Ranking kotłów węglowych

Zaktualiowano: 19 marca 2019

Tutaj dowiesz się, które z kotłów węglowych naszym zdaniem są skonstruowane w miarę dobrze - bez ściemy o ekologii i 85% sprawności, twardym technicznym okiem patrząc. Taka wiedza może być pomocna dla podjęcia świadomego wyboru co do zakupu kotła węglowego. Dlaczego i jak to działa?

[wp-catalogue pagination="12"]

Mówimy które kotły węglowe są lepiej skonstruowane. Skąd to wiemy? Obserwujemy rynek kotłów węglowych przez pryzmat doświadczeń swoich i cudzych - tak początkujących palaczy domowych, jak i specjalistów w zakresie technologii spalania węgla. Wyciągamy wnioski. Oddzielamy kotły o w miarę poprawnej konstrukcji, potencjalnie tanie i łatwe w eksploatacji od tych, które nic dobrego nie wróżą.
To nie badania w akredytowanym laboratorium, więc nie dowiesz się wszystkiego o każdym kotle, ale lepsza taka analiza oferty rynkowej niż poleganie tylko na ulotkach producentów. Zobacz wyjaśnienie kryteriów oceny w rankingu.

Dlaczego miałbyś nam ufać? My nie chcemy ci nic sprzedać. Kiedyś też byliśmy tam, gdzie ty teraz i wiemy, jak łatwo trafić na niekompetentnego sprzedawcę w markecie, instalatora czy szwagra - i mając nowy, energooszczędny dom, skończyć z podłym kotłem o mocy dobranej pod starą kamienicę, pożerającym opał i czas, a niedającym w zamian wiele ciepła.
Nasze opinie bazują na wiedzy o technologii spalania paliw stałych i doświadczeniach użytkowników danego kotła. Nie jest to pełna ani całkowicie obiektywna ocena, ale lepszą wiedzę mogłoby dać tylko osobiste testowanie kotłów w podobnych warunkach, a najlepsze byłoby przebadanie każdego kotła w akredytowanym laboratorum w warunkach typowego użytkowania. Niestety takie badania nie są obowiązkowe, są za to kosztowne, a producentom dziwnym trafem na nich nie zależy.

Uwaga! To nie są wszystkie kotły dostępne na rynku, ale prawdopodobnie jedne z lepszych. Ranking jest stale poszerzany o nowe modele. Jeśli szukasz opinii o jakimś kotle, a nie ma go jeszcze w rankingu - daj znać, a postaramy się go sprawdzić.