Czy warto grzebać w popiele

Zaktualizowano: 14 marca 2014

Z palenia węglem zawsze zostaje niedopalony koks. Czy są to ilości, którymi warto się przejmować i opłaca się wygrzebywać je z popiołu? To zależy.

Ilość niedopału zależy od rodzaju węgla. Czeski pół-brunatny groszek wypala się do zera. Podobnie polskie słabsze węgle płomienne (typ 31).
Im węgiel bardziej kaloryczny, tym w popiele zostaje więcej niedopału. Zjawisko to wzmaga się także przy przewymiarowaniu kotła - nie tylko w przypadku nadmiernej mocy nominalnej, ale również sezonowo, jesienią i na przedwiośniu.

Przykład

Poniżej wiadro popiołu zebrane z tygodnia pracy kotła Camino opalanego węglem z Chwałowic (typ 32.1). Nie jest to wszystko, co zostało na ruszcie, ale tylko to, co przez niego przeleciało po codziennym przerusztowaniu przed rozpaleniem. Zawartość wiadra waży 9kg. Wygląda to po prostu jak nic niewarty popiół i mozna by z czystym sumieniem to wyrzucić.
A gdyby jednak to przesiać?

Poniżej wartościowa pozostałość z przesiania w/w wiadra popiołu. Wygląda niepozornie, ale to 2,5kg niemal czystego koksu.

Zdarzają się drobne fragmenty kamienia, ale można przyjąć, że jest tam min. 2kg koksu. W ciągu zimy, zależnie od warunków, w tej samej objętości popiołu ukryte bywało 2-3,5kg niedopału.

Stawka

Kocioł jest prawidłowo dobrany mocą do budynku, ale z natury posiada ruszt wodny, co sprzyja pozostawaniu pewnej ilości niedopału niezależnie od innych warunków. Pytanie, czy opłaca się wygrzebywać te drobiazgi z popiołu?

Zakładając, że sezon grzewczy trwa 6 miesięcy, tj. 30 tygodni, a co tydzień mamy - uśredniając - 2,5kg drobnego koksu tracone z popiołem, to przez całą zimę ucieka tą drogą 75kg opału. Tj. ponad tygodniowa porcja opału przy przeciętnej zimowej pogodzie. Licząc po cenie zakupu węgla, jest to równowartość ok. 60zł.

To wszystko przy założeniu, że grubszy niedopał zostaje ponownie użyty i nie trafia do popiołu. Gdyby wybierać wszystko co zostaje na ruszcie i wyrzucać wraz z popiołem, to należałoby liczyć średnio jakieś 1,5kg dziennie.

Koszty

Dla jednego ~60zł na całą zimę to mało, dla innego kwota warta uwagi. Istotne jest, jaki będzie koszt odzyskania tego koksu z popiołu?

Trzeba popiół przesiać. W wersji siłowej nie będzie to opłacalne. Przerzucanie po trochu popiołu przez ręczne sito to masochizm, a jeśli robi się to w kotłowni - wręcz samobójstwo. Gdyby to nie było dla kogoś oczywiste: wdychanie popiołu nie jest zdrowe i na pewno nie kalkuluje się wobec wartości efektu pracy.

Jak można odzyskać niedopał w sposób cywilizowany? Przede wszystkim działać na otwartym powietrzu i w masce przeciwpyłowej. Trzeba też znaleźć sposób na ograniczenie pylenia, bo rozsiewanie popiołu po okolicy jest dla okolicy niezdrowe.
Do tego przydałby się właściwy sprzęt do przesiewania: np. szczelny pojemnik z zamocowanym w środku sitem, gdzie można wsypać naraz większą ilość popiołu, zamknąć je szczelnie, przesiać popiół bez pylenia potrząsając całością, a w końcu wybrać niedopał, który został na sicie.

Jeśli ucywilizuje się proces przesiewania popiołu, by nie był szkodliwy ani uciążliwy oraz zajmował kilka minut, to gra może być warta świeczki.

Wniosek

Wybieranie z popiołu wszystkiego co palne wymaga odpowiedniej techniki, bo inaczej szkody przewyższają zyski. Nie u każdego ilości niedopału będą na tyle znaczące, by się to w ogóle opłacało, a koniec końców decyzja, czy się w to bawić, zależy od osobistej oceny wartości opału, który jest do odzyskania.

5 myśli nt. „Czy warto grzebać w popiele

 1. butros

  Od zawsze tak robię. To bardzo się opłaca. Powstaje bardzo kaloryczny i czysty opał, który nie wydziela dymu. W ten sposób zostaje tylko czysty popiół jako efekt spalania. W tym roku ogrzewanie mojego domu nominalnie kosztowało przez cały sezon 1000 zł - sezon od września do 10 marca br. Plus koszt gazu za 1 miesiąc użytkowania pieca - kilkaset złotych!
  Drewna nie liczę. Dodam, że w domu temperatura jest 23-25 stopni C. A w łazience 26-28. W tych kosztach jest Ciepła woda dla 4 osobowej rodziny. Nie wliczam zużytej energii elektrycznej za rok 2300-2500 zł (obejmuje również zimną wodę i podlewanie ogrodu - dużego ogrodu!).

  Odpowiedz
  1. lukasz

   z tego co doczytałem wynika, że koks nie jest bardziej kaloryczny od normalnego, wysokokalorycznego węgla. więc można go policzyć jako zwykły węgiel.

   Odpowiedz
  2. Sknia

   Ja poproszę o radę, zakupiliśmy ze względu na cenę wegiel pierwszy raz od 7 lat w innym skupię.
   Jest bardzo drobny :/ niemal jak groszek, rozpalamy metoda od góry w piecu. Przy tym węglu mamy problem ze 1. Całość się zbryla, 2.mimo zaru w piecu po ok. 3h woda w centralnym stygnie. 4 nie przepala się do końca, zostają nam jakieś dziwne kawalki jak by lany metal, albo lana z dziurami porcelana. Zupełnie nie to co na zdjęciu w artykule. Dlaczego i co to jest. Nie da się tym palić przy kolejnym rozpalaniu, jedynie się to namnaża

   Odpowiedz
 2. Prezes

  Pan piszacy artykul bez obrazy ale zna sie Pan na tym jak swinia na komputerach. Po 1 palic zawsze powinno sie z popiolem ze wzgledu na lepsze spalanie: popiol wegiel popiol taka przekladka. Idealne spalanie zero dymu zero syfienia powietrza. Ogromne oszczednosci. Proponuje youtuba i tam jest jak byk pokazane.

  Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.