Nie jest łatwo wybrać najlepszy sposób ogrzewania – odpowiedni do potrzeb i możliwości. Sprzedawcy zwykle będą nadmiernie zachwalać swój towar a wszystko inne oczerniać. Mitologia ludowa popchnie w kierunku kopcącego stalowego pudła, bo to jakoby zawsze tanie, za to gaz jest zimny i drogi. Mało gdzie dowiesz się o naprawdę racjonalnych i opłacalnych rozwiązaniach takich jak bufor ciepła.
Dlatego powstał przegląd różnych źródeł ciepła, abyś mógł wybrać najlepsze dla siebie. Staramy się serwować skondensowane fakty techniczne i doświadczenia, które inni przeszli na własnej skórze. Nie ograniczamy się tylko do węgla i drewna. Ogrzewanie oparte o gaz ziemny i prąd – wbrew ludowym legendom – nie musi zawsze być koszmarnie drogie o ile zastosuje się je z pomyślunkiem, tam gdzie się najlepiej nadaje. I podobnie węgiel/drewno: nie będzie tanie jeśli wepchniesz je tam, gdzie nie trzeba.
Nie wciskamy ci na siłę żadnej opcji. Chcemy raczej, abyś miał możliwie pełny obraz sytuacji, o który przeważnie trudno, gdy pytasz sprzedawcę jednego rodzaju urządzeń grzewczych. Prawie zawsze usłyszysz, że jego jest najlepsze i bez wad a resztę pal licho.
Przegląd sposobów ogrzewania na węgiel i drewno
- Kotły zasypowe na węgiel
- Kotły zasypowe na drewno
- Kotły podajnikowe na węgiel
- Kotły automatyczne na pellet
- Bufor ciepła – ogrzewanie proste, tanie i efektywne a przy tym wymagające bardzo mało obsługi
Nie tylko węgiel i drewno
- Promienniki podczerwieni. Na czym polega ich działanie? Czy są podstawy do oszczędności, jakie obiecują ich sprzedawcy?
- Pompa ciepła. To najtańszy w eksploatacji sposób ogrzewania. I niestety jeden z najdroższych w zakupie.
- Gaz ziemny.
Czym ogrzewać mieszkanie lub dom
- Mieszkanie do ~60mkw.
- Mały dom jednorodzinny ~80-120mkw.
- Przeciętny dom jednorodzinny ~150-200mkw.
- Duży dom jednorodzinny ~300mkw.