Prąd taki sam ale tańszy: taryfa G12w

Zaktualizowano: 13 lipca 2019

W większości polskich domów prąd kosztuje zawsze tyle samo i wydawałoby się, że lepiej się nie da. Tymczasem istnieje odmiana taryfy dwustrefowej, która może obniżyć rachunki bez żadnego wysiłku oraz umożliwi np. tanie grzanie wody prądem. To taryfa weekendowa G12w, w której tani prąd jest nie tylko nocami, lecz także przez calutki weekend. Opiszę tu na podstawie własnych doświadczeniach przymiarki, przebieg i efekty przejścia na taryfę G12w w gospodarstwie domowym zużywającym raptem ok. 200kWh miesięcznie.

Spróbowałem, więc się wypowiem

Rok temu byłem pewien, że taryfa dwustrefowa nie nadaje się dla zwykłych zjadaczy paruset kilowatogodzin miesięcznie. W ówczesnym wpisie o podgrzewaniu CWU różnymi sposobami nie uważałem przejścia na taryfę G12 li tylko na potrzeby grzania wody za rozsądne rozwiązanie.

Mój schemat myślenia wykoleił jeden z komentujących, opisując swoje wnioski po zmianie taryfy, ale nie na klasyczną G12, lecz na weekendową: G12w, w której dodatkowo tani prąd jest przez cały weekend. Zacząłem zgłębiać temat i liczyć, czy z moim skromnym rachunkiem za prąd nie przekraczającym zwykle 150zł taka operacja miałaby sens. Z wyliczeń wynikało, że mogę oszczędzić ok. 20%.

Wniosek po ponad pół roku korzystania z taryfy G12w: opłaca się. Płacę ok. 15% niższy rachunek miesięczny (kwota rachunku jest dość niska, więc wzrost jednej opłaty stałej zjada istotną część zysku), przy czym 55-60% zużycia wypada w tanich godzinach, gdy prąd kosztuje 0,26zł/kWh. Bilans będzie tym korzystniejszy gdy uruchomię dogrzewanie CWU tanim prądem zamiast okazjonalnego przepalania w kotle (za główne źródło ciepłej wody od kwietnia do września robią chałupniczej budowy solary).

Dla kogo taryfa G12w

Taryfa G12w to taryfa dwustrefowa czyli raz jest nieco drożej, ale za to innym razem jest dużo taniej:

 • strefa I, droższa, to godziny 6:00-13:00 oraz 15:00-22:00 od poniedziałku do piątku (łącznie 70 godzin w tygodniu)
 • strefa II, tańsza, to każda noc (22:00-6:00), godziny 13:00-15:00, sobota i niedziela całą dobę (+ coraz częściej także święta i dni wolne od pracy, pod warunkiem, że masz nowocześniejszy licznik, który "wie", co to za dzień) - co łącznie daje co najmniej 98 godzin w tygodniu

Jak wyglądają ceny (oczywiście brutto, z VAT i opłatą dystrybucyjną):

 • w standardowej taryfie G11 koszt 1kWh to zawsze ok. 55gr
 • w droższej I strefie taryfy G12w 1kWh kosztuje ok. 71gr
 • w taniej II strefie taryfy G12w 1kWh kosztuje ok. 26gr

Ale z samego faktu, że tanich godzin jest więcej, nie wynika jeszcze niższy rachunek. Zużycie prądu nigdy nie jest rozłożone równomiernie w ciągu doby. U każdego będzie ono inne, zależnie od liczby osób w domu, trybu życia i używanych sprzętów.

Taryfa G12w opłaci się tam, gdzie:

 • w tygodniu za dnia w domu przebywa mało kto
 • weekendy przeważnie spędzane są w domu i wtedy odbywa się dużo energochłonnych prac domowych jak gotowanie, pieczenie, pranie, sprzątanie itp.
 • prąd używany jest do grzania wody lub ogrzewania budynku (choć do grzania na większą skalę bardziej może pasować taryfa G12 z nieco niższymi cenami)

Taryfa G12w słabo sprawdzi się na przykład tam, gdzie prąd używany jest do gotowania w godzinach popołudniowych w tygodniu albo dom przeważnie stoi pusty w weekendy. Ale to tylko ogólne wskazówki. Dla dokładnej wiedzy trzeba przeprowadzić obserwacje zużycia, o czym za chwilę.

Kiedy ile prądu jest zużywane

Na pytanie o opłacalność taryfy G12w najlepiej odpowie obserwacja rozkładu zużycia prądu w ciągu doby i w ciągu tygodnia. Wymaga to trochę czasu i cierpliwości, ale da dokładną wiedzę, czy i ile jest do zaoszczędzenia.

Cała filozofia to notować stan licznika z dokładnością do 0,1kWh (na liczniku analogowym 0,1kWh to zwykle czerwone pole) co najmniej przez tydzień, od poniedziałku do piątku w następujących momentach:

 • ok. 6:00 (lub najbliżej tej godziny na ile masz możliwość)
 • ok. 22:00
 • jeśli masz możliwość, to także o 13:00 i o 15:00, ale tutaj jeśli w domu nie ma (prawie) nikogo, to zużycie będzie symboliczne i można to pominąć

Z ręcznego śledzenia stanu licznika zwolnieni są ci, u których zainstalowane są już liczniki ze zdalnym odczytem. Mając taki licznik można na stronie operatora sprawdzić ile prądu i kiedy jest zużywane. Tu jest taka strona dla klientów Tauronu. A licznik ze zdalnym odczytem wygląda jak ten na zdjęciu tytułowym postu.

Mając dane o stanie licznika o w/w godzinach przynajmniej za jeden pełny tydzień wraz z jednym weekendem (stan licznika w piątek ok. 22:00 oraz w poniedziałek ok. 6:00) można wyliczyć, ile zużycia obecnie przypada na drogie a ile na tanie godziny.

Jeśli prądem podgrzewana jest woda lub grzany jest budynek, należałoby zmierzyć zużycie na te cele osobno (np. podpinając bojler pod watomierz), zakładając że przeniesie się to w większości na tanie godziny.

g12w-oszczednosc

 

Nawet jeśli zmienisz taryfę w ciemno, nie stracisz na tym więcej niż 20% kwoty obecnego rachunku. W praktyce nigdy nie zużyjesz 100% prądu tylko w drogich ani tylko w tanich godzinach. Próg opłacalności taryfy G12w od którego opłaca się ruszać palcem w bucie w kierunku zmiany to - uwzględniając wzrost jednej z opłat stałych o niecałe 4zł miesięcznie - min. 40% zużycia w tanich godzinach.

Poniżej moje obserwacje z sierpnia 2015 (koszty u dołu mogą być od czapy). 57% zużycia przypadało na tanie godziny. Generują je typowe domowe sprzęty, nie ma w tym grzania wody, kuchenka jest gazowa, ale już piekarnik elektryczny. Późniejsze dane z jesieni wykazały nieco wyższe zużycie ogółem (choćby z uwagi na krótsze dni), ale na tanie godziny stale przypada ok. 55-60% całości.

g12w_przyklad

Nawyki i żarówki - co da się i warto zmienić

Wynik obserwacji zużycia to wariant minimum - tyle oszczędzisz po prostu zmieniając taryfę. Dalsze możliwe oszczędności tkwią w:

 • przenoszeniu pracy części co bardziej energochłonnych urządzeń na tanie godziny (pralki, zmywarki, podgrzewania wody itp.)
 • w stosowaniu możliwie energooszczędnych urządzeń tam, gdzie praca w drogich godzinach jest konieczna

Współczesną pralkę czy zmywarkę można dość łatwo zaprogramować z wyprzedzeniem, aby uruchamiały się w odpowiednich godzinach. Żaden problem, jeśli wyprane/umyte rzeczy nie są potrzebne na już.

Woda podgrzana w godzinach 13:00-15:00 będzie nadal ciepła do wieczora - albo i nie, bo wiele zależy od pojemności bojlera, jakości jego izolacji i tego, czy ciepła woda po prostu czeka w zbiorniku, czy też instalacja wyposażona jest w cyrkulację. Można podgrzać ją w tanich godzinach do wyższej temperatury, aby była nadal ciepła wieczorem, a i tak wyjdzie się na plus, bo w końcu prąd w tanich godzinach jest o połowę tańszy niż w standardowej taryfie. Można w ostateczności dogrzać ją nieco na wieczór w drogiej taryfie jeśli do użytecznej temperatury brakuje niewiele. Kto najwięcej korzysta z wody po 22:00 i/lub wcześnie z rana, ten ma sprawę prostą, bo to już w tanich godzinach lub niedługo po.

Niedrogą a opłacalną inwestycją w energooszczędność będzie wymiana tradycyjnych żarówek na energooszczędne – LED-owe lub świetlówki. Tylko trzeba to zrobić z głową i tam, gdzie ma to sens:

 • przede wszystkim nie kupuj tanich świetlówek ani żarówek LED za 5zł, bo to szajs! Jeśli świetlówka kojarzy ci się wyłącznie ze słabym świeceniem po włączeniu, trupioniebieskim światłem, mruganiem i szybkim zgonem - znaczy to, że nie używałeś nigdy porządnej albo ostatnio próbowałeś 15 lat temu. Obecnie za ok. 20zł kupisz taką, która posłuży ładnych kilka lat i będziesz z niej w pełni zadowolony. Naprawdę opłaca się te 20zł wydać, co za chwilę zostanie policzone.
  W podobnych cenach występują już także "żarówki" LED filament, czyli z diodami udającymi żarnik tradycyjnej żarówki. Z wyglądu i działania są do starych dobrych żarówek łudząco podobne a przy tym pobierają jeszcze mniej prądu niż świetlówki.
 • nie ma sensu wymieniać absolutnie wszystkich żarówek w domu. Opłaca się je wymienić tylko tam, gdzie świecą długo i najlepiej bez wielu przerw. Świetlówki są kiepskim pomysłem np. w toalecie lub na klatce schodowej, gdzie światło zapala się raczej na krótko. Współcześnie częste włączanie i wyłączanie nie wykańcza już świetlówek tak szybko jak dawniej, ale jednak im rzadziej są wyłączane, tym dłużej żyją. Bardziej odporne na wyłączanie są żarówki LED – deklarowana liczba cykli w ich przypadku jest kilkukrotnie większa.

Dlaczego warto dać ok. 20zł za żarówkę energooszczędną, gdy tak samo świecąca zwykła żarówka kosztuje 1zł? Bo ten wydatek się zwróci!

Świetlówka o takim samym natężeniu światła zużywa tylko ok. 1/4 prądu (LED-y nawet 1/8–1/10), jaki pobiera zwykła żarówka. Świetlówka o mocy 20W świeci tak samo jasno jak żarówka o mocy 90W. Na każdej godzinie pracy takiej świetlówki w miejsce żarówki oszczędza się 70Wh a to kosztuje od 0,042zł w taryfie G11 do 0,05zł w drogich godzinach taryfy G12w.
Teraz wystarczy podzielić cenę świetlówki (załóżmy 20zł) przez koszt godziny świecenia i dowiemy się, że taka świetlówka, świecąc 5 godzin dziennie (głównie w drogich godzinach 15-22), zarobi na siebie po niecałym kwartale a potem co miesiąc będzie zostawiać w twoim portfelu ok. 7zł oszczędności - a to tylko jedna sztuka!

Tyle liczenia, a jak wygląda praktyka? Od przeszło 7 lat świeci u mnie kilka świetlówek głównie marki Philips (bo z pierwszych zakupów te najdłużej i najlepiej świeciły), z pobliskiego marketu budowlanego, z półki cenowej ok. 20zł. Na każdej notowana była data montażu, więc mogę określić ich żywotność (z nielicznymi wyjątkami) na 3-4 lata (krócej tam gdzie częściej są włączane).
Co ciekawe, w przypadku tej marki świetlówek, kilka lat temu nie było najmniejszego problemu z darmową wymianą przedwcześnie padniętego egzemplarza na nowy. Wystarczyło skontaktować się z serwisem i opisać przypadek. Parę razy z tego skorzystałem w 2011 i 2013 roku, gdy parę świetlówek padło odpowiednio po roku i po niecałych dwóch latach użytkowania a po obudowie było widać, że ewidentnie coś w środku się przepaliło.

Co zmieni się na rachunku?

Jeśli uznasz, że taryfa G12w może się u ciebie sprawdzić, zacznij od przejrzenia cennika twojego dostawcy prądu. Ale nie tych kolorowych ulotek ze szczęśliwymi ludźmi, tylko opasłych, szarych tomiszczy skrzętnie zakopanych na stronach firmy. Na miesięczny rachunek za prąd składa się wiele dziwnych opłat, które na dodatek podzielone są na dwie kategorie:

 • opłaty za energię elektryczną - znajdziesz w cenniku dla odpowiedniej oferty (tutaj jakiś przykład), jest tam cena prądu (zł/kWh) oraz opłata handlowa (zł/m-c)
 • opłaty za dystrybucję - znajdziesz w taryfie dystrybutora (tutaj przykładowy skrót z taryfy Tauron Dystrybucja), i tutaj będzie głównie: składnik zmienny stawki sieciowej (zł/kWh), składni stały stawki sieciowej (zł/m-c), stawka jakościowa (zł/kWh), opłata abonamentowa (zł/m-c)

W przypadku Taurona przejście z taryfy G11 na G12w zmienia tylko jeden element opłaty dystrybucyjnej: składnik stały stawki sieciowej - rośnie z 4,81zł do 8,45zł czyli dokładnie o 3,64zł (dla instalacji trójfazowej). Wszystko inne pozostaje bez zmian.

Zmiana taryfy: komu jakie kwity

Stwierdzasz, że jednak warto zmienić taryfę - i co dalej? Zwykle na stronie internetowej twojego sprzedawcy prądu znajdziesz informacje co i jak trzeba zrobić. W Tauronie jest dostępny taki formularz, który trzeba wypełnić i zanieść do najbliższego punktu urzędowania firmy lub wysłać skan mailem. Prawdopodobnie osobista wizyta będziesz szybsza, zwłaszcza gdy nie masz pewności, co i jak wypełnić. W moim przypadku od wysłania wniosku mailem do dnia wymiany licznika i zmiany taryfy upłynęły dwa tygodnie.

Najważniejsze: zmiana taryfy nic nie kosztuje. Nawet jeśli będzie konieczna wymiana licznika, za nic tutaj nie płacisz. Ale zmienić taryfę można zwykle tylko (aż?) raz do roku.

W wirze papierologii trzeba bardzo uważać, aby nieświadomie nie dać sobie wcisnąć niczego poza nową taryfą. Np. wyżej wspomniany formularz próbuje jednocześnie wyciągnąć zgodę na wdepnięcie w kilka różnych specjalnych ofert, które - nawet jeśli są ciut tańsze - wiążą cię z daną firmą na parę lat, bo przewidują karę umowną przy chęci zmiany sprzedawcy. Istniejąca od kilku lat możliwość zmiany sprzedawcy prądu to osobny temat i kolejna droga do obniżenia rachunków.

Oferty różnych firm z rejonu można sprawdzić na stronie Urzędu Regulacji Energetyki. Niestety ostatnimi czasy ich kalkulator nie działał i/lub był bardzo archaicznie wykonany. W razie gdyby coś z nim było nie tak, są inne podobne narzędzia, np:

Kiedy te niższe rachunki?

Mimo, że po zmianie taryfy będziesz mieć mniej do zapłaty co miesiąc, to rachunki niekoniecznie od razu spadną. Stanie się tak jeśli płacisz rachunki według prognoz, a nie za rzeczywiste zużycie. Prognoza jest oparta na wieloletnich trendach i nie skoryguje się sama od zaraz. Oczywiście płacąc więcej niż potrzeba najpewniej wygenerujesz nadpłatę, która będzie odjęta od pierwszego rachunku w następnym okresie rozliczeniowym. Ale nie ma potrzeby tak płacić na zapas.

Są dwie opcje, by obniżyć miesięczny rachunek do poziomu kosztów rzeczywistego zużycia:

 • obniżyć kwotę rachunku prognozowanego
 • przejść na jednomiesięczny cykl rozliczeniowy i płacić za rzeczywiste zużycie

W obu przypadkach należy się zgłosić do biura obsługi klienta twojego sprzedawcy prądu. Obniżenia prognozy można dokonać niemal wedle uznania, ale jeśli przesadzi się w dół, pojawi się spora niedopłata na początku następnego okresu rozliczeniowego.
Przejście na rozliczenie za rzeczywiste zużycie wydaje się kuszące, ale przeważnie nie jest darmowe. Rośnie opłata abonamentowa (składnik opłat dystrybucyjnych) - w Tauronie z 0,98zł/m-c przy rozliczeniu półrocznym do 5,90zł/m-c przy rozliczeniu miesięcznym.

Na przykładzie własnym, faktura za okres zaraz po zmianie taryfy.

prad_marzec_2016

Do momentu wystawienia faktury w taryfie G12w zużyte było 541kWh z czego 218kWh w drogich godzinach i 323kWh w tanich, co daje stosunek niemal idealnie 40:60. Koszt samej energii wraz z dystrybucją wyniósł ok. 236zł brutto (0,70zł/kWh w szczycie i 0,26zł/kWh poza szczytem). Taka ilość energii w taryfie G11 kosztowałaby 298zł brutto. Różnica to 62zł, ale trzeba jeszcze odjąć 3,5 x 3,64zł  = 12,74zł z tytułu wyższej opłaty dystrybucyjnej stałej i na czysto zostaje ok. 50zł oszczędności do podziału na 3,5 miesiąca, czyli wychodzi taniej o 14zł miesięcznie. Dużo, mało? Dla mnie istotna kwota. Można to przeliczyć na 7 tygodni darmowego prądu w ciągu roku osiągnięte prawie żadnym wysiłkiem, bo tak się składa, że co mogło być do tanich godzin upchnięte, to już przeważnie w nich było. Plus otwiera się możliwość taniego dogrzewania wody. Naturalnie większe kwoty zaoszczędzą zużywający więcej prądu, zwłaszcza gdy dużą część z tego uda się pobrać w tanich godzinach.

Czynnik ludzki

Jeszcze jedną rzecz trzeba wziąć pod uwagę: czynnik ludzki czyli zachowanie domowników. Trzeba liczyć się z tym, że

 • nie wszyscy i nie zawsze będą mogli lub chcieli używać niektórych urządzeń akurat wtedy, gdy jest tanio - dlatego tak ważna jest obserwacja obecnego rozkładu zużycia prądu i ocena opłacalności na jego podstawie, bez obiecywania sobie, że nagle zmienimy nawyki i wszystko będziemy robić w tanich godzinach, bo zapewne tak nie będzie. Aktualny rozkład zużycia pokaże jak będzie wyglądał rachunek w taryfie G12w zaraz po jej zmianie - jeśli uda się potem przenieść część zużycia na tańsze godziny, to dobrze, ale jeśli nie, to przynajmniej nie będzie rozczarowania.
 • zużycie prądu liczone w kWh może wzrosnąć przez intensywniejsze korzystanie z energochłonnych urządzeń w tanich godzinach. Gdy domownicy będą wiedzieli, że prąd jest tańszy, wtedy najpewniej będą bardziej swobodnie z niego korzystać, więc należy się liczyć z możliwym wzrostem zużycia po zmianie taryfy.

Warto? Musisz ocenić samemu

Taryfa weekendowa nie jest złotym środkiem na tańszy prąd dla wszystkich, ale jedną z opcji, którą - po analizie opłacalności - można u siebie zastosować. Jeśli dokładnie poobserwuje się rozkład zużycia prądu, ryzyko podniesienia sobie rachunków przy takim samym zużyciu jest minimalne, sama operacja zmiany taryfy - bezpłatna i odwracalna, choć dopiero po roku.

Jeśli natomiast popracuje się nieco nad domowymi nawykami, jest spore pole do oszczędności dzięki wykonywaniu energochłonnych czynności w tanich godzinach. Taryfa weekendowa to też dobra opcja na podgrzewanie CWU niewielkim kosztem i bez gimnastyki w kotłowni letnimi wieczorami.

45 myśli nt. „Prąd taki sam ale tańszy: taryfa G12w

 1. Jacek Kw

  Jak zwykle świetny i wyczerpujący artykuł na stronie czysteogrzewanie.pl tym razem odnośnie taryf prądu .
  Ja osobiście używam taryfy 12w i po 10 ciu latach użytkowania mam stosunek 3 do 1 (3 na nocnej) . Mam domek 150 metrowy i 4 osobową rodzinę , zmywarkę , pralkę i HYDROFOR.
  Jeśli ktoś ma własną studnię z wodą i kilkuosobową rodzinę to szczególnie powinien zastanowić się nad tą właśnie taryfą. Bo przecież pompa pompuje wodę zarówno do pralki jaki do zmywarki. Ludzie którzy grzeją wodę prądem to też się ta taryfa świetnie sprawdzi jak i w przypadku Pań które często korzystają z piekarnika. A znowu na weekendzie jak wszyscy są w domu a to się ktoś kąpie a to siku i pompa się włącza.

  Odpowiedz
 2. szamot

  teraz są żarówki led mniej żużywają niż szkodliwe świetluwki i można je włańczać i wyłanczać \

  Odpowiedz
   1. zenek-77

    Ale ty jesteś [mundry] a nie mógł byś czytać ze zrozumieniem i nie udawać wielce uczonego

   2. vip

    Kolego ''zenek-77'' na takie rażące błędy trzeba zwracać uwagę i nic to nie ma wspólnego z wymądrzaniem się! Jak ktoś pisze ''świetluwki, włańczać, wyłanczać'' to jaka jest jego wiarygodność jego wpisu?

  1. nojaja

   Teraz są żarówki LED, które zużywają mniej prądu niż szkodliwe świetlówki, a można je włączać i wyłączać.

   Odpowiedz
   1. Wojciech Treter Autor wpisu

    Racja, też niedawno odkryłem, że są już odpowiednie i w dobrej cenie.

  2. Ktoś

   Kolego. Z pełnym szacunkiem. Ty raczej staraj się światło , włączać i wyłączać. A nie Ty robisz to jakoś nie po polsku.

   Odpowiedz
 3. G13w

  A teraz proszę o zgłębienie tematu taryfy G13w np. z Taurona. Ja mam taką i uważam, że opłaca się jescze bardziej niż G12w.

  Odpowiedz
 4. Albercik

  Witam, mam g12, w tauronie. Ostatnio mieliśmy awarię, zostały zerwane plomby na główne bezpieczniki. Przyjechali panowie założyć nowe plomby i chwycili się za głowę widząc stary licznik. Nie wiem, co było z nim nie tak, nie było mnie w domu akurat. Zamontowali w każdym razie nowy elektroniczny licznik. Podobno mają być teraz niższe rachunki. Nasuwa się następujące pytanie:
  1. Czy jeżeli rachunki będą niższe, to jest opcja reklamacji i zwrotu jakichś pieniędzy przez tauronie?
  2. Nowy licznik wykazuje zużycie na dziennej 70 kW a na nocnej 45 kW. Czy przy takim stosunku g12 jest opłacalna? Na 2 miesiące mam zużycie na poziomie 800kWh.
  Z góry dziękuję za odpowiedzi.
  Pozdrawiam

  Odpowiedz
 5. Piotr

  Wie ktoś może jakie są ceny w taryfie dwustrefowej. Wszędzie podają ceny tylko prądu. Mnie interesuje ile będę płacił w dzień i w nocy za kWh z wszystkimi opłatami związanymi ( VAT przesył itp). Zastanawiam się nad kupnem domu i wstawieniem pompy ciepła na nocnej taryfie.

  Odpowiedz
  1. Wojciech Treter Autor wpisu

   Około 0,26zł/kWh w nocnej, ok. 0,7zł/kWh w dziennej. Po dokładność co do grosza trzeba się udać do cenników konkretnych dostawców i sprzedawców energii (opłatę dystrybucyjną płaci się zawsze właścicielowi drutu a za prąd można płacić komuś innemu, z kim się umowę podpisze).

   Odpowiedz
  2. Lukasz

   Witam
   samo ogrzewanie domu to około 70% zużycia energii .
   średni dom bez pompy 3000-4000kW /rok , + PC i ~~10 000kW/rok
   zaczyna się opłacać dla zużycia 40% NOC (TANIO) / 60% dzień.| (DROGO)

   Jestem posiadaczem G12w (od początku roku 2018 ) czekam na rachunek w czerwcu :)))

   po e-liczniku widzę że udało mi się osiągnąć 80%(NOC) - 20%(DZIEŃ) styczeń2018
   grudzień 2017 | szczyt 35% | poza szczytem 65% - taryfa G11 : (( (~~1800kW/mieś)
   listopad 2017 | szczyt 37% | poza szczytem 63% - G11 (~~1400kW/mieś)
   październik 2017 | szczyt 37% | poza szczytem 63% - G11 (~~900kW/mieś)
   wrzesień 2017 | szczyt 45 % | poza szczytem 55% - G11(~~500kW/mieś)
   sierpień 2017 | szczyt 40% | poza szczytem 60% - G11 (~~300kW/mieś)
   lipiec 2017 | szczyt 45% | poza szczytem 55% - G11 (~~300kW /mieś)
   (od tego czasu mam e-licznik z TAURONA)

   . zobaczymy jak będzie w dłuższym okresie czasu ;)))
   ale w styczniu już przez tydzień około 50 PLN zaoszczędziłem

   sam dom zużywa (0,3-0,5 kW/h) ~~12kW /dzień
   przy działaniu pompy zużycie ~~50-55kW/dzień/dom (czyli około 35-40kW -
   pompa działa 2.30 - do 6.00 rano i dogrzewanie 13.00-15.00 ,
   jeżeli temp. na czujnikach w domu spadnie poniżej 21st . między (17-21) również pompa ma się włączyć (jeszcze to nie nastąpiło) konfiguracja pracy pompy od 20 grudnia.

   pompa ciepła (to sprężarka + pompa głębinowa 2.5kW) ~~7-7,5kW
   dom 270m2. (2005r).

   Odpowiedz
 6. elektromechanik

  Źle policzyłeś taryfę nocną. Nie jest to 0,26zł. Dodaj do 1kWh opłatę sieciową i jakościową i wyjdzie ci ponad 40gr za 1kWh

  Odpowiedz
  1. adkw

   Dobrze policzył 0,24PLN Tania, 0,68 Droga - ze wszystkim oprócz abonamentu, Tauron - umowa na 3 lata

   Obecny cennik : 0,6822PLN Droga 0,2499PLN Tania

   Odpowiedz
 7. elektromechanik

  Jeszcze kilka uwag:
  Zimą w nocy temperatura spada nawet o 10°C więc spada COP pompy.
  Przegrzewanie domu w nocy to strata energii. Jest to niekomfortowe i bezsensowne ekononomicznie. W nocy wyłącza się grzanie, a włacza w dzień kiedy w nim przebywasz. Nawet jeśli nie ogrzewasz bezpośrednio domu, a grzejesz np.1000 litrowy zasobnik to też jest to strata.
  Dodaj teraz sobie straty na wydajności COP i bezsensownego grzania w nocy i wyjdzie ci że zamiast 15% do przodu jesteś 25% do tyłu.

  Odpowiedz
  1. ŁUKASZ

   Pod warunkiem, że kolega użytkuje powietrzna PCI. Ja mam gruntowa i też przeszedlem na G12W. Tutaj nie ma znaczenia czy grzeje w dzień czy w nocy. A co do strat samego domu to w przypadku podłogowek bezwladność jest tak duża, że nie odczujesz różnicy w jakich godzinach grzejesz.

   Odpowiedz
 8. szer

  wymienili mi na licznik inteligentny zwany inaczej złodziejem prądu. Rachunki wzrosły o 50 %. Wk.... się i 3 miesiące badałem i wiecie co się okazało? Jak wyłączam wtyczki z kontaktu przy niepracujących urządzeniach to rachunki spadają o 70%. Czyli te liczniki wskazują moc bierna, która nie powinna być rozliczana przy gospodarstwach indywidualnych. A więc stosuje te metodę i rachunki mam w normie.

  Odpowiedz
  1. Qba

   Witam, jeżeli podejrzewa Pan złe działanie licznika proszę złożyć reklamacje, licznik zostanie zbadany w Pana obecności. Licznik elektroniczny ma możliwoś pomiaru mocy biernej ale realizuje to za pomocą innego liczydła, które nie jest normalnie widoczne na wyświetlaczu, fizycznie nie da się tego pomylić. Odbiorcy w taryfie G są różliczani tylko z energii czynnej.
   Ps: licznik elektroniczny ma dużo mniejszy prąd rozruchu niż stary indukcyjny( z tarczą i mech. liczydłem)

   Odpowiedz
   1. primes

    Licznik elektroniczny mierzy prąd od zera mocy, a licznik z tarcza od pewnej wartości ( dawniej od 10W nie wiem czy aktualnie też). Niewielkie zużycie ( <10W) przez wszelkiego rodzaju diody w urządzeniach elektronicznych nie są mierzone przez liczniki mechaniczne ( w skrajnych przypadkach to 0,01W*24h*30dni = 7,2 KWh na miesiąc) a elektroniczne mierzą to.

   2. Qba

    Od "0" to nie całkiem... większość producentów liczników podaje prąd rozruchu powyżej 4 mA na fazę więc w teorii da się pobrać niecałe 3 W w rozbiciu na 3 fazy 😉 i licznik tego nie zarejestruje...

 9. Aga

  Witam mam taryfę g12w tauron jakie będą uproszczone ceny za kw z tych danych 0,1914 zł brutto za 1 kWh
  (0,1556 zł netto za 1 kWh)
  W strefie nocnej i 0,3961 zł brutto za 1 kWh
  (0,3220 zł netto za 1 kWh)
  W strefie dziennej

  Odpowiedz
 10. władek

  piszecie jakieś prednie ja mam całym budynku wymieniłem na led a mam g12w do zapłaty mam więcej 1500zł co dalej

  Odpowiedz
 11. Marek - Łomianki k. Warszawy

  Od ponad 2 lat używam taryfy G12w, zużywam prawie 700kWh miesięcznie, co daje ok. 360 zł na rachunku. Energii elektrycznej używamy do: gotowania (sporo gotujemy), poza tym jest pralka, zmywarka, odkurzacz, żelazko, RTV, oświetlenie (LED). Ogrzewanie jest gazowe. Pilnujemy, by pranie i zmywanie odbywało się w tanich godzinach. Zużycie rozkłada się 40%/60% na dzień/noc. Z dość dokładnych kalkulacji wychodzi, że cena brutto to obecnie odpowiednio 0,696 i 0,371 zł/kWh, średnio wychodzi 0,50 zł/kWh. W taryfie G11 płaciłbym 0,585 zł/kwh (z opłatami stałymi), czyli jest 14,5% (ok. 61 zł) oszczędności.
  Wynika z tego, że na G12w nie da się nie zaoszczędzić 🙂
  4 lipca 2019.

  Odpowiedz
 12. Jacek

  Artykuł świetny ! Bardzo wyczerpujący temat.
  Jestem posiadaczem taryfy G12W od ponad 15 lat .Mam domek 150 m2 i 4 osobową rodzinę (dwóch nastolatków). Moje zużycie prądu przez wiele lat było 3 do 1 gdzie 3 na nocnej 1 na dziennej. Obecnie to 2 do 1. Ale już opieram się od kilku lat na tym co spisze mi z licznika PGE. I podam jeszcze istotną rzecz mam własną studnie więc mam pompę wody czyli hydrofor.
  Jeśli ktoś jest kawaler czy pana mieszka w bloku zmiana licznika na dwutaryfowy mija się z celem.
  Podobnie pewnie będzie w przypadku młodych ludzi mieszkających razem czy starszego małżeństwa już bez dzieci. Natomiast rodzina kilkuosobowa mieszkająca w swoim domku . Żona piecze gotuje sprząta pralka, suszarka dzieci oczywiście jak nie w komputerach czy konsolach a mąż lubi pomajsterkować weekendowo.
  To bez sprawdzania zużycia i liczenia zmiana jest uzasadniona. A z tego co wiem zmian można dokonać przez internet a i pewnie telefonicznie też można i nie trzeba gonić do operatora.

  Odpowiedz
 13. Czesław

  Ponoć są w G12W dni świąteczne w ciągu roku, gdzie również naliczany jest tańszy prąd, ma może Ktoś taki wykaz dni lub link do takich informacji. Z góry dziękuję za pomoc.

  Odpowiedz
 14. Anonim

  TAURON
  3.2.7. Strefy czasowe stosowane w rozliczeniach z odbiorcami grupy taryfowej G12w:
  Miesiące Strefa szczytowa Strefa pozaszczytowa
  Od 1 stycznia
  do 31 grudnia
  Od poniedziałku do piątku
  w godzinach
  600 - 1300
  1500 - 2200
  Od poniedziałku do piątku
  w godzinach
  1300 - 1500
  2200 - 600
  oraz wszystkie godziny doby
  sobót, niedziel i innych dni
  ustawowo wolnych od pracy

  Odpowiedz
 15. Wertex

  Cześć,
  wie ktoś może jakie są obecnie naliczenia dodatkowe w taryfie G12w - chodzi mi zwłaszcza o np. opłatę handlową? Czy ciąż jak podaje autor - opłata stała, przejściowa, abonamentowa. Byłbym wdzięczny za odpowiedź gdyż zużycie u mnie nie jest duże, a opłata handlowa podwyższa mi rachunek o 50%..

  Odpowiedz
 16. Warren Buffett

  Na dzień dzisiejszy tzn 2020 rok, najlepszym źródłem jest nadal halogen 12V. LED jest lepszy od świetlówki ale to światło dla ubogich w umysł celebrujących tanie kino domowe za 10tys zl i telewizor w salonie na ołtarzu wyłożonym kamieniem łupanym. U mnie w domu nie ma miejsca na LED (oprócz światła pomocniczego, awaryjnego, obrysowego), nie ma też miejsca na tv w salonie, w salonie stoi sprzęt hiend.

  Ps ile zaoszczędzisz na led rocznie? 200-300zl? W PL panują pewne mity jak z tanim gazem czy drogim prądem przy ogrzewaniu.

  Odpowiedz
 17. Kuki

  Witam czy trzeba gdzieś zgłosić w tauronie żeby mieć możliwość korzystania z elicznika żeby zmienili licznik na zdalny odczyt ?

  Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.