Tania, droga, polska, używana, przerabiana – pompa ciepła w pięciu smakach

Zaktualiowano: 15 marca 2023

Dlaczego pompy ciepła kosztują zazwyczaj ponad 30 tysięcy złotych? Czy nie ma sposobów, aby zdobyć pompę ciepła za znacznie mniejsze pieniądze? Które z tych sposobów są najsensowniejsze, jakie pułapki omijać?

Tanie pompy ciepła

Najtańsze pompy ciepła kosztują nawet poniżej 10 tysięcy złotych. Działają, ale:

 • Są maksymalnie "gołe" i uproszczone w (o)sprzęcie. W najtańszych może nawet nie być płynnej regulacji mocy sprężarki, zamiast tego jest ona sterowna przez włączanie i wyłączanie, co skutkuje skróconą żywotnością.
 • Również sterowanie będzie maksymalnie proste: sterownik bez podstawowych "bajerów" typu krzywa grzewcza, ba, może nawet trzeba ręcznie podawać temperaturę wody, jaką pompa ma puszczać na instalację, czyli gdy zrobi się zimniej, to trzeba iść i ręcznie podkręcić. To samo gdy się ociepli.
 • Oszczędzano na wszystkim, a więc należy się spodziewać kiepskiej trwałości różnych elementów i ogólnego niedopracowania – z istotnych rzeczy może to być np. hałaśliwość pracy.
 • Najpewniej tracą znacząco moc i sprawność na mrozie, więc nie nadają się na jedyne źródło ciepła. Zazwyczaj jest to do wyczytania w dokumentacji urządzenia, choć w praktyce i te parametry mogą się okazać nadmiernie optymistyczne.

Najtańsza pompa ciepła wydaje się kusząca opcją na rozpoczęcie przygody w świecie pomp ciepła i faktycznie tak być może – o ile się jest świadomym ich wad i godzi na nie. Zakup w ciemno może być przyczyną trwałego urazu do tych urządzeń.

Drogie pompy ciepła

W zasadzie normalna przyzwoita pompa ciepła kosztuje ok. 30 tys. zł – i to jest dla przeciętnego Polaka niestety dosyć drogo. Za urządzenia ładniejsze, cichsze, wydajniejsze – trzeba wyłożyć jeszcze więcej. Kto bogatemu zabroni?

Używane pompy ciepła

Realną szansą na tanią pompę ciepła jest poszukiwanie urządzeń używanych. Wymaga to nabycia minimum wiedzy – ale pozwala oszczędzić spokojnie ok. połowy ceny nowych urządzeń, jeśli nie więcej.

Sprzedawców używanych pomp ciepła można znaleźć na największych portalach ogłoszeniowych i aukcyjnych. Są to przeważnie używane urządzenia z Europy Zachodniej. Egzemplarze sprawne, o niezbyt dużym przebiegu mogą jeszcze posłużyć kilka-kilkanaście lat.

Polskie pompy ciepła

Mamy w kraju całkiem sporo firm produkujących pompy ciepła:

 • istniejące od nawet ponad 20 lat niewielkie firmy oferujące gruntowe pompy ciepła
 • firmy niedawno przebranżowione z kotlarstwa, które rozwijają i produkują w Polsce w miarę własne od strony technologicznej urządzenia
 • firmy niedawno przebranżowione z kotlarstwa, które ciągną z Chin kontenery gotowych pomp ciepła i jedyne co robią to przyklejają własne logo.

Z tego co obserwuję, polscy producenci pomp ciepła przeważnie poszli po linii najmniejszego oporu: zaoferowali urządzenia relatywnie proste, głównie powietrzne monobloki na czynniku R290 (propan) – i mówią, że to pompy ciepła "dostosowane do polskiego klimatu" a mam wrażenie, że głównie chodziło o wejście z czymś na rynek jak najszybciej (żeby zdążyć na masową wymianę starych kotłów w ramach uchwał antysmogowych), z maksymalnym wykorzystaniem urządzeń, na których dotąd klepali kotły węglowe.

Z punktu widzenia patriotyzmu gospodarczego – warto wspierać polskich producentów pomp ciepła. Czy jakieś inne względy za tym przemawiają – zależy od konkretnej firmy. Trzeba sprawdzić, jakie ma doświadczenie w tej branży i na ile rozbudowaną ma sieć serwisu.

Pompy ciepła zrób-to-sam

W internecie jest też obecny nurt przeróbkowy: ludzie majstrują pompy ciepła powietrze-woda na bazie klimatyzatorów. Jeśli chcesz po prostu niezawodnie działającego urządzenia a nie masz czasu/chęci spędzać wolnych chwil na doglądaniu swojego wyrobu – nie idź tą drogą.

Pompę ciepła i klimatyzator wbrew pozorom sporo różni. Większość tych różnic nie jest dostrzegalna bez fachowej wiedzy, sprowadza się do podzespołów i algorytmów sterowania pracą urządzenia, które pozwalają uzyskiwać sensowne sprawności także poniżej zera za oknem (bo powyżej zera to żadna sztuka).

Osobiście co prawda nie wykonywałem przeróbki klimatyzatora na pompę ciepła, ale przez kilka lat eksploatowałem różne eksperymentalne urządzenia we własnej kotłowni i wiem, ile to wymaga czasu i nerwów. Jest to rozwiązanie odpowiednie dla garstki pasjonatów, ale nie dla przeciętnego człowieka, który chce po prostu mieć ogrzany dom i święty spokój.

Pompa ciepła zamontuj-to-sam

Pewną oszczędność można uzyskać samodzielnie montując pompę ciepła typu monoblok. Nie jest to bardziej skomplikowane niż montaż kotła, ale też mamy tutaj podobne zasady jak w świecie kotłów, czyli do gwarancji będzie wymagany stempelek pierwszego uruchomienia od uprawnionego instalatora.

Samodzielny montaż jest możliwy tylko w przypadku pomp ciepła typu monoblok, gdzie układ chłodniczy jest zmontowany fabrycznie (jak w lodówce) i pozostaje tylko ustawić urządzenie w docelowym miejscu, podciągnąć hydraulikę i prąd. Zwykły człowiek nie może grzebać w układach chłodniczych, potrzebne są do tego uprawnienia f-gaz (bez nich nie kupisz większości czynników chłodniczych, więc nawet mając wszystko inne – wiele nie pogrzebiesz) – dlatego montaż urządzeń typu split zawsze musi być wykonany przez fachowca, natomiast urządzenia typu monoblok mogą być montowane przez... nie powiem, że każdego, bo jednak pojęcie techniczne trzeba mieć.

Skąd się bierze cena pompy ciepła

Samochód można kupić za 10 tys. zł jak i za 100 tys. zł. Oba jeżdżą – ale różni je masa detali wpływających m.in. na wygodę i ekonomię użytkowania. Również w pompach ciepła z różnych półek jest "coś za coś".

Serwis

Zacznijmy od rzeczy raczej rozpatrywanej na końcu. Kupując najtańsze pompy nie masz serwisu producenta wcale lub jest on szczątkowy. Droższe marki mają rozbudowaną sieć serwisową, więc w razie "w" masz spore szanse na szybszy ratunek. Do taniej pompy będziesz musiał szukać majstra, który sobie z nią poradzi. Tam nie ma czarnej magii i da się te urządzenia naprawiać, ale w tańszych urządzeniach może przyjść taki moment, że naprawa nie będzie miała większego sensu.

Różnie można do tego podchodzić: może w ogóle zignorować serwis i kiedy pompa za 10 tys. się wykończy, po prostu kupić następną? 3 pompy za 10 tys. powinny pracować dłużej niż jedna za 30 tys.?

Algorytmy sterujące

Tym, co stanowi w olbrzymiej mierze o jakości pompy ciepła są algorytmy sterujące jej pracą. Części składowe urządzenia są takie same lub podobne w wielu pompach różnych marek – ale mogą się one diametralnie różnić osiągami zależnie od tego, jak całość jest sterowana.

Jakość algorytmów sterujących powinna być wprost proporcjonalna do doświadczenia danej firmy w dziedzinie pomp ciepła i powinna być widoczna w lepszych danych katalogowych dot. efektywności w różnych warunkach pracy. Niestety do sensownych danych zwykle ciężko się dokopać a jak już uda się dokopać to trudno je wnikliwie zinterpretować gdy się nie zjadło zębów w tej dziedzinie.

W skrajnych przypadkach najtańsze pompy ciepła (takie poniżej 10 tys.) mogą nawet być sterowane zero-jedynkowo, tj. bez modulacji mocy, poprzez włączanie i wyłączanie. To skrajność. Dziś niemal wszystkie powietrzne pompy ciepła mają modulację mocy – ale jej jakość może być różna. I nie tylko o modulację mocy tu chodzi, ale o każdy aspekt pracy urządzenia: starty, stopy, odszranianie itd. Im lepiej urządzenie zostało przetestowane i dostrojone, tym więcej czasu i pracy to kosztowało, tym więcej sobie producent policzy.

Opcje sterowania

Ludzie przesiadający się na pompę ciepła z kotła na węgiel ekogroszek często są negatywnie zaskoczeni tym, że sterownik pompy ciepła potrafi być uboższy w opcje niż to było w ich 10-letnim kotle.

Istotnie – w najtańszych pompach sterownik potrafi nie mieć wiele poza naprawdę podstawowymi ustawieniami. Dotkliwy może być opcji np. sterowania wg krzywej grzewczej. Ba – nawet i na średniej półce cenowej widoczne są mankamenty sterownika albo np. kiepska jakość aplikacji mobilnej.

Sprawność

Droższe, bardziej dopracowane pompy ciepła zasadniczo mają lepszą sprawność. Składa się na to jakość komponentów i jakość sterowania całością.

To nie znaczy, że różnica sprawności będzie zawsze uzasadniała dopłatę do droższego sprzętu. Różnica w sprawności może się przekładać na paręset złotych oszczędności rocznie – a różnica w cenach urządzeń może iść w tysiące.

Hałas

W najtańszych pompach ciepła trzeba się liczyć z głośną pracą. Nikt tu przesadnie nie optymalizuje sprzętu pod kątem hałasu (tak jak i pod każdym innym – jest jako tako, ale w zamian tanio). Producenci, którzy stawiają na szczególnie cichą pracę, raczej się tym intensywnie chwalą. I chociaż dla każdej pompy ciepła decybele w katalogu mogą nie licować z rzeczywistością (bo uciążliwość hałasu to też rzecz subiektywna) to cichych pomp ciepła trzeba szukać na najwyższych półkach.

Wygląd

Pompy ciepła generalnie nie wyglądają dobrze i wcale się z tym nie kryją. Można znaleźć kilka firm, które w temacie wzornictwa wyszły poza brzydki główny nurt chłodnictwa, ale nie ma tego wiele i zwykle jest to wysoka półka cenowa.

35 myśli nt. „Tania, droga, polska, używana, przerabiana – pompa ciepła w pięciu smakach

 1. w.

  Pisze z pamieci, wiec moga byc przeklamania 😉
  Propan/R290 - nie znalazlem badan z ktorych wynikaloby ze R290 jest lepszy od R32, a zdaje sie ze bylo wrecz przeciwnie, R32 byl lepszy w niskich temp. od R290 (wiec twierdzenie z R290 lepiej sprawdza sie w naszych warunkach klimatycznych nie koniecznie musi byc prawdziwe). Znalazlem za to dotacji na ponad 5mln PLN na opracowanie pomp ciepla powietrze-woda z czynnikiem R290, wiec to moze byc powod popularnosco R290 w Polsce... Zdaje sie ze spora czesc (jak nie calosc) tej kasy poplynelo do AGH... Z ciekawostek, z opisu jednej z dotacji "działania zmierzające do uzyskania pompy o obniżonym poziomie głośności opartej o ekologiczny czynnik R290, dostosowanej do polskich warunków klimatycznych i możliwej do zaoferowania w cenie zbliżonej do ceny kotła peletowego." co by tlumaczylo ciagly wzrost cen kotlow pelletowych, moze dobija w koncu do 30kPLN i uda sie osiagnac zamierzony cel 😉

  Odpowiedz
  1. DM

   Odpowiedź na komentarz W. znajduje się w poniższym filmiku, jest tam o AGH, pompach dostosowanych do lokalnych warunków i naszej rodzimej firmie Kołton z Orawki. Myślę, że połączenie kropek będzie bardzo łatwe 😉 Aktualnie rozważam zakup pompy od nich.
   https://youtu.be/mqg-g1ByL_w

   Odpowiedz
   1. Robert

    Pompa Kołton rzeczywiście wygląda ciekawie. Jedynym słabym punktem (oprócz ceny) wydaje się sprężarka bez regulacji mocy, działająca na zasadzie on/off, ale zastosowanie sprężarki wysokiej klasy powinno zniwelować tę wadę.
    I tutaj pojawia się mój dylemat. Jeżeli zakup pompy ciepła zbyt dużej mocy w stosunku do zapotrzebowania spowoduje "taktowanie" w wyższej temperaturze otoczenia to jak to się ma do pompy ze sprężarką działającą w trybie on/off? Jeżeli dobrze rozumiem to taka sprężarka zawsze i w każdej temperaturze "taktuje" więc zakup trochę większej pompy nie powinien mieć żadnych dodatkowych negatywnych efektów, zgadza się?

   2. Wojciech Treter Autor wpisu

    Nie, jest jeszcze kwestia długości cyklu pracy. Za duża pompa może pracować średnio krócej niż powinna, przez co szybciej się zajedzie.

  2. Andrzej

   Wypociny osobnika chcącego zaistnieć. Dużo słów mało logiki , wiedza powierzchowna i mało doświadczenia w chłodnictwie.Pompy monoblok na R290 to optymalny wybór na dziś.( za parę lat będzie może inaczej). Z instalacją 7-12% glikolu w instalacji grzewczej żaden mróz nie groźny. Instalacja monobloku to optymalnie1 m powyżej górnej krawędzi najniższego grzejnika aby zapewnić samoczynny( na zasadzie konwekcji) dopływ ciepłej wody w razie awarii zasilania, odpowiednio dużą ilość zładu lub bufor( przynajmniej 100 litrow) Monobloki to najsprawniejsze pompy, zwłaszcza dlatego że nie potrzebują montera instalacji f- gazów - najsłabszego punktu montażu, często bez większej praktyki i wiedzy.Instalacja gazowa w monoblokach posiada największą sprawność i poprawność montażu co gwarantuje długoletnią pracę.
   To tyle . Powodzenia i niskich rachunków.

   Odpowiedz
   1. Adam

    Proszę rozwinąć temat. Jesteśmy na etapie wyboru PC. Instalatorzy w tych czasach to głównie naciągacze. Wszyscy wyceniają tylko splity. Mialem wycenę pompy Kaisai, Daikin, Panasonic i Mitsubishi i wszystkie były oferowane w granicy 36-43 tys brutto (moc 6-9kw zakezy od firmy). Zacmstanawiamy się nad monoblokiem i samodzielnym montażem. Może Pan polecić jakiegos konkretnego producenta?

 2. Dumny Polak

  Trochę nie rozumiem tytułu - "jaką pompę ciepła wybrać- tanią, drogą, a może polską?". Według mnie tytuł sugeruje, że polski produkt będzie gorszy. Absolutnie! Dobrym przykładem będzie tutaj jedna z lepszych firm na rynku, w moim mniemaniu, ale też według niezależnych rankingów - Heiztechnik. Sprzęt wysokiej klasy, jakościowy no i polski. Sam też mam od nich pompę ciepła, użytkuję już ją dobrych kilka lat i żadnych problemów. A to że firma jest polska to dodatkowy atut!

  Odpowiedz
  1. Wojciech Treter Autor wpisu

   Według mnie tytuł sugeruje, że polski produkt będzie gorszy.

   Ani trochę. Dopowiadasz sobie to co chcesz usłyszeć.

   ale też według niezależnych rankingów

   To istnieją jakieś rankingi, tym bardziej niezależne? Namiary proszę.

   Odpowiedz
 3. Ktoś

  Szkoda, że nie porównano żadnej pompy ciepła.... tylko oparto to na jakieś wiedzy niewiadomo skąd... Przecież można zrobić porównanie wiodących firm i polskich ?
  Np Panasonic 10 kW i Frapol 10 kW

  Odpowiedz
 4. Paweł

  Wiecie komu się nie podobają tanie chińskie pompy ciepła? Handlowcom.
  Jak handlowiec może zarobić 10 tyś zł czy 20 tyś zł to wiadome, że rękami i nogami będzie was przekonywał ze takie pompy są najlepsze.
  Najśmieszniejsze jest to, że w na YouTube chodzą filmy w których klienci opowiadają jak dostają wycenę na jedną i tą samą pompę, tzn ten sam typ i model i wycena jest od 40 tyś do 60 tyś. Oznacza to ni niej ni więcej tylko to, że sprzedawcy mogą mieć mają narzut ponad 20 tys zł.
  Jak kupiłem pompę Folansi 11KW za 15 tys zł. I wiecie co nawet jak wydajność przy minus 20 stopniach będzie gorsza to po pierwsze takich dni w Polsce już nie było od dawna a po drugie to się farelką dogrzeję. A za 25 tys jakie mi zostanie w kieszeni to mogę się ogrzewać baaaardzo długo.

  Odpowiedz
  1. Czesiur

   Dostałem w sumie trzy wyceny rotenso aquami bodajże 9 kw, i dwa fox air green line i blue line w firmie 1 tańszy fox air blue line kosztował z montażem i dodatkowymi urządzeniami 47 tysięcy w firmie 2 lepsza rotenso 38 tys a fox IR green line droższy model fox 39.5 tyś. Czyli jeden chciał mnie oskubac na 10 tyś. Założyłem w sumie fox green line i w sumie jestem zadowolony chcic możliwości sterownika nie powalają

   Odpowiedz
 5. MIR

  U mnie już od kilku ładnych lat pracuje moroblok Mitshubishi 9kW ,bywało wtedy -27*C przez kilka dn (3 dni) i jakoś dała sobie radę (nie rozpalałem w kotle) bez grzałki wspomagającej, zablokowałem grzałkę żeby się nie włączała bo chciałem sam zobaczyć kiedy wymięknie sama pompa. Śmiało mogę stwierdzić że do -20*C daje radę jak zresztą podaje instrukcja. Dodam jeszcze że pompa ma już10 lat jest to inverter monoblok na czynniku R410a. Pozdrawiam .

  Odpowiedz
  1. MIR

   Dodam jeszcze ,powierzchnia budynku 170m2. ciepły, murowany lata 60 nie ocieplony z zewnątrz, częściowo ocieplony od wewnątrz.

   Odpowiedz
   1. BP

    Dzień dobry. Można prosić o jakiś kontakt. Chętnie zamieniłbym z Panem kilka słów na temat pompy, bo już widzę, że większość "fachowców" monterów zaplułaby się od bluzgów, gdyby usłyszeli, że ktoś dobrał pompę tak, jak Pan. Większość mówi, że ma być 10 kW na 100m2. A ja się z tym kompletnie nie zgadzam i szukam odpowoedniej firmy, która dobierze mi pompę.

    vallaras18@gmail.com

 6. Pesiu

  Świetny y portal czytam. Od wielu lat.gratuluje poznałem Pana znajomych . Co do pomp aktualnie mam bufor z pompa ciepla 4.8 kw solary i piec viadrus niestety pozaklasowy. Dodatkowo koza 5 klasy. 100% podłogówka. Roczna zapotrzebowanie na co i cwu około 11000kwh. I fotowoltaika 10kw. Wszystko hula świetnie PC miała być od wiosny do jesieni. Niestety przyszly dyrektywy o zmianie pieca i kosmiczne ceny i brak dostępności wegla czy drewna. Kupiłem prosta pompę 15 kw beż modulacjo mocy. Nie boje się jej bo podłącze ja pod 4m2 wężownice solarna. Zaletą to że nie będzie wymiennika płytowego glikol woda kotłowa.z krzywej zapotrzebowania na ciepło uzyskana doświadczalnie bo bufor ma 4 termometry pokazuje że przy minus 5 st" potrzeba 3.5 kw na godzinę czyli w przypadku że cop pr,y tej temp będzie realne 2.5 to pompa wyda 8-9kw na godzinę czyli będzie pracować beż przerwy około 10 godzinę ładując bufor. Przy niższych temperaturach uzyje dodatkowo kozy. Zakładam że pompa ma pracować w dzień korzystając z 10kw fotowoltaiki. Choć w zimie słońca jest bardzo malo. Fotowoltaika 10kw Mysle że układ z dużą tania pompa w moim przypadku się sprawdzi. Zobaczymy po uruchomieniu nowej PC. Wszystkiego dobrego . Korzystajcie że słońca ile się da!

  Przepraszam za Literówki bo pisze z komórki i niepuporzadkowany tok pisania np. 3 razy o fotowoltaice. Zamontowałem ja sam (elektryk jedynie połączył i uruchomil) tak jak solary. Rzeczywiście wyszło duzo taniej. Bufor ma 1800ltr więc zmieści energię o delta t gdzieś 10st"

  Odpowiedz
 7. ToJestWygodneAleDrogie

  Z pompami ciepła to jest tak jak widać. Najdroższe są te nieznanych marek, wciśnięte przez handlowca z montażem. No i mamy całą serię tych MONOBLOKÓW z niebieskim logo, 8kW taniej sprzedają niż 5kW. Haier AU082FYCRA 8kW to najtańsza markowa pompa ciepła na rynku z globalnego koncernu (w Chinach mają Joint venture z Mitsubishi Heavy Industries - MHI, a Mitsubishi Electric to inna firma od klimy, ale też z koncernu Mitsubishi). Teraz można dorwać poniżej 11 000 zł . Dopiero od 14-15 000 zł pojawiają się KAISAI (pewnie jakaś Midea w środku). Poza pompkami Wilo to nie ma większych problemów, czasem te pompki trafią się zastane w Haierze.
  Powyżej tych 20 000 zł to lepiej się zastanowić czy ta pompa ma sens. Haierka 16kW AU162FYCRA można było znaleźć do 21 000 zł, ale sezon ruszył i podnoszą ceny.
  Między 19-21 000 można kupić Panasonica (SANYO) 9 -12kW HT. Nie ma co patrzeć na czynnik, bo to monoblok, a to jest typowa lodówka jak się na początku nie zepsuje to nie ma szans, dopóki na dłużej nie wyłączymy.
  MONOBLOK potrzebuje tylko dobrego hydraulika i gościa do podbicia gwarancji. Tylko zawory, bufory i tak dalej też kosztują. Czy to ma sens?

  Odpowiedz
 8. Madmacias

  A pompy ciepła Brenssen z Kielc to będą Chińczyki? Bo szukam pompy o mocy około 70kw i ich monobloki są najtańsze.

  Odpowiedz
 9. ben

  Ja planuję w całym domu 100 M2 zamontować ogrzewanie i chłodzenie sufitowe .Moim planem jest zamontowanie pompy ciepła monoblok 5kw do podgrzewania basenu Pompe chce zamontować w piwnicy bo tam zima mam 8 stopni C latem 12 C pompa ta pracuje od -7C do +45C w obiegu będę miał około 80 litrów wody pompa ta ma 5.2 Cop przy temperaturze 25 C dlatego w piwnicy zrobię ściankę podgrzewana gdzie będzie stała pompa z moich wyliczeń zima potrzebuje 3o do 33 stopni. żeby w domu osiągnąć 23 do 25 stopni latem żeby schłodzić 23 stopnie myślę ze18 stopni powinno schłodzić .Pompa ta zużywa 0.96 kw na godz.i kosztuje 3400 zł. Powierzchnia grzewczo chłodnicza będzie około 80 M2 co wy eksperci od pomp ciepła sądzicie o tym eksperymencie da radę czy nie .Czekam na odpowiedzi ps 25 lat montuje sufity grzewczo chłodnicze tylko pompy ciepła montuje inna firma są to duże obiekty 25 do 40 tys M2 tam na dachu są pompy jak ciężarówka a ja mam tylko 100 M2.

  Odpowiedz
 10. dianthus

  U mnie tak sie zlozylo ze kupilem 2 lata temu dosc tanio 3 pompy uzywane. Nibe z 2016 roku. VVM320+F2040 8kw. 12.000h 14500h i 16000h godzin przebiegu. Tak sie zlozylo ze nie mialem czasu i wszystkich zamontowac od razu, bo ostatnia zamontowalem dopiero w pazdzierniku 2022. a szkoda.
  bo co moge powiedziec? Po prostu Rewelacja.
  1. jedna jest na domu okolo 150m2, i jest ok.
  2. jedna jest na domu okolo 180m2, i jest ok.
  3. jedna jest na domu okolo 250m2, i jednak 8kw to troche minimalnie za malo. Zmienie na 10 lub 12 kw jak bedzie okazja. Moze dlatego bo to dwa mieszkania po 125m i dwie osobne rodziny.
  Zuzycie pradu smieszne 🙂

  Odpowiedz
   1. Andrzej-EKO

    Nie jestem spamerem, wejdź i poczytaj o ich pompach, dobry sprzęt, montuję go w północnej Polsce, serwis fabryczny, dobre części

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.