Dakon DOR

Zaktualiowano: 30 września 2013

Dakon DOR, fot. producenta

Dakon DOR, fot. producenta

Dakon DOR to dobry kocioł dolnego spalania od braci Czechów. Jest prosty w budowie, a przy tym na tyle dobry, że doczekał się szeregu klonów u różnych producentów. Niemal identyczne i równie dobre konstrukcje to np. Buderus Logano czy Junkers Supraclass.

Równie ważna cecha tego kotła to niska cena. Najmnijeszy model o mocy 13,5kW kosztuje mniej niż 3000zł.

Podstawowe informacje

Rodzaj kotła: dolnego spalania
Producent: Dakon
Dostępne moce: 12-32kW
Cena: ok. 2800-4000zł

Ocena w rankingu

Etykieta Dakon DOR

Dakon DOR i jego dobrze wykonane klony to naprawdę dobre kotły dolnego spalania. Trudno znaleźć w nim poważne wady konstrukcyjne. Jak w przypadku wszystkich egzemplarzy uznanych tutaj za dobre, da się w nim palić znakomicie bez potrzeby jakichkolwiek przeróbek.

Co ważne, najniższa dostępna moc kotła to już 12kW (w zasadzie 13,5kW na węglu kamiennym), a więc sporo mniej niż np. w przypadku Defro DS czy Viadrusa U24.

Nie bez znaczenia jest stosunkowo niska cena tego kotła. Najmniejszy egzemplarz kosztuje poniżej 3000zł, o ponad 1000zł mniej niż choćby Defro DS, nie mówiąc już o pospolitych kotłach górno-dolnych. Gratis dostaje się miarkownik, a za dodatkową opłatą można mieć od razu zainstalowaną wężownicę schładzającą.

Dakon DOR posiada niemal wszystko, co potrzebne w dobrym kotle dolnego spalania. Jest tu oczywiście ruchomy ruszt. Jest regulowane powietrze wtórne i dodatkowe. Jest komora zasypowa o odpowiednim kształcie. Jest ceramika w rejonie palnika.

Główne zalety kotła Dakon DOR

  • ma właściwie wszystkie dobre cechy kotła dolnego spalania
  • prostota - nie wymaga energii elektrycznej, sterowany za pomocą mechanicznego miarkownika ciągu
  • cena - jak na dobry kocioł DS jest bardzo tani

Wady kotła Dakon DOR

Nie można powiedzieć, że ten kocioł nie ma wad, ale jeśli jakieś są, to są dobrze ukryte. W dyskusji użytkowników tych kotłów można znaleźć opisy mniej lub bardziej dziwnych albo przydatnych zmian pozwalających wycisnać z Dakona jeszcze więcej.

Jednak dla przeciętnego użytkownika do bezproblemowej eksploatacji żadne zmiany nie są potrzebne. Wystarczy standardowa nauka obsługi i odpowiedniej regulacji kotła.

Dakon DOR - przekrój, rys. producenta

Dakon DOR - przekrój, rys. producenta