Palenie kroczące

Zaktualiowano: 6 stycznia 2018

Palenie kroczące jest jedną z opcji czy­stego i efek­tyw­nego spa­la­nia węgla oraz drewna, która działa w dowol­nie sta­rych i pry­mi­tyw­nych kotłach. Jeśli zasta­na­wiasz się, czy warto sto­so­wać ten spo­sób pale­nia, zaj­rzyj naj­pierw do arty­kułu wyja­śnia­ją­cego jak to dzia­ła­.

Przedstawiona jest tutaj instruk­cja krok po kroku jak zastosować palenie kroczące.

Od czego zacząć

Palenie kroczące można zacząć stosować od zaraz bez żadnych zmian w konstrukcji kotła. Warto jednak zapoznać się i sprawdzić kwestie zahaczające o bezpieczeństwo, spisane w instrukcji dla palenia od góry.

Palenie kroczące można stosować nie tylko w kotłach górnego spalania, ale także w kotłach górno-dolnych, dla których jest to bodaj jedyna niewymagająca żadnych przeróbek sensowna metoda palenia. Znajdzie zastosowanie także w długich a niskich paleniskach niektórych pieców kaflowych czy kuchennych.

Tak wygląda rozpalanie od góry w piecu kaflowym z malutkim paleniskiem. Jeśli palenisko jest za małe, by zagrzać piec jednym wsadem, zawsze można dołożyć więcej paliwa sposobem kroczącym.

Pierwsze rozpalenie

  1. Wsyp na ruszt warstwę 5-10cm paliwa. Na wierzch ułóż rozpałkę i podpal ją.
  2. Gdy warstwa paliwa w całości zamieni się w żar, przegarnij wszystko na tył kotła tak aby z przodu pozostał pusty ruszt.
  3. Na pustą przednią część rusztu wsyp porcję świeżego paliwa w taki sposób, aby zakryła cały wolny ruszt, a jednocześnie stykała się z kupką żaru bokiem (tj. by surowy opał nie przykrywał żaru od góry).
  4. Jeśli ilość żaru nie była zbyt mała, rozpali on stopniowo zasypany świeży opał. Odtąd kocioł nie wymaga dozoru dopóki opał nie wypali się pozostawiając na ruszcie ilość żaru zbliżoną do tej użytej do rozpalenia.
  5. Gdy na ruszcie pozostanie jeszcze sensowna ilość żaru (mniej więcej taka jak przy rozpaleniu), przychodzi pora na załadunek nowej porcji opału.
  6. Weź pogrzebacz i przegarnij popiół przez ruszt. Następnie tak jak na początku zgarnij żar na tył kotła a z przodu zasyp porcję świeżego paliwa. Tym samym wracamy do punktu 3.

palenie-kroczace-etapy

To wszystko

Palenie kroczące jest bardzo proste w wykonaniu. W zasadzie jedyna różnica względem palenia od dołu sprowadza się do przegarnięcia żaru przed dołożeniem nowej porcji opału. Natomiast efekty osiągane tą prostą zmianą są znakomite, jedynie nieco gorsze niż przy paleniu od góry.