Twoja praca także wlicza się w koszty ogrzewania, choć zwykle nie bierzesz tego pod uwagę. Przecież zamiast szuflować węgiel, mógłbyś w tym czasie wylegiwać się przed telewizorem albo zarabiać lepsze pieniądze w inny sposób. Niekiedy oszczędności powstałe dzięki wkładowi własnej pracy będą rzeczywiście znaczące. Ale co jeśli okaże się, że pracujesz jak niewolnik za 2zł/h?
Różne sposoby ogrzewania cechuje różny stopień pracochłonności. Aby porównać te pozapaliwowe koszty ogrzewania, do zestawienia kosztów dla różnych paliw na CieploWlasciwie.pl dodaliśmy informacje o orientacyjnym rocznym nakładzie pracy z możliwością uwzględnienia kosztów obsługi kotłowni w całkowitych kosztach ogrzewania według wybranej przez ciebie stawki godzinowej.
Orientacyjny nakład pracy uwzględnia takie kwestie jak: dostawa, składowanie i przygotowanie paliwa, codzienna obsługa kotłowni oraz okresowe zabiegi konserwacyjne kotła i kotłowni.
Jeśli czasu masz aż nadto, a pieniędzy jakby mniej – wtedy koszt twojej pracy nie będzie tak istotny. W przeciwnym wypadku, gdy czasu masz mniej niż pieniędzy, bardziej opłaci się tobie dopłacić nieco do bezobsługowego ogrzewania.
Czy to naprawdę jest aż takie proste? Słyszałam o tym, że geniusz polega na tym, by wyszukiwać proste rozwiązania, których nie dostrzegł nikt inny – ale aż tak?:) Ten blog dał mi nadzieję na to, że w tym roku z domowej mody znikną potrójne kalesony i cebulasty system ubioru, a nasz portfel nie będzie świecił pustkami. Z ogromną chęcią to sprawdzę!
Dzień dobry,
W Waszym arkuszu obliczeniowym brakuje opcji „pustka powietrzna” która uprzednio była. Także cena drewna bukowego jest nie doszacowana, w moich okolicach kształtuje się ok160zł/mp.
Pozdrawiam.
Dzięki za uwagę, poprawione.
Natomiast co do ceny drewna, to nie da się ustalić jednej właściwej dla każdego, stąd pod wykresem kosztów masz przycisk „Zmień ceny paliw” i tam możesz podać dowolną cenę każdego z paliw, następnie kliknąć „Przelicz koszty” – i masz dane na wykresie zaktualizowane według zmienionej ceny.
Dzień dobry,
Piszę znowu tutaj bo formularz kontaktowy nie działa za bardzo, nie wysyła wiadomości 😉
Po wstawieniu „pustki powietrznej” otrzymane wyniki są co najmniej „dziwne”. Sprawdźcie jak możecie opór cieplny tej przegrody w waszym arkuszu bo wg normy powinien wynosić R=0,11—0,18 [m2K/W] bo teraz wychodzi że owa pustka lepiej izoluje niż styropian, co jest mało prawdopodobne.
Pozdrawiam
Ups, źle to wyszło z rozpędu – tym bardziej dzięki za czujność. Wynik był o jakieś 8-10% zbyt dobry, patrząc na ten przykład http://cieplowlasciwie.pl/wynik/37n (wcześniej 11 700kWh rocznie)
Gratuluję pomysłu. Takie obliczenie jest bardzo dobrym porównaniem. Zaskoczyła mnie prostota i trafność. Pewnie niejednemu czytającemu w głowie zapaliła się żarówka.