Na górnicze święto

Zaktualizowano: 3 grudnia 2013

Dziś Barbórka - święto górników. Siedząc w mroźny wieczór w swoim ciepłym, bo ogrzewanym węglem domu, pomyśl równie ciepło o tych, dzięki których codziennej pracy masz co do pieca włożyć. Pracy ciężkiej, a nieraz i kosztującej życie.

Choć wielu pewnie powie, że górnik 10 lat popracuje za trzy średnie krajowe i idzie sobie na emeryturę w wysokości dwóch średnich krajowych. Że cała gospodarka - a w tym on najbardziej - zrzuca się, by nierentowne kopalnie utrzymywać. Kopalnie, a co gorsza związkowców. Że węgiel to my sobie taniej kupimy zza wschodniej granicy. Albo od razu gaz, bo kto się chce brudzić tymi kamieniami w XXI wieku.

Mimo to życzmy im tylu wyjazdów, ilu zjazdów. W 2013 roku nie mieliśmy na szczęście większych katastrof w górnictwie, ale i tak życie straciło 14 osób.

fot. nettg.pl

fot. nettg.pl

2 myśli nt. „Na górnicze święto

 1. stone21

  Jak by nie było to ogrzewanie w miastach chyba jest z węgla w większości, prąd tak samo.
  A Ci co protestują i siedzą w bloku podłączonym do elektrociepłowni, to jak podcinać gałąź na której się siedzi. Chyba że nie wiedzą ile kosztuje ogrzewanie gazem lub prądem. 🙂
  Rozumiem tych którzy są bogaci grzeją gazem a sąsiad im smrodzi jak lokomotywa nie wiedząc że można palić ekonomicznie i bardziej ekologicznie (bezdymnie) .
  Niestety nie każdy może zarabiać kilka tysięcy lub więcej, jeśli komuś się zabroni palić węglem miasto będzie musiało trochę dołożyć do ogrzewania najbiedniejszym.
  I tak rano idąc do pracy zimą w mieście śmierdzi plastikiem i palonymi ubraniami w dzień nie jest lepiej.
  Już teraz ludzi nie stać nawet na węgiel a będzie gorzej.
  Matematyki nie da się oszukać!!! Jeśli będziemy problemy upychać na siłę do szafy to i tak zemści się to na nas później. Grupa ludzi którzy są w szafie powiększa się systematycznie, jeśli się wysypią...... to znamy z historii bo nic nie trwa wiecznie. A nauka poszła w las. 🙂

  Odpowiedz
 2. Piter

  Cóż,

  może Pan Nowak nie dostał dobego zegarka i z kolegami nie lubi braci dołowej ?

  Ale za dużo przekrętów się dzieje przy kopalnii - za dużo oszustów - cejna musi być jak jest.
  Szkoda - a co dalej ?

  Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.