Jak uciec od opłaty handlowej za prąd

Zaktualizowano: 30 lipca 2021

Nawet kogoś, kto niespecjalnie studiuje rachunki za prąd, może zacząć kłuć w oczy tzw. opłata handlowa – bo to jedna z tych comiesięcznych opłat "nie wiadomo za co", która ostatnio mocno wzrasta. Zdarzają się już oferty, w których opłata handlowa przekracza 20zł miesięcznie. Kiedy opłaca się ją ponosić a kiedy lepiej się wymiksować? I jak to zrobić?

Opłata handlowa – ale za co opłata?

Formalnie opłata handlowa jest opłatą za szeroko rozumianą obsługę klienta: żeby rachunki docierały na czas, serwis internetowy z podglądem zużycia prądu działał sprawnie a konsultant nie dawał spokoju z ofertami nowych promocji.

Natomiast praktyka pokazuje, że opłata handlowa towarzyszy ofertom promocyjnym, w których wiążemy się z danym sprzedawcą na kilka lat, ale w zamian otrzymujemy tańszy prąd i niekiedy jakieś dodatkowe usługi. Taka praktyka trwa już ładnych kilka-może-naście lat i człowiek niespecjalnie zwracał na to uwagę dopóki opłata handlowa wynosiła kilka złotych.

Jednak obecnie, w 2021 roku, jeśli ktoś dostaje od sprzedawcy prądu nową ofertę, może zauważyć, że opłata handlowa zaczyna być coraz istotniejszą pozycją na rachunku – są to kwoty rzędu 20zł i więcej – co miesiąc! Skąd to się bierze?

 • z dodatkowych usług – w ofertach z opłatą handlową zawarte są jakieś usługi, zwykle na wypadki nagłe typu: bezpłatna pomoc elektryka w razie awarii w domu.
 • z ryzyka wzrostu cen prądu – rokrocznie ceny prądu raczej rosną niż spadają, ale nigdy do końca nie wiadomo, jakie te wzrosty będą. Chcąc gwarantować niższe ceny parę lat naprzód, sprzedawca prądu bierze na siebie ryzyko, które częściowo próbuje sobie rekompensować poprzez wysoką opłatę handlową.

Czy można tej opłaty uniknąć? Możliwości są ograniczone, ale jednak są.

Jak się wymiksować z opłaty handlowej w Tauronie

Opiszę sprawę na przykładzie Taurona, bo z tą firmą miałem do czynienia.

Proces jakiejkolwiek zmiany oferty bądź – co gorsza – rozwiązania umowy w Tauronie jest straszliwie zagmatwany gdy się do sprawy podchodzi z ulicy. Tak jest zapewne nie tylko w Tauronie, bo każda sroczka swoją kaszkę warzy. Oczywiście wszystko jest opisane w umowie. Nie jest to tajemnica. Trzeba tylko czytać umowy i pamiętać o terminach. Jakie proste. Jakie trudne.

Podstawową ofertą w Tauronie jest Taryfa Sprzedawcy:

 • bez kilkuletniej lojalki i kar za zmianę/wypowiedzenie,
 • bez dodatkowych usług "gratis"
 • bez "gwarancji cen prądu"
 • bez opłaty handlowej

Taryfa Sprzedawcy to podstawa. To nie jest to, czym Tauron najbardziej chciałby cię uszczęśliwić. Widzisz zresztą, że gdy wejdziesz na stronę z opisem Taryfy Sprzedawcy, to najpierw rzucają się w oczy oferty promocyjne, a dopiero niżej można znaleźć dokumenty dotyczące samej Taryfy Sprzedawcy. Czasami pojawia się ona w zestawieniu z ofertami promocyjnymi, byś widział, ile zyskujesz.

Oferta promocyjna w nomenklaturze Taurona nazywa się Cennikiem. Cennik to oferta:

 • z 2/3-letnią lojalką i karami za wypowiedzenie/zmianę poza określonymi ramami/rozwiązanie umowy,
 • z dodatkowymi usługami w pakiecie, typu: pomoc elektryka albo innego serwisanta w razie "w",
 • z "gwarancją cen prądu" na następne 3 lata (cudzysłów stąd, że jak się wczytać w regulaminy, to nie stała cena prądu jest gwarantowana, lecz procentowy upust względem Taryfy Sprzedawcy – cena prądu jak najbardziej może się zmienić w trakcie trwania cennika),
 • z opłatą handlową.

Teraz uwaga: na około dwa miesiące przed końcem obowiązywania aktualnego Cennika, dostajesz maila pod tytułem Informacja dotycząca Państwa umowy. Nawet jeśli faktury przychodzą papierem – ta informacja idzie mailem. Być może do osób, które nie podały jeszcze Tauronowi swojego maila, rzecz przyjdzie na papierze. Tak czy inaczej przyjść powinno, bo tak stanowi umowa.

Dwa tygodnie od kiedy otrzymujesz tę wiadomość to jest jedyna okazja, by ewakuować się na Taryfę Sprzedawcy (tę bez opłaty handlowej) lub rozwiązać umowę (zmienić sprzedawcę prądu).

Zasadnicza część tej wiadomości na początku 2019 roku wyglądała tak:

opłata handlowa koniec cennika tauron

Do maila załączonych jest parę dokumentów:

cennik tauron kwiecień 2019

Cennik jaki dostałem w lutym 2019 jako przedłużenie oferty "z elektrykiem". Opłaty handlowe w tej ofercie w latach 2016-19 to było najpierw przez rok 0zł a w następne lata ok. 8zł brutto.

O co tu chodzi: opcją podstawową, która wejdzie w życie sama z siebie jeśli tego maila zignorujesz, jest przedłużenie obecnej oferty, ale na zaktualizowanych cenach (załączony do maila nowy cennik). To jest nazwane Opcją nr 1. Ponadto możesz także:

 • wybrać nową lepszą promocję (Opcja nr 2) – to też będzie 3-letnia lojalka, ale na innych cenach i warunkach, do wyboru,
 • zgłosić chęć przejścia na Taryfę Sprzedawcy albo rozwiązania umowy (zmiany sprzedawcy prądu) – i to jest jedyny moment, gdy możesz to zrobić bez problemów.

Jeśli przegapisz te dwa tygodnie (np. mail wpadł do spamu), jesteś dalej uwiązany na 3 lata, masz w tym czasie możliwość manewru tylko pomiędzy niektórymi cennikami promocyjnymi (jest to w materiale informacyjnym dokładnie opisane). Każda inna zmiana wiązałaby się z zapłatą kar umownych. O zmianie sprzedawcy nie ma przez te lata co myśleć. Po to też są te lojalki.

Tedy aby pozbyć się opłaty handlowej przechodząc na Taryfę Sprzedawcy, trzeba w terminie tych dwóch tygodni skontaktować się z Tauronem i wyrazić wolę rezygnacji z nowego Cennika. Wystarczy np. rozmowa na infolinii. To wszystko. Sztuką jest, aby właściwego momentu nie przespać.

Jest o tym mowa w załączonych do wiadomości materiałach informacyjnych.

rezygnacja z nowego cennika tauron

Fragment z materiału informacyjnego

Ja ten termin... przegapiłem. Mail dotarł na początku lutego, ale po zapoznaniu się z nim byłem przekonany, że nie muszę reagować teraz, bo w materiale informacyjnym była mowa o możliwości odstąpienia od umowy przez 14 dni już po wejściu w życie nowego Cennika (1-14. kwietnia). A mój pierwotny zamiar to była zmiana sprzedawcy prądu.

odstąpienie od umowy tauron

Fragment z materiału informacyjnego

Po licznych przygodach okazało się, że z tym odstąpieniem od umowy nie jest tak jak mi się zdawało i trzeba było reagować już w pierwszym terminie (o tym za chwilę, bo to trochę osobny temat). Ostatecznie w ramach tych dwóch tygodni już po wejściu w życie nowego Cennika udało mi się z niego zrezygnować i przejść na Taryfę Sprzedawcy. Nie wiem jednak, czy taka możliwość jest regułą, bo infolinia Tauronu była pierwszym miejscem, gdzie usłyszałem o takiej opcji. Być może zaoferowano mi to w drodze wyjątku, byle mnie zatrzymać, ponieważ zgłaszałem chęć zmiany sprzedawcy.

Dobra, jeszcze raz w najmocniejszym w skrócie, jak się z opłaty handlowej wywinąć:

 • trzeba przypilnować terminu kiedy możliwa jest zmiana cennika/taryfy/oferty bez konsekwencji – to jedyny pewny sposób,
 • ewentualnie można próbować zrezygnować z nowego cennika do 14 dni od jego wejścia w życie (mnie się udało, choć nie wiem, czy jest to regułą),
 • jeśli jesteś w trakcie trwania promocyjnej oferty z lojalką, to niestety nic nie da się zrobić.

Przepisanie licznika, zmiana cen

Nie ma zbyt wielu możliwości bezkarnego wypowiedzenia cennika w trakcie jego trwania – ale jakieś jednak są:

 • Można przepisać licznik na inną osobę. Nie testowałem tego na sobie, ale w komentarzach pod tym artykułem kilka osób na przestrzeni lat twierdziło, że to działa. Inna osoba powinna mieć tytuł prawny do nieruchomości ([współ]własność, umowa najmu). Za jakiś czas zawsze można manewr powtórzyć i przepisać z powrotem...
 • Można zrezygnować z cennika-lojalki (z opłatą handlową) na rzecz Taryfy Sprzedawcy (bez opłaty handlowej) przy okazji zmiany cen prądu. Przeważnie zmiana cen wchodzi w życie od nowego roku. Sprzedawca prądu wysyła wtedy informację o zmianie cen prądu, w której musi też wspomnieć, że mamy w tym momencie możliwość bezkarnej zmiany cennika lub nawet rozwiązania umowy i pójścia do innego sprzedawcy (co niestety ostatnio niespecjalnie się opłaca).

Opłata handlowa albo droższy prąd – czy to nie jest wszystko jedno?

Jeśli chwilę przysiąść nad tematem i porównać oferty różnych sprzedawców (albo nawet różne oferty tej samej firmy) to można dojść do wniosku, że być może tak czy inaczej każda firma wychodzi na swoje:

 • albo masz nieco tańszy prąd, ale dodatkowo jest opłata handlowa
 • albo opłaty handlowej nie ma, ale prąd jest nieco droższy.

Czy to zawsze na jedno wyjdzie? Niekoniecznie.

Przykład: oferta z prądem tańszym o 10% względem Taryfy sprzedawcy i opłatą handlową 18zł/m-c. Opłaca się? Liczymy:

 • Pamiętajmy, że zniżka 10% dotyczy tylko opłaty za sprzedaż prądu, która stanowi około połowę ceny prądu na rachunku (logiczne, prawda?). Resztę stanowi opłata dystrybucyjna (za przesył). Zatem 10% zniżki na prąd to rachunek za prąd niższy o około 5%.
 • Płacisz za prąd 200zł/m-c. 5% z 200zł to 10zł – tyle oszczędzasz. Ale dodatkowo płacisz 18zł opłaty handlowej. Czyli jesteś 8zł na minusie. W zamian za to zwykle coś otrzymujesz – ale to "coś" to możliwość skorzystania z jakichś ekstra usług typu serwis elektryczny czy komputerowy. Czy warto? Każdy decyduje sam.
 • Zniżka na cenie prądu zaczyna się opłacać (tzn. przekracza kwotę opłaty handlowej 18zł) dopiero przy rachunku za prąd rzędu ok. 400zł.

Na pewno od opłaty handlowej powinni uciekać posiadacze instalacji fotowoltaicznej lub planujący takie przedsięwzięcie. Bardziej opłaci się im zapłacić więcej za prąd, byle nie ponosić opłaty handlowej. Zużyty prąd można bowiem rozliczyć ze sprzedawcą w zamian za produkcję własną oddaną do sieci. Natomiast opłata handlowa to pieniądze "stracone", które będziesz płacić zawsze, nawet gdyby zużycie po rozliczeniu wyniosło zero.

Miała być zmiana sprzedawcy prądu, ale nie wyszło

W kwietniu 2019 udało mi się z opłaty handlowej zrezygnować i przejść na Taryfę Sprzedawcy w Tauronie. Ale nie taki miałem pierwotnie cel. Był to poniekąd skutek uboczny nieudanej próby zmiany sprzedawcy prądu. A ta zmiana była motywowana właśnie chęcią ucieczki od opłaty handlowej. Czyli cel osiągnąłem, choć drogą maksymalnie zakręconą. Wtedy jeszcze nie wiedziałem, że jest coś takiego jak Taryfa Sprzedawcy w Tauronie, gdzie opłaty handlowej nie ma. Naprawdę trzeba w tym temacie chwilę podrążyć, aby się zorientować, co jest co.

Jako rzekłem, pierwszy dwutygodniowy termin na wypowiedzenie nowego cennika – przegapiłem sądząc, że to dla mnie nieistotne. To był błąd. Procedurę zmiany sprzedawcy prądu powinno się zacząć właśnie w momencie otrzymania w/w maila z nową ofertą – od wypowiedzenia cennika i zgłoszenia się do nowego sprzedawcy. Wtedy uruchomiony zostanie proces zmiany sprzedawcy, który może potrwać właśnie około dwa miesiące, czyli tyle, ile pozostało do końca obowiązywania starego Cennika.

W materiałach informacyjnych jest jasno napisane o możliwości odstąpienia od umowy przez 14 dni, już po wejściu w życie nowego cennika. Zaraz, zaraz: czy na pewno jasno? Właśnie nie, bo nie jest określone, czy to odstąpienie będzie się wiązało z karami umownymi. Odstąpić wszak można w każdej chwili – problem właśnie w tym, aby odbyło się to bez ekstra opłat.

odstąpienie od umowy tauron

Jeszcze raz fragment z materiałów informacyjnych dot. odstąpienia od umowy

Na wyjaśnianiu tego spędziłem ładnych kilka dni – i niczego się nie dowiedziałem. Pytałem:

 • w Tauronie,
 • u innych sprzedawców,
 • w jakichś fundacjach pomagających konsumentom,
 • na infoliniach Urzędu Regulacji Energetyki.

Co inny dział i inny konsultant, to inną interpretację słyszałem. Inni sprzedawcy też plątali się w zeznaniach, choć podobno mieli oferować pomoc przy przechodzeniu do nich. Często sprawa była mylona z 14 dniami na odstąpienie od umowy zawieranej na odległość. Tutaj nie chodzi o umowę, ale o nowy cennik – umowa zostaje ta sama. W umowie zaś opisany jest tylko scenariusz owego "pierwszego terminu".

Ostatecznie na infolinii Tauronu powiedziano mi, że to właśnie pierwszy termin lutowy był tym właściwym na uruchomienie procedury zmiany sprzedawcy a teraz odstąpienie od umowy wiązałoby się z karami. Natomiast zaproponowano mi Taryfę Sprzedawcy. I tak się sprawa skończyła.

Temat zmiany sprzedawcy prądu nie jest teraz tak pociągający jak jeszcze kilka lat temu. Różnice między ofertami różnych sprzedawców (przynajmniej dla Wrocławia) nie są na tyle istotne, by opłacało się przedzierać przez zasieki, którymi każdy sprzedawca zabezpiecza swoje pastwisko przed ucieczką klientów. Nawet dawniej świetne narzędzie porównujące oferty sprzedawców prądu na stronie Urzędu Regulacji Energetyki nie działa co najmniej od początku 2019 roku. Wygląda więc, że temat nie żyje lub słabo dycha. To niedobrze dla nas, konsumentów – brak różnic w cenach oznacza, że konkurencja jest kiepska.


Foto: CaptSpaudling

250 myśli nt. „Jak uciec od opłaty handlowej za prąd

  1. Szymon

   Płacę za rachunek 80 zł dostaję w promocji 5 % rabatu + każą płacić 18,50 za opłatę handlową, w której mam ubezpieczenie. Z matematycznego punku wychodzi, że do interesu doplacam 14, 50 zł.
   80 zł * 5%= 4 zł oszczędności
   Dodatkowo płacę 18,50
   18,50 - 4 = 14,50 - tyle straciłem
   Ktoś powie ale masz ubezpieczenie. Tak płacę za nie rocznie 174 zł ( 14,50 * 12 m-cy ).
   Ubezpieczenie to lipa - patrz na umowę. W przypadku jakiejkolwiek wady mechanicznej, o której nie wiedziałeś zostaniesz obciążony kosztami naprawy.

   Odpowiedz
   1. Ewa

    Totalne oszustwo. Nie ma czegoś takiego jak gwarancja ceny w Tauronie. Jak się okazuje to tylko 5% rabat, który nic nigdy nie zrekompensuje wysokiej opłaty handlowej (no chyba przy zużyciu 2000kW MIESIĘCZNIE). Zaś oplata handlowa obejmuje niezmienność stawek???? No chyba tylko niezmienność samej opłaty handlowej. Nie polecam.

   2. EmEn

    Dostałem dzisiaj taką propozycję. Telemarketer przedstawił ofertę telefonicznie w sposób enigmatyczny tak jakbym miał do wyboru albo rezygnuję z usług Tauronu albo pozostaję przy korzystniejszej ofercie z rabatem 5%. Dopiero po moim dłuższym dopytywaniu się "ale o co chodzi" i "bo ja tego nie rozumiem" oświeciło mnie że chcą wyciągnąć ode mnie 18,50zł w zamian za 5% rabatu plus jakieś tam ubezpieczenie. Szybko wziąłem ołówek do ręki i policzyłem:
    - obecnie płacę 0,3606zł za kWh.
    - przy rabacie 5% moja stawka wyniesie 0,3426zł/kWh
    - różnica to 0,018zł/kWh (wydaje się niewiele 🙂 )
    - kiedy nastąpi zwrot inwestycji (18,50zł) i będę korzystał z dobrodziejstw 5% rabatu : 18,50/0,018=1027,78kWh
    Podsumowując jeżeli w miesiącu zużyję ponad 1027,78kWh jest szansa na realne wykorzystanie rabatu. W moim przypadku wyszło że jestem grubo poniżej tej wartości 🙂

 1. miau

  Dzień dobry, też przeszedłem na taryfę sprzedawcy- dom wygodny G11(tauron dolnoslaski) można zrezygnować do samego końca okresu trwania starej umowy. Złożyłem pismo o rezygnacji z oferty i przejściu w ostatnim dniu trwania starej umowy.
  kobieta była zdumiona jak położyłem jej wydrukowane strony z taurona o opisie tej oferty.."skąd pan to wziął..."

  Odpowiedz
  1. jeszcze nie mam umowy

   Możesz wrzucić linka do tego opisu? Nie mogę znaleźć takiego artykułu Wszędzie oferują umowy z niechcianymi dodatkami. Brakuje mi tylko oferty prąd w katakumbach na cmentarzu albo nielimitowane rozmowy z zaświatów.

   Odpowiedz
   1. Dorota

    Jestem oburzona faktem,  że opłata handlowa która do tej pory wynosiła 7.96 brutto będzie podniesiona do 18.50-24.50 w zależnosci od opcji na którą się zdecyduję. Mogę pozostać na obecnych warunkach umowy ale z opłata podniesioną do 18.50 i delikatnie wyższą cena za kWh, lub wybrać opcję z serwisantem, niższą ceną za kWh + 5% rabatu za udzielenie zgód marketingowych i prezentem 100 zł na rozliczenie, ale opłata handlowa będzie wynosiła 24.50.
    Podjełam decyznę aby wybrać opcję z niższą cena za kWh, rabatem, ale wyższą opłata handlową.
    Czas mnie naglił bo miałam czas do wczoraj. Póżniej trafiłam na tą stronę.... i teraz zgłupiałam. Nigdzie na stronie Taurona nie mogę znależć informacji na temat Taryfy sprzedawcy. Jak klikam z tej strony to przekieruje mnie na główną stronę tauronu z miejscem na wpisanie kodu pocztowego i nic się nie wyświetla pod wpisaniu. Jak wyszukuję na stronie tauronu to wyskakuje mi taryfa sprzedawcy dla firm.
    Czy ktoś się orientuje czy istnieje jeszcze opcja taryfy sprzedawcy dla domu?
    Myślę, że przy zmianie której dokonałam obowiązuje mnie 14 dniowy okres w którym mogę odstąpić od umowy.... i uda mi się skorzystać z taryfy sprzedawcy.

   2. Wojciech Treter Autor wpisu

    Nic się nie zmieniło, taryfa sprzedawcy nadal istnieje. Link w artykule działa tak jak działał. Jeśli nie znajduje niczego po kodzie pocztowym, trzeba próbować po nazwie miejscowości lub innych pobliskich większych miast.

   3. Dorota

    Dzieki, nadal nie ładuje się strona po wpisaniu kodu ani po wyszukaniu miasta. Ale udało mi się porozmawiać na infolinii i podali mi stawkę jaka będzie mnie obowiązywała w taryfie sprzedawcy 🙂

 2. Ilona

  Hej, dzięki za info. W ostatnim momencie trafiłam na Twój wpis. Pan na infolini zdenerwowany mówił do mnie " czy Pani ROZUMIE, że utraci Pani gwarancję ceny". Chyba faktycznie im to nie po nosie.! Jeszcze raz dzieki, dzieki, dzieki!

  Odpowiedz
  1. Joanna

   Pani Ilono-od kiedy ma Pani nową umowę? ja byłam w szpitalu i dzisiaj sobie czytam to wszystko,sprawdzam cennik i włosy mi sie zjeżyły na głowie.jakis elektryk 24hi własnie ta op.handlowaz 7,98 na 18,50/mc. dranstwo w biały dzien.Mam um.do 30.09 2022?/ mam szanse to zmienic.Dostałam oczywiscie z tauronu poczta pismo, ale wybralam opcje 1,ze nic nie zmieniam,to sami mi zmienili dranie.bede wdzieczna za odpowiedź

   Odpowiedz
   1. Ilona

    No właśnie tak jak autor napisał. Jeśli się im nie powie to zgodnie z mailem zmienia na taryfę z cennika. Mi się umowa z nimi kończy 30listopada. Cudem trafiłam na ten artykuł i dzwoniłam prędko na infolinie aby poinformować ich że nie chce ich ofert i wybieram TS. Jeśli byłaś w szpitalu napisz do n8ch, załącz wypis że szpitala, może Ci się uda

 3. Anonim

  Dziękuję za artykuł. W porę udało mi się "zrezygnować z cennika dostawcy" jak to nazwała pracownica w biurze obsługi. Uważam, że język jakiego używają pracownicy ma celowo prowadzić do dezorientacji konsumenta. Krew się gotuje na myśl o tym jak wiele osób szczególnie starszych, jest w takiej rozmowie bez szans na rzetelną informację przedstawioną zrozumiałym językiem.

  Odpowiedz
 4. Emilia

  Dzięki za artykuł! Udało sie! zamówiłam kontakt z Tauronem. Bez problemu mogłam zrezygnować z cennika sprzedawcy i wybrać Taryfa Sprzedawcy opcje Dom Wygodny (G11) -> https://www.tauron.pl/dla-domu/prad/taryfa-sprzedawcy/g11. Umowa kończy mi sie 31/12/2019.

  Pani na infolinii poinformowała mnie że nie będzie mnie obowiązywać stała cena prądu a wiec w razie podwyżek stawka za prąd może wzrosnąć jednak, patrząc na zużycie w moim niewielkim 37m mieszkaniu cena musiałby drastycznie wzrosnąć żeby skonsumować opłatę handlową 18.50 🙂

  Odpowiedz
 5. Zdzisława

  Dziękuję za doskonały wpis dotyczący zmiany cennika , wiele wyjaśnił. Dotrzeć do takich informacji jest bardzo trudno. Sprzedawcy w kółko , jak mantrę wciskają swoja ofertę a klient nie może liczyć na prawdziwe doradztwo tylko zdany jest na manipulację osoby z którą rozmawia.

  Odpowiedz
 6. Marek

  Witam,

  Czy ktoś analizował korzyści przejścia na taryfę sprzedawcy w stosunku do proponowanych pakietów z serwisantem i jaka stawka za kWh obowiązuje w taryfie sprzedawcy?Czy oferta Dom wygodny G11 to właśnie taryfa sprzedawcy?
  Z góry dziękuję za pomoc.

  Pozdrawiam

  Odpowiedz
  1. Wojciech Treter Autor wpisu

   Czy ktoś analizował korzyści przejścia na taryfę sprzedawcy w stosunku do proponowanych pakietów

   Nie. Trzeba sobie przeliczyć, bo to się cały czas zmienia.

   Czy oferta Dom wygodny G11 to właśnie taryfa sprzedawcy?

   Nie. Taryfa sprzedawcy to taryfa sprzedawcy.

   "Dom wygodny" to jest marketingowa nazwa grupy taryfowej G11. To jest szczebel niżej niż taryfa i może się nazywać tak samo w różnych taryfach. Trzeba zwracać uwagę, czy się przegląda taryfę sprzedawcy: https://www.tauron.pl/dla-domu/prad/taryfa-sprzedawcy czy jakieś oferty promocyjne "Prąd z ...".

   Odpowiedz
   1. fdsff

    Trochę zakręciłeś Markowi w głowie. Dom wygodny g11 to jak najbardziej nazwa taryfy sprzedawcy 🙂
    A podsumowując artykuł:
    Wystarczy wziąć kalkulator do ręki i policzyć zużycie.
    Zużywasz 100 czy 200kwh w miesiącu? 2grosze tańszy prąd = 2 lub 4zł miesięcznie oszczędności. Nijak to nie pokryje opłaty handlowe 18 czy 25zł/m więc nie interesują cie lojalki tylko umowa na czas nieokreślony. Nie słuchaj handlowców w bokach czy na infolinii bo oni mają za zadanie sprzedać i wyrobić 'target'
    Wybór taryfy?
    Grzejesz prądem wode/mieszkanie? Kupujesz mądre gniazdka w których ustawiasz godziny włączenia/wyłączenia i się pod to dostosowujesz wybierając g12w lub g13.
    I tyle Wrocław i Tauron ma dostęp do elicznika - w każdej chwili możesz na www sprawdzić zużycie i dostosować taryfe pod swoje zużycie lub vice versa.

   2. Wojciech Treter Autor wpisu

    Dzięki za uwagę. Tak to jest jak się z pamięci pisze. Zaktualizowałem komentarz.
    Ale też nie jest prawdą, że to "nazwa taryfy sprzedawcy". Nie, to nazwa grupy taryfowej G11. Grupa taryfowa występuje w każdej z taryf, choć widzę, że nie wszędzie używają tej marketingowej nazwy; czasem jest po prostu G11.

 7. Marek

  Dzięki za informacje podliczyłem taryfy i taryfa sprzedawcy wychodzi mi korzystniej o jakieś 7zł na miesiąc ale nie ma w niej gwarancji niezmienności ceny, dopłacając to 7zł mam gwarancję że przez następne 2 lata cena prądu się nie zmieni.

  Odpowiedz
  1. Wojciech

   Niestety gwarancja ceny nie obowiązuje cen za taryfę, innymi słowy jeśli UOK czy URE zgodzi się na zmianę taryfy to dystrybutor może podnieść cenę. Dokładnie taką sytuację miałem teraz, w listopadzie 2019 podpisałem umowę na 3 lata z "gwarancją ceny" w Tauron, a przed weekendem otrzymałem maila, że podnieśli ceny dla taryfy domowej o 20%. Także taka to była "gwarancja ceny"

   Odpowiedz
   1. Krzysiek

    Szanowny Wojciechu
    Też to właśnie przerabiałem. I dzięki autorowi wpisu udało mi się z tego wymiksować 🙂 Przy każdym możliwym kontakcie z Tauronem mówiono mi że mam gwarancję CENY przez 3 lata od lipca 2019 (co było też wprost napisane w mojej konsoli: "UMOWA Z GWARANCJĄ CENY") a mimo tego dostałem maila o 20% podwyżce. Byłem w szoku. Po wielu telefonach i wizytach w Punkcie Obsługi Klienta gdzie każdy mówił co innego okazało się że to nie gwarancja ceny tylko RABATU w stosunku do taryfy sprzedawcy! Coś jak opcja nr 2 z wpisu. Nikt się o tym nawet nie zająknął, wszyscy zgodnie ściemniali że to gwarancja ceny i że dzięki temu uniknę podwyżek. Za tą pseudo-gwarancję ceny miałem płacić opłatę handlową w wysokości 18,50zł. Na szczęście w odpowiednim momencie przeczytałem wpis i wykorzystując okazję jaką jest zmiana cennika postanowiłem zawalczyć. No i udało się ! "Promocja" została cofnięta, jestem w taryfie sprzedawcy 🙂 Pa pa opłato handlowa !

   2. Wojewoda82

    Nowe oferty nie dają gwarancji ceny tylko gwarancję rabatu od tej ceny. Czyli jak kWh kosztuje np 0,3000zł i macie rabat 5% (nie za darmo, trzeba dać zgody marketingowe) czyli płacicie za kWh 0,2850zł to jak cena prądu pójdzie do góry na np 0,4000zł za kWh to wy dalej macie rabat 5% ale od 0,40zł czyli płacicie za kWh 0,38zł. Słaby ten biznes dla użytkownika, dobry dla Turonu.

    I tu jest cały myk. Liczyłem i nie patrząc na usługę serwisanta 24H, rabat pokrywa opłatę handlową serwisanta w okolicach rachunków 250zł/miesiąc i wyżej.

 8. Feliks

  Dzisiaj złożyłem wypowiedzenie cennika elektryk24. Cennik kończy się z końcem lutego. Dostałem wczoraj kopertę od Taurona z propozycjami innych cenników. Jeden to podobny do obecnego ale z nową stawką za opłatę handlowa 18.50 brutto/mc oraz coś z serwisem komputerowym 24.50 brutto/mc. Oczywiście o taryfie sprzedawcy ani słowa. Niby 14 dni od momentu otrzymania pisma miałem na wypowiedzenie obecnego cennika ale zapytałem o to sprzedawcę w punkcie i zapewnił mnie, że nawet jeśli przyszedłbym kilka dni przed końcem ważności, to i tak by to uwzględnili, więc chyba nie ma co się bać. Ważne by nie przekroczyć terminu ważności cennika, bo w przeciwnym razie już będzie za późno i umowa ulegnie przedłużeniu.

  Odpowiedz
 9. Robert

  Tauron tak się chwali aplikacją Mój Tauron i tam powinno się dać on-line przejść na taryfę sprzedawcy a jak widzę nie jest to możliwe

  Odpowiedz