Eco
Ciężkie przypadki
Kotły co do których są jakieś niejasności, problemy, haczyki.
- Fokus Multifuelled - ludzie zgłaszali trudności z uzyskaniem od producenta certyfikatu Ecodesign, podobno kocioł jest przebadany na pellecie i węglu brunatnym (paliwo zakazane w prawie całym kraju) a certyfikatu na węgiel kamienny i drewno brak. Jeżeli to prawda, użytkowanie kotła będzie nielegalne, zagrożone karami.
Dakon DOR 4F– według dostępnych w internecie danych, kocioł nie spełnia 5. klasy emisyjnej a jedynie 4, badany na czeskim węglu brunatnym (paliwo zakazane przez wszystkie uchwały antysmogowe)- PEREKO Blue Delta – kocioł wyłącznie na Błękitny Węgiel, nie można w nim palić zwykłym węglem ani drewnem!
Wszystkie w/w kotły potrzebują bufora ciepła
Niezależnie od tego, co twierdzi producent/sprzedawca/ludzie na forach, każdy z w/w kotłów, aby spełniał normę emisyjną 5. klasy, musi być podpięty pod bufor ciepła.
Jedynym jak dotąd (znanym mi) wyjątkiem od tej reguły są niektóre modele czeskich kotłów Blaze Harmony – mogą pracować bez bufora ciepła lub z dużo mniejszym zbiornikiem niż wymaga standardowo norma PN-EN 303-5:2012. Tyle, że to cenowa ekstraklasa...
Kotły zasypowe (bez podajnika) bada się tylko podczas pracy na 100% mocy, bo wiadomo, że na mocy zmniejszonej do 30% badania nie przechodzą. Zgodnie z normą PN-EN 303-5:2012, w takim wypadku kocioł musi obowiązkowo pracować z buforem ciepła, aby zawsze realnie pracował na pełnej mocy, czyli mógł spełnić normę emisyjną 5. klasy.
Gdyby ktoś skonstruował kocioł zasypowy, który przejdzie badania tak jak automat: zarówno na 100% mocy jak i na 30% mocy, wtedy mógłby pracować bez bufora (i jest taki kocioł póki co może jeden – to wspomniany czeski Blaze Harmony, jednak nawet dla niego producent zaleca mniejszy bufor, bo znakomicie poprawia on kulturę pracy w cieplejsze dni).
Coś dodać?
Trafi tutaj każdy kocioł zasypowy spełniający wymogi 5. klasy / Ekoprojektu – wystarczy podesłać.
Czemu tak drogo? Czemu tak mało? Gdzie się podziały kotły za 2000zł od lokalnego spawacza?
Wprowadzenie norm emisyjnych dla kotłów węglowych przemeblowało rynek jak nigdy dotąd. Jeszcze kilka lat temu działający (kiepsko, bo brudno i nieefektywnie, ale działający) kocioł można było kupić za niecałe 2000 zł. Obecnie potrzebne jest kilka-kilkanaście tysięcy złotych.
Czytaj więcej: zakup kotła na drewno / węgiel w 2024 roku.
Gdzie jest dawny ranking kotłów? Został zlikwidowany z powodu braku sił i środków na jego należyte utrzymywanie.
Dakon Dor spełnia wymagania emisji 5 klasy i posiada certyfikat Ecodesign. Nie spełnia wymagań 5 klasy w zakresie sprawności energetycznej dlatego jest zaliczony do 4 klasy. Obowiązujące obecnie rozporządzenie określa tylko zakresy emisji (Dadon Dor je spełnia) oraz minimalną sprawność dla kotłów badanych po wejściu w życie rozporządzenia V2 (Dor był badany wcześniej). Reasumując - może być sprzedawany. Czy może być montowany to już kwestia lokalnych ustaw antysmogowych.
A gdzie się podział SKAMP-PV ?
A przepraszam, to lista zasypowych
Ja patrzę na ten ranking trochę inaczej.
Nieważne czy patrzymy na niego przez pryzmat dotacji gminnych (u mnie to 50% max 3000pln) czy przez pryzmat dotacji z programu Czyste Powietrze, to zupełnie inaczej wygląda jakość do ceny gdy przeliczymy go przez to ile możemy dostać z dotacji (u mnie 60% choc wolałbym zapłacić całość a nie mieć dwóch rencistów) to tańczę piece już się az tak nie opłacają albo wcale się nie opłacają. Defro za 2000 a vidarus za 3000 to juz nie interes. Oczywiście w wypadku zastosowania bufora. Rozumiem że przy doplacie 30% czy żadnej, to juz zupełnie inna bajka.
kolejny kocioł zasypowy: https://www.klimosz.pl/oferta/kotly-5-klasy/klimosz-iron-x-5-klasa
Na podanej stronie wyświetla się komunikat, że kocioł jest niedostępny.
Viadrus u22 economy. To samo co u38/32/68 tylko cena 4700 za 16KW plus 10 lat na żeliwo które spokojnie żyje 20. W zasadzie nie widzę czym te kotły się różnią. Parametry są identyczne.
może chodzi o grubość żeliwa, poza tym U22 nie ma szybki. Kiedyś Defro wypuścił serię "economy" no i te kotły miały blachę 5 mm zamiast 6, lub 4 mm zamiast 5, już nie pamiętam dobrze
Dowiadywalem się. Nie ma podwórza pod ruszt, tylko drugorzędne i inna konie spalania.
Nawet jeżeli żeliwo jest cieńsze to eksploatowane właściwie raczej na głowę bije inne piece. Ma 10 lat gwarancji a to jest bardzo dużo. Gdybym był fanem elektroniki to kupiłbym E68. Viadrus nie ma serwisu na Polskę więc to nie takie łatwe.
Patrzę na to tak że dłonie można oczekiwać 20 lat pracy, te piece są czlonowe i można je naprawiać (w zasadzie samemu). Części są. Patrząc to przez pryzmat dopłat to jak piec strzeli to raczej nie dadzą dopłat po raz drugi. Myślę że piece w kolejnych klasach nie będą na tyle skuteczne i czyste by robili na nie doplaty. Z tego co wiem to najszybciej będą wycofywać 15 letnie piece i to raczej się zmieni. Szczegolnie ze w tej chwili doplacaja za złomowanie mające strasznego syfu. Do tego ja nastawiam się na drewno więc te piece trudniej ruszyć. Troche automatyki i nic lepszego nie jest mi w zasadzie potrzebne. Tylko większy zasyp w takim piecu albo poprostu pełnowymiarowy bufor,zgodnie z wyliczeniami z Cieplowłaściwe.Pl. Z tego co oglądałem to defro HG 25 (moc 23) jest bardzo fajny. Budowa jak atmos, zasyp wielki i konstrukcja jak ich najdroższe modele. Chyba o 40% taniej niż odpowiednik. Nie jestem ksenofobem, jednak jest polski i to fantastycznej spółki.
Nie pytałem ich jak z paleniem drewnem w Optimie DS bo niestety żeby mieć opcje węgiel to raczej HG odpada bo doradcy z cechami panicznie taka na trasie pytanie. Niestety jest tylko moc 23KW I sterownik nie ma poci pogodynki więc trzeba dobre 500 PLN wywalić na dodatkowy sterownik.
Viadrus ma identyczna konstrukcje co węglowe, więc węgiel plus drewno to żaden problem. Choc nie wiem po co. U nas na Śląsku po cenach rynkowych drewnem kominkowym cena tony węgla wychodzi 450-530. Za gotowy, pewny towar. Bo na drewnie dużo gorzej oszukać jak klient się jak kupować. Z weglem 600 kg zamiast tony poradzi się trafić... A u nad i tak na Śląsku wtorek tani.
Żadnego ekogroszku tylko bufor i drewno. Niestety najtańsze czeskie bufory bez ocieplenia są za przedpłata. 1500 l za 2000 plus transport. Najtańsze które znalazłem w kraju to 1800pln z 900l (o taki pytalem by wszedł do piwnicy o wys 210) a drewno można samemu wyrobić i będąc skrupulatnym to o kosmicznych cenach w lasach państwowych można zrobić 75pln za tone.
Wiadrus U22 różni się i to mocno od u32 i u38 wystarczy przeanalizować przekroje. Natomiast praktycznie brak jest różnic pomiędzy 32 a 68. Różnica w budowie kamionki i w zależności od wersji z dopływem powierza trzeciorzędowego. Zadawałem pytania w serwisie Wiadrusa prosząc o doprecyzowanie różnic, zbyli mnie odpowiedzią, że to jest tajemnica producenta. Ceny (internetowe z dostawą) z kwietnia 2020 u22-4200zł., u32- 5900zł. i u68- 6500 zł. Miałem piec wiadrus u26 (był przewymiarowany 30 kW) sprzedałem go za w miarę zadowalającą cenę i zakupiłem wiadrusa u 32 ale o mocy 15 kw. Czy była to mądra decyzja będę wiedział w następnym sezonie grzewczym.
Cześć. No i jak się sprawuje ten U32? Bo muszę wymienić kocioł i zastanawiam się U32,U68 może U22 economy ewentualnie jakieś Polskie dolnego spalania
Info ze strony Viadrus.com.pl:
Obecnie firma VIADRUS zaprzestała całkowitej produkcji kotłów żeliwnych i należy rozważyć modele innego producenta. Nie wiesz jaki kocioł wybrać?
Odwiedź stronę z kotłami zasypowymi w 5 klasie i ekorojekt lub rozważ zakup kotła z podajnikiem.
Zna ktoś jakiegoś takiego producenta buforow? Same baniaki bez niczego. Raczej południowa Polska. Śląsk przemysłem stoi a w googlu nic...
Witam ja posiadam bufor kombinowany, tzn. zbiornik cwu w zbiorniku wody kotłowej. W proporcji 200/800 litrów. Bufor wraz z kotłem DS zamówiłem przez internet ze strony p2ar.
witam
Jaki pan zakupił kocioł?jaka moc ? ile kosztował?a ile kosztował zbiornik? jak się to wszystko sprawuje?jest pan zadowolony?jaki ma pan metraż ? i jak ocieplony dom? ile godzin trzeba palić aby nagrzać bufor? i na ile starcza przy średniej temp 0 C?
pozdrawiam i czekam na odp
Pytam sie co robili rzadzacy do tej pory ze nie wymusili na producentach produkcij ekologicznych kotlow
yciągać wnioski co zrobili z naszą gospodarką
Dokładnie.. nic nie zrobili tylko przepychanki przy korycie. Dziesięć lat temu powinni zrobić z tym porządek.
Zębiec ostatnio dołączył: https://www.zebiec.pl/szafir-kociol-na-wegiel/
swoją drogą coraz bardziej udziwniają te kotły pod względem konstrukcji, a ja czekam na jakiś kocioł typowo na drewno (coś w stylu Viadrusa U68) ale coś mi się wydaje, że się nie doczekam
No proszę, coś mi to przypomina... https://czysteogrzewanie.pl/rozwoj/piec-kirgiski/
jeżeli już to sprawdza się PMP. mam go i 18kW i jestem bardzo zadowolony, prawie bez roboty oprocz popiolu, całość czyszcze raz na 2 miersiące. Wszystko spala , dymu nie ma , zasyp od góry raz na dobę , tylko przerusztowanie wg.uznania ,pracuje jak na gazie. 100% zadowolenia i spokoju.
Dzień dobry . Proszę jeszcze napisać ile metrów powierzchni i czy jest bufor oraz czym Pan pali. Jestem w trakcie wymiany kotła i się zastanawiam nad mpm .Pozdrawiam
Znaczy masz ten do zgazowywania drewna tak?.ile drewna potrzeba na zimę?
no i jednak doczekałem się kotła na drewno: http://setlans.pl/oferta/setlans-selvan/#1565941386007-6211518a-dc5e
jest jeszcze SAS: http://www.sas.busko.pl/pl/produkty/kotly-zasypowe/sas-varmo.html
Dzięki za info.
Nie zapominajmy o zestawach 😉
https://www.blueko.pl/Kotly/Delta/
Wysyłałem już Panu Wojtkowi. Jest dość tani kocioł na drewno z modulacja minimalna 38% (12kW) do 43%. Nie jest kosmiczne drogi i wyjątkowy.
Jeden patent przez kalkulowane dokładamy przy 2 dołożeniach pozwala zejść do 11% a sadze ze pokombinować można jeszcze niżej przez układanie i skład jakościowy wkładu. Ale to są jedne z najmniejszych zalet.
Ogólnie to 20kW bufor 700l choc mysle ze i z wielką kultura palenia misja na 500l zejść.
Cena bez bajerów ochrony powrotu i tulburatorow chyba od 9300. (wersja 50% modulacji) ale 7 lat gwarancji. Wypas tylko bez lambdy 10800. Starsza droższa wersja od 14 tys tylko bez lambdybi zapalarki. Nic więcej nie mowie bo nie znam tego i nie wiem czy nie będzie to jakby reklama z mojej strony. Przejrzałem wszystkie kotły zasypowe na drewno z BAFA i jeszcze trochę innych i nic takiego nie widziałem. Nerke bym sprzedał by go mieć :)))) hahahahah
Nie mogę się doczekać nim do nich pojadę bo u nas nie ma dystrybucji.
Pojemność bufora nie zależy od kultury palenia czy tam czego jeszcze, ale od mocy i pojemności zasypowej. Jest w normie określone: 100l na 1kW mocy kotła. Nie wiem czy to jest wartość słuszna. Pewnie z jakimś tam zapasem żeby dla wszystkich kotłów na rynku to było dość. Tyle w DTR tego kotła podają jako pojemność maksymalną – a norma uznaje to za poj. minimalną. Bo bufor ma zapewnić zawsze pracę na pełnej mocy, czyli jeden pełny wsad powinien się móc spalić na full mocy nawet gdyby odbioru ciepła z bufora nie było wcale.
Nie ma najmniejszego problemu, by tu nazwy i adresy podawać. Reklamę i handlarzy czuć na kilometr.
Dodatkowo trzeba brać pod uwagę, że woda w buforze nie wychładza się w normalnych warunkach poniżej 20 stopni a przy pracy ciągłej ogrzewania to minimum 30-40 stopni. Maksymalna temp. kotłów to 85. Więc licząc pojemność cieplną wody trzeba brać tylko różnice Min,Max temperatury bufora. U mnie wyszło dla MPM 10kW bufor 1000L dla zakresu 35 - 85 stopni. aby pełny zasyp nie przegrzał bufora.
Bufor moze byc zrobiony z zbiornika po sprezonym powietrzu. Zbiorniki te s a z grubszej blachy niz bufory i nawet jak juz nie przechodza badan UDT na 0,8MPa to na wodzie pod cisnieniem 0,2MPa jeszcze lata wytrzymaja.
Izolacje warto zrobic samemu, ta fabryczna to takie minumim - ok. 10cm. Jak pomieszczenie pozwala to warto dac nawet 50cm izolacji.
Wojtku to na pewno jest 100l na kW?
Cześć producentów przywołuje wzór z normy.
Czesi prezentują go następująco :
Q zbiornika = 15 *czas palenia *moc minimalna kotła* ( 1 - 0,3 *obciążenie budynku /moc minimalna kotła).
Polscy producenci minimalna pojemność wyliczaja dla stalopalnosci 5h. Choc fragmenty normy które znalazłem mowia o minimalnej pojemności 300l.
Czescy producenci wskazują że na kotlikowe doplaty musi być 55l /kWh a u nich norma przecież jest taka sama EN 303-5:2012. Minimum dla dopłat pewno wprowadzili bo można się uprzec" że godzinę palę i koniec., tutaj mam warte kuchenna na który wasze węgiel ".
Tak w ogóle to badając dopłaty i kombinujac, szczegolnie po lekturze tego super yyy bloga doszedłem do wniosku że wezmę dwa źródła ciepła - kominek, szukając za wkładem znalazłem to ze są na mnie dopłaty bo większość ma certyfikaty a dopłaty na dwa źródła ciepła też są. W tym tygodniu będę w WFOŚIGW to się dowiem o te normy i co o oni o tym mowia.
Czyste Powietrze nie dopłaca do kominka jednak premia i ulga modernizacyjna już tak, przynajmniej sląska skarbówka BGK tak interpretuje przepisy. Więc 34,4% dopłaty można dostać, nie to na to.
Kolejny zasypowiec z bardzo dużą deklarowaną przez producenta sprawnością!
http://jastef.rybnik.pl/kotly-zasypowe-5-klasy/
Ile? 120%? A nie, tylko 93%. Minimalny wymóg 5. klasy to 88%.
Wszystko powyżej 90% już nie ma większego znaczenia a tylko zwiększa szansę na problemy z kominem.
Czekam na kocioł "kirgiski" (pewnie z automatu spełniałby wyśrubowane normy) z możliwościa łatwego zainstalowania palnika pelletowego, żeby dogrzewać chałupę podczas nieobecności palacza albo i całej rodziny. Póki co nie widzę, no chyba że są jakieś zagraniczne konstrukcje ?
Przecież jest: https://czysteogrzewanie.pl/2019/10/pierwszy-polski-kociol-wzorowany-na-piecu-kirgiskim/ Ale tylko z wyglądu go przypomina. Strasznie go "wywałaszyli".
Otóz to, tylko przypomina, i niestety, ale "[...]niepodobny do niego w zasadach działania i emisjach]...]" i do tego przekombinowany z założenia czym powinno się palić. "[...]Zębiec Szafir według DTR jest przystosowany do spalania węgla o uziarnieniu 30-50mm. Problem w tym, że taki węgiel w Polsce nie istnieje.[...]".
Uważam, że może rozsądniej byłoby zaryzykować instalację kotła spalającego i drewno i węgiel w szerszym zakresie, żeby uniknąć szoku po skoku cen paliw związanych z ostatecznym wdrożeniem i wyegzekwowaniem uchwał antysmogowych.
Jako alternatywę brałem pod uwagę coś "prostszego", np. nowego Viadrusa Herkules U68 (możliwośc dołożenia członów na plus, kto wie), ale nie widzę możliwości zabawy z palnikiem na pellet. Dodatkowo z powodu wymogu zastosowania buforu ciepła blado to widzę. Według kalkulacji na http://cieplowlasciwie.pl/ bufor ciapła wyszedł mi od 2100 do 4100 litrów (dom z lat 90tych, trzy kondygnacje, ogrzewane tylko dwie, 15cm termoizolacji).
W skrócie: musi to być prosta konstrukcja spalająca węgiel + drewno + ewentualnie dająca możliwość zainstalowania palnika na pellet. Poczekam jeszcze, teoretycznie mam czas na pozbycie się starego kotła do 2022/2023. Może do tego czasu któryś producent albo dystrybutor wypuści na nasz rynek ciekawszą konstrukcję.
Jest jeszcze Eko-Wery http://jastef.rybnik.pl/kotly-zasypowe-5-klasy/
A czy eko-wery posiada ecodesign? Ja widzę tylko informację o kl. 5
to badziewie kolega kupił.kupa dymu w kotłowni .montuje wyciagi i sie truje.
Mam kocioł Eko-Wery. To jest dziadostwo. Mogłem poczekać rok i kupiłbym lepszy. w tym czasie nie było wyboru, a ja "w gorącej wodzie kąpany" napaliłem się bo taki super z palnikiem dymu. Dziadostwo i tyle mam do powiedzenia o tym szajsie
Czy mógłby Pan się do mnie odezwać? Mama chce kupić ten piec i szukamy opinii - 513 908 677
takie coś: https://www.kamen.com.pl/produkty/kotly-5-klasy/kamen-wds/ zastanawiam się jak czyścić tego typu kocioł powyżej dyszy ceramicznej?
łatwy do przeróbki palnika (a la Piecuch) z czyszczeniem rzeczywiście lipa,ale jest kilka podobnych z taka klapką. Kamen to dosc popularny gracz na lokalnym podkarpackim rynku,ale klepał duzo kopciuchów GS, pożniej wszedł w podajniki,a zasypowca DS wprowadził za późno. Wieść gminna niesie,że szykują się zwolnienia (dość duży zakład) właśnie z tego powodu,zamówień brak, minie trochę czasu,zanim ludzie zaczną wymieniac dotychczasowe kotły po wprowadzeniu uchwał antysmogowych. Mieli kilka typów GS i klepali kasę,teraz nastąpił zastój na rynku,zresztą w cena podajników się wyrównała (9-10k) a wybór duży.
Co to się stało z tym Defro???