Co wybrać

Zaktualiowano: 5 sierpnia 2019

Nie jest łatwo wybrać najlepszy sposób ogrzewania – odpowiedni do potrzeb i możliwości. Sprzedawcy zwykle będą nadmiernie zachwalać swój towar a wszystko inne oczerniać. Mitologia ludowa popchnie w kierunku kopcącego stalowego pudła, bo to jakoby zawsze tanie, za to gaz jest zimny i drogi. Mało gdzie dowiesz się o naprawdę racjonalnych i opłacalnych rozwiązaniach takich jak bufor ciepła.

Dlatego powstał przegląd różnych źródeł ciepła, abyś mógł wybrać najlepsze dla siebie. Staramy się serwować skondensowane fakty techniczne i doświadczenia, które inni przeszli na własnej skórze. Nie ograniczamy się tylko do węgla i drewna. Ogrzewanie oparte o gaz ziemny i prąd – wbrew ludowym legendom – nie musi zawsze być koszmarnie drogie o ile zastosuje się je z pomyślunkiem, tam gdzie się najlepiej nadaje. I podobnie węgiel/drewno: nie będzie tanie jeśli wepchniesz je tam, gdzie nie trzeba.

Nie wciskamy ci na siłę żadnej opcji. Chcemy raczej, abyś miał możliwie pełny obraz sytuacji, o który przeważnie trudno, gdy pytasz sprzedawcę jednego rodzaju urządzeń grzewczych. Prawie zawsze usłyszysz, że jego jest najlepsze i bez wad a resztę pal licho.

Przegląd sposobów ogrzewania na węgiel i drewno

Nie tylko węgiel i drewno

  • Promienniki podczerwieni. Na czym polega ich działanie? Czy są podstawy do oszczędności, jakie obiecują ich sprzedawcy?
  • Pompa ciepła. To najtańszy w eksploatacji sposób ogrzewania. I niestety jeden z najdroższych w zakupie.
  • Gaz ziemny.

Czym ogrzewać mieszkanie lub dom