Renowacja starego komina

Zaktualiowano: 22 lutego 2023

Wstawiając nowoczesny kocioł na drewno, węgiel lub pellet w miejsce starego kotła zasypowego nie można ot tak podpiąć go do starego komina. Dzisiejsze kotły mają zupełnie inne wymagania względem kominów, dlatego ów stary komin wymaga przystosowania, aby współpracował z nowym kotłem bez nieprzyjemnych i kosztownych ekscesów.

Jaki komin do nowoczesnego kotła na węgiel / drewno

Wymagania co do komina określa instrukcja obsługi (DTR) kotła. W nowoczesnym kotle 5. klasy / Ecodesign pewne są dwie rzeczy:

  • komin musi mieć możliwość pracy z mokrymi spalinami – być odporny na kondensat spalin z drewna lub węgla,
  • komin musi mieć średnicę dobraną do mocy nowego kotła.

Stary komin ceglany był świetny dla starego kotła, który pchał w niego spaliny o temperaturze 300 stopni. Lecz wobec nowoczesnego kotła jest bezradny – nie jest odporny na chłodne i wilgotne spaliny. Wilgoć skraplająca się w kominie to nie jest po tak prostu woda. W tej wodzie, w reakcji ze składnikami spalin, tworzą się kwasy, które niszczą zaprawę. Zalany kondensatem komin nie tylko jest mokry i śmierdzi, ale z czasem zacznie się sypać.

W skrajnym przypadku tak się może skończyć współpraca nowego kotła ze starym, nieprzystosowanym kominem.

Nie mniej ważny jest dobór średnicy komina do mocy kotła. Stary komin przeważnie będzie dziś miał zbyt dużą średnicę, bo kocioł, jaki był wstawiony pierwotnie, miał znacznie większą moc niż potrzebna obecnie (jeśli po drodze wydarzyły się jakiekolwiek docieplenia czy choćby tylko wymiana okien). Wbrew pozorom za duży przekrój komina to nie jest dobra rzecz, szczególnie w połączeniu z chłodnymi spalinami – mogą wystąpić problemy z uzyskaniem należytego ciągu, bo kocioł nie będzie w stanie nagrzać komina.

Wskazane wsparcie kominiarza

Przy wyborze metody renowacji komina warto skorzystać z pomocy mistrza kominiarskiego. W tej dziedzinie każdy błąd jest kosztowny lub/oraz niebezpieczny. Koszt porady kominiarza to są grosze wobec kosztu ewentualnych błędów.

  • Kominiarz pomoże wybrać najlepszą metodę renowacji komina na podstawie oględzin stanu obecnego komina.
  • Może również dobrać odpowiednią średnicę komina do danego urządzenia grzewczego i budynku (bo średnica komina zależy nie tylko od mocy kotła, lecz także od wysokości budynku).
  • Będzie w stanie ocenić poprawność i bezpieczeństwo komina po renowacji (a zdarzają się partackie wykonania) – i potwierdzić to na piśmie.

Metody renowacji kominów

Postawienie komina od nowa

W przypadku naprawdę starych i kiepskich kominów najsensowniejszą opcją może być rozbiórka i budowa od nowa. To kosztowne i uciążliwe a nie zawsze konieczne, dlatego ludzkość wymyśliła też metody pośrednie.

Szlamowanie komina

Szlamowanie polega na powleczeniu przewodu kominowego od wewnątrz specjalną masą, która wypełnia nieszczelności. Jest to przede wszystkim metoda renowacji kominów nieszczelnych. Komin ceglany po szlamowaniu staje się sprawnym kominem ceglanym, a więc nadal nadaje się tylko do pracy w warunkach suchych spalin.

Są co prawda masy do szlamowania odporne na wilgotne spaliny, ale to nie oznacza, że cały komin po szlamowaniu taką masą nadaje się do pracy w warunkach wilgotnych spalin. Masa uszczelniająca wypełnia przede wszystkim ubytki w kominie – nie tworzy jednolitej, grubej i szczelnej warstwy na całej długości komina. A w każdym razie technologia wykonania tego nie zapewnia.

Dlatego szlamowanie samo w sobie nie powinno być traktowane jako pewny sposób na przystosowanie komina do pracy z kotłem 5. klasy / Ecodesign.

Stalowy wkład kominowy

Stalowe wkłady kominowe to najtańsza, przeto kusząca opcja renowacji komina – ale też duże ryzyko, że długo taki wkład nie posłuży.

Kiedyś stalowe wkłady kominowe dzieliły się na:

  • nierdzewne – odporne na kondensat z kotłów gazowych, nieodporne na wysokie temperatury; stosowane do kotłów gazowych.
  • żaroodporne – ze zwykłej czarnej stali, odporne na wysokie temperatury, nieodporne na jakikolwiek kondensat; stosowane do kotłów na węgiel/drewno jeśli ktoś chciał lub musiał.

Wejście kotłów na drewno / węgiel w standardzie 5. klasy / Ecodesign wywróciło stolik. Nagle zaczęły być potrzebne wkłady jednocześnie żaroodporne i kwasoodporne (tyle że na kwas siarkowy) – a takie nie istnieją. (Gdyby coś się w stanie techniki zmieniło to proszę światłe jednostki o informację).

Owszem, marketing czyni cuda. Nietrudno natknąć się dziś na oferty stalowych wkładów kominowych rzekomo "do węgla", "kwaso-żaroodpornych", ale jak się człowiek wczyta w drobny druk albo warunki gwarancji, to znajdzie tam zastrzeżenie, że wkład jest tylko do spalin suchych.

W mokrych spalinach (tj. na tyle chłodnych, że w kominie na ściankach wkładu stalowego zacznie się skraplać kondensat) z węgla wkład stalowy ma okres rozkładu rzędu kilku miesięcy. Prawie nie ma stali, które by wytrzymywały stały kontakt z kwasem siarkowym. Tam, gdzie jest stale wilgotno – tam z wkładu robi się durszlak.
Problem w mniejszym stopniu dotyczy drewna, ponieważ w jego składzie nie ma siarki, ale i w spalinach z drewna powstają innego rodzaju kwasy, które z czasem powodują korozję nawet tych nierdzewnych stali.

Tanie półśrodki? Dbać, aby spaliny na wylocie z kotła zawsze miały min. 120-140 stopni. Czasem wystarczy wyjąć zawirowywacze albo lekko zaniedbać czyszczenie wymiennika.

Ceramiczny wkład kominowy

Najtrwalszą i najodporniejszą (acz nie najtańszą) opcją modernizacji starego komina jest wkład ceramiczny. Przed jego instalacją rozwierca się (frezuje) komin do większej średnicy, bo bez tego mało gdzie wkład ceramiczny by się pomieścił w starym kanale.

Wkład ceramiczny może być wkładany od góry komina lub od dołu. Niezależnie od metody da się w ten sposób wykonać poprawny, bezpieczny nowy kanał kominowy i takie zastosowanie wkładu jest już obecnie uznane przez producentów wkładów ceramicznych (bo pierwotnie wkłady ceramiczne były przewidziane do montażu w trakcie budowy komina; co prawda przy wkładaniu wkładu do stojącego już komina istnieje jakieś ryzyko uszkodzenia jego elementów albo nie całkiem poprawnego ich połączenia, ale poprawny montaż plus późniejsza weryfikacja szczelności przez wykonawcę lub kominiarza wykluczają problemy).

2 myśli nt. „Renowacja starego komina

  1. Wacław.B.

    po.2.miesiącach.po.wymianie.pieca.na.kominie.poiawily.sie.duże.brązowe.plamy.i.nie.przyiemny.zapach.w.kotlowni.nie.wiem.co.mam.robić.prosze.oporade.

    Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.