Przegląd nowoczesnych kotłów zasypowych na węgiel i drewno

Zaktualiowano: 16 sierpnia 2022

To jest lista kotłów zasypowych spełniających wymogi 5. klasy / Ecodesign. Należy montować je w komplecie z buforem ciepła. Można takie kotły instalować wszędzie gdzie nie zakazują tego miejscowe uchwały antysmogowe.

Lista na pewno nie obejmuje całej oferty rynkowej – jedynie to, co autorowi udało się znaleźć.

Lista zawiera po prostu kotły spełniające wymogi 5. klasy / Ecodesign. Nie są to kotły "wybrane", ani "polecane", ani nijak sprawdzone.

Kotły na węgiel i drewno

Kotły posiadające certyfikat Ecodesign jednocześnie na węgiel i drewno:

Kotły na drewno

Kotły posiadające certyfikat Ecodesign tylko na drewno (nie można w nich palić węglem):

Kotły węglowe

Kotły posiadające certyfikat Ecodesign tylko na węgiel (nie można w nich palić drewnem):

Szczególne przypadki

Wszystkie w/w kotły potrzebują bufora ciepła

Niezależnie od tego, co twierdzi producent/sprzedawca/ludzie na forach, każdy z w/w kotłów, aby spełniał normę emisyjną 5. klasy, musi być podpięty pod bufor ciepła.

Takie kotły (zasypowe, bez podajnika) bada się tylko podczas pracy na 100% mocy. Zgodnie z normą PN-EN 303-5:2012, w takim wypadku kocioł musi obowiązkowo pracować z buforem ciepła, aby zawsze realnie pracował na pełnej mocy czyli mógł spełnić normę emisyjną 5. klasy. Gdyby ktoś skonstruował kocioł zasypowy, który przejdzie badania tak jak automat: zarówno na 100% mocy jak i na 30% mocy, wtedy mógłby pracować bez bufora (i jest taki kocioł – to czeski Blaze Harmony, jednak nawet dla niego producent zaleca mniejszy bufor, bo znakomicie poprawia on kulturę pracy w cieplejsze dni).

Jeżeli w twoim województwie nie ma póki co uchwały antysmogowej albo jest, ale nie wymaga ona jeszcze posiadania kotła 5. klasy – można tymczasowo zamontować kocioł zasypowy bez bufora, ale trzeba się liczyć z tym, że za lat co najwyżej kilka, gdy wymóg 5. klasy nastanie, trzeba będzie bufor dodać.

Coś dodać?

Trafi tutaj każdy kocioł zasypowy spełniający wymogi 5. klasy / Ekoprojektu – wystarczy podesłać.

Czemu tak drogo? Czemu tak mało? Gdzie się podziały kotły za 2000zł?

Wprowadzenie norm emisyjnych dla kotłów węglowych przemeblowało rynek jak nigdy dotąd. Jeszcze parę lat temu działający (kiepsko, bo brudno i nieefektywnie, ale działający) kocioł można było kupić za niecałe 2000 zł. Obecnie potrzebne jest kilka-kilkanaście tysięcy złotych.
Czytaj więcej: zakup kotła na drewno / węgiel w 2022 roku
.

Gdzie jest dawny ranking kotłów? Znajduje się w stanie likwidacji z powodu braku sił i środków na jego należyte utrzymywanie.

128 myśli nt. „Przegląd nowoczesnych kotłów zasypowych na węgiel i drewno

 1. Podpis

  Dakon Dor spełnia wymagania emisji 5 klasy i posiada certyfikat Ecodesign. Nie spełnia wymagań 5 klasy w zakresie sprawności energetycznej dlatego jest zaliczony do 4 klasy. Obowiązujące obecnie rozporządzenie określa tylko zakresy emisji (Dadon Dor je spełnia) oraz minimalną sprawność dla kotłów badanych po wejściu w życie rozporządzenia V2 (Dor był badany wcześniej). Reasumując - może być sprzedawany. Czy może być montowany to już kwestia lokalnych ustaw antysmogowych.

  Odpowiedz
 2. Jacek

  Ja patrzę na ten ranking trochę inaczej.
  Nieważne czy patrzymy na niego przez pryzmat dotacji gminnych (u mnie to 50% max 3000pln) czy przez pryzmat dotacji z programu Czyste Powietrze, to zupełnie inaczej wygląda jakość do ceny gdy przeliczymy go przez to ile możemy dostać z dotacji (u mnie 60% choc wolałbym zapłacić całość a nie mieć dwóch rencistów) to tańczę piece już się az tak nie opłacają albo wcale się nie opłacają. Defro za 2000 a vidarus za 3000 to juz nie interes. Oczywiście w wypadku zastosowania bufora. Rozumiem że przy doplacie 30% czy żadnej, to juz zupełnie inna bajka.

  Odpowiedz
 3. Jacek

  Viadrus u22 economy. To samo co u38/32/68 tylko cena 4700 za 16KW plus 10 lat na żeliwo które spokojnie żyje 20. W zasadzie nie widzę czym te kotły się różnią. Parametry są identyczne.

  Odpowiedz
  1. manio

   może chodzi o grubość żeliwa, poza tym U22 nie ma szybki. Kiedyś Defro wypuścił serię "economy" no i te kotły miały blachę 5 mm zamiast 6, lub 4 mm zamiast 5, już nie pamiętam dobrze

   Odpowiedz
   1. Jacek

    Dowiadywalem się. Nie ma podwórza pod ruszt, tylko drugorzędne i inna konie spalania.
    Nawet jeżeli żeliwo jest cieńsze to eksploatowane właściwie raczej na głowę bije inne piece. Ma 10 lat gwarancji a to jest bardzo dużo. Gdybym był fanem elektroniki to kupiłbym E68. Viadrus nie ma serwisu na Polskę więc to nie takie łatwe.
    Patrzę na to tak że dłonie można oczekiwać 20 lat pracy, te piece są czlonowe i można je naprawiać (w zasadzie samemu). Części są. Patrząc to przez pryzmat dopłat to jak piec strzeli to raczej nie dadzą dopłat po raz drugi. Myślę że piece w kolejnych klasach nie będą na tyle skuteczne i czyste by robili na nie doplaty. Z tego co wiem to najszybciej będą wycofywać 15 letnie piece i to raczej się zmieni. Szczegolnie ze w tej chwili doplacaja za złomowanie mające strasznego syfu. Do tego ja nastawiam się na drewno więc te piece trudniej ruszyć. Troche automatyki i nic lepszego nie jest mi w zasadzie potrzebne. Tylko większy zasyp w takim piecu albo poprostu pełnowymiarowy bufor,zgodnie z wyliczeniami z Cieplowłaściwe.Pl. Z tego co oglądałem to defro HG 25 (moc 23) jest bardzo fajny. Budowa jak atmos, zasyp wielki i konstrukcja jak ich najdroższe modele. Chyba o 40% taniej niż odpowiednik. Nie jestem ksenofobem, jednak jest polski i to fantastycznej spółki.
    Nie pytałem ich jak z paleniem drewnem w Optimie DS bo niestety żeby mieć opcje węgiel to raczej HG odpada bo doradcy z cechami panicznie taka na trasie pytanie. Niestety jest tylko moc 23KW I sterownik nie ma poci pogodynki więc trzeba dobre 500 PLN wywalić na dodatkowy sterownik.
    Viadrus ma identyczna konstrukcje co węglowe, więc węgiel plus drewno to żaden problem. Choc nie wiem po co. U nas na Śląsku po cenach rynkowych drewnem kominkowym cena tony węgla wychodzi 450-530. Za gotowy, pewny towar. Bo na drewnie dużo gorzej oszukać jak klient się jak kupować. Z weglem 600 kg zamiast tony poradzi się trafić... A u nad i tak na Śląsku wtorek tani.
    Żadnego ekogroszku tylko bufor i drewno. Niestety najtańsze czeskie bufory bez ocieplenia są za przedpłata. 1500 l za 2000 plus transport. Najtańsze które znalazłem w kraju to 1800pln z 900l (o taki pytalem by wszedł do piwnicy o wys 210) a drewno można samemu wyrobić i będąc skrupulatnym to o kosmicznych cenach w lasach państwowych można zrobić 75pln za tone.

  2. Cejlon

   Wiadrus U22 różni się i to mocno od u32 i u38 wystarczy przeanalizować przekroje. Natomiast praktycznie brak jest różnic pomiędzy 32 a 68. Różnica w budowie kamionki i w zależności od wersji z dopływem powierza trzeciorzędowego. Zadawałem pytania w serwisie Wiadrusa prosząc o doprecyzowanie różnic, zbyli mnie odpowiedzią, że to jest tajemnica producenta. Ceny (internetowe z dostawą) z kwietnia 2020 u22-4200zł., u32- 5900zł. i u68- 6500 zł. Miałem piec wiadrus u26 (był przewymiarowany 30 kW) sprzedałem go za w miarę zadowalającą cenę i zakupiłem wiadrusa u 32 ale o mocy 15 kw. Czy była to mądra decyzja będę wiedział w następnym sezonie grzewczym.

   Odpowiedz
   1. palacz

    Cześć. No i jak się sprawuje ten U32? Bo muszę wymienić kocioł i zastanawiam się U32,U68 może U22 economy ewentualnie jakieś Polskie dolnego spalania

  3. No comment

   Info ze strony Viadrus.com.pl:

   Obecnie firma VIADRUS zaprzestała całkowitej produkcji kotłów żeliwnych i należy rozważyć modele innego producenta. Nie wiesz jaki kocioł wybrać?
   Odwiedź stronę z kotłami zasypowymi w 5 klasie i ekorojekt lub rozważ zakup kotła z podajnikiem.

   Odpowiedz
 4. Jacek

  Zna ktoś jakiegoś takiego producenta buforow? Same baniaki bez niczego. Raczej południowa Polska. Śląsk przemysłem stoi a w googlu nic...

  Odpowiedz
  1. Krystian

   Witam ja posiadam bufor kombinowany, tzn. zbiornik cwu w zbiorniku wody kotłowej. W proporcji 200/800 litrów. Bufor wraz z kotłem DS zamówiłem przez internet ze strony p2ar.

   Odpowiedz
   1. grzegorz

    witam
    Jaki pan zakupił kocioł?jaka moc ? ile kosztował?a ile kosztował zbiornik? jak się to wszystko sprawuje?jest pan zadowolony?jaki ma pan metraż ? i jak ocieplony dom? ile godzin trzeba palić aby nagrzać bufor? i na ile starcza przy średniej temp 0 C?
    pozdrawiam i czekam na odp

  1. stanislaw

   jeżeli już to sprawdza się PMP. mam go i 18kW i jestem bardzo zadowolony, prawie bez roboty oprocz popiolu, całość czyszcze raz na 2 miersiące. Wszystko spala , dymu nie ma , zasyp od góry raz na dobę , tylko przerusztowanie wg.uznania ,pracuje jak na gazie. 100% zadowolenia i spokoju.

   Odpowiedz
   1. romek

    Dzień dobry . Proszę jeszcze napisać ile metrów powierzchni i czy jest bufor oraz czym Pan pali. Jestem w trakcie wymiany kotła i się zastanawiam nad mpm .Pozdrawiam

 5. Jan

  Wysyłałem już Panu Wojtkowi. Jest dość tani kocioł na drewno z modulacja minimalna 38% (12kW) do 43%. Nie jest kosmiczne drogi i wyjątkowy.
  Jeden patent przez kalkulowane dokładamy przy 2 dołożeniach pozwala zejść do 11% a sadze ze pokombinować można jeszcze niżej przez układanie i skład jakościowy wkładu. Ale to są jedne z najmniejszych zalet.
  Ogólnie to 20kW bufor 700l choc mysle ze i z wielką kultura palenia misja na 500l zejść.
  Cena bez bajerów ochrony powrotu i tulburatorow chyba od 9300. (wersja 50% modulacji) ale 7 lat gwarancji. Wypas tylko bez lambdy 10800. Starsza droższa wersja od 14 tys tylko bez lambdybi zapalarki. Nic więcej nie mowie bo nie znam tego i nie wiem czy nie będzie to jakby reklama z mojej strony. Przejrzałem wszystkie kotły zasypowe na drewno z BAFA i jeszcze trochę innych i nic takiego nie widziałem. Nerke bym sprzedał by go mieć :)))) hahahahah
  Nie mogę się doczekać nim do nich pojadę bo u nas nie ma dystrybucji.

  Odpowiedz
  1. Wojciech Treter Autor wpisu

   Pojemność bufora nie zależy od kultury palenia czy tam czego jeszcze, ale od mocy i pojemności zasypowej. Jest w normie określone: 100l na 1kW mocy kotła. Nie wiem czy to jest wartość słuszna. Pewnie z jakimś tam zapasem żeby dla wszystkich kotłów na rynku to było dość. Tyle w DTR tego kotła podają jako pojemność maksymalną – a norma uznaje to za poj. minimalną. Bo bufor ma zapewnić zawsze pracę na pełnej mocy, czyli jeden pełny wsad powinien się móc spalić na full mocy nawet gdyby odbioru ciepła z bufora nie było wcale.

   Nie ma najmniejszego problemu, by tu nazwy i adresy podawać. Reklamę i handlarzy czuć na kilometr.

   Odpowiedz
 6. technik

  Bufor moze byc zrobiony z zbiornika po sprezonym powietrzu. Zbiorniki te s a z grubszej blachy niz bufory i nawet jak juz nie przechodza badan UDT na 0,8MPa to na wodzie pod cisnieniem 0,2MPa jeszcze lata wytrzymaja.
  Izolacje warto zrobic samemu, ta fabryczna to takie minumim - ok. 10cm. Jak pomieszczenie pozwala to warto dac nawet 50cm izolacji.

  Odpowiedz
 7. Jan

  Wojtku to na pewno jest 100l na kW?
  Cześć producentów przywołuje wzór z normy.
  Czesi prezentują go następująco :
  Q zbiornika = 15 *czas palenia *moc minimalna kotła* ( 1 - 0,3 *obciążenie budynku /moc minimalna kotła).
  Polscy producenci minimalna pojemność wyliczaja dla stalopalnosci 5h. Choc fragmenty normy które znalazłem mowia o minimalnej pojemności 300l.
  Czescy producenci wskazują że na kotlikowe doplaty musi być 55l /kWh a u nich norma przecież jest taka sama EN 303-5:2012. Minimum dla dopłat pewno wprowadzili bo można się uprzec" że godzinę palę i koniec., tutaj mam warte kuchenna na który wasze węgiel ".
  Tak w ogóle to badając dopłaty i kombinujac, szczegolnie po lekturze tego super yyy bloga doszedłem do wniosku że wezmę dwa źródła ciepła - kominek, szukając za wkładem znalazłem to ze są na mnie dopłaty bo większość ma certyfikaty a dopłaty na dwa źródła ciepła też są. W tym tygodniu będę w WFOŚIGW to się dowiem o te normy i co o oni o tym mowia.

  Odpowiedz
 8. Jan

  Czyste Powietrze nie dopłaca do kominka jednak premia i ulga modernizacyjna już tak, przynajmniej sląska skarbówka BGK tak interpretuje przepisy. Więc 34,4% dopłaty można dostać, nie to na to.

  Odpowiedz
  1. Wojciech Treter Autor wpisu

   Ile? 120%? A nie, tylko 93%. Minimalny wymóg 5. klasy to 88%.
   Wszystko powyżej 90% już nie ma większego znaczenia a tylko zwiększa szansę na problemy z kominem.

   Odpowiedz
 9. Maniek

  Czekam na kocioł "kirgiski" (pewnie z automatu spełniałby wyśrubowane normy) z możliwościa łatwego zainstalowania palnika pelletowego, żeby dogrzewać chałupę podczas nieobecności palacza albo i całej rodziny. Póki co nie widzę, no chyba że są jakieś zagraniczne konstrukcje ?

  Odpowiedz
   1. Maniek

    Otóz to, tylko przypomina, i niestety, ale "[...]niepodobny do niego w zasadach działania i emisjach]...]" i do tego przekombinowany z założenia czym powinno się palić. "[...]Zębiec Szafir według DTR jest przystosowany do spalania węgla o uziarnieniu 30-50mm. Problem w tym, że taki węgiel w Polsce nie istnieje.[...]".

    Uważam, że może rozsądniej byłoby zaryzykować instalację kotła spalającego i drewno i węgiel w szerszym zakresie, żeby uniknąć szoku po skoku cen paliw związanych z ostatecznym wdrożeniem i wyegzekwowaniem uchwał antysmogowych.

    Jako alternatywę brałem pod uwagę coś "prostszego", np. nowego Viadrusa Herkules U68 (możliwośc dołożenia członów na plus, kto wie), ale nie widzę możliwości zabawy z palnikiem na pellet. Dodatkowo z powodu wymogu zastosowania buforu ciepła blado to widzę. Według kalkulacji na http://cieplowlasciwie.pl/ bufor ciapła wyszedł mi od 2100 do 4100 litrów (dom z lat 90tych, trzy kondygnacje, ogrzewane tylko dwie, 15cm termoizolacji).

    W skrócie: musi to być prosta konstrukcja spalająca węgiel + drewno + ewentualnie dająca możliwość zainstalowania palnika na pellet. Poczekam jeszcze, teoretycznie mam czas na pozbycie się starego kotła do 2022/2023. Może do tego czasu któryś producent albo dystrybutor wypuści na nasz rynek ciekawszą konstrukcję.

  1. Wiesław

   Mam kocioł Eko-Wery. To jest dziadostwo. Mogłem poczekać rok i kupiłbym lepszy. w tym czasie nie było wyboru, a ja "w gorącej wodzie kąpany" napaliłem się bo taki super z palnikiem dymu. Dziadostwo i tyle mam do powiedzenia o tym szajsie

   Odpowiedz
   1. Julia Nowicka

    Czy mógłby Pan się do mnie odezwać? Mama chce kupić ten piec i szukamy opinii - 513 908 677

  1. Palnik

   łatwy do przeróbki palnika (a la Piecuch) z czyszczeniem rzeczywiście lipa,ale jest kilka podobnych z taka klapką. Kamen to dosc popularny gracz na lokalnym podkarpackim rynku,ale klepał duzo kopciuchów GS, pożniej wszedł w podajniki,a zasypowca DS wprowadził za późno. Wieść gminna niesie,że szykują się zwolnienia (dość duży zakład) właśnie z tego powodu,zamówień brak, minie trochę czasu,zanim ludzie zaczną wymieniac dotychczasowe kotły po wprowadzeniu uchwał antysmogowych. Mieli kilka typów GS i klepali kasę,teraz nastąpił zastój na rynku,zresztą w cena podajników się wyrównała (9-10k) a wybór duży.

   Odpowiedz
  1. Wojciech Treter Autor wpisu

   Wycofany z produkcji. Tyle wiemy ze strony producenta.
   Podstołowo chodzą słuchy jakoby Defro wszystkie kotły węglowe wykasowali, automaty też. Strona na razie tego nie potwierdza.

   Odpowiedz
 10. Stolarz

  Jak dla mnie to dziwne. Czyżby Defro wiedziało coś czego my nie wiemy , czyli np przyszłościowy zakaz spalania kopaliny w PL?

  Odpowiedz
  1. Wojciech Treter Autor wpisu

   A może po prostu na tyle rozwinęli inne "nogi" swojego biznesu, że ta przestała być im konieczna?

   Odpowiedz
  1. Anonim

   ta a w nim pali się wszystko co na całym ruszcie i kopci na kotłownie jak drzwiczki otworzysz. w zębcu to są dwie oddzielne komory -zasypu i palnika.

   Odpowiedz
 11. jacek

  A propos kotła Kamen WDS widziałem na żywo i wbrew grafika które krążą po internecie ma otwór do czyszczenia na plecach kotła. Dodam że na pierwszy rzut oka komora zasypowa jest dość spora.

  Odpowiedz
 12. Krzysiek. K

  Witam wszystkich, ja kupiłem defro dws 22, mam nawet schemal w pdf, jeśli komuś potrzebny. Szkoda ze tego wizjera do płomienia brak, dałem 4800zl, stoi jeszcze nie zamontowany więc filmiku nie nakręcę, jak skończy się majowe zimno to zacznę montaż.

  Odpowiedz
 13. Robert

  Stosujecie u siebie zbiorniki buforowe z kotłem na paliwo stałe jeżeli tak to uważacie że to dobra instalacja? Jakie macie pojemności buforów/moc kotła?

  Odpowiedz
 14. kgracjank

  Siema
  Na dzień dzisiejszy (02.08.2020) jak potrzebuje kotła na drewno z ECODESIGN (woj. Lubelskie, powiat Włodawa) to nie ma prawie wyboru ??? A znalazłem coś takiego: Lazar Holz Master 20 kw oraz Klimosz Wally Holz 25 kw no i jeszcze Atmos 25kw - te trzy i w tych mocach co wymieniłem mają niby certyfikat ecodesign i komorę na drewno dużą, szczapy nawet 50 cm długości. Coś jeszcze by było, na co mam patrzeć a nie wydać majątku no i żebym odbiór chałupy legalnie dostał. PS bufor ciepła się właśnie "struga" do niedoszłego kotła, bufor jakieś 1400 litrów.

  Odpowiedz
 15. technik

  Na bufor nadaja się używane zbiorniki po sprężonym powietrzu. Tylko trzeba otworzyć otwór rewizyjny i sprawdzić czy od dołu zbiornik nie jest za mocno skorodowany.
  Te zbiorniki są projektorwane na cisnienie 0,8MPa i wieksze, i podlegaja pod UDT - zatem badania w tym próby muszą przejść. Ścianki taki zbiornik ma nawet o 100% grubsze niż typowy na bufor który ma ciśnienie obliczeniowe 0,3MPa.
  Takie zbiorniki często idzie kupić za cene złomu użytkowego.
  w lepszym stanie idzie kupic zbiornik za ok. 3000zł o pojemności 1m3 i na ciśnienie 3MPa - grubośc ścianki ok. 5mm. Taki zbiornik w układzie CO powinien wytrzymać przynajmniej 30 lat.

  Odpowiedz
 16. Johnny

  Prawdę powiedziawszy, to mając chwilę czasu i trochę miejsca, bez trudu można zmajstrować piec CO o całkiem przyzwoitej wydajności. Zwłaszcza gdy ma się trochę miejsca i obudowę wymuruje, zamiast korzystać z metalu. Dobrze sprawdza się zwykła konstrukcja pieca z kanałami dookoła paleniska, opadającymi pod spód, po prostu w miejscu ścian wewnętrznych umieszczamy wkład wodny. Pali to o wiele lepiej niż tanie kopciuchy z przed lat. No i koszt zamyka się bez problemu w 1500zł. Oczywiście zawsze można zamontować bufor, co jest jak najbardziej polecane.

  Odpowiedz
 17. Aleksander

  Pytanie zasadnicze czy ten czeski wynalazek Blaze Harmony można będzie użytkować w Polsce zgodnie z wymaganymi certyfikatami?

  Odpowiedz
 18. Anonim

  na dzień dzisiejszy niema kotłów w Polsce z bardzo mocno pochylonym rusztem aby węgiel zsuwał się do palnika o prócz zębca.

  Odpowiedz
 19. Paweł

  Zastanawiam się nad zakupem pieca MPM DS II 14 kW zasyp górny lub ZĘBIEC SZAFIR 12 kW i nie bardzo wiem który wybrać . Może ktoś użytkuje któryś z tych pieców i podzieli się spostrzeżeniami .

  Odpowiedz
  1. Robert

   Kocioł MPM DS ma zasadniczo dwa problemy.
   Jednym jest zacinający sie ruszt, który jest niepoprawnie skonstruowany. Ruszt ten zacina się podczas prób rusztowania, gdy między elementy podejdzie coś innego niż popiół, a takich kawałków w popiele jest sporo. Ruszt też blokuje się, gdy jest przez jakiś czas nieużywany. Gniazda w których obracają sie żeliwne elementy rusztu są wykonane ze stali i dość ciasno pasowane. Wystarczy, że nie palimy krótki czas i rdza blokuje skutecznie ruchomość rusztu. Odblokowanie jest bardzo pracochłonne.
   Drugim problemem jest użyta ceramika. Tylko jeden element ceramiczny jest wykonany z właściwego materiału, reszta elementów to płytki szamotowe docinane szlifierką. Co więcej płytki są sztukowane, co wynika z chęci obniżenia kosztów produkcji. Niestety szamot nie nadaje sie do tego celu i elementy szamotowe nawet już po roku eksploatacji zaczynają pękać.
   Na życzenie mogę podesłać zdjęcia pokazujące te problemy w moim kotle.

   Odpowiedz
   1. Paweł

    Dzięki Robert za info o piecu MPM właśnie go zamówiłem czytając od 3 miesięcy opisy i komentarze dotyczące pieców węgiel - drewno chyba nie ma pieca który by był bez wad po twoich uwagach będę wiedział co mnie czeka . Jeżeli byś był tak miły to poproszę o zdjęcia jak to wygląda u ciebie

 20. logos

  Dzień dobry,
  czy ktoś może mi wyjaśnić czym różni się kocioł na drewno ( nie zgazowujący) np wspomniany Setlans SELVAN od ,na przykład pieca na węgiel mpm ds?
  Rozumiem żę setlans jest węzszy i to wszystko? nie widzęinnych różnic. Czy w piecu na węgiel nie można palić drewnem? lub odwrotnie?

  Odpowiedz
 21. Piotr

  Witam.
  Jestem zmuszony zrobić przymiarkę do zakupu kotła na drzewo + bufor dla domku o powierzchni ok 180 m2. (ogrzewany grzejnikami)
  W związku z tym mam pytanie do użytkowników takich zestawów o wskazówki jaki typ kotłów polecacie z własnego doświadczenia lub wiedzy.

  Odpowiedz
 22. jun

  czy nie mógłbyś nie usuwac starszych wartościowych rzeczy? szczególnie chodzi o ranking kotłów, nie rozumiem, dlaczego zniknęły stare wpisy? przecież mozna zrobić nawet podstronę "archiwum", zakładasz tylko tu i teraz, a przecież może czyta to ktoś z poza UE, ktoś kto potrzebuje informacji życiowej a nie tylko w ramach poprawności. W góle nie myślisz, że może ktoś zza wschodniej granicy szuka kotłów na tej stronie, by sobie kupić, choćby używany. Bardoz proszę o przywrócenie w jakiejś formie, np., zakładaka "archiwum" dawnych wpisów o kotłach, ranking i opisy

  Odpowiedz
  1. Wojciech Treter Autor wpisu

   Ranking był od zaplecza powiązany z cieplo.app i wyleciał przy okazji dużej aktualizacji tamtej aplikacji – utrzymanie go w działaniu, nawet jako archiwum, wymagałoby znacznego nakładu pracy. Nie widzę w tym sensu w sytuacji gdy prawie wszystkie kotły tam ujęte wypadły z legalnej sprzedaży. Ludzie spoza UE to niecałe parę procent ruchu na stronie.

   Poza tym nie przypominam sobie żebym cokolwiek usuwał.

   Odpowiedz
 23. Darek

  Witam wszystkich,
  poszukuję alternatywy na wymianę niby kopciucha. Dom nieocieplony. 2 piętra, grzejniki żeliwne, instalacja stalowa. Obecny piec KBO 25 kw, dobrze się sprawuje, ale nie ma papierów do dalszego palenia.
  Ceny gazu ostatnio szaleją, węgla i pelletu też. Zastanawiam się jakie byłoby najlepsze rozwiązanie? Dodam, że raczej nie chciałbym wymieniać całej instalacji, ewentualnie dołożyć zawory na grzejniki. Tylko czy kulowe czy termostatyczne?
  Będę wdzięczny za każdą poradę.

  Odpowiedz
  1. Wodzu

   Pal dopóki można i się nie czepiaja , ale jak masz żeliwne grzejniki to One działają jak bufor. Więc te nowe kotły średnio będą wydolne pod stara instalacje. Ja mam ten problem kupiłem Stalmarka Agro 12/20 kw i średnio daje rade przy centralnym jeszcze mam zasilanie górne. Musiałem kryzowac grzejniki dodam, że mam połowę wymienionych i mimo pompki na 3 biegu to nie dawało mi bez kryzowania rady grzać grzejników na końcu instalacji. Teraz myślę o zakupie Sasa Varmo w razie co i niech stoi czeka na swoje czasy

   Odpowiedz
 24. Raddi

  Tez szukam kotla zasypowego.mam kopciucha 20kw spala dobrze ale trzeba wymienic.bufory 2x 1000L juz czekaja.
  Idealnie by bylo uniwersalny wegiel i drzewo.
  Zastanawiam sie co w tych kotlach siedzi ze ceny tak poszly w gore?troche szamotu w niektorych tyle nie kosztuje 🙂

  Odpowiedz
 25. Szszymon14

  Może mi ktoś wyjaśnić czym jest współczynnik efektywności energetycznej i jaki ma to związek z klasą kotła i certyfikatem ecodesign?

  Odpowiedz
  1. Wojciech Treter Autor wpisu

   współczynnik efektywności energetycznej

   Pochodna sprawności, ale skorygowana o nakład energii nieodnawialnej.

   z klasą kotła

   Od w/w współczynnika zależy klasa energetyczna kotła.
   Wunglowe kotły będą miały klasę C/B, biomasowe – A/A+, mimo że oba kotły mogą mieć identyczną sprawność, ale jeden spala paliwo kopalne a drugi odnawialne.

   Odpowiedz
   1. Piotr

    Witam wszystkim , czy ktoś posiada piec Unieko 11 kw (biadała) , jak to się sprawuje czy to coś warta . W opisie pisze do palenia węglem A jak jest z drzewem jak duże sztapy drewna

 26. Dziękuję, pozdrawiam

  Cześć, przestudiowałem już większość strony, zostało mi chyba tylko przeczytać tę zielone ustawy...

  Mam Defro pierwszej kategorii 20kw 2005/6 rok.
  Kotłownia nie ma możliwości rozbudowy, a mieści się w niej ten piec, hydrofor i boiler. Nie mam miejsca na kocioł pelet+podajnik, a gaz lub prąd to w obecnych czasach pętla na szyi. Teoretycznie do końca roku trzeba wymienić piec. Nie mam miejsca na bufor, nie ma fizycznie możliwości nigdzie go dać.

  "Jeżeli w twoim województwie nie ma póki co uchwały antysmogowej albo jest, ale nie wymaga ona jeszcze posiadania kotła 5. klasy – można tymczasowo zamontować kocioł zasypowy bez bufora, ale trzeba się liczyć z tym, że za lat co najwyżej kilka, gdy wymóg 5. klasy nastanie, trzeba będzie bufor dodać."

  Czyli jeśli był kupił kocioł drewno+drewno lub węgiel/drewno, ale nie miał bufora to co, z automatu spełnia czwartą kategorię? Niepełną piątą? Żadną?
  Jest to jakoś określone prawnie?
  Obstawiam, że straż miejska będzie sprawdzać tylko nalepki na piecach, ale pytanie czy inwestując kilkanaście tysięcy a piec z instalacją będę miał spokój czy to taka niepewna sytuacja bez bufora?

  Odpowiedz
  1. Wojciech Treter Autor wpisu

   Bez bufora kocioł nie spełnia żadnych norm. Nie ma żadnej klasy.
   Oczywiście możesz liczyć, że kontroli nie będzie albo że będzie niekumata i się nie dopatrzy – ale to już twoje ryzyko.

   Kotły Blaze nie wymagają bufora. Ale to nie są tanie rzeczy.

   Odpowiedz
   1. Dziękuję, pozdrawiam

    Dziękuję za szybką odpowiedź.
    Jest jakieś rozwiązanie które Pan widzi w takiej kotłowni?

    https://imgur.com/a/m6h9jYJ tutaj jest taka szybka rozpiska/ułożenie

    O ceny tych blaze chyba trzeba pisać, bo nie mogę znaleźć cen.

    Nie mam fizycznie możliwości nawet przestawienia ścian kotłowni. Ja wiem, że smutnych panów nie będzie to interesowało, w końcu można sobie założyć gaz, a potem płacić i płakać.