Mieszanka węglowo-koksowa w Camino

Zaktualizowano: 10 kwietnia 2013

Jako, że sam jestem posiadaczem Camino 9,7kW i od ponad dwóch lat trenuję ekonomiczne, a przez to czyste spalanie węgla, chciałbym podpowiedzieć co da jeszcze lepsze efekty niż sam węgiel, a mianowicie mieszanka węglowo-koksowa. Warto odżałować trochę pieniędzy i na próbę kupić worek koksu opałowego orzecha II, (niezbyt duże ziarna 25-40mm) i pomieszać z węglem. Na ruszt sypiemy warstwę węgla (zakrywamy całą powierzchnię rusztu), na nią sypiemy warstwę koksu, znowu warstwę węgla, koksu i tak do pełna lub na próbę do połowy . Ostatnia górna warstwa pownna być węglowa. Na to kładziemy drewka i odpalamy. Z chwilą wytworzenia się warstwy żaru na górze zasypu, dym z komina będzie znikomy. W momencie jak rozpali się warstwa koksu pod węglem, dymu z komina już nie powinniśmy widzieć. Taka sytuacja utrzymywać się będzie aż do wypalenia całego wsadu. W zależności od ustawień PG i PW, warunków pogodowych, obciążenia kotła itp może zdarzyć się, że żar zejdzie na ruszt, a na górze zasypu będzie czarno. Oznacza, to że węgiel już praktycznie odgazował i mamy sam koks, czyli podstawowe paliwo dla Caminiaka W kotle nic nie zmieniamy! Teraz koks będzie palił się z dołu do góry czyściutko i dłuuugo Ci, którzy zdecydują się spróbować spalić taką mieszankę, mają zainstalowaną KPW i zaślepiony ruszt pionowy, mogą być pozytywnie zaskoczeni stałopalnością.

Kilka suchych faktów z palenia przeze mnie mieszanki koksowo-węglowej:

 1. Ciąg kominowy ustawiony na 20Pa, ze względu na węgiel ze sporą ilością popiołu.
 2. Uchył klapki powietrza wtónego PW dla w/w ciągu 2-3mm przez cały czas palenia.
 3. Powietrze główne sterowane miarkownikiem.
 4. Temperatura spalin po rozpaleniu i podłączeniu miarkownika 280C,
  po 1h od 160-200C w zalezności od obciążenia kotła.
  Po ok 2h oscyluje w granicach 100-140C.
  Po 3h 100-110C.
 5. Temp wody na zasilaniu 45-50C.
 6. Stałopalność mieszanki przy w/w ustawieniach, temp zewn -4 do 4C od 14-16h, ogrzewane 47m2 nieocieplne, stałopalność na węglu maks 8-12h. Czasy podane od osiągnięcia temp. zadanej do wypalenia wsadu (36C na zasilaniu)

Sorry za przynudzanie, ale może komuś się przyda i skorzysta.

szponi@forum.muratordom.pl

Jedna myśl nt. „Mieszanka węglowo-koksowa w Camino

 1. Anonim

  Ciekawe porady, sam mam camino odziedziczony jeśli dobrze policzyłem 20 kW. Bez nadmuchu. Palę od góry regulując klapkami, szybrem czasem. Ale jeszcze dużo loterii.

  Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.