Przegląd tanich i czystych kotłów na węgiel i drewno

To jest lista kotłów zasypowych spełniających wymogi 5. klasy / Ecodesign. Warto od razu montować je z buforem ciepła – to obecnie najtańszy sposób na ogrzewanie tanie, czyste i niewymagające wiele zachodu (o ile oczywiście gdzieś nie zakazują tego uchwały antysmogowe).

Coś dodać?

Trafi tutaj każdy kocioł zasypowy spełniający wymogi 5. klasy / Ekoprojektu – wystarczy podesłać.

Czemu tak drogo? Czemu tak mało? Gdzie się podziały tanie kotły?

Wprowadzenie norm emisyjnych dla kotłów węglowych przemeblowało rynek jak nigdy dotąd. Jeszcze parę lat temu działający (kiepsko, bo brudno i nieefektywnie, ale działający) kocioł można było kupić za niecałe 2000 zł. Obecnie potrzebne jest 8-10 tys. zł.
Czytaj więcej: zakup kotła węglowego w 2019 roku
.

Gdzie jest dawny ranking kotłów? Znajduje się w stanie likwidacji z powodu braku sił i środków na jego należyte utrzymywanie.

6 myśli nt. „Przegląd tanich i czystych kotłów na węgiel i drewno

 1. Podpis

  Dakon Dor spełnia wymagania emisji 5 klasy i posiada certyfikat Ecodesign. Nie spełnia wymagań 5 klasy w zakresie sprawności energetycznej dlatego jest zaliczony do 4 klasy. Obowiązujące obecnie rozporządzenie określa tylko zakresy emisji (Dadon Dor je spełnia) oraz minimalną sprawność dla kotłów badanych po wejściu w życie rozporządzenia V2 (Dor był badany wcześniej). Reasumując - może być sprzedawany. Czy może być montowany to już kwestia lokalnych ustaw antysmogowych.

  Odpowiedz
 2. Jacek

  Ja patrzę na ten ranking trochę inaczej.
  Nieważne czy patrzymy na niego przez pryzmat dotacji gminnych (u mnie to 50% max 3000pln) czy przez pryzmat dotacji z programu Czyste Powietrze, to zupełnie inaczej wygląda jakość do ceny gdy przeliczymy go przez to ile możemy dostać z dotacji (u mnie 60% choc wolałbym zapłacić całość a nie mieć dwóch rencistów) to tańczę piece już się az tak nie opłacają albo wcale się nie opłacają. Defro za 2000 a vidarus za 3000 to juz nie interes. Oczywiście w wypadku zastosowania bufora. Rozumiem że przy doplacie 30% czy żadnej, to juz zupełnie inna bajka.

  Odpowiedz
 3. Jacek

  Viadrus u22 economy. To samo co u38/32/68 tylko cena 4700 za 16KW plus 10 lat na żeliwo które spokojnie żyje 20. W zasadzie nie widzę czym te kotły się różnią. Parametry są identyczne.

  Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.