Zakaz palenia w piecach – gdzie jest, gdzie będzie, jak żyć?

Zaktualiowano: 18 lutego 2022

Od kilku lat coraz częściej słyszymy o zakazach palenia węglem i drewnem – aż można by schodząc do kotłowni zwątpić, czy jeszcze wolno palić w piecu? Tak, większości wolno – zakazy dotyczą póki co pojedynczych miast.

Trzeba jednak mieć na uwadze, że Polska już oficjalnie planuje odejście od ogrzewania domów węglem do 2030 roku w miastach i do 2040 roku poza miastami.

Czy będzie ogólnopolski zakaz palenia węglem i drewnem?

Ogólnopolski zakaz węgla jest już na horyzoncie. Jest on zupełnie niezależny od lokalnych uchwał antysmogowych i związany nie tyle z jakością powietrza co z perspektywą wygaszania polskiego górnictwa. Przewiduje to Polityka Energetyczna Polski do 2040 roku przyjęta w roku 2021.

Ogólnopolskiego zakazu palenia drewnem nie ma i nie będzie – a przynajmniej jako Polskie Forum Klimatyczne robimy wiele, aby temu zapobiegać. Jest to o tyle łatwiejsze, że drewno jest odnawialnym źródłem energii (OZE) i Europa bynajmniej od drewna nie odchodzi, ba – Europa przechodzi m.in. na drewno w ramach odchodzenia od paliw kopalnych: oleju opałowego i gazu. Nieźle, nie? A nam się wmawia, że to gaz jest szczytem cywilizacji, "czystym paliwem".

 

Skąd się biorą zakazy palenia węglem?

Jak to jest, że tyle lat nikt nie robił problemu z palenia węglem, syf był taki sam albo i gorszy – ale właśnie teraz, w ostatnich kilku latach ludziom zaczęło to przeszkadzać?

Prawdopodobnie składają się na to przemiany społeczne i technologiczne ostatnich lat:

  • Żyje nam się generalnie coraz lepiej, mamy już jako tako zaopatrzone podstawowe potrzeby, więc teraz zaczynamy dbać o komfort. I tutaj chmura obrzydliwego dymu przykrywająca całe osiedle staje ością w gardle.
  • Wyjeżdżamy do krajów cywilizowanych i tam się przekonujemy, że zima nie musi cuchnąć spalenizną.

Ludzie chcą oddychać powietrzem bez smrodu smażonej smoły

Co niektórzy wiążą to nagłe "odkrycie dymu" z masową przeprowadzką młodego pokolenia z bloków do domków pod miastem. Naprawdę są tacy, co żyli ćwierć wieku wśród bloków i nigdy nie widzieli lasu dymiących kominów w zimowy dzień. Przeprowadzają się na osiedle domków, chcą w styczniu o 17.00 przewietrzyć pokój – a tu wpada smród czegoś jakby smoły i przypalonej padliny. Dla człowieka cywilizowanego to jest jak czołowe zderzenie z szambowozem.

kopcenie

Taki obraz pojawia się w głowie każdego z nas na słowo "węgiel". Dlaczego? Bo codziennie na ulicach taki właśnie węgiel widzimy i czujemy.

Nieważne czy dorastaliśmy w bloku, czy na uwędzonym dymem osiedlu domków – żyje nam się coraz lepiej i gdy już pełna lodówka jest normą, zaczynamy zauważać inne problemy. Pojawiła się zatem społeczna presja, by powietrze zimą nie różniło się aż tak wyraźnie w smaku od powietrza latem. Społeczeństwo nie ma pojęcia, że dym i smród nie siedzą w węglu, lecz są efektem podłej technologii jego spalania – dlatego najłatwiej jest ludzi przekonać do popierania zakazu, bo myślą, że to jedyne możliwe rozwiązanie.

Smród dymu znam od małego. Z własnej kotłowni i z podwórka. To był normalny zapach zimy. Gdyby ktokolwiek zaczął widzieć w tym problem, pewnie zaraz podjechałaby karetka i gość w kaftanie lądowałby na stosownym oddziale. A dziś ludziom coś odwaliło i zaczęli w tym widzieć straszliwy problem, prawie zbrodnię przeciw ludzkości. Co się dzieje?

Pewnie wielu z nas tak myśli: bo skoro tak zawsze było, to ja jestem normalny, a tamten jest oszołom. Dla takich mam zapewne rozczarowującą wiadomość: to właśnie rzyganie dymem jest nienormalne, nieopłacalne, nieprzyjemne i uciążliwe – choć oglądaliśmy to całe życie i nikt nie zgłaszał uwag, nie zmienia to faktu, że jest to techniczna patologia.

To się musi zmienić, węgiel i drewno muszą przestać nierozerwalnie kojarzyć się z syfem – tylko wtedy zniknie społeczna presja na zakazy.

Wygryzanie węgla to złoty interes

Węgiel ma większościowy udział w ogrzewaniu polskich domów. To rynek wart miliardy złotych rocznie. Dlatego przeróżni lobbyści ideologiczni i biznesowi wykorzystują rosnącą społeczną niechęć do węgla, aby wygryzać go z rynku, a w jego miejsce wprowadzić swoje wyroby.

We wszystkich wprowadzonych i planowanych zakazach macza swoje macki Polski Alarm Smogowy (pierwotnie: Krakowski Alarm Smogowy, zaś obecnie: zrzeszenie zbliżonych ideologicznie grupek z całego kraju) – organizacja mająca na celu walkę ze smogiem poprzez walkę z węglem i drewnem.

5 tysiecy osób popiera krakowski zakaz

Nie wszędzie stosunek lokalnych władz do zakazów jest entuzjastyczny. Największego antywęglowego szmyrgla ma od lat samorząd województwa małopolskiego. Tam, gdzie władza chce wprowadzić zakaz, wystarczy listek figowy w postaci poparcia promila mieszkańców. Tam, gdzie władza jest obojętna lub przeciw, nawet znacznie liczniejsza grupa niewiele wskóra. Uroki demokracji.

Jakiekolwiek publiczne "ale" względem pomysłu zakazu powoduje, że zieloni obrzucają człowieka gnojem. Tak to robił Dolnośląski Alarm Smogowy w trakcie konsultacji zakazu paliw stałych dla Wrocławia.