W ogrzewaniu węglem sporo jest tajemniczych słów i skrótów, których nowicjusz nie rozumie. Poniżej zebrane są najważniejsze z nich, niekiedy wraz z odniesieniami do szerszych wyjaśnień.
Skróty
PG – powietrze główne – inna nazwa powietrza pierwotnego.
PP – powietrze pierwotne – główna dawka powietrza, dzięki której możliwe jest spalanie w kotle. Zwykle podawane przez klapkę w dolnych drzwiczkach kotła lub przez dmuchawę umiejscowioną na tychże drzwiczkach, na bocznej ścianie kotła lub na górze.
PW – powietrze wtórne – powietrze podawane dodatkowo w miejsce w kotle, w którym występują płomienie. Umożliwia lepsze dopalenie paliwa, a więc ograniczenie dymienia. Podawane jest klapką bądź rozetą w drzwiach zasypowych (w kotłach górnego spalania)
RCK – regulator ciągu kominowego – urządzenie utrzymujące ciąg kominowy na stałym poziomie niezależnie od pogody, podmuchów wiatru, stopnia wygrzania komina itd.
CWU – ciepła woda użytkowa – inżynierskie określenie na zwykłą ciepłą wodę w kranie.
Pojęcia
kocioł – urządzenie ogrzewające wodę (nie mylić z piecem, który grzeje powietrze), dzięki czemu ciepło może być przenoszone na większe odległości. W kotłowni – jak sama nazwa wskazuje – stoi kocioł, nie piec.
kocioł stałopalny – po prostu kocioł. W każdym kotle można palić stale, czyli na okrągło. Jest to obecnie rzadko używane pojęcie, raczej archaiczne. Służyło wyraźnemu odróżnieniu kotła od urządzeń, w których pali się cyklicznie – np. pieców kaflowych.
kocioł niskotemperaturowy – kocioł, który grzeje wodę do max. 95 st.C (nie jest kotłem parowym). Czyli każdy kocioł domowy.
odgazowanie / zgazowanie – szczegółowo wyjaśnione w artykule o zgazowaniu.
piec – urządzenie ogrzewające powietrze (nie mylić z kotłem, który grzeje wodę) – zwykle ogrzewa tylko pomieszczenie, w którym stoi.
wymiennik ciepła – urządzenie przenoszące ciepło między dwoma jego nośnikami. W przypadku kotłów mamy wymiennik powietrze-woda: ciepło odbierane jest od gorących spalin oraz żaru na ruszcie i przez ścianki przekazywane wodzie w instalacji grzewczej.
wymiennik konwekcyjny – część kotła, która odbiera ciepło tylko od przepływających spalin. Może być umiejscowiony nad rusztem (wymiennik poziomy) lub z tyłu kotła (wymiennik pionowy).