Kolejna porcja zakazów i utrudnień w ogrzewaniu węglem i drewnem

Zaktualizowano: 15 lipca 2020

Po epidemicznej przerwie wraca temat nowych uchwał antysmogowych i programów ochrony powietrza a w nich same atrakcje: pełne lub częściowe zakazy ogrzewania węglem i drewnem, śrubowanie wymagań i kosztów dla Kowalskiego.

Pomorskie

Pierwsze podejście do uchwał antysmogowych województwo pomorskie poczyniło na jesieni 2019. Skończyło się jedynie na uchwale dla Sopotu (full zakaz za wyjątkiem kominków). Obecnie obserwujemy drugie podejście do uchwał dla całej reszty województwa.

Powstały dwa projekty uchwał:

 • jeden dotyczy wszystkich miast w woj. pomorskim
 • drugi dotyczy obszarów wiejskich
 • żeby było śmieszniej: oba projekty są identyczne.

Co przewidziano w uchwałach? Ano soft-zakaz: obowiązek przyłączenia do sieci gazowej lub ciepłowniczej dla wszystkich, którzy mają ją pod płotem. Rozwiązanie znane np. z uchwały wrocławskiej.

Szczegóły na stronie UMWP. Do 14. sierpnia b.r. można zgłaszać uwagi.

Małopolskie

Wznowiono prace nad nowym programem ochrony powietrza dla województwa małopolskiego. Wróciły wcześniej forsowane atrakcje w kilku wariantach:

 • zakaz montażu nowych kotłów węglowych od 2021
 • również od 2021 zaostrzenie normy emisyjnej dla kotłów i kominków do 20 mg/m3 pyłu a od 2027 do 10mg/m3
 • żeby było śmieszniej: od 2030 zakaz montowania kotłów na gaz ziemny i olej opałowy w nowych budynkach

Co to znaczy 20 mg/m3? To poziom emisji ostrzejszy od jakichkolwiek europejskich norm – dwa razy surowszy niż obecnie wymagany prawem Ecodesign. Jest to gałąź rozwojowa – urządzeń o tych parametrach jest niewiele i są fest drogie. W Niemczech przysługują na nie specjalne podwyższone dotacje – jako zachęta, ale bez przymusu. Tymczasem Małopolska jest tak postępowa, że chce ten pułap emisji wprowadzić za niecały rok jako wymóg.

Przekładając ten absurd na normalną branżę: gdyby ktoś wyskoczył z projektem, aby za rok w Krakowie czy Tarnowie nie dało się zarejstrować samochodu gorszego niż EURO 7 – tłumy zwykłych ludzi i ekspertów wszczęłyby tumult:

 • co to ma znaczyć, że wymaga się spełnienia nieistniejącej normy (max. to obecnie EURO 6),
 • dlaczego tak drogo
 • dlaczego prawie brak okresu przejściowego?

Niestety w ogrzewaniu pies z kulawą nogą się tym nie zainteresuje i można takie albo większe idiotyzmy przyklepywać bez niczyjej wiedzy i sprzeciwu.

Szczegóły są dostępne na stronie UMWM. Do 27. lipca b.r. można przesyłać uwagi.

Podkowa Leśna (mazowieckie)

Rada Miasta Podkowa Leśna przyjęła uchwałę domagającą się od marszałkostwa mazowieckiego wprowadzenia w mieście zakazu palenia węglem. Nie oznacza to, że taki zakaz już jest albo że na pewno będzie – ale oznacza, że tego chce grupa mieszkańców, która przekonała do tego radnych. Teraz ruch należy do marszałkostwa.

https://twitter.com/FrankBold_PL/status/1281510156321402880

Nie jest to pierwszy taki przypadek. Podobna sytuacja ma miejsce np. w Tarnowie, gdzie również przez Radę Miasta przepchnięto podobną uchwałę. Tylko że tam rzecz odbyła się bez żadnego obywatelskiego ruchu.

Jak dotąd żadna taka sprawa nie została jeszcze przetrawiona przez żadne marszałkostwo, więc nie wiadomo, czy będą chętni do wprowadzania takich zakazów "na życzenie" w danych miastach.

4 myśli nt. „Kolejna porcja zakazów i utrudnień w ogrzewaniu węglem i drewnem

 1. Wojtek

  Chciałbym się odnieść do części na temat Małopolski. Przestudiowałem pobieżnie linkowane treści uchwał i nie znalazłem zapisów na temat tak daleko idących obostrzeń. Uchwały mówią przede wszystkim o zmianach w finansowaniu ze środków publicznych . Tak więc od 2022 będą dofinansowania do urządzeń na biomasę (nie znajduję definicji biomasy wg uchwały 😉 - wszak biomasą jest każdego rodzaju drewno, nie tylko promowany pellet), a więc wówczas zakończy się okres dofinansowania do urządzeń na węgiel.
  Następnie od 2023 dofinansowane będą tylko urządzenia których emisja jest niższa niż 20mg/m3. W uchwale mowa jest również o obowiązku instalacji bufora z urządzeniami zgazowującymi paliwo (ciągle nie do końca wiadomo czy kotły DS 5 klasy się łapią...), oraz zalecenie instalacji bufora z kotłami z podajnikiem.
  Tutaj duży skrót podstawowych postanowień uchwały: https://powietrze.malopolska.pl/aktualizacja-programu-ochrony-powietrza/
  Na koniec jak dla mnie najważniejszy cytat z powyższego podsumowania:
  "Poza Krakowem pozostanie możliwość instalacji ze środków własnych i eksploatacji kotłów na węgiel, drewno i biomasę oraz kominków i ogrzewaczy zgodnych z obowiązującą uchwałą antysmogową dla Małopolski (standard ekoprojektu)."

  Pozdrawiam
  stały czytelnik spod Krakowa 🙂

  Odpowiedz
  1. Nowak

   (ciągle nie do końca wiadomo czy kotły DS 5 klasy się łapią...),

   Te kopciuchy nie spełniają 5 klasy w warunkach domowych i powinna być jak najszybciej zakazana ich sprzedaż.

   Odpowiedz
 2. Nowak

  o to znaczy 20 mg/m3? To poziom emisji ostrzejszy od jakichkolwiek europejskich norm – dwa razy surowszy niż obecnie wymagany prawem Ecodesign. Jest to gałąź rozwojowa – urządzeń o tych parametrach jest niewiele i są fest drogie. W Niemczech przysługują na nie specjalne podwyższone dotacje – jako zachęta, ale bez przymusu. Tymczasem Małopolska jest tak postępowa, że chce ten pułap emisji wprowadzić za niecały rok jako wymóg.

  I bardzo dobrze, wreszcie te kopciuchy zasypowe zostaną wyleminowane z rynku lub w warunkach domowych będą spełniać 5 klasę a nie jak teraz góra 3 klasę.

  Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.