Aktualne dopłaty do nowoczesnego ogrzewania na rok 2024

Zaktualiowano: 29 stycznia 2024

W tych nielekkich czasach drugą najlepszą opcją zabezpieczenia przed rosnącymi cenami energii (zaraz po swobodnym dostępie do taniego drewna opałowego np. z własnego lasu) jest termomodernizacja budynku oraz inwestycja w ogrzewanie oparte o pompę ciepła i fotowoltaikę. Owszem, na początku kosztuje to ciężkie pieniądze, ale trwale ogranicza do minimum zużycie energii.

Niestety rok 2024 zaczyna się od problemów w najważniejszych krajowych programach dopłat.

Ulga termomodernizacyjna

Cały czas działa ulga w PIT na wydatki związane z termomodernizacją budynków jednorodzinnych.

Wystarczy kupić na fakturę VAT (wystawioną na osobę, która jest właścicielem budynku) sprzęty/materiały związane z termomodernizacją, do których zaliczają się nowoczesne urządzenia grzewcze wraz z osprzętem oraz różne materiały i usługi (tutaj szczegóły ulgi a tutaj dokładny spis rzeczy podlegających uldze).

Można odliczyć od przychodu łącznie do 53 tys. zł (a w przypadku gdy w małżeństwie ze wspólnotą majątkową obie osoby są współwłaścicielami budynku – ulga jest podwójna = 106 tys. zł!) dzięki czemu oszczędzisz z tej kwoty tyle, ile wynosi stawka PIT, pod którą podlegasz (przeważnie 17%).

Dopłaty miejskie / gminne

Obok programów ogólnopolskich takich jak Czyste Powietrze czy Mój Prąd, wciąż działają lokalne programy dopłat do termomodernizacji, wymiany źródła ciepła czy też fotowoltaiki – ograniczone zasięgiem do gminy / miasta / powiatu.

Z powodu tak dużego rozdrobnienia nie sposób opisać choćby części z nich. Oferta i warunki mogą się lokalnie mocno różnić. Trzeba czytać i pytać bezpośrednio w gminie / mieście / powiecie. Czasem mogą to być dość śmieszne pieniądze, ale w połączeniu z dopłatami z innych źródeł pomogą podleczyć domowy budżet po inwestycji.

Przykładowo: Wąbrzeźno – 500-1500złKcynia – 5 tys. zł a Wrocław – 8 tys. zł.

Mój Prąd 2024

Budżet programu Mój prąd z 2023 roku został wyczerpany. Jeszcze nie wiadomo, kiedy i na jakich zasadach ruszy kolejna edycja.

Czyste Powietrze 2024

Programowi Czyste Powietrze skończyło się finansowanie. Trwa reanimacja. Na razie nie wiadomo, co dalej.

Dopłaty (często) można łączyć!

Ważna sprawa, której nie zawsze ludzie są świadomi: jedną i tę samą inwestycję termomodernizacyjną przeważnie można finansować w sumie za pomocą kilku dopłat z różnych źródeł, np. na wymianę starego kotła na pompę ciepła możesz jednocześnie wziąć:

 • 40% dopłaty z programu "Czyste Powietrze"
 • 10 tys. zł z osobnego miejskiego programu dopłat, jeśli akurat taki program u ciebie funkcjonuje.

W sumie pokryjesz powiedzmy ok. 60% całości inwestycji. Jest to najzupełniej dozwolone póki suma dopłat nie przekracza 100% wartości inwestycji albo dopóki regulamin któregoś z programów dotacji nie nakłada dodatkowych ograniczeń.

Ograniczenia są np. w przypadku programu Mój prąd: nie można łączyć tej dotacji ani z Czystym powietrzem, ani z żadnymi innymi dotacjami ze środków publicznych (gminnymi, powiatowymi itp.).

8 myśli nt. „Aktualne dopłaty do nowoczesnego ogrzewania na rok 2024

 1. kamil

  Ciekawe czy planowane są zmiany w programie dotacji dla osób, które posiadają kocioł 5klasy a chciałyby wymienić go na pompę ciepła.

  Odpowiedz
 2. Aga

  Nikt w limitach tych cenowych podanych nie chce wykonać instalacji...
  Zatem jakie to jest 100% finansowania?

  Odpowiedz
 3. Magda

  Zmieniłam ogrzewanie,otrzymałam dotacje.Chce wymienić okna,mogę się również o dotację ubiegać?

  Odpowiedz
 4. Michał

  Chyba nastąpiła zmiana programy Czyste Powietrze dzięki której pomimo posiadania dostępu do sieci gazowej można uzyskać dofinansowanie do wymiany starego kotła na nowy spalający drewno: „Wprowadzono możliwości uzyskania dotacji na kocioł na biomasę drzewną o obniżonej emisyjności cząstek stałych ≤ 20 mg/m3 (w odniesieniu do suchych spalin w temp. 0°C, 1013 mbar przy O2=10%) w przypadku gdy budynek jest podłączony do sieci dystrybucji gazu - link„ https://piecdrewno.pl/dotacja-czyste-powietrze-kociol-zgazowanie-drewna-podwyzszony-standard/

  Odpowiedz
 5. Darek

  Kłopoty z dofinansowaniem mój prąd+ czy czyste powietrze mają konkretne źródło. W grudniu nowy rząd zgodził sie na przekazanie części wpływów za CO2 do budżetu UE. Do tej pory jedynie Węgrzy blokowali to rozwiązanie ale wczoraj ulegli. Oznacza to, że z ok. 20 mld zł jakie budżet zarabiał na CO2 trzeba będzie przekazać do Brukseli ok. 5 mld zł rocznie. I o te 5 mld uszczuplone zostaną wszelkie programy wsparcia dla OZE, termomodernizacji itp które do tej pory były finansowane z EU ETS.

  Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.