Przegląd tanich i czystych kotłów na węgiel i drewno

To jest lista kotłów zasypowych spełniających wymogi 5. klasy / Ecodesign. Warto od razu montować je z buforem ciepła – to obecnie najtańszy sposób na ogrzewanie tanie, czyste i niewymagające wiele zachodu (o ile oczywiście gdzieś nie zakazują tego uchwały antysmogowe).

Kotły na drewno

Ciekawostka: czeski kocioł na drewno Blaze Harmony. Najbardziej innowacyjny pośród wszelkich kotłów zasypowych, choć też drogi (równowartość ~10 tys. zł). Ciekawostka, bo nie jest na ten moment dystrybuowany w Polsce.

Kotły węglowe

Szczególne przypadki

Wszystkie w/w kotły potrzebują bufora ciepła

Niezależnie od tego, co twierdzi producent, każdy z w/w kotłów, aby spełniał normę emisyjną 5. klasy, musi być podpięty pod bufor ciepła. Znajdą się tacy, którzy twierdzą, że nie musi – niestety mijają się z prawdą a baty za to zbierze kto? – szary użytkownik oczywiście.

Kotły zasypowe zasadniczo bada się tylko podczas pracy na 100% mocy. Zgodnie z normą PN-EN 303-5:2012, w takim wypadku kocioł musi obowiązkowo pracować z buforem ciepła, aby zawsze realnie pracował na pełnej mocy czyli mógł spełnić normę emisyjną 5. klasy. Gdyby ktoś skonstruował kocioł zasypowy, który przejdzie badania tak jak automat: zarówno na 100% mocy jak i na 30% mocy, wtedy mógłby pracować bez bufora.

Jeżeli w twoim województwie nie ma póki co uchwały antysmogowej albo jest, ale nie wymaga ona jeszcze posiadania kotła 5. klasy – można tymczasowo zamontować kocioł zasypowy bez bufora, ale trzeba się liczyć z tym, że za lat co najwyżej kilka, gdy wymóg 5. klasy nastanie, trzeba będzie bufor dodać.

Coś dodać?

Trafi tutaj każdy kocioł zasypowy spełniający wymogi 5. klasy / Ekoprojektu – wystarczy podesłać.

Czemu tak drogo? Czemu tak mało? Gdzie się podziały kotły za 2000zł?

Wprowadzenie norm emisyjnych dla kotłów węglowych przemeblowało rynek jak nigdy dotąd. Jeszcze parę lat temu działający (kiepsko, bo brudno i nieefektywnie, ale działający) kocioł można było kupić za niecałe 2000 zł. Obecnie potrzebne jest 8-10 tys. zł.
Czytaj więcej: zakup kotła węglowego w 2019 roku
.

Gdzie jest dawny ranking kotłów? Znajduje się w stanie likwidacji z powodu braku sił i środków na jego należyte utrzymywanie.

50 myśli nt. „Przegląd tanich i czystych kotłów na węgiel i drewno

 1. Podpis

  Dakon Dor spełnia wymagania emisji 5 klasy i posiada certyfikat Ecodesign. Nie spełnia wymagań 5 klasy w zakresie sprawności energetycznej dlatego jest zaliczony do 4 klasy. Obowiązujące obecnie rozporządzenie określa tylko zakresy emisji (Dadon Dor je spełnia) oraz minimalną sprawność dla kotłów badanych po wejściu w życie rozporządzenia V2 (Dor był badany wcześniej). Reasumując - może być sprzedawany. Czy może być montowany to już kwestia lokalnych ustaw antysmogowych.

  Odpowiedz
 2. Jacek

  Ja patrzę na ten ranking trochę inaczej.
  Nieważne czy patrzymy na niego przez pryzmat dotacji gminnych (u mnie to 50% max 3000pln) czy przez pryzmat dotacji z programu Czyste Powietrze, to zupełnie inaczej wygląda jakość do ceny gdy przeliczymy go przez to ile możemy dostać z dotacji (u mnie 60% choc wolałbym zapłacić całość a nie mieć dwóch rencistów) to tańczę piece już się az tak nie opłacają albo wcale się nie opłacają. Defro za 2000 a vidarus za 3000 to juz nie interes. Oczywiście w wypadku zastosowania bufora. Rozumiem że przy doplacie 30% czy żadnej, to juz zupełnie inna bajka.

  Odpowiedz
 3. Jacek

  Viadrus u22 economy. To samo co u38/32/68 tylko cena 4700 za 16KW plus 10 lat na żeliwo które spokojnie żyje 20. W zasadzie nie widzę czym te kotły się różnią. Parametry są identyczne.

  Odpowiedz
  1. manio

   może chodzi o grubość żeliwa, poza tym U22 nie ma szybki. Kiedyś Defro wypuścił serię "economy" no i te kotły miały blachę 5 mm zamiast 6, lub 4 mm zamiast 5, już nie pamiętam dobrze

   Odpowiedz
   1. Jacek

    Dowiadywalem się. Nie ma podwórza pod ruszt, tylko drugorzędne i inna konie spalania.
    Nawet jeżeli żeliwo jest cieńsze to eksploatowane właściwie raczej na głowę bije inne piece. Ma 10 lat gwarancji a to jest bardzo dużo. Gdybym był fanem elektroniki to kupiłbym E68. Viadrus nie ma serwisu na Polskę więc to nie takie łatwe.
    Patrzę na to tak że dłonie można oczekiwać 20 lat pracy, te piece są czlonowe i można je naprawiać (w zasadzie samemu). Części są. Patrząc to przez pryzmat dopłat to jak piec strzeli to raczej nie dadzą dopłat po raz drugi. Myślę że piece w kolejnych klasach nie będą na tyle skuteczne i czyste by robili na nie doplaty. Z tego co wiem to najszybciej będą wycofywać 15 letnie piece i to raczej się zmieni. Szczegolnie ze w tej chwili doplacaja za złomowanie mające strasznego syfu. Do tego ja nastawiam się na drewno więc te piece trudniej ruszyć. Troche automatyki i nic lepszego nie jest mi w zasadzie potrzebne. Tylko większy zasyp w takim piecu albo poprostu pełnowymiarowy bufor,zgodnie z wyliczeniami z Cieplowłaściwe.Pl. Z tego co oglądałem to defro HG 25 (moc 23) jest bardzo fajny. Budowa jak atmos, zasyp wielki i konstrukcja jak ich najdroższe modele. Chyba o 40% taniej niż odpowiednik. Nie jestem ksenofobem, jednak jest polski i to fantastycznej spółki.
    Nie pytałem ich jak z paleniem drewnem w Optimie DS bo niestety żeby mieć opcje węgiel to raczej HG odpada bo doradcy z cechami panicznie taka na trasie pytanie. Niestety jest tylko moc 23KW I sterownik nie ma poci pogodynki więc trzeba dobre 500 PLN wywalić na dodatkowy sterownik.
    Viadrus ma identyczna konstrukcje co węglowe, więc węgiel plus drewno to żaden problem. Choc nie wiem po co. U nas na Śląsku po cenach rynkowych drewnem kominkowym cena tony węgla wychodzi 450-530. Za gotowy, pewny towar. Bo na drewnie dużo gorzej oszukać jak klient się jak kupować. Z weglem 600 kg zamiast tony poradzi się trafić... A u nad i tak na Śląsku wtorek tani.
    Żadnego ekogroszku tylko bufor i drewno. Niestety najtańsze czeskie bufory bez ocieplenia są za przedpłata. 1500 l za 2000 plus transport. Najtańsze które znalazłem w kraju to 1800pln z 900l (o taki pytalem by wszedł do piwnicy o wys 210) a drewno można samemu wyrobić i będąc skrupulatnym to o kosmicznych cenach w lasach państwowych można zrobić 75pln za tone.

  2. Cejlon

   Wiadrus U22 różni się i to mocno od u32 i u38 wystarczy przeanalizować przekroje. Natomiast praktycznie brak jest różnic pomiędzy 32 a 68. Różnica w budowie kamionki i w zależności od wersji z dopływem powierza trzeciorzędowego. Zadawałem pytania w serwisie Wiadrusa prosząc o doprecyzowanie różnic, zbyli mnie odpowiedzią, że to jest tajemnica producenta. Ceny (internetowe z dostawą) z kwietnia 2020 u22-4200zł., u32- 5900zł. i u68- 6500 zł. Miałem piec wiadrus u26 (był przewymiarowany 30 kW) sprzedałem go za w miarę zadowalającą cenę i zakupiłem wiadrusa u 32 ale o mocy 15 kw. Czy była to mądra decyzja będę wiedział w następnym sezonie grzewczym.

   Odpowiedz
 4. Jacek

  Zna ktoś jakiegoś takiego producenta buforow? Same baniaki bez niczego. Raczej południowa Polska. Śląsk przemysłem stoi a w googlu nic...

  Odpowiedz
  1. Krystian

   Witam ja posiadam bufor kombinowany, tzn. zbiornik cwu w zbiorniku wody kotłowej. W proporcji 200/800 litrów. Bufor wraz z kotłem DS zamówiłem przez internet ze strony p2ar.

   Odpowiedz
   1. grzegorz

    witam
    Jaki pan zakupił kocioł?jaka moc ? ile kosztował?a ile kosztował zbiornik? jak się to wszystko sprawuje?jest pan zadowolony?jaki ma pan metraż ? i jak ocieplony dom? ile godzin trzeba palić aby nagrzać bufor? i na ile starcza przy średniej temp 0 C?
    pozdrawiam i czekam na odp

  1. stanislaw

   jeżeli już to sprawdza się PMP. mam go i 18kW i jestem bardzo zadowolony, prawie bez roboty oprocz popiolu, całość czyszcze raz na 2 miersiące. Wszystko spala , dymu nie ma , zasyp od góry raz na dobę , tylko przerusztowanie wg.uznania ,pracuje jak na gazie. 100% zadowolenia i spokoju.

   Odpowiedz
   1. romek

    Dzień dobry . Proszę jeszcze napisać ile metrów powierzchni i czy jest bufor oraz czym Pan pali. Jestem w trakcie wymiany kotła i się zastanawiam nad mpm .Pozdrawiam

 5. Jan

  Wysyłałem już Panu Wojtkowi. Jest dość tani kocioł na drewno z modulacja minimalna 38% (12kW) do 43%. Nie jest kosmiczne drogi i wyjątkowy.
  Jeden patent przez kalkulowane dokładamy przy 2 dołożeniach pozwala zejść do 11% a sadze ze pokombinować można jeszcze niżej przez układanie i skład jakościowy wkładu. Ale to są jedne z najmniejszych zalet.
  Ogólnie to 20kW bufor 700l choc mysle ze i z wielką kultura palenia misja na 500l zejść.
  Cena bez bajerów ochrony powrotu i tulburatorow chyba od 9300. (wersja 50% modulacji) ale 7 lat gwarancji. Wypas tylko bez lambdy 10800. Starsza droższa wersja od 14 tys tylko bez lambdybi zapalarki. Nic więcej nie mowie bo nie znam tego i nie wiem czy nie będzie to jakby reklama z mojej strony. Przejrzałem wszystkie kotły zasypowe na drewno z BAFA i jeszcze trochę innych i nic takiego nie widziałem. Nerke bym sprzedał by go mieć :)))) hahahahah
  Nie mogę się doczekać nim do nich pojadę bo u nas nie ma dystrybucji.

  Odpowiedz
  1. Wojciech Treter Autor wpisu

   Pojemność bufora nie zależy od kultury palenia czy tam czego jeszcze, ale od mocy i pojemności zasypowej. Jest w normie określone: 100l na 1kW mocy kotła. Nie wiem czy to jest wartość słuszna. Pewnie z jakimś tam zapasem żeby dla wszystkich kotłów na rynku to było dość. Tyle w DTR tego kotła podają jako pojemność maksymalną – a norma uznaje to za poj. minimalną. Bo bufor ma zapewnić zawsze pracę na pełnej mocy, czyli jeden pełny wsad powinien się móc spalić na full mocy nawet gdyby odbioru ciepła z bufora nie było wcale.

   Nie ma najmniejszego problemu, by tu nazwy i adresy podawać. Reklamę i handlarzy czuć na kilometr.

   Odpowiedz
 6. technik

  Bufor moze byc zrobiony z zbiornika po sprezonym powietrzu. Zbiorniki te s a z grubszej blachy niz bufory i nawet jak juz nie przechodza badan UDT na 0,8MPa to na wodzie pod cisnieniem 0,2MPa jeszcze lata wytrzymaja.
  Izolacje warto zrobic samemu, ta fabryczna to takie minumim - ok. 10cm. Jak pomieszczenie pozwala to warto dac nawet 50cm izolacji.

  Odpowiedz
 7. Jan

  Wojtku to na pewno jest 100l na kW?
  Cześć producentów przywołuje wzór z normy.
  Czesi prezentują go następująco :
  Q zbiornika = 15 *czas palenia *moc minimalna kotła* ( 1 - 0,3 *obciążenie budynku /moc minimalna kotła).
  Polscy producenci minimalna pojemność wyliczaja dla stalopalnosci 5h. Choc fragmenty normy które znalazłem mowia o minimalnej pojemności 300l.
  Czescy producenci wskazują że na kotlikowe doplaty musi być 55l /kWh a u nich norma przecież jest taka sama EN 303-5:2012. Minimum dla dopłat pewno wprowadzili bo można się uprzec" że godzinę palę i koniec., tutaj mam warte kuchenna na który wasze węgiel ".
  Tak w ogóle to badając dopłaty i kombinujac, szczegolnie po lekturze tego super yyy bloga doszedłem do wniosku że wezmę dwa źródła ciepła - kominek, szukając za wkładem znalazłem to ze są na mnie dopłaty bo większość ma certyfikaty a dopłaty na dwa źródła ciepła też są. W tym tygodniu będę w WFOŚIGW to się dowiem o te normy i co o oni o tym mowia.

  Odpowiedz
 8. Jan

  Czyste Powietrze nie dopłaca do kominka jednak premia i ulga modernizacyjna już tak, przynajmniej sląska skarbówka BGK tak interpretuje przepisy. Więc 34,4% dopłaty można dostać, nie to na to.

  Odpowiedz
  1. Wojciech Treter Autor wpisu

   Ile? 120%? A nie, tylko 93%. Minimalny wymóg 5. klasy to 88%.
   Wszystko powyżej 90% już nie ma większego znaczenia a tylko zwiększa szansę na problemy z kominem.

   Odpowiedz
 9. Maniek

  Czekam na kocioł "kirgiski" (pewnie z automatu spełniałby wyśrubowane normy) z możliwościa łatwego zainstalowania palnika pelletowego, żeby dogrzewać chałupę podczas nieobecności palacza albo i całej rodziny. Póki co nie widzę, no chyba że są jakieś zagraniczne konstrukcje ?

  Odpowiedz
   1. Maniek

    Otóz to, tylko przypomina, i niestety, ale "[...]niepodobny do niego w zasadach działania i emisjach]...]" i do tego przekombinowany z założenia czym powinno się palić. "[...]Zębiec Szafir według DTR jest przystosowany do spalania węgla o uziarnieniu 30-50mm. Problem w tym, że taki węgiel w Polsce nie istnieje.[...]".

    Uważam, że może rozsądniej byłoby zaryzykować instalację kotła spalającego i drewno i węgiel w szerszym zakresie, żeby uniknąć szoku po skoku cen paliw związanych z ostatecznym wdrożeniem i wyegzekwowaniem uchwał antysmogowych.

    Jako alternatywę brałem pod uwagę coś "prostszego", np. nowego Viadrusa Herkules U68 (możliwośc dołożenia członów na plus, kto wie), ale nie widzę możliwości zabawy z palnikiem na pellet. Dodatkowo z powodu wymogu zastosowania buforu ciepła blado to widzę. Według kalkulacji na http://cieplowlasciwie.pl/ bufor ciapła wyszedł mi od 2100 do 4100 litrów (dom z lat 90tych, trzy kondygnacje, ogrzewane tylko dwie, 15cm termoizolacji).

    W skrócie: musi to być prosta konstrukcja spalająca węgiel + drewno + ewentualnie dająca możliwość zainstalowania palnika na pellet. Poczekam jeszcze, teoretycznie mam czas na pozbycie się starego kotła do 2022/2023. Może do tego czasu któryś producent albo dystrybutor wypuści na nasz rynek ciekawszą konstrukcję.

  1. Palnik

   łatwy do przeróbki palnika (a la Piecuch) z czyszczeniem rzeczywiście lipa,ale jest kilka podobnych z taka klapką. Kamen to dosc popularny gracz na lokalnym podkarpackim rynku,ale klepał duzo kopciuchów GS, pożniej wszedł w podajniki,a zasypowca DS wprowadził za późno. Wieść gminna niesie,że szykują się zwolnienia (dość duży zakład) właśnie z tego powodu,zamówień brak, minie trochę czasu,zanim ludzie zaczną wymieniac dotychczasowe kotły po wprowadzeniu uchwał antysmogowych. Mieli kilka typów GS i klepali kasę,teraz nastąpił zastój na rynku,zresztą w cena podajników się wyrównała (9-10k) a wybór duży.

   Odpowiedz
  1. Wojciech Treter Autor wpisu

   Wycofany z produkcji. Tyle wiemy ze strony producenta.
   Podstołowo chodzą słuchy jakoby Defro wszystkie kotły węglowe wykasowali, automaty też. Strona na razie tego nie potwierdza.

   Odpowiedz
 10. Stolarz

  Jak dla mnie to dziwne. Czyżby Defro wiedziało coś czego my nie wiemy , czyli np przyszłościowy zakaz spalania kopaliny w PL?

  Odpowiedz
  1. Wojciech Treter Autor wpisu

   A może po prostu na tyle rozwinęli inne "nogi" swojego biznesu, że ta przestała być im konieczna?

   Odpowiedz
 11. jacek

  A propos kotła Kamen WDS widziałem na żywo i wbrew grafika które krążą po internecie ma otwór do czyszczenia na plecach kotła. Dodam że na pierwszy rzut oka komora zasypowa jest dość spora.

  Odpowiedz
 12. Krzysiek. K

  Witam wszystkich, ja kupiłem defro dws 22, mam nawet schemal w pdf, jeśli komuś potrzebny. Szkoda ze tego wizjera do płomienia brak, dałem 4800zl, stoi jeszcze nie zamontowany więc filmiku nie nakręcę, jak skończy się majowe zimno to zacznę montaż.

  Odpowiedz
 13. Robert

  Stosujecie u siebie zbiorniki buforowe z kotłem na paliwo stałe jeżeli tak to uważacie że to dobra instalacja? Jakie macie pojemności buforów/moc kotła?

  Odpowiedz
 14. kgracjank

  Siema
  Na dzień dzisiejszy (02.08.2020) jak potrzebuje kotła na drewno z ECODESIGN (woj. Lubelskie, powiat Włodawa) to nie ma prawie wyboru ??? A znalazłem coś takiego: Lazar Holz Master 20 kw oraz Klimosz Wally Holz 25 kw no i jeszcze Atmos 25kw - te trzy i w tych mocach co wymieniłem mają niby certyfikat ecodesign i komorę na drewno dużą, szczapy nawet 50 cm długości. Coś jeszcze by było, na co mam patrzeć a nie wydać majątku no i żebym odbiór chałupy legalnie dostał. PS bufor ciepła się właśnie "struga" do niedoszłego kotła, bufor jakieś 1400 litrów.

  Odpowiedz
 15. technik

  Na bufor nadaja się używane zbiorniki po sprężonym powietrzu. Tylko trzeba otworzyć otwór rewizyjny i sprawdzić czy od dołu zbiornik nie jest za mocno skorodowany.
  Te zbiorniki są projektorwane na cisnienie 0,8MPa i wieksze, i podlegaja pod UDT - zatem badania w tym próby muszą przejść. Ścianki taki zbiornik ma nawet o 100% grubsze niż typowy na bufor który ma ciśnienie obliczeniowe 0,3MPa.
  Takie zbiorniki często idzie kupić za cene złomu użytkowego.
  w lepszym stanie idzie kupic zbiornik za ok. 3000zł o pojemności 1m3 i na ciśnienie 3MPa - grubośc ścianki ok. 5mm. Taki zbiornik w układzie CO powinien wytrzymać przynajmniej 30 lat.

  Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.