Rozwój

Zaktualiowano: 6 września 2019

W tym dziale znajdziesz tematy bardziej specjalistyczne dotyczące spalania węgla i drewna i budowy pieców oraz kotłów. Nie jest to potrzebne, aby poprawnie na co dzień palić we własnej kotłowni. Ma natomiast pokazać, że spalanie węgla i drewna to ciekawa i rozwojowa dziedzina.

Spalanie węgla i drewna od kuchni

Z czego złożone są paliwa stałe i jakie są tego konsekwencje? Dlaczego tak trudno spalić je równie czysto co np. gaz ziemny a zarazem jest to proste jeśli się zna sposób? Gdzie tkwi różnica między górnym a dolnym spalaniem i czemu te nazwy są kompletnie od czapy? Komu i do czego potrzebne jest powietrze wtórne?

Zgazowanie węgla i drewna

Każdy rodzaj paliwa stałego można przerobić na palny gaz. Pozornie jest to rzecz daleka od ogrzewania, ale tylko pozornie. Zgazowanie może być wykorzystane w piecach i kotłach dla uzyskania doskonałej jakości spalania. Dlatego warto wiedzieć, jak to działa. Rzecz jest stosunkowo prosta, ale mało gdzie można natrafić na proste wyjaśnienie.

Drobne usprawnienia domowych kotłów

Przegląd sprawdzonych modyfikacji i dodatków do kotłów węglowych, które poprawiają ich kulturę pracy a zarazem są tanie i proste w wykonaniu.

Piec kirgiski

Prosty ale nowoczesny piec węglowy opracowany na zlecenie Banku Światowego, który czystością spalania dalece przekracza wymogi 5. klasy i Ecodesign.