Piec kirgiski zaprezentowany na konferencji ICCS&T 2019

Zaktualizowano: 29 listopada 2019

W listopadzie odbyła się w Polsce międzynarodowa konferencja ICCS&T2019 (International Conference on Coal Science & Technology) na temat węgla i technologii z nim związanych. Piec kirgiski miał na niej swoje 15 minut.

Jednym z tematów konferencji były technologie HELE. Skrót HELE (ang. High Efficiency, Low Emission – pol. wysoka sprawność, niska emisja) zazwyczaj odnosi się do najnowocześniejszych technologii wykorzystania węgla w przemyśle. Piec kirgiski w swojej klasie (zastosowania domowe) jest technologią HELE – jest wysokosprawny i niezwykle czysty jak na piece węglowe (w badaniach osiągnął poziom emisji pyłów taki jak kotły olejowe).

Dla przypomnienia: piec kirgiski to prosty, tani ale nowoczesny i ultra czysty domowy piec węglowy, który zaprojektował Crispin Pemberton-Pigott a wdrażany był m.in. w Kirgistanie w ramach programu pomocowego Banku Światowego. Cechuje go emisja pyłów ok. 10 razy niższa niż wymogi klasy 5. wt EN 303-5 / Ecodesign.

Hobbystycznie zbudowałem egzemplarz pieca według oryginalnego projektu i przetestowałem na szeregu polskich węgli. Nie mam możliwości pełnego przebadania emisji, ale to, co byłem w stanie zaobserwować, potwierdza wysoką kulturę pracy tego pieca przy jednoczesnej prostocie budowy i obsługi. Likwiduje on pewne przypadłości typowych pieców/kotłów dolnego spalania (tylko jeden wlot powietrza – powietrze wtórne "reguluje się samo"; szeroki zakres modulacji mocy przy zachowaniu bezdymnego spalania) ale w zamian wymaga paliwa w dość ścisłym zakresie wymiarowym.

W trakcie konferencji ICCS&T2019 opowiedziałem o projekcie tego pieca, zasadzie jego działania i moich doświadczeniach z testów. Odbył się również pokaz pracy tegoż pieca. Choć widzami byli zagraniczni specjaliści od przemysłowego wykorzystania węgla – wielu z nich nie wiedziało, że można na tyle czysto spalać zwykły węgiel w prostym domowym piecu.

Kiepska pogoda, kiepskie zdjęcie, ale rozpalenie nad wyraz udane.

Takie mądre tematy dookoła a tu wjeżdża gościu z zardzewiałym piecem...

Poniżej załączona prezentacja z mojego wystąpienia. Bardzo skrótowa, gdyż wystąpienie musiało być skrojone na 15 minut.

11 myśli nt. „Piec kirgiski zaprezentowany na konferencji ICCS&T 2019

 1. maziizam

  Dlaczego w Polsce nie idzie go kupić za cenę 2000 zł - bo głupie normy które on i tak 10 razy pokonuje kosztują.
  Dlaczego nie zrobić open schemat takiego pieca i jeśli ktoś robi według niego ma pozwolenie na palenie w nim to na pewno pozwoliłoby tani , ekonomicznie w Polsce zmienić jakość powietrza.

  Odpowiedz
  1. Wojciech Treter Autor wpisu

   To weź zrób. Weź zbuduj, sprzedaj za 2000zł i z tego zarób na życie. Sprawy wydają się proste tylko ignorantom. Dokładne schematy konstrukcyjne są dostępne. Nie tylko tego pieca ale też kotłów o mocy 15 i 35kW.

   Odpowiedz
   1. Jim

    Dokładnie. Zrobić nie problem. Materiały dość tanie, tylko żeby to się opłacało. Żeby zrobić taki piec (na sprzedaż) trzeba mieć fabrykę (przynajmniej warsztat i sprzęt, wszystko spełniające wymagania bhp itp.) Sama fabryka to nie wszystko. Do tego dochodzą koszty zatrudnienia, bo samemu to tempo roboty marne. Sama fabryka też musi być wyposażona w prąd, wodę, kanalizację, ogrzewanie, to kosztuje. Dodatkowo podatki, jakie trzeba zapłacić za grunt / powierzchnię zajętą pod prowadzenie działalności gospodarczej. A ile można mieć zamówień, nawet jeśli ktoś już ma całą infrastrukturę i tylko wdraża nowy model do produkcji (wdrożenie to też kosz i to nie mały)? Nie jesteśmy w próżni.

  1. TRX

   Rozwój kosztuje. Obecnie inżynier za miske ryżu tego nie zrobi.
   Lata zaniedbań wychodzą, bo jak jest kotlownia weglowa to musi być syf :/

   W tym projekcie boli tylko wymaganie odnośnie sortu i powtarzalności węgla, a to może być nie do przeskoczenia w naszych chorych weglowych klimatach :/

   Odpowiedz
   1. Wojciech Treter Autor wpisu

    Dlaczego? Dostępny w pierwszym lepszym sklepie ekogroszek sprawdza się zupełnie przyzwoicie. Choć ideałem byłaby frakcja 15-35mm, ale dostosowanie pieca pod granulację ekogroszku to kwestia lekkiej zmiany pozycji rusztu.

 2. Obserwator

  To by się udało, gdyby piece produkowali bez wynagrodzenia wieźniowie przy zakładach karnych. Potrzeba tylko woli politycznej, ale o to najtrudniej...

  Odpowiedz
 3. jestem robotem

  jest wyjscie robic te piece i wiele ekonomiczniejszych rozwiazan ..ipowietrze filtrowac nie tylko z piecow a.a.a eurokratom placic jak chca i ile chca bo jak braknie ggo to i tak beda zadac zeby placic

  Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.