Ile kosztuje twoja praca w kotłowni

Zaktualizowano: 14 października 2013

Twoja praca także wlicza się w koszty ogrzewania, choć zwykle nie bierzesz tego pod uwagę. Przecież zamiast szuflować węgiel, mógłbyś w tym czasie wylegiwać się przed telewizorem albo zarabiać lepsze pieniądze w inny sposób. Niekiedy oszczędności powstałe dzięki wkładowi własnej pracy będą rzeczywiście znaczące. Ale co jeśli okaże się, że pracujesz jak niewolnik za 2zł/h?

Różne sposoby ogrzewania cechuje różny stopień pracochłonności. Aby porównać te pozapaliwowe koszty ogrzewania, do zestawienia kosztów dla różnych paliw na CieploWlasciwie.pl dodaliśmy informacje o orientacyjnym rocznym nakładzie pracy z możliwością uwzględnienia kosztów obsługi kotłowni w całkowitych kosztach ogrzewania według wybranej przez ciebie stawki godzinowej.

Orientacyjny nakład pracy uwzględnia takie kwestie jak: dostawa, składowanie i przygotowanie paliwa, codzienna obsługa kotłowni oraz okresowe zabiegi konserwacyjne kotła i kotłowni.

Jeśli czasu masz aż nadto, a pieniędzy jakby mniej - wtedy koszt twojej pracy nie będzie tak istotny. W przeciwnym wypadku, gdy czasu masz mniej niż pieniędzy, bardziej opłaci się tobie dopłacić nieco do bezobsługowego ogrzewania.

6 myśli nt. „Ile kosztuje twoja praca w kotłowni

 1. Grażyniasta

  Czy to naprawdę jest aż takie proste? Słyszałam o tym, że geniusz polega na tym, by wyszukiwać proste rozwiązania, których nie dostrzegł nikt inny - ale aż tak?:) Ten blog dał mi nadzieję na to, że w tym roku z domowej mody znikną potrójne kalesony i cebulasty system ubioru, a nasz portfel nie będzie świecił pustkami. Z ogromną chęcią to sprawdzę!

  Odpowiedz
 2. Jan Nowak

  Dzień dobry,

  W Waszym arkuszu obliczeniowym brakuje opcji "pustka powietrzna" która uprzednio była. Także cena drewna bukowego jest nie doszacowana, w moich okolicach kształtuje się ok160zł/mp.

  Pozdrawiam.

  Odpowiedz
  1. Juzef Autor wpisu

   Dzięki za uwagę, poprawione.
   Natomiast co do ceny drewna, to nie da się ustalić jednej właściwej dla każdego, stąd pod wykresem kosztów masz przycisk "Zmień ceny paliw" i tam możesz podać dowolną cenę każdego z paliw, następnie kliknąć "Przelicz koszty" - i masz dane na wykresie zaktualizowane według zmienionej ceny.

   Odpowiedz
 3. Jan Nowak

  Dzień dobry,

  Piszę znowu tutaj bo formularz kontaktowy nie działa za bardzo, nie wysyła wiadomości 😉
  Po wstawieniu "pustki powietrznej" otrzymane wyniki są co najmniej "dziwne". Sprawdźcie jak możecie opór cieplny tej przegrody w waszym arkuszu bo wg normy powinien wynosić R=0,11---0,18 [m2K/W] bo teraz wychodzi że owa pustka lepiej izoluje niż styropian, co jest mało prawdopodobne.

  Pozdrawiam

  Odpowiedz
 4. Marcin

  Gratuluję pomysłu. Takie obliczenie jest bardzo dobrym porównaniem. Zaskoczyła mnie prostota i trafność. Pewnie niejednemu czytającemu w głowie zapaliła się żarówka.

  Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.