Jak uciec od opłaty handlowej za prąd

Zaktualizowano: 25 stycznia 2023

Nawet kogoś, kto niespecjalnie studiuje rachunki za prąd, może zacząć kłuć w oczy tzw. opłata handlowa – bo to najwyższa z tych tajemniczych pozycji na rachunku – ok. 15-45zł miesięcznie. Kiedy opłaca się ją ponosić a kiedy lepiej się wymiksować? I jak to zrobić?

Opłata handlowa – ale za co opłata?

Formalnie opłata handlowa jest opłatą za szeroko rozumianą obsługę klienta: żeby rachunki docierały na czas, serwis internetowy z podglądem zużycia prądu działał sprawnie a konsultant nie dawał spokoju z ofertami nowych promocji.

Natomiast praktyka pokazuje, że opłata handlowa towarzyszy ofertom na czas określony, w których wiążemy się z danym sprzedawcą na rok do kilku lat, ale w zamian otrzymujemy tańszy prąd i niekiedy jakieś dodatkowe usługi. Taka praktyka trwa już ładnych kilka-może-naście lat i człowiek niespecjalnie zwracał na to uwagę dopóki opłata handlowa wynosiła kilka złotych (tak, były czasy, że wynosiła 5-10zł).

Jednak obecnie, w 2023 roku, jeśli ktoś dostaje od sprzedawcy prądu nową ofertę, może zauważyć, że opłata handlowa zaczyna być coraz istotniejszą pozycją na rachunku – są to kwoty rzędu 15-45zł – co miesiąc! Skąd to się bierze?

  • z dodatkowych usług – w ofertach z opłatą handlową zawarte są jakieś usługi, zwykle na wypadki nagłe typu: bezpłatna pomoc elektryka w razie awarii w domu.
  • z ryzyka wzrostu cen prądu – rokrocznie ceny prądu rosną a ostatnie lata serwują nam wzrosty horrendalne. Ponieważ sprzedawca prądu w ramach oferty na czas określony gwarantuje jakąś formę rabatu na cenę prądu – tedy rekompensuje sobie ryzyko w opłacie handlowej. Był czas, że w zamian za gwarancję stałej ceny prądu na rok naprzód sprzedawca naliczał opłatę handlową ponad 100zł/m-c, ale obecnie zrezygnowali z tego na rzecz kilkuprocentowego rabatu względem ceny w taryfie sprzedawcy.

Czy warto tę opłatę ponosić? Przeważnie nie, ale niektórym to się może opłacić. Czy można tej opłaty uniknąć? Możliwości są ograniczone, ale jednak są.

Jak się wymiksować z opłaty handlowej w Tauronie

Opiszę sprawę na przykładzie Taurona, bo z tą firmą miałem do czynienia.

Proces jakiejkolwiek zmiany oferty bądź – co gorsza – rozwiązania umowy w Tauronie jest straszliwie zagmatwany gdy się do sprawy podchodzi z ulicy. Tak jest zapewne nie tylko w Tauronie, bo każda sroczka swoją kaszkę warzy. Oczywiście wszystko jest opisane w umowie. Nie jest to tajemnica. Trzeba tylko czytać umowy i pamiętać o terminach. Jakie proste. Jakie trudne.

Podstawową ofertą w Tauronie jest Taryfa Sprzedawcy:

  • bez kilkuletniej lojalki i kar za zmianę/wypowiedzenie,
  • bez dodatkowych usług "gratis"
  • bez żadnych rabatów – to ceny ustalone przez URE
  • bez opłaty handlowej

Taryfa Sprzedawcy to podstawa. To nie jest to, czym Tauron najbardziej chciałby cię uszczęśliwić, bo na tej ofercie najsłabiej zarabia. Widzisz zresztą, że gdy wejdziesz na strony Tauronu, to najpierw rzucają się w oczy natrętne oferty promocyjne, a do taryfy sprzedawcy trudno się dokopać. Czasami pojawia się ona w zestawieniu z ofertami promocyjnymi, byś widział, ile zyskujesz wybierając oferty na czas określony.

Oferta na czas określony w nomenklaturze Tauronu nazywa się Cennikiem. Cennik to oferta:

  • z 2/3-letnią lojalką i karami za wypowiedzenie/zmianę poza określonymi ramami/rozwiązanie umowy,
  • z dodatkowymi usługami w pakiecie, typu: pomoc elektryka albo innego serwisanta w razie "w", tudzież gwarancja pochodzenia prądu z OZE
  • z jakąś formą obniżki cen prądu – obecnie ostała się gwarancja stałego rabatu (gdzie cena prądu może rosnąć, ale zawsze będzie o określony procent niższa od ceny w taryfie sprzedawcy)
  • z opłatą handlową, różną w różnych Cennikach (obecnie okolice 15-35zł brutto)

Teraz uwaga: na około dwa miesiące przed końcem obowiązywania aktualnego Cennika, dostajesz od Tauronu maila pod tytułem Informacja dotycząca Państwa umowy. Nawet jeśli faktury przychodzą papierem – ta informacja idzie mailem. Być może do osób, które nie podały jeszcze Tauronowi swojego maila, rzecz przyjdzie tylko na papierze. Tak czy inaczej przyjść musi, bo tak stanowi umowa.

Dwa tygodnie od kiedy otrzymujesz tę wiadomość to jest jedyna pewna okazja, by ewakuować się na Taryfę Sprzedawcy (tę bez opłaty handlowej) lub rozwiązać umowę (zmienić sprzedawcę prądu).

Zasadnicza część tej wiadomości na początku 2019 roku wyglądała tak (wygląd wiadomości mógł się zmienić, ale zasady pozostają takie same):

opłata handlowa koniec cennika tauron

Do maila załączonych jest parę dokumentów:

cennik tauron kwiecień 2019

Cennik jaki dostałem w lutym 2019 jako przedłużenie oferty "z elektrykiem". Opłaty handlowe w tej ofercie w latach 2016-19 to było najpierw przez rok 0zł a w następne lata ok. 8zł brutto.

Teleportacja do roku 2022. Oferta na 2023 rok z gwarancją stałych cen prądu. Obecnie klienci na tego rodzaju Cennikach mogą w każdej chwili bez konsekwencji przejść na inny Cennik lub Taryfę Sprzedawcy. Tauron bowiem zrezygnował z oferowania Cenników z gwarancją stałej ceny prądu.

Rok 2023 – cennik 3-letni z 10% rabatem względem taryfy sprzedawcy (pod warunkiem zgód marketingowych i e-faktury)

O co tu chodzi: opcją podstawową, która wejdzie w życie sama z siebie jeśli tego maila zignorujesz, jest przedłużenie obecnej oferty, ale na zaktualizowanych cenach (załączony do maila nowy cennik). To jest nazwane Opcją nr 1. Ponadto możesz także:

  • wybrać nową lepszą promocję (Opcja nr 2) – to też będzie 2-3-letnia lojalka, ale na innych cenach i warunkach, do wyboru,
  • zgłosić chęć przejścia na Taryfę Sprzedawcy albo rozwiązania umowy (zmiany sprzedawcy prądu) – i to jest jedyny moment, gdy możesz to zrobić bez problemów.

Jeśli przegapisz te dwa tygodnie (np. mail wpadł do spamu), jesteś dalej uwiązany na 1-3 lata, masz w tym czasie możliwość manewru tylko pomiędzy niektórymi cennikami promocyjnymi (jest to w materiale informacyjnym dokładnie opisane). Każda inna zmiana (w tym powrót na taryfę sprzedawcy) wiązałaby się z zapłatą kar umownych.

Tedy aby pozbyć się opłaty handlowej przechodząc na Taryfę Sprzedawcy, trzeba w terminie tych dwóch tygodni skontaktować się z Tauronem i wyrazić wolę rezygnacji z nowego Cennika. Wystarczy np. rozmowa na infolinii. To wszystko. Sztuką jest, aby właściwego momentu nie przespać gdy w życiu jest tyle spraw ważniejszych i ciekawszych niż rachunki za prąd.

Jest o tym mowa w załączonych do wiadomości materiałach informacyjnych.

rezygnacja z nowego cennika tauron

Fragment z materiału informacyjnego

Ja ten termin... przegapiłem. Mail dotarł na początku lutego, ale po zapoznaniu się z nim byłem przekonany, że nie muszę reagować teraz, bo w materiale informacyjnym była mowa o możliwości odstąpienia od umowy przez 14 dni już po wejściu w życie nowego Cennika (1-14. kwietnia). A mój pierwotny zamiar to była zmiana sprzedawcy prądu.

odstąpienie od umowy tauron

Fragment z materiału informacyjnego

Po licznych przygodach okazało się, że z tym odstąpieniem od umowy nie jest tak jak mi się zdawało i trzeba było reagować już w pierwszym terminie (o tym za chwilę, bo to trochę osobny temat). Ostatecznie w ramach tych dwóch tygodni już po wejściu w życie nowego Cennika udało mi się z niego zrezygnować i przejść na Taryfę Sprzedawcy. Nie wiem jednak, czy taka możliwość jest regułą, bo infolinia Tauronu była pierwszym miejscem, gdzie usłyszałem o takiej opcji. Być może zaoferowano mi to w drodze wyjątku, byle mnie zatrzymać, ponieważ zgłaszałem chęć zmiany sprzedawcy.

Dobra, jeszcze raz w najmocniejszym w skrócie, jak się z opłaty handlowej wywinąć:

  • trzeba przypilnować terminu kiedy możliwa jest zmiana cennika/taryfy/oferty bez konsekwencji – to jedyny pewny sposób,
  • ewentualnie można próbować zrezygnować z nowego cennika do 14 dni od jego wejścia w życie (mnie się udało, choć nie wiem, czy jest to regułą),
  • jeśli jesteś w trakcie trwania promocyjnej oferty z lojalką, to niestety nic nie da się zrobić.

Opłata handlowa po zainstalowaniu fotowoltaiki

Do katalogu perfidnych manewrów Taurona trzeba dopisać automatyczne przełączanie klienta z taryfy sprzedawcy na cennik z opłatą handlową po uruchomieniu fotowoltaiki. Trzeba być czujnym, śledzić eBOK i/lub korespondencję, aby w porę wymiksować się z cennika i wrócić na taryfę sprzedawcy gdyby taka sytuacja się zdarzyła.

Osobiście podczas przyłączenia fotowoltaiki do sieci nie miałem takiego problemu – ale sporo osób go sygnalizowało, więc warto zwrócić na to uwagę.

Wyjścia awaryjne: przepisanie licznika, zmiana cen

Nie ma zbyt wielu możliwości bezkarnego wypowiedzenia cennika w trakcie jego trwania – ale jakieś jednak są:

  • Można przepisać licznik na inną osobę. Nie testowałem tego na sobie, ale w komentarzach pod tym artykułem kilka osób na przestrzeni lat twierdziło, że to działa. Inna osoba powinna mieć tytuł prawny do nieruchomości ([współ]własność, umowa najmu). Za jakiś czas zawsze można manewr powtórzyć i przepisać z powrotem...
  • Można zrezygnować z cennika-lojalki (z opłatą handlową) na rzecz Taryfy Sprzedawcy (bez opłaty handlowej) przy okazji zmiany cen prądu. Przeważnie zmiana cen wchodzi w życie od nowego roku. Sprzedawca prądu wysyła wtedy informację o zmianie cen prądu, w której musi też wspomnieć, że mamy w tym momencie możliwość bezkarnej zmiany cennika lub nawet rozwiązania umowy i pójścia do innego sprzedawcy (co niestety ostatnio niespecjalnie się opłaca).

Kiedy opłata handlowa może się opłacić

Generalnie ponoszenie opłaty handlowej jest nieopłacalne przy niskim zużyciu prądu i niskich rachunkach a staje się opłacalne przy rachunkach wysokich (głównie ogrzewanie zasilane prądem). Gdzie dokładnie jest granica opłacalności – zależy od aktualnych warunków: wysokości rabatu i kwoty opłaty handlowej.

Gwarancja stałego rabatu

Najczęściej cennik-lojalka w Tauronie nie gwarantuje niezmiennych cen prądu – gwarantuje jakiś procent rabatu od cen w taryfie sprzedawcy. Ceny w taryfie sprzedawcy mogą w każdej chwili wzrosnąć, ale wtedy nadal masz X% rabatu od tych cen.

W poprzednich latach rabat 5-10% był standardem. Obecnie jest on obwarowany dodatkowymi warunkami. W Cennikach oferowanych przez Tauron na początku 2023 roku rabat wynosi 0,2% lub 5%/10% od cen w Taryfie Sprzedawcy. Warunkiem otrzymania rabatu 5/10% są zgody marketingowe i przejście na faktury elektroniczne.

Przykład: oferta z prądem tańszym o 5% względem Taryfy sprzedawcy i opłatą handlową 35zł/m-c. Opłaca się? Liczymy:

  • Pamiętajmy, że zniżka 5% dotyczy tylko opłaty za sprzedaż prądu, która stanowi około połowę ceny prądu na rachunku (reszta to koszty dystrybucji). Zatem 5% zniżki na prąd to rachunek za prąd niższy o około 2,5%.
  • Płacisz za prąd 300zł/m-c. 2,5% z 300zł to 7,5zł – tyle oszczędzasz. Ale dodatkowo płacisz 35zł opłaty handlowej. Czyli jesteś 28zł/m-c na minusie. W zamian za to zwykle coś otrzymujesz – ale to "coś" to możliwość skorzystania z jakichś ekstra usług typu serwis elektryczny czy komputerowy lub gwarancja pochodzenia prądu z OZE. Czy warto? Każdy decyduje sam.
  • Zniżka 5% na cenie prądu zaczyna się opłacać (tzn. przekracza kwotę opłaty handlowej 35zł) dopiero przy rachunku za prąd rzędu ok. 1400zł.

Prosta matematyka dowodzi, że przy typowych rachunkach w gospodarstwie domowym, które nie używa prądu do ogrzewania – taryfa sprzedawcy jest bardziej opłacalna. Związanie się ze sprzedawcą cennikiem-lojalką z gwarancją rabatu na cenie prądu zaczyna się opłacać dopiero gdy zużywasz dużo prądu albo zamierzasz intensywnie korzystać z usług dodatkowych.

Gwarancja stałej ceny prądu

W roku 2022 Tauron wskrzesił w części cenników dawno nieobserwowaną prawdziwą gwarancję stałej ceny prądu. Odbyło się to kosztem horrendalnej opłaty handlowej (ponad 100zł/m-c).

Na jesieni 2022 Tauron wycofał się z tych cenników, ponieważ kolidowały one z rządową Tarczą Solidarnościową a wysokość opłaty handlowej bulwersowała ludzi.

Fotowoltaika – co wtedy?

Na 120% od opłaty handlowej powinni uciekać posiadacze instalacji fotowoltaicznej w starym systemie. Opłata handlowa w ich przypadku to stracone pieniądze – chyba, że świadomie wybiorą ofertę z opłatą handlową w celu skorzystania z oferowanych w jej ramach usług dodatkowych. Zniżka na cenie prądu jest dla nich totalnie bezużyteczna, bo przecież i tak rozliczają się z energetyką w jednostkach prądu pobranego i oddanego, a nie w pieniądzach.

Fotowoltaika w nowym systemie rozliczana jest w pieniądzach, więc nawet niewielki rabat na cenie zakupu prądu byłby korzystny. Ale tak samo jak w przypadku normalnego rachunku za prąd bez fotowoltaiki, zużycie musi być na tyle wysokie, aby oszczędność przekraczała kwotę opłaty handlowej (patrz: wyliczenia powyżej). W przeciwnym wypadku opłata handlowa nie przyniesie oszczędności.

Miała być zmiana sprzedawcy prądu, ale nie wyszło

W kwietniu 2019 udało mi się z opłaty handlowej zrezygnować i przejść na Taryfę Sprzedawcy w Tauronie. Ale nie taki miałem pierwotnie cel. Był to poniekąd skutek uboczny nieudanej próby zmiany sprzedawcy prądu. A ta zmiana była motywowana właśnie chęcią ucieczki od opłaty handlowej. Czyli cel osiągnąłem, choć drogą maksymalnie zakręconą. Wtedy jeszcze nie wiedziałem, że jest coś takiego jak Taryfa Sprzedawcy w Tauronie, gdzie opłaty handlowej nie ma. Naprawdę trzeba w tym temacie chwilę podrążyć, aby się zorientować, co jest co.

Jako rzekłem, pierwszy dwutygodniowy termin na wypowiedzenie nowego cennika – przegapiłem sądząc, że to dla mnie nieistotne. To był błąd. Procedurę zmiany sprzedawcy prądu powinno się zacząć właśnie w momencie otrzymania w/w maila z nową ofertą – od wypowiedzenia cennika i zgłoszenia się do nowego sprzedawcy. Wtedy uruchomiony zostanie proces zmiany sprzedawcy, który może potrwać właśnie około dwa miesiące, czyli tyle, ile pozostało do końca obowiązywania starego Cennika.

W materiałach informacyjnych jest jasno napisane o możliwości odstąpienia od umowy przez 14 dni, już po wejściu w życie nowego cennika. Zaraz, zaraz: czy na pewno jasno? Właśnie nie, bo nie jest określone, czy to odstąpienie będzie się wiązało z karami umownymi. Odstąpić wszak można w każdej chwili – problem właśnie w tym, aby odbyło się to bez ekstra opłat.

odstąpienie od umowy tauron

Jeszcze raz fragment z materiałów informacyjnych dot. odstąpienia od umowy

Na wyjaśnianiu tego spędziłem ładnych kilka dni – i niczego się nie dowiedziałem. Pytałem:

  • w Tauronie,
  • u innych sprzedawców,
  • w jakichś fundacjach pomagających konsumentom,
  • na infoliniach Urzędu Regulacji Energetyki.

Co inny dział i inny konsultant, to inną interpretację słyszałem. Inni sprzedawcy też plątali się w zeznaniach, choć podobno mieli oferować pomoc przy przechodzeniu do nich. Często sprawa była mylona z 14 dniami na odstąpienie od umowy zawieranej na odległość. Tutaj nie chodzi o umowę, ale o nowy cennik – umowa zostaje ta sama. W umowie zaś opisany jest tylko scenariusz owego "pierwszego terminu".

Ostatecznie na infolinii Tauronu powiedziano mi, że to właśnie pierwszy termin lutowy był tym właściwym na uruchomienie procedury zmiany sprzedawcy a teraz odstąpienie od umowy wiązałoby się z karami. Natomiast zaproponowano mi Taryfę Sprzedawcy. I tak się sprawa skończyła.

Temat zmiany sprzedawcy prądu nie jest teraz tak pociągający jak jeszcze kilka lat temu. Różnice między ofertami różnych sprzedawców (przynajmniej dla Wrocławia) nie są na tyle istotne, by opłacało się przedzierać przez zasieki, którymi każdy sprzedawca zabezpiecza swoje pastwisko przed ucieczką klientów. Nawet dawniej świetne narzędzie porównujące oferty sprzedawców prądu na stronie Urzędu Regulacji Energetyki nie działa co najmniej od początku 2019 roku. Wygląda więc, że temat nie żyje lub słabo dycha. To niedobrze dla nas, konsumentów – brak różnic w cenach oznacza, że konkurencja jest kiepska.


Foto: CaptSpaudling

472 myśli nt. „Jak uciec od opłaty handlowej za prąd

    1. Szymon

      Płacę za rachunek 80 zł dostaję w promocji 5 % rabatu + każą płacić 18,50 za opłatę handlową, w której mam ubezpieczenie. Z matematycznego punku wychodzi, że do interesu doplacam 14, 50 zł.
      80 zł * 5%= 4 zł oszczędności
      Dodatkowo płacę 18,50
      18,50 - 4 = 14,50 - tyle straciłem
      Ktoś powie ale masz ubezpieczenie. Tak płacę za nie rocznie 174 zł ( 14,50 * 12 m-cy ).
      Ubezpieczenie to lipa - patrz na umowę. W przypadku jakiejkolwiek wady mechanicznej, o której nie wiedziałeś zostaniesz obciążony kosztami naprawy.

      Odpowiedz
      1. Ewa

        Totalne oszustwo. Nie ma czegoś takiego jak gwarancja ceny w Tauronie. Jak się okazuje to tylko 5% rabat, który nic nigdy nie zrekompensuje wysokiej opłaty handlowej (no chyba przy zużyciu 2000kW MIESIĘCZNIE). Zaś oplata handlowa obejmuje niezmienność stawek???? No chyba tylko niezmienność samej opłaty handlowej. Nie polecam.

      2. EmEn

        Dostałem dzisiaj taką propozycję. Telemarketer przedstawił ofertę telefonicznie w sposób enigmatyczny tak jakbym miał do wyboru albo rezygnuję z usług Tauronu albo pozostaję przy korzystniejszej ofercie z rabatem 5%. Dopiero po moim dłuższym dopytywaniu się "ale o co chodzi" i "bo ja tego nie rozumiem" oświeciło mnie że chcą wyciągnąć ode mnie 18,50zł w zamian za 5% rabatu plus jakieś tam ubezpieczenie. Szybko wziąłem ołówek do ręki i policzyłem:
        - obecnie płacę 0,3606zł za kWh.
        - przy rabacie 5% moja stawka wyniesie 0,3426zł/kWh
        - różnica to 0,018zł/kWh (wydaje się niewiele 🙂 )
        - kiedy nastąpi zwrot inwestycji (18,50zł) i będę korzystał z dobrodziejstw 5% rabatu : 18,50/0,018=1027,78kWh
        Podsumowując jeżeli w miesiącu zużyję ponad 1027,78kWh jest szansa na realne wykorzystanie rabatu. W moim przypadku wyszło że jestem grubo poniżej tej wartości 🙂

      1. gość

        Jak ci się kiedyś noga powinie, to przypomnij sobie swój złośliwy wpis.

    2. Rozgoryczony

      Ja też i do tego nie mogę sama zarządzać kw porażka wszystko zdalne. Wszystko po to aby przekroczyć limit kw. Na dany rok zawyżony o prawie tysiąc kw

      Odpowiedz
      1. Michał

        u mnie 6.4

        ps. Dzieki za ten artykul ! Trafiłem w odpowiednim momencie na niego ! Umowa konczła sie z dniem 31.07.2022 i bez problemów kobieta zrobila o co poprosiłem... mówiac ze ona musi i tak mi przedstawic oferte

  1. miau

    Dzień dobry, też przeszedłem na taryfę sprzedawcy- dom wygodny G11(tauron dolnoslaski) można zrezygnować do samego końca okresu trwania starej umowy. Złożyłem pismo o rezygnacji z oferty i przejściu w ostatnim dniu trwania starej umowy.
    kobieta była zdumiona jak położyłem jej wydrukowane strony z taurona o opisie tej oferty.."skąd pan to wziął..."

    Odpowiedz
    1. jeszcze nie mam umowy

      Możesz wrzucić linka do tego opisu? Nie mogę znaleźć takiego artykułu Wszędzie oferują umowy z niechcianymi dodatkami. Brakuje mi tylko oferty prąd w katakumbach na cmentarzu albo nielimitowane rozmowy z zaświatów.

      Odpowiedz
      1. Dorota

        Jestem oburzona faktem,  że opłata handlowa która do tej pory wynosiła 7.96 brutto będzie podniesiona do 18.50-24.50 w zależnosci od opcji na którą się zdecyduję. Mogę pozostać na obecnych warunkach umowy ale z opłata podniesioną do 18.50 i delikatnie wyższą cena za kWh, lub wybrać opcję z serwisantem, niższą ceną za kWh + 5% rabatu za udzielenie zgód marketingowych i prezentem 100 zł na rozliczenie, ale opłata handlowa będzie wynosiła 24.50.
        Podjełam decyznę aby wybrać opcję z niższą cena za kWh, rabatem, ale wyższą opłata handlową.
        Czas mnie naglił bo miałam czas do wczoraj. Póżniej trafiłam na tą stronę.... i teraz zgłupiałam. Nigdzie na stronie Taurona nie mogę znależć informacji na temat Taryfy sprzedawcy. Jak klikam z tej strony to przekieruje mnie na główną stronę tauronu z miejscem na wpisanie kodu pocztowego i nic się nie wyświetla pod wpisaniu. Jak wyszukuję na stronie tauronu to wyskakuje mi taryfa sprzedawcy dla firm.
        Czy ktoś się orientuje czy istnieje jeszcze opcja taryfy sprzedawcy dla domu?
        Myślę, że przy zmianie której dokonałam obowiązuje mnie 14 dniowy okres w którym mogę odstąpić od umowy.... i uda mi się skorzystać z taryfy sprzedawcy.

      2. Wojciech Treter Autor wpisu

        Nic się nie zmieniło, taryfa sprzedawcy nadal istnieje. Link w artykule działa tak jak działał. Jeśli nie znajduje niczego po kodzie pocztowym, trzeba próbować po nazwie miejscowości lub innych pobliskich większych miast.

      3. Dorota

        Dzieki, nadal nie ładuje się strona po wpisaniu kodu ani po wyszukaniu miasta. Ale udało mi się porozmawiać na infolinii i podali mi stawkę jaka będzie mnie obowiązywała w taryfie sprzedawcy 🙂

  2. Ilona

    Hej, dzięki za info. W ostatnim momencie trafiłam na Twój wpis. Pan na infolini zdenerwowany mówił do mnie " czy Pani ROZUMIE, że utraci Pani gwarancję ceny". Chyba faktycznie im to nie po nosie.! Jeszcze raz dzieki, dzieki, dzieki!

    Odpowiedz
    1. Joanna

      Pani Ilono-od kiedy ma Pani nową umowę? ja byłam w szpitalu i dzisiaj sobie czytam to wszystko,sprawdzam cennik i włosy mi sie zjeżyły na głowie.jakis elektryk 24hi własnie ta op.handlowaz 7,98 na 18,50/mc. dranstwo w biały dzien.Mam um.do 30.09 2022?/ mam szanse to zmienic.Dostałam oczywiscie z tauronu poczta pismo, ale wybralam opcje 1,ze nic nie zmieniam,to sami mi zmienili dranie.bede wdzieczna za odpowiedź

      Odpowiedz
      1. Ilona

        No właśnie tak jak autor napisał. Jeśli się im nie powie to zgodnie z mailem zmienia na taryfę z cennika. Mi się umowa z nimi kończy 30listopada. Cudem trafiłam na ten artykuł i dzwoniłam prędko na infolinie aby poinformować ich że nie chce ich ofert i wybieram TS. Jeśli byłaś w szpitalu napisz do n8ch, załącz wypis że szpitala, może Ci się uda

      1. Do autora

        W tym tekście jest wiele nieścisłości. Mianowicie po automatycznym przedłużeniu umowy mamy 14 dni na odstąpienie, wtedy także można skorzystać z taryfy sprzedawcy. Dodatkowo jeśli dzwoni do nas konsultant mówiąc że możemy skorzystac wcześniej z nowej oferty wtedy też możemy przejść na taryfę sprzedawcy. Jest wiele sposobów wystarczy dokładnie przeczytać regulaminy itp.

      2. Wojciech Treter Autor wpisu

        Skoro dokładnie przeczytałeś regulaminy to możesz wskazać dokładne zapisy, z których takie wnioski wywodzisz?

  3. Anonim

    Dziękuję za artykuł. W porę udało mi się "zrezygnować z cennika dostawcy" jak to nazwała pracownica w biurze obsługi. Uważam, że język jakiego używają pracownicy ma celowo prowadzić do dezorientacji konsumenta. Krew się gotuje na myśl o tym jak wiele osób szczególnie starszych, jest w takiej rozmowie bez szans na rzetelną informację przedstawioną zrozumiałym językiem.

    Odpowiedz
    1. Do autora

      Taryfa bez gwarancji ceny to nie to samo co taryfa sprzedawcy tam jest opłata za usługi serwisowe w taryfie sprzedawcy nie ma opłaty handlowej.

      Odpowiedz
  4. Emilia

    Dzięki za artykuł! Udało sie! zamówiłam kontakt z Tauronem. Bez problemu mogłam zrezygnować z cennika sprzedawcy i wybrać Taryfa Sprzedawcy opcje Dom Wygodny (G11) -> https://www.tauron.pl/dla-domu/prad/taryfa-sprzedawcy/g11. Umowa kończy mi sie 31/12/2019.

    Pani na infolinii poinformowała mnie że nie będzie mnie obowiązywać stała cena prądu a wiec w razie podwyżek stawka za prąd może wzrosnąć jednak, patrząc na zużycie w moim niewielkim 37m mieszkaniu cena musiałby drastycznie wzrosnąć żeby skonsumować opłatę handlową 18.50 🙂

    Odpowiedz
  5. Zdzisława

    Dziękuję za doskonały wpis dotyczący zmiany cennika , wiele wyjaśnił. Dotrzeć do takich informacji jest bardzo trudno. Sprzedawcy w kółko , jak mantrę wciskają swoja ofertę a klient nie może liczyć na prawdziwe doradztwo tylko zdany jest na manipulację osoby z którą rozmawia.

    Odpowiedz
  6. Marek

    Witam,

    Czy ktoś analizował korzyści przejścia na taryfę sprzedawcy w stosunku do proponowanych pakietów z serwisantem i jaka stawka za kWh obowiązuje w taryfie sprzedawcy?Czy oferta Dom wygodny G11 to właśnie taryfa sprzedawcy?
    Z góry dziękuję za pomoc.

    Pozdrawiam

    Odpowiedz
    1. Wojciech Treter Autor wpisu

      Czy ktoś analizował korzyści przejścia na taryfę sprzedawcy w stosunku do proponowanych pakietów

      Nie. Trzeba sobie przeliczyć, bo to się cały czas zmienia.

      Czy oferta Dom wygodny G11 to właśnie taryfa sprzedawcy?

      Nie. Taryfa sprzedawcy to taryfa sprzedawcy.

      "Dom wygodny" to jest marketingowa nazwa grupy taryfowej G11. To jest szczebel niżej niż taryfa i może się nazywać tak samo w różnych taryfach. Trzeba zwracać uwagę, czy się przegląda taryfę sprzedawcy: https://www.tauron.pl/dla-domu/prad/taryfa-sprzedawcy czy jakieś oferty promocyjne "Prąd z ...".

      Odpowiedz
      1. fdsff

        Trochę zakręciłeś Markowi w głowie. Dom wygodny g11 to jak najbardziej nazwa taryfy sprzedawcy 🙂
        A podsumowując artykuł:
        Wystarczy wziąć kalkulator do ręki i policzyć zużycie.
        Zużywasz 100 czy 200kwh w miesiącu? 2grosze tańszy prąd = 2 lub 4zł miesięcznie oszczędności. Nijak to nie pokryje opłaty handlowe 18 czy 25zł/m więc nie interesują cie lojalki tylko umowa na czas nieokreślony. Nie słuchaj handlowców w bokach czy na infolinii bo oni mają za zadanie sprzedać i wyrobić 'target'
        Wybór taryfy?
        Grzejesz prądem wode/mieszkanie? Kupujesz mądre gniazdka w których ustawiasz godziny włączenia/wyłączenia i się pod to dostosowujesz wybierając g12w lub g13.
        I tyle Wrocław i Tauron ma dostęp do elicznika - w każdej chwili możesz na www sprawdzić zużycie i dostosować taryfe pod swoje zużycie lub vice versa.

      2. Wojciech Treter Autor wpisu

        Dzięki za uwagę. Tak to jest jak się z pamięci pisze. Zaktualizowałem komentarz.
        Ale też nie jest prawdą, że to "nazwa taryfy sprzedawcy". Nie, to nazwa grupy taryfowej G11. Grupa taryfowa występuje w każdej z taryf, choć widzę, że nie wszędzie używają tej marketingowej nazwy; czasem jest po prostu G11.

  7. Marek

    Dzięki za informacje podliczyłem taryfy i taryfa sprzedawcy wychodzi mi korzystniej o jakieś 7zł na miesiąc ale nie ma w niej gwarancji niezmienności ceny, dopłacając to 7zł mam gwarancję że przez następne 2 lata cena prądu się nie zmieni.

    Odpowiedz
    1. Wojciech

      Niestety gwarancja ceny nie obowiązuje cen za taryfę, innymi słowy jeśli UOK czy URE zgodzi się na zmianę taryfy to dystrybutor może podnieść cenę. Dokładnie taką sytuację miałem teraz, w listopadzie 2019 podpisałem umowę na 3 lata z "gwarancją ceny" w Tauron, a przed weekendem otrzymałem maila, że podnieśli ceny dla taryfy domowej o 20%. Także taka to była "gwarancja ceny"

      Odpowiedz
      1. Krzysiek

        Szanowny Wojciechu
        Też to właśnie przerabiałem. I dzięki autorowi wpisu udało mi się z tego wymiksować 🙂 Przy każdym możliwym kontakcie z Tauronem mówiono mi że mam gwarancję CENY przez 3 lata od lipca 2019 (co było też wprost napisane w mojej konsoli: "UMOWA Z GWARANCJĄ CENY") a mimo tego dostałem maila o 20% podwyżce. Byłem w szoku. Po wielu telefonach i wizytach w Punkcie Obsługi Klienta gdzie każdy mówił co innego okazało się że to nie gwarancja ceny tylko RABATU w stosunku do taryfy sprzedawcy! Coś jak opcja nr 2 z wpisu. Nikt się o tym nawet nie zająknął, wszyscy zgodnie ściemniali że to gwarancja ceny i że dzięki temu uniknę podwyżek. Za tą pseudo-gwarancję ceny miałem płacić opłatę handlową w wysokości 18,50zł. Na szczęście w odpowiednim momencie przeczytałem wpis i wykorzystując okazję jaką jest zmiana cennika postanowiłem zawalczyć. No i udało się ! "Promocja" została cofnięta, jestem w taryfie sprzedawcy 🙂 Pa pa opłato handlowa !

      2. Wojewoda82

        Nowe oferty nie dają gwarancji ceny tylko gwarancję rabatu od tej ceny. Czyli jak kWh kosztuje np 0,3000zł i macie rabat 5% (nie za darmo, trzeba dać zgody marketingowe) czyli płacicie za kWh 0,2850zł to jak cena prądu pójdzie do góry na np 0,4000zł za kWh to wy dalej macie rabat 5% ale od 0,40zł czyli płacicie za kWh 0,38zł. Słaby ten biznes dla użytkownika, dobry dla Turonu.

        I tu jest cały myk. Liczyłem i nie patrząc na usługę serwisanta 24H, rabat pokrywa opłatę handlową serwisanta w okolicach rachunków 250zł/miesiąc i wyżej.

  8. Feliks

    Dzisiaj złożyłem wypowiedzenie cennika elektryk24. Cennik kończy się z końcem lutego. Dostałem wczoraj kopertę od Taurona z propozycjami innych cenników. Jeden to podobny do obecnego ale z nową stawką za opłatę handlowa 18.50 brutto/mc oraz coś z serwisem komputerowym 24.50 brutto/mc. Oczywiście o taryfie sprzedawcy ani słowa. Niby 14 dni od momentu otrzymania pisma miałem na wypowiedzenie obecnego cennika ale zapytałem o to sprzedawcę w punkcie i zapewnił mnie, że nawet jeśli przyszedłbym kilka dni przed końcem ważności, to i tak by to uwzględnili, więc chyba nie ma co się bać. Ważne by nie przekroczyć terminu ważności cennika, bo w przeciwnym razie już będzie za późno i umowa ulegnie przedłużeniu.

    Odpowiedz
  9. Robert

    Tauron tak się chwali aplikacją Mój Tauron i tam powinno się dać on-line przejść na taryfę sprzedawcy a jak widzę nie jest to możliwe

    Odpowiedz
    1. Slawq

      Dziś byłem w POK zrezygnować z obecnej taryfy na taryfę sprzedawcy.
      Jako wniosek dostałem czystą kartę na ktorej napisałem dane oraz ze oświadczam, że wybieram taryfę sprzedawcy.

      Odpowiedz
  10. Krzysiek

    Chciałbym bardzo serdecznie podziękować autorowi wpisu. Jeden z najcenniejszych jakie ostatnio znalazłem w internecie. Powinien być lekturą obowiązkową przed każdym kontaktem z Tauronem! Trzeba go udostępniać choćby przez Facebooka !
    Gwoli uzupełnienia dodam coś od siebie ponieważ moja walka z Tauronem też nie była łatwa. Niestety Tauron stosuje mnóstwo chwytów poniżej pasa 🙁 Żeby nie powiedzieć że oszukuje.

    W lipcu 2019 roku podpisałem umowę na dostarczanie prądu. Wiedziałem wcześniej co nieco o opłacie handlowej więc od razu spytałem czy są jakieś oferty bez tej opłaty. Oczywiście dowiedziałem się że nie ma. Miałem do wyboru bodajże 2 oferty. W jednej opłata handlowa miała wynosić 18,50zł (oferta z elektrykiem) a w drugiej 24,50zł (jakiś niby szerszy pakiet serwisowy). I miały to być oferty z gwarancją CENY. Podpisałem umowę z niższą opłatą (i elektrykiem, który mi do niczego nie jest potrzebny bo akurat znam się na prądzie) a potem spokojnie słuchałem pogłosek o podwyżkach prądu bo i tak miały mnie przez 3 lata omijać. W konsoli było jak byk napisane "UMOWA Z GWARANCJĄ CENY". Dodatkowo była tam informacja "Okres obowiązywania gwarancji CENY..." z dodatkową informacją że "Sprzedawca gwarantuje niezmienność CENY energii elektrycznej w podanym okresie". Aż tu nagle w styczniu mail z informacją o nowych cenach. 20% w górę. Doznałem szoku i zacząłem drążyć. Na infolinii potwierdzono mi że mam gwarancję ceny! Dopiero w Punkcie Obsługi Klienta pani powiedziała że to nie jest gwarancja CENY tylko RABATU (w tym samym punkcie,w którym kilka miesięcy temu była to gwarancja ceny) . 5% w stosunku do taryfy sprzedawcy. Ręce mi opadły. 5% rabatu przy nowych cenach prądu to 1,5 grosza różnicy za kWh. Przy moim zużyciu wychodzi coś ok. 2-3zł miesięcznie. I za ten rabat mam płacić 18,50zł miesięcznie! Oczywiście nie ma tu żadnego mechanizmu chroniącego przed podwyżkami. Szybko policzyłem dalej. Żeby rabat zrównoważył opłatę handlową trzeba by zużywać ponad 1200kWh miesięcznie !!! To zużycie jak w hucie 🙂 W domu ciężko 200kWh miesięcznie przekroczyć. Więc to się nigdy nie będzie opłacać.
    Na szczęście w mailu z nowymi cenami była informacja że jak się nie zgadzam z cenami to mogę zmienić cennik. No i w międzyczasie dowiedziałem się o taryfie sprzedawcy. Postanowiłem skorzystać z okazji i zawalczyć. Lekko nie było ale się udało. Na infolinii nic ni mogli zrobić, w POK także nie mogli (albo nie chcieli). Pojawił się także temat ewentualnej opłaty jednorazowej za wcześniejszą zmianę cennika (25zł netto za każdy miesiąc do końca cennika czyli u mnie prawie 1000zł!) Dopiero po wielu mailach, z dokładnym opisem sytuacji udało się ! Dostałem informację że będę rozliczany wg taryfy sprzedawcy. Trudno, będę płacił 1,5 grosza więcej za każdą kWh ale nie mam opłaty handlowej, która de facto drożeje szybciej niż sam prąd.

    Raz jeszcze dziękuję i pozdrawiam Autora!

    Odpowiedz
    1. Krzysiek

      Aaa zapomniałem...

      Mam także gaz w Tauronie. I tu również mam "gwarancję ceny", "serwisanta gazowego" i inne analogie do prądu (coś a'la opłata handlowa). Czy ktoś wie czy tu również jest jakaś podstawowa taryfa sprzedawcy, o którą warto zawalczyć ?

      Odpowiedz
      1. Robert

        @Krzysiek, Tak, jest taryfa sprzedawcy jak w prądzie bez żadnych opłat handlowych i parę groszy droższa od tej promocyjnej także trzeba walczyć o prąd i gaz.
        W Moim przypadku zrobiłem to przez infolinię i po skończeniu cennika promocyjnego mam mieć taryfę sprzedawcy prąd i gaz, nie mam żadnego potwierdzenia pisemnego ale mam nadzieję że konsultant zrobił to co mi powiedział przez telefon.
        A tak odnośnie tych ofert promocyjnych to Ja 2 lata temu podpisałem umowę na cennik z promocji Twoje 300 w Tauronie i byłem bardzo zadowolony, dostałem na dwa lata serwisanta prądu i gazu plus wpłacili Mi pond 300 zł na konto rozliczeniowe także przez chyba pół roku nie płaciłem za prąd ze swojej kasy i to bez opłat handlowych, które były tylko na koniec okresu i za które jeszcze mi zwrócili kasę, także czasami warto podpisać lojalkę 🙂 Ale teraz nowe cenniki są z opłatami handlowymi i warto z nich uciekać.

    2. Jurek

      Okazuje sie, że zyski tauronu ze sprzedaży "serwisantów" przekroczyły te ze sprzedaży i dystrybucji energii elektrycznej w 2019 roku.

      Odpowiedz
  11. Pioter

    Bardzo przydatny artykuł, podziękowania dla Autora.
    Ja mam taryfę G11 ważna do końca marca 2020, gdzie koszt KWh to 0,2431 i 6,49 opłata handlowa, w zalecanej dla mnie promocji w opcji 1 proponują 0,2638 za kWh i 12,60 opłatę handlową. Po zweryfikowaniu taryfy sprzedawcy dla mojego regionu podana jest cena 0,2932 za kWh. Średnio zużywam ok 300 kWh więc miedzy opcją 1 a Taryfa sprzedawcy różnica 3 zł. Czy w tym wypadku wziąć lepiej opcje 1 z opłatą handlowa i "gwarancją ceny na 3 lata"?

    Odpowiedz
    1. Krzysiek

      @Pioter
      Wszystko zależy od obliczeń.
      Jak rozumiem podane ceny są cenami netto.
      Oferta, którą dostałeś jak na Taurona to i tak jest niezła. Po pierwsze masz aż 10% rabatu od ceny z Taryfy Sprzedawcy co daje różnicę ponad 3,5 grosza brutto za 1kWh (normalnie dają 5%). Po drugie stosunkowo niewielka jest opłata handlowa (ok. 15,50zł brutto). Przy Twoim zużyciu wychodzi mi że w Taryfie Sprzedawcy miałbyś niecałe 5zł taniej. Niedużo. Ale zwróć baczną uwagę na dwie rzeczy. Po pierwsze czy opłata handlowa jest taka sama przez całe kolejne 3 lata, czy może rośnie np po 6 miesiącach. Bo jest sporo niższa od obecnie "wciskanych" (18,50 - 32,50 ! zł brutto). A po drugie upewnij się czy to jest gwarancja CENY czy gwarancja RABATU. Bo to ogromna różnica. Jeżeli gwarancja ceny to może Ci się to opłacić. Jeżeli gwarancja rabatu to nic Cię nie będzie chroniło przed podwyżkami i zysk z tej "promocji" będzie wątpliwy. A do tego opłata handlowa rośnie szybciej niż cena samego prądu.

      Odpowiedz
  12. Pioter

    @Krzysiek sprawdziłem zapisy i jest to gwarancja rabatu nie mniej niż 10%. I zapis z paragrafu Zobowiązania Sprzedawcy gdzie sprzedawca gwarantuje Klientowi:
    1. w okresie wskazanym (czyli 3 lata) cennika, ceny energii elektrycznej w wartościach netto nie mniej niż 10% niższe od cen energii netto wynikających z Taryfy
    2. niezmienność stawki opłaty handlowej i pozostałych stawek opłat w wartościach netto w okresie (czyli 3 lata).
    Wiec wynika że opłata będzie stała natomiast nie wiem jak rozumieć punkt 1. czy cena energii może sie zmienic czy nie, pewnie zadzwonie na infolinie dopytać

    Odpowiedz
    1. Krzysiek

      @Pioter
      Czyli masz to samo co ja miałem i od czego uciekłem. Gwarancję rabatu a nie ceny. Co do punktu 1 to oczywiście że cena energii może się zmienić. Mi wzrosła o 20% co mnie zaskoczyło bo myślałem że mam gwarancję ceny. W tej ofercie nie ma żadnego mechanizmu chroniącego przed wzrostem cen energii. Ty jedynie będziesz miał 10% taniej niż w Taryfie Sprzedawcy (ile by ona nie wynosiła).

      A co do programu Zwrot za prąd to nie mam pewności, ale to chyba ma coś wspólnego ze zgodami marketingowymi.

      I jeszcze jedno. W jednym mieszkaniu z trudem ale udało mi się wrócić do Taryfy Sprzedawcy. A w drugim - gdzie mam od początku Taryfę Sprzedawcy - właśnie dostałem od Taurona propozycję nowej oferty, skrojonej pode mnie 🙂 Mam tu dwie opcje rabatu (5% lub UWAGA 0,2%) i 24,50zł opłaty handlowej (brutto).
      A teraz obliczenia dla mojego zużycia wynoszącego ok. 100kWh miesięcznie:
      - przy rabacie 5%, za prąd płaciłbym mniej o ok 21-22zł/rok, a opłata handlowa wynosiłaby 294zł/rok,
      przy rabacie 0,2%, za prąd płaciłbym mniej o (UWAGA) 84 grosze/ROK, a opłata handlowa ta sama czyli 294zł/rok.
      No grzech nie skorzystać 🙂 Oferta idealna. Od razu widać dlaczego Tauron tak usilnie próbuje wciskać te oferty z opłatami handlowymi.

      Odpowiedz
  13. Pioter

    I jeszcze jedno bo tu może jest haczyk, trzeba zarejestrować się w programie Taurona Zwrot za prąd. I jak na to patrze to wynika ze trzeba w nim kupić jakąś usługę?

    Odpowiedz
  14. Daniel

    Czy ktos sie orientuje co sie dzieje w przypadku umowy z serwisantem i przepisaniu licznika ? Czy bez zadnych dodatkowych kosztow poprzedni wlasciciel moze zakonczyc umowe, a nowy podpisac umowe z taryfa sprzedawcy ?
    (W taki sposob moznaby sie tez pozbyc oplaty handlowej przed uplywem 3 lat, przepisujac np na zone).

    Odpowiedz
    1. Janusz

      Byłem w Tauronie, to babka powiedziała, że tak można właśnie zrobić. Przepisać licznik na kogoś innego, co powoduje automatyczne zakończenie umowy i cennika, a nowa osoba może wybrać taryfę sprzedawcy bez dodatków w postaci opłaty handlowej.

      Odpowiedz
    2. Ela

      Po roku korzystania z prądu wytwarzanego przez instalację fotowoltaiczne i dużej nadprodukcji prądu, dowiedziałam się, że muszę płacić 37 zł opłaty handlowej (za 2 miesiące). Umowa jest do 31.10.2022r. Czy przepisanie umowy na mnie (jest na męża), pomoże w uwolnieniu się od opłaty handlowej, po wyborze Taryfy Sprzedawcy? Proszę o radę

      Odpowiedz
    3. anna

      ja bez problemu przepisalam licznik na meza zeby pozbyc sie oplaty handlowej na 3 lata.zlozylam protokol zdawczo odbiorczy i maz wybral opcje tauron sprzedawcy ktory juz jest na czas nieokreslony

      Odpowiedz
  15. xxx

    Zrezygnowałem z tych cenników i wziąłem taryfę sprzedawcy i musiałem wybrać elektryk 24h z opłatą handlowa 18,50. Ponoć trzeba wybrać elektryk lub serwisant 24h.

    Odpowiedz
    1. Robert

      Nic nie trzeba wybierać, żadnego serwisu płatnego, taryfa sprzedawcy to taryfa sprzedawcy bez dodatkowych usług.

      Odpowiedz
    2. Krzysiek

      @xxx To znaczy że nie wybrałeś taryfy sprzedawcy tylko ubrali Cię w ofertę z gwarancją groszowego rabatu i opłatą handlową. Nie wiem z czego w takiej sytuacji zrezygnowałeś ?

      Odpowiedz
  16. Krzysiek

    Jeszcze krótka przestroga dotycząca PGE.

    Tyle gadałem i ostrzegałem m.in. rodzinę w temacie opłat handlowych. Niedługo potem mój Tato poszedł do PGE żeby aktywować polecenie zapłaty za prąd .... i wrócił z umową z gwarancją rabatu 1% i opłatą handlową, o której oczywiście nikt Mu nie powiedział 🙁 Pan w okienku zaproponował tą ofertę jako "nagrodę za staż" no i (cytując Tatę) był taki miły. Tym oszustom nawet brewka nie pyknie przy wciskaniu klientom kitu :/

    Odpowiedz
      1. Krzysiek

        Zgadza się.
        Pytanie czy to usprawiedliwia "półprawdy", pomijanie informacji o istotnych opłatach czy zwyczajne oszukiwanie. Zwłaszcza ludzi starszych, bardzo podatnych na sugestie i wierzących że ludzie są z zasady dobrzy. A nie są. Ja bym nie mógł potem w lustro popatrzeć. A to dotyczy nie tylko sprzedawców prądu, ale też (a może przede wszystkim) produktów finansowych czy ubezpieczeniowych. Nie mówiąc o osławionych garnkach czy pościelach z lamy za grube tysiące. Mało to ludzi wpadło w poważne problemy finansowe, depresje czy nawet popełniło samobójstwa bo jakiś żądny prowizji sprzedawca wcisnął im toksyczny produkt finansowy.
        To tak na marginesie.

        A wracając do meritum to PGE i tak jest pikusiem przy Tauronie bo opłaty handlowe ma coś ok 8-9zł brutto a nie nawet ponad 30zł. Jak policzyłem to Tata będzie w plecy ok 90zł na rok. Niby niewiele ale szkoda przy niewielkiej emeryturze.

      2. Wojciech Treter Autor wpisu

        Z dwojga złego lepsi sprzedawcy telefoniczni. Przynajmniej jest jakiś czas, żeby sprawę odkręcić.

    1. Gregory

      Ja przez chyba 9 lat od podpisania pierwszej umowy miałem taryfę bezpieczny. Dom był w budowie, pobór prądu znikomy, oczywiście wciśnęli mi to, nawet nie wiedziałem. Dopiero później porównując fakturę z domu ojca dostrzegłem opłatę handlową i zacząłem dociekać co to takiego jest. Ostatnio dostałem ofertę, 2 opcje, obie z tą zasraną opłatą handlową, jak się wkur..... .zaraz telefon do obsługi klienta i wiadomość na mój tauron. Dzisiaj zadzwoniła pani i prawie grzecznie jej wytłumaczyłem, że przedłużam umowę, ale bez opłaty handlowej, zaczęła trochę kręcić ale na końcu powiedziała o 'taryfie sprzedawcy' którą wybrałem. Mam nadzieję, że tak będzie.

      Odpowiedz
  17. Ania

    Dzień dobry,
    w tym tygodniu dostałam roczne rozliczenie za prąd i włos zjeżył mi się na głowie. Opłata handlowa w ENEA to 40 zł miesięcznie! Czy ktoś z Was wie jak nazywa się "taryfa sprzedawcy", którą opisuje autor na przykładzie Taurona tyle że w ENEI żebym na taką mogła zmienić??

    Odpowiedz
    1. Ania

      chciałabym dodać, że mamy na dachu instalację fotowoltaiczną, także wysokość rachunku wbiła mnie w fotel..

      Odpowiedz
      1. Peter

        ANIA proponuje ci taryfe TWÓJ WŁASNY PRĄD - ten z własnego dachu , wyjdzie NAJKORZYSTNIEJ !

    2. Krzysiek

      To chyba nie ma większego znaczenia jak ta taryfa się nazywa. W Tauronie też ma swoją nazwę (bodajże Dom Wygodny) ale jak się powie o Taryfie Sprzedawcy i konsultant akurat nie ma zaćmienia wynikającego ze skryptów rozmowy to wie o co chodzi.
      Natomiast zgodnie z tym co pisze autor artykułu, w przypadku posiadania fotowoltaiki taryfy z opłatami handlowymi kompletnie się nie opłacają. Myślę że tu nawet nie ma co kalkulkować bo tak wysoka opłata handlowa stanowi ogromny składnik rachunku.
      Oczywiście można powiedzieć że ta opłata jest za "możliwość" korzystania z usług fachowców. Tyle tylko że 40zł miesięcznie to prawie 500zł rocznie! Z własnego doświadczenia wiem że z fachowca typu elektryk korzysta się raczej rzadko (raz na kilka lat? ja przez kilkanaście lat nie korzystałem ani razu) i koszt jednorazowej usługi nie jest aż tak wysoki. A poza tym wg regulaminów usług dodatkowych i tak większość potencjalnych usterek nie łapie się na "darmową" naprawę. Lista wyłączeń jest przeważnie bardzo długa.

      Tak więc ja bym szukał okazji (np. zmiana cen energii) żeby przejść na rozliczanie wg Taryfy Sprzedawcy ale tak żeby nie zapłacić kary bo ta może być całkiem spora. Nie znam szczegółów oferty Enei ale jakaś kara, tzn. "opłata dodatkowa za rezygnację z cennika promocyjnego przed terminem" na pewno jest.

      Odpowiedz
  18. Grzegorz

    Sprawdziłem i mam opłatę handlową 5,6 zł przy elektryk 24, zużycie ok. 500 kWh miesięcznie więc obecnie z 5% rabatem nie tracę, ale niebawem założę PV na większość pokrycia, no i pewnie przyjdzie nowy cennik bo umowę mam do Października to wtedy przejdę na Taryfę Sprzedawcy.

    Dzięki wielkie za ten artykuł - pewnie niejednego uratuje przed naciągnięciem.

    Ciekawe co UOKiK na takie praktyki pisania o stałej cenie gdy chodzi o stały rabat ...

    Odpowiedz
    1. Grzegorz

      Poprawka - opłata handlowa to 6,5 zł netto, czyli ok. 8 zł brutto miesięcznie wg umowy z 10.2017 r.

      Wg tej umowy gwarancja ceny działa do końca umowy:

      §5 Zobowiązania Sprzedawcy
      1. Sprzedawca gwarantuje Klientowi, który skorzysta z Cennika:
      1.1. niezmienność cen energii elektrycznej i stawek opłat w wartościach netto,
      w okresie wskazanym w § 2 Cennika
      1.2. prawo do korzystania z usługi "Elektryk 24H"
      2. Regulamin określający zasady i okres korzystania z ww. usługi przez Klienta, stanowi
      załącznik do Umowy zawieranej w zakresie Cennika oraz dostępny jest na stronie
      internetowej Sprzedawcy: http://www.tauron.pl.

      Jest też tabela z cenami i są one faktycznie niższe od obecnych pod linkiem

      https://www.tauron.pl/dla-domu/prad/prad-z-usluga/prad-z-serwisantem-24h

      np. w G12W mam dzień 0,3915 brutto, noc 0,1881 brutto także gwarancja cen sprzed 3 lat miała sens, ale teraz to są jakieś jaja - gwarancja rabatu 0,2% za opłatę handlową i 5% od taryfy sprzedawcy za 18,5 zł brutto miesięcznie przez 33 miesiące, czyli za 610,5 zł

      Pewnie przedzwonią mi w wakacje z nowym cennikiem, a wtedy poproszę bez zbędnych dyskusji o Taryfę sprzedawcy.

      Odpowiedz
  19. Krzysiek

    A Tauron dalej oszukuje ...

    Wczoraj znowu dzwoniła do mnie konsultantka z Taurona żeby mnie przekonać do oferty z gwarancją stałego rabatu (5% lub 0,2% w zależności od zgód marketingowych) i 24,50zł opłaty handlowej.
    Teraz jak już znam ofertę od podszewki to słuchałem bardzo dokładnie. Pozwoliłem się jej wygadać i nawet dałem nadzieję na prowizję za podpisanie umowy (wiem, nie powinienem). Generalnie nie mijała się z prawdą zbyt często. Skupiła się bardzo mocno na zachwalaniu usług fachowców. Powiedziała o opłacie handlowej choć nie jest ona przedstawiona jako coś czego normalnie nie ma (a większość ludzi myśli że normalnie też ma tą opłatę). Natomiast w jednym momencie pojechała po bandzie. Nie użyła wprawdzie zwrotu "gwarancja stałej ceny" ale przekonywała że ta oferta zabezpiecza mnie przed podwyżkami cen prądu co jest zwyczajnym OSZUSTWEM. Oczywiście jej to wygarnąłem. Tak więc uważajcie! Tauron trochę zmienił retorykę, np. w konsoli zamiast "UMOWA Z GWARANCJĄ CENY" jest "UMOWA Z CENNIKIEM" i w rozmowach też unikają tego zwrotu. Ale nadal twardo wciskają kit. Pani poddała się dopiero jak podałem jej konkretne kwoty ile stracę na tej cudownej ofercie.

    Odpowiedz
  20. Klient Taurona

    Witam Was serdecznie. Bije się z myślami bo nowy cennik wchodzi u mnie z dniem 1 marca 2020r. Jeśli nic nie zrobię bo podobno będę miał gwarancję ceny na 3 lata w kwocie 0.2926 zł netto za 1 kWh ale opłata handlowa wyniesie 15 zł netto. Podobno gdy wybiorę taryfę sprzedawcy to cena netto za 1 kWh wyniesie 0.3606zl Zużywam średnio miesięcznie 120 kWh ( myślę że nie dużo) . Doradzcie proszę co lepiej zrobić mieć gwarancję ceny czy pozbyć się opłaty handlowej? 3 lata to kawałek czasu .... Ps: podobno ta gwarancja ceny to tylko dotyczy tak jakby jednego "składnika" ( opłaty dystrybucyjnej zmiennej całodobowej) a kilku innych składników które przekładają się na ostateczną cenę prądu - to już nie....

    Odpowiedz
    1. Klient Taurona

      Małe sprostowanie
      Ps: podobno ta gwarancja ceny to tylko dotyczy tak jakby jednego "składnika" ( opłata za energię czynną całodobowąj) a kilku innych składników które przekładają się na ostateczną cenę prądu - to już nie....

      Odpowiedz
      1. Krzysiek

        Z tego co się orientuję Tauron nie oferuje ostatnio ofert z gwarancją ceny (ani żadnego składnika ceny) tylko z gwarancją RABATU (5 lub 0,2%). Dokładnie poczytaj i podaj choćby tytuł oferty. Bo z moich wyliczeń wynika że to jest "oferta z gwarancją rabatu nie mniej niż 0,2%". Wiem bo dostałem bardzo podobną (ta sama cena za kWh ale inna opłata handlowa). I nie ma to znaczenia że konsultanci mówią że to Cię ochroni przed podwyżkami bo to nieprawda! GWARANCJA RABATU PRZED NICZYM CIĘ NIE CHRONI.

        A teraz obliczenia.
        W Taryfie Sprzedawcy masz 0,3606zł brutto za 1kWh.
        W tej ofercie jest 0,2926zł netto czyli 0,3599zł brutto za 1kWh.
        Różnica wynosi 0,0007zł na 1kWh. Czyli przy Twoim zużyciu oszczędzasz 8,4 grosza miesięcznie czyli ok. 3zł przez 3 LATA 🙂 Szał.

        Za ten super rabat płacisz 18,50zł brutto miesięcznie, czyli zapłacisz za ten rabat 666zł (36 * 18,50) przez 3 lata.
        Bilans zysków i strat jest chyba jasny. 663 zł przez 3 lata w plecy.

        No chyba że bardzo Ci zależy na potencjalnej możliwości korzystania z fachowców za te 666zł. Ale wątpię żebyś z tego skorzystał. Poza tym lista wyłączeń jest baaaaardzo długa i podejrzewam że żadna usterka się nie załapie 🙂

        Powodzenia w podejmowaniu decyzji 🙂

  21. Zgorzelczanin

    Udało mi się bez opłaty jednorazowej (kary) zmienić umowę z cennikiem na umowę z taryfą sprzedawcy. Po otrzymaniu pisma od Tauron z dnia 20.01.2020 o zmianie ceny za energię elektryczną (zatwierdzone przez URE) złożyłem dyspozycję telefoniczną poprzez infolinię Tauron. Dodatkowo zadałem pytanie poprzez "Mój Tauron", gdzie otrzymałem odpowiedź że do końca marca 2020 można zmienić umowę z cennikiem na umowę z taryfą bez konsekwencji opłaty jednorazowej tj. kary 25 zł netto za każdy miesiąc brakujący do końca dotychczasowej umowy z cennikiem.
    Tak więc teraz mam umowę z taryfą Sprzedawcy bez żadnych śmiesznych rabatów i Elektryków24 (tj. swoiste ubezpieczenie) oraz bez lojalki itp. Każda osoba której matematyka nie jest obca łatwo obliczy ile tak naprawdę kosztują te promocyjne cenniki. Dają Ci niby 5% rabatu, a skroją odpowiednią kwotę za OPŁATĘ HANDLOWĄ.

    Odpowiedz
    1. Znawca

      Cześć.
      Czy widzisz w ebok Tauronu już nową umowę? U mnie umowa kończy się akurat dzisiaj. Trzy tygodnie temu również telefonicznie zgłosiłem chęć przejścia na taryfę sprzedawcy, ale nie widzę w systemie nowej umowy (być może dopiero od jutra będzie widoczna), ale wolę zapytać Twoją osobę zanim tam zadzwonię. Dodatkowo wg. oferty, w taryfie sprzedawcy jest rozliczenie 12-miesięczne i tylko takie do "wyboru". Mnie to akurat pasuje bo wychodzi taniej ale nie wiem czy wszyscy o tym wiedzą.

      Odpowiedz
      1. Znawca

        Dobra, już jestem po rozmowie i załatwieniu sprawy 🙂
        Rozmowa trwała 38 minut 😀 Byłem odsyłany od Annasza do Kajfasza. Pierwszy konsultant powiedział, że nie widzi zmiany umowy w systemie. Trochę się podpaliłem bo pomyślałem, że mnie 2 tygodnie wcześniej oszukali podczas rozmowy. Podczas rozmowy z trzecią konsultantką (drugi nic nie wiedział i mnie przełączył), zaznaczyłem, że chodzi mi teraz już tylko o okres rozliczeniowy 12-miesięczny. Sprawdziła, że faktycznie zmiana umowy jest już w systemie i zostaje mi okres 2-miesięczny. Pewnie udawała, że nie słyszała tego co mówię. A ja na to "a dlaczego?"... i 5s cisza hehe. Po 5s powiedziała, że jeśli chcę okres 12-miesięczny to mnie przełączy. Dopiero czwarty konsultant był bardzo w porządku, a rozmowa była wręcz na luzie. Powiedział, że nie ma żadnego problemu i potrzebował tylko aby podać mu jaki jest aktualnie stan licznika, a następnie kazał czekać (10 min muzyczki). Następnie 3 minuty regułki o możliwości odstąpienia itp. Musiałem na końcu powiedzieć "potwierdzam", zapytałem jeszcze jak będzie wyglądało rozliczanie. Wygląda to tak, że w marcu przyjdzie inkasent spisać stan licznika. Na tej podstawie będzie prognoza roczna i co miesiąc będzie faktura o stałej wysokości, którą trzeba co miesiąc płacić w terminie do 7 dni od jej wystawienia. Za rok znowu przyjdzie inkasent i na podstawie odczytu będzie korekta i dopłata lub zwrot. Na koniec zapytał jeszcze czy mam przyłącze gazu, odpowiedziałem, że nie mam i na tym sprawa się zakończyła. Nie mam opłaty handlowej, opłata za okres rozliczeniowy zminimalizowana (2miesiące vs 12 miesięcy), umowa na czas nieokreślony z miesięcznym okresem wypowiedzenia. Miód malina jak dla mnie.

    2. KARINA

      Jak Ci się udało zmienić umowę z cennikiem na taryfę sprzedawcy bez kary? Czy miałeś w umowie zapis o gwarancji ceny czy rabatu? Ja się niestety zakręciłam i mam jeszcze przed 2 lata umowę z serwisantem :/
      Czy ktoś wie czy mogę kolejną zmianę cen prądu (zakładam, że będzie w styczniu/lutym) wykorzystać do zmiany taryfy? Albo może zadzwonić do tauronu i powołać się na zmianę cen z początku tego roku? HELP

      Odpowiedz
      1. anna

        witam.mozna protokolem zdawczo odbiorczym przepisac na inna osobe licznik i nowa osoba zawiera nowa umowe na tauron sprzedawca bez zadnej kary.ja tak zrobilam

  22. Klient Taurona

    Panie Krzysztofie dziękuję A zainteresowanie moja sprawą 🙂 Czy pomoże Pan jeszcze?

    Dzwoniąc na infolinię powiedziano mi że mam gwarancję ceny - nie rabatu. Chyba że na infoliniii mnie wprowadzono w błąd. W którym miejscu na cenniku powinien widnieć napis bądź sformułowanie że mam gwarancję ceny albo rabatu( chyba że w cenniku nr 2 tego nie ma)? aby być pewnym na 100%
    Być moze się mylę ale chyba w Pana oblicze Jach wkradł się mały błąd bo porównywał pan cenę netto z brutto i stąd taka duża różnica . Na infolinię powiedziano mi że będę miał na taryfie sprzedawcy cenę 0.3603 ale netto. To jak sobie obliczyłem maksymalnie przez 3 lata cena prądu w moim przypadku nie może przekroczyć 0.4126 w przeciwnym wypadku lepsza dla mnie mogła by się okazać gwarancja ceny. Dobrze to rozkminiam?
    Co jaki czas zmieniają się ceny prądu?? Chodzi o to że załóżmy będę od pierwszego marca na taryfie sprzedawcy z ceną co bardzo istotne NETTO 0.3606 ( energia elektr czynna calodob.) czyli 0.44.35 brutto. . Czyli różnica na 1 kWh brutto to 8 groszy. Mnożą je przez 120 daje to 10zl brutto. Opłata handlowa miesięczna 18.50 brutto czyli oszczędzam miesięcznie 8.50. I tu zasadnicze pytanie jak często ulegają zmianie ceny prądu? Co roku ? czy nawet może to by miesiąc? Bo wtedy wolę mieć jak mi mówili gwarancję ceny. Jeśli by ta cena 0.3606 netto miała się utrzymać przez 3 lata to jak najbardziej jest to dla mnie opłacalne bo bo miesięcznie ossczedze 8.50 a jeśli by za parę miesięcy zalowmy miało podrożeć o minimum 5 groszy to już nic nie oszczędzam a jak nawet więcej to już bym dopłacał. Jeśli bym się gdzieś pomyli proszę o poprawienie. 🙂 3 lata temu wracałem do taurona i moja umowa nazywała się: Bezpieczny powrót 3 lata dla domu. Podobno nic w umowie się nie ma zmieniać tylko że mają być inne stawki( czyli mówią mi że tam miałem gwarancję ceny i że teraz też tak mam mieć / ale gdzie to ma pisać to nie wiem. Dziękuję. Proszę o odpowiedź 🙂

    Odpowiedz
    1. Krzysiek

      Proszę mi nie panować 🙂
      Na razie trudno coś doradzić bo ciągle nie wiem co to za oferta. Musi być plik PDF do ściągnięcia z warunkami. I tam już w tytule wszystko jest napisane. Po kwotach ciągle sądzę że to oferta z gwarancją rabatu 0,2% z Elektrykiem 24h.
      U mnie, np. tytuł wyglądał tak : "Prąd z Serwisantem komputerowym 24H - 3 lata - internetowy - dla Domu - rabat nie mniej niż 0,2%, Cennik EE_GD GR02 O SKompDom_NF TS_3_Q1_01.02.20-31.01.23". Tyle że to ciut inna oferta (te same ceny za kWh ale opłata handlowa 24,50zł, przy Elektryku jest 18,50zł, oczywiście brutto).

      Infolinią niestety nie ma się co sugerować. Gadają według skryptów żeby naciągnąć klienta. Mi też powiedzieli że mam gwarancję ceny a dostałem maila z podwyżką o 20%. Dopiero potem się okazało że to jednak nie była gwarancja ceny tylko rabatu. Podstawa to warunki oferty.
      Co do kalkulacji to niestety ale nie popełniłem błędu.
      Taryfa Sprzedawcy w Tauronie na danym obszarze jest jednakowa dla wszystkich i wynosi na chwilę obecną 0,3606zł BRUTTO.
      Informacja o tym jest choćby tutaj:
      https://www.tauron.pl/dla-domu/prad/prad-z-usluga/prad-z-serwisantem-24h
      (tyle że tutaj są ceny dla rabatu 5%, przy rabacie 0,2% jest właśnie 0,2926zł netto czyli 0,3599zł brutto).
      Taką też cenę dostałem jak przeszedłem na Taryfę Sprzedawcy. Dokładnie 0,3606zł BRUTTO.

      Dalsze szacunki można robić wiedząc dokładnie co to za oferta ale jedno jest pewne. 18,50zł /120kWh daje ponad 15gr na 1kWh. Czyli (zakładając nawet gwarancję ceny, w co nie wierzę) cena prądu musiałaby wzrosnąć o 15gr/1kWh żeby wyjść na zero. A to oznacza ponad 40% podwyżki.

      A co do skali i częstotliwości podwyżek to nikt tego nie wie i Tauron na tym wygrywa. Dlatego też trudno jednoznacznie oszacować opłacalność ofert z gwarancją CENY a tym samym jednoznacznie komuś doradzić. Natomiast oferty z gwarancją RABATU z zasady są nieopłacalne dla klienta. Chyba że faktycznie będzie intensywnie korzystał z fachowców, których podobno ma w pakiecie.

      Odpowiedz
  23. pabloo

    Witam
    Do dziś mam umowe G11 z elekrtykiem, nie moge sie dodzwonic na infolinie by porzejsc na taryfe sprzedawcy. Czy jesli nie przedłuze dzis umowy to moge to zrobic np w poniedzialek?

    Odpowiedz
    1. Wojciech Treter Autor wpisu

      Trochę nie bardzo. Trzeba było myśleć miesiąc, tydzień albo chociaż dwa dni wcześniej.
      Ale męcz im bułę, postrasz zmianą sprzedawcy, czasem to pomaga nawet wbrew terminom.

      Odpowiedz
  24. pabloo

    Dodzwoniłem sie na infolinie i po rozmowie z panią która poopowiadał mi trochę o ofertach poprosiłem na końcu o samą taryfę sprzedawcy i pani bezczelnie sie rozłączyła....ale spokojnie.... Dopiero druga po holdzie 7 minutowych i kolejnym 7 minutowym powiedziała, że mi uruchomiła.

    Odpowiedz
  25. darek

    Witam. Super że znalazłem ten blog.
    Właśnie kończy mi się umowa i po paru telefonach z tauronu, miałem podpisać umowę na eko prąd / lojalka na 3lata/ i po przeczytaniu tego blogu, postanowiłem zadzwonić na infolinie. Po 40 minutach odezwał się konsultant, który jak usłyszał że chcę taryfę sprzedawcy zaczął swoje "miałczenie" w końcu przełączył mnie z innym konsultantem który bardzo kulturalnie próbował mnie od tego celu powstrzymać. Po stanowczej mojej odpowiedzi, że interesuje mnie tylko taryfa sprzedawcy, wyłączył się na 3minuty po czym oświadczył, że wszystko jest załatwione.
    Pozdrawiam.

    Odpowiedz
  26. Robert

    Uważajcie i sprawdźcie czy aby na pewno macie taryfę sprzedawcy, Ja na infolinii to załatwiałem i okazało się że na gaz tego mi nie zrobili pomimo zapewnień konsultanta że wszystko jest załatwione i teraz składam reklamacje.

    Odpowiedz
    1. Krzysiek

      Z prądem udało mi się przejść na Taryfę Sprzedawcy. Łatwo nie było ale udało się. Mam potwierdzenie i prognozy po nowemu. Do końca cennika było daleko ale wykorzystałem okazję jaką była zmiana cen.
      Niestety z gazem tak różowo nie mam. Lojalkę mam jeszcze na ponad 2 lata i niewiele mogę zrobić żeby nie płacić kary. Chyba że wykorzystam jakieś zmiany cen. Jedno jest pewne. Jak tylko skończy mi się "promocja" na gaz zmieniam dostawcę i wracam do PGNiG. Z Tauronem chcę mieć jak najmniej wspólnego. Przeniosłem do nich gaz bo myślałem że w pakiecie będzie taniej ale to był błąd. A za błędy się płaci 🙂

      Odpowiedz
      1. Zgorzelczanin

        A propo gazu: Przeczytaj paragraf 5 (Zobowiązania Sprzedawcy) -> punkt 1.1. w swoim Cenniku Sprzedawcy do umowy kompleksowej sprzedazy gazu.
        Następnie przeczytaj paragraf 5 ustęp 4. (Zasady prowadzenia rozliczeń) też w przedmiotowym Cenniku Sprzedawcy do umowy kompleksowej sprzedaży gazu.
        I jak to rozumiesz?
        Policz. Sprzedawca stosując zwrot "z zastrzeżeniem zapisów paragrafu 4 i 5" w zobowiązaniach Sprzedawcy moim zdaniem postąpił nierozsądnie. Jeszcze raz policz konfrontując to z aktualną Taryfa Sprzedawcy zatwierdzoną przez URE w dniu 11 lutego 2020.

  27. Zgorzelczanin

    Do Krzysiek. Był błąd daty. Poprawione 🙂

    A propo gazu: Przeczytaj paragraf 5 (Zobowiązania Sprzedawcy) -> punkt 1.1. w swoim Cenniku Sprzedawcy do umowy kompleksowej sprzedazy gazu.
    Następnie przeczytaj paragraf 5 ustęp 4. (Zasady prowadzenia rozliczeń) też w przedmiotowym Cenniku Sprzedawcy do umowy kompleksowej sprzedaży gazu.
    I jak to rozumiesz?
    Policz. Sprzedawca stosując zwrot "z zastrzeżeniem zapisów paragrafu 4 i 5" w zobowiązaniach Sprzedawcy moim zdaniem postąpił nierozsądnie. Jeszcze raz policz konfrontując to z aktualną Taryfa Sprzedawcy zatwierdzoną przez URE w dniu 13 lutego 2020.

    Link do taryfy Sprzedawcy:
    http://bip.ure.gov.pl/download/3/11965/Tauronkrakow.pdf

    Odpowiedz
  28. Kondzio

    Zrezygnowałem z nowego cennika przez infolinię. Czy ktoś się orientuje czy przy rezygnacji z nowego cennika ( do 31.03.2020 mam jeszcze Elektryk 24) powinienem dostać jakieś potwierdzenie mailowo lub na piśmie czy mam wierzyć w to co powiedział konsultant, że będę miał Taryfę Sprzedawcy?? Dodam, że nową propozycję dostałem na maila, w którym było napisane że ewentualna rezygnacja ma być do 14dni od otrzymania oferty (termin ten dotrzymałem). Na infolinii zapewniali że czas mam do końca marca na rezygnację... Może podejść dla pewności do POK po jakiś papier?

    Odpowiedz
    1. Wojciech Treter Autor wpisu

      Rozmowa na infolinii jest nagrywana i jest równoważna papierowi. Załóż sobie konto w eBOK, będziesz mieć wgląd w umowę, faktury, info o aktualnej ofercie.

      Odpowiedz
    2. Robert

      Ja dostałem pocztą nową umowę za prąd po rezygnacji na infolinii i na Mój Tauron też zmienił się zapis

      Odpowiedz
      1. Kondzio

        Dziękuję za odpowiedzi. Konto w eBOK mam, teraz widnieje tam cennik ten obowiązujący do 31.03. Chodziło mi właśnie o to czy nie robią mnie w bambuko i nagle po 31.03 cennik zamiast zmienić się na Taryfę Sprzedawcy to odnowi się na kolejne lata...

    3. Znawca

      Byłem i w pewnym sensie nadal jestem w podobnej sytuacji. Zmiana na eBOK będzie widoczna dopiero od dnia obowiązywania nowej umowy. Jednak jak sam możesz zauważyć, dane w eBOK i w MójTauron nie pokrywają się. W eBOK miałem nadal starą umowę, w MójTauron już nową, ale bez okresu rozliczeniowego 12-miesięcznego, z usługą Elektryk24h i fakturą papierową. Po kilku wiadomościach przez MójTauron, w końcu zmieniło się poprawnie i tu i tu na e-fakturę i Taryfę Sprzedawcy ale u mnie się to tak nie nazywa. W eBOK i MójTauron mam: "Sposób rozliczenia: Od razu 6 rachunków według prognozy", "Sposób doręczania faktur: Przez internet (e-faktura)", "Taryfa G11". Tylko w eBOK mam "Produkt URZĘDOWY" i jest to link do krótkiego cennika. Pakiet DO Standard bez historii odczytów (dobrze, że sobie wcześniej skopiowałem). Natomiast w MójTaruon mam jeszcze "UMOWA: Umowa bez gwarancji ceny". Jedyna rzecz, którą poruszam z nimi już w czwartej wiadomości to informacja zarówno na eBOK jak i w MójTauron: "OD RAZU 6 RACHUNKÓW WEDŁUG PROGNOZY", pomimo tego iż zmieniałem na 12 miesięczny okres rozliczeniowy. Za każdym razem jak mi odpisują naprawiając inne błędy, to w temacie rozliczenia tak jakby celowo omijali kwestie 6 miesięcy, a odnosili się jedynie do tego w sposób "będzie Pan rozliczany co 12 miesięcy i nazywa się to prognoza". Dopiero w ostatniej wiadomości, gdy już wszystko inne "naprawili", napisałem dokładnie, że widnieje u mnie rozliczenie co 6 miesięcy, a powinno być co 12. Mam nadzieję, że w końcu po kilku wiadomościach, w których zawsze pisałem o tym cyklu, w końcu ktoś przeczyta moją wiadomość ze zrozumieniem. Według mnie robią to celowo żeby tylko zniechęcić człowieka do dalszej rozmowy. Jak ktoś pisał poprzednio: UWAŻAJCIE i najlepiej sprawdzajcie po kilku dniach w systemie i na infolinii czy na pewno zostało zmienione i nie sugerujcie odpowiedzi tylko żeby Wam przeczytali sami co widnieje w systemie, czy na pewno zostało zmienione.

      Odpowiedz
      1. Znawca

        Załatwione. Po pięciu wiadomościach w końcu odnieśli się precyzyjnie to sytuacji. W moim przypadku będzie sześć faktur co dwa miesiące. Miało być 12 faktur co miesiąc, ale cykl abonamentowy jest i tak 12-miesięczny więc nie ma to znaczenia. Na chwilę obecną sprawa wygląda na załatwioną.

      2. Joanna

        To ja mam pytanko. Mam identyczną umowę i odczyt co dwa miesiące. Chciałabym przejść na prognozowaną na 12 miesięcy. Czy możesz mi powiedzieć jak nazywają się składnik/składniki faktury, które nie będą naliczane w związku z taką zmianą? Czy to jest "Opłata za dodatkowy cykl handlowy"? U mnie to 6 zł netto.

      3. Znawca

        Szczerze powiedziawszy to nie wiem, bo nie dostałem jeszcze pierwszej faktury. Ale oto cytat z umowy: "Sprzedawca ustala następujący asortyment opłat dodatko-
        wych za czynności lub usługi realizowane na zlecenie Od-
        biorcy / Klienta." oraz kolejny cytat: " Opłata za realizację dodatkowe-
        go Cyklu handlowego dla Odbior-
        ców / Klientów, którzy zdecydo-
        wali się na inny niż standardowy
        dwunastomiesięczny Okres roz-
        liczeniowy, w tym dokonanie od-
        czytu Układu pomiarowo-rozli-
        czeniowego." i jeszcze jeden: " Opłata za realizację dodatkowego
        Cyklu handlowego dla Odbiorców
        / Klientów, którzy zdecydowali się
        na inny niż standardowy dwuna-
        stomiesięczny Okres rozliczenio-
        wy, w tym telefoniczne lub inter-
        netowe przyjęcie odczytu Układu
        pomiarowo-rozliczeniowego od
        Odbiorcy / Klienta, zwana Telera-
        chunkiem.".

        Wydaje mi się więc, że nie będzie tej opłaty, ale dopiero po otrzymaniu pierwszej faktury będę wiedział coś więcej.

  29. Monika

    Hej, już się pogubiłam...mam taryfę G11 produkt:
    EE_GD GAC Bezpieczny GZE_P1_Q1_01.04.19-31.03.20
    w cenniku opłatę zmienną do 31.03. - 0,2990 brutto i stałą 18,50 brutto (to to jest ta opłata handlowa??? nazywają to stałą i wygląda jakby musiała być....)
    Czy to znaczy, że nie mam taryfy Sprzedawcy i że mogę zmienić, żeby tego 18,50 nie płacić? Bo rabatów też nie mam.

    Odpowiedz
    1. Wojciech Treter Autor wpisu

      Jeśli cennik się kończy 31.03.2020, a tak nazwa sugeruje, to powinno się dać zmienić.
      Opłata handlowa na rachunku powinna się nazywać: opłata handlowa. Wszystkie inne opłaty są z innych tytułów.

      Odpowiedz
  30. Robert

    Mnie się w końcu udało przejść na taryfę Sprzedawcy, Tauron uwzględnił Moją reklamację odnośnie gazu i od 1.03.2020 mam w końcu taryfy sprzedawcy w gazie jak i prądzie. Mimo wszystko nie żałuję że 2 lata temu podpisałem umowę zobowiązującą zyskałem jakby nie było 300 zł i serwisy ale teraz szkoda płacić za te opłaty handlowe. Dziękuję osobie która prowadzi ten blog i i opisał wszystko co i jak 🙂

    Odpowiedz
  31. Dominik

    Dziękuję.
    Przed chwilą to samo uczyniłem telefonicznie. Termin już mnie gonił ( za 4 dni koniec umowy) , telemarketer z Taurona dzwonił codziennie z propozycjami za 24,5zł opłaty handlowej. Po analizie mojego zużycia stwierdziłem że cena 1kWh musiałaby być o 40% wyższa od standardowej (z cennikiem z opłatą handlową) abym mogł rozważać dopiero nowe cenniki. Zaletą taryfy sprzedawcy jest także - 1 miesiąc okresu wypowiedzenia

    Odpowiedz
    1. Paweł

      Do mnie również wydzwaniali przez dwa tygodnie dzień w dzień i dzięki temu zainteresowałem się ofertą, a później znalazłem ten artykuł. Można powiedzieć, że to dzięki firmie Tauron udało mi się obniżyć rachunki 😉

      Odpowiedz
  32. Wojtek

    Bardzo przydatny artykuł. Trafiłem na niego tuż przed terminem podjęcia decyzji i teraz przeanalizuję ofertę jeszcze raz. Mam tylko jedną wątpliwość. Z tabelki na stronie https://www.tauron.pl/dla-domu/prad/prad-z-usluga/prad-z-serwisantem-24h wynikałoby, że opłata handlowa jest tożsama z opłatą stałą. Czyli przy taryfie sprzedawcy nie zaoszczędzimy 18,5 zł czy 24,5 zł miesięcznie, tylko te kwoty minus opłatę stałą z taryfy sprzedawcy wynoszącą 6,13 zł (co nadal daje warte rozważenia kwoty). Będę wdzięczny za wyprowadzenie z błędu jeśli źle to rozumiem.

    Odpowiedz
    1. Wojciech Treter Autor wpisu

      Bynajmniej.
      Opłata handlowa jest opłatą zaliczającą się do kosztów sprzedaży prądu. Występuje tylko w promocyjnych cennikach.
      Opłata stała jest jedną ze składników opłat dystrybucyjnych. Występuje w każdej taryfie.

      Odpowiedz
  33. Daniel

    Przedłużyłem umowę z gwarancja stałej ceny w lipcu 2019. Dziś otrzymałem fakturę, której dowiaduję się, że od stycznia 2020 opłata handlowa wzrosła z 4,63 zł netto do 15,04 zł netto !!!. Przy założeniu 12 miesięcy w skali roku wzrost wychodzi 124,92 zł netto czyli 153,65 zł. Przy zużyciu 3700kW czyli ok 31 kw miesięcznie wychodzę na zero. Dopiero po przekroczeniu 310 kw zaczynają się jakieś oszczędności. Rekompensata którą obiecują nie obejmuje tych którzy maja umowę z gwarancją stałej ceny. Dlaczego mamy być w gorszej sytuacji niż inni. Gdybym wiedział ze podniosą mi tak opłatę handlową to bym został przy umowie bez gwarancji stałej ceny. Jest z tego jakieś wyjście.

    Odpowiedz
  34. Wojtek

    Dziękuję serdecznie za super wpis. Po przeczytaniu posta i komentarzy zdecydowałem się na przepisanie licznika na żonę, dzięki czemu przed okresem obowiązywania dotychczasowej umowy jest możliwość wymiksowania się z niej. Wybrałem G11 Taryfa sprzedawcy z 6 miesięcznym okresem rozliczeniowym (online nie dało się wybrać dłuższego okresu). Teraz właśnie siedziałem na czacie na tauron.pl i dopytałem czy przepisanie licznika na nowego odbiorcę powoduje jakieś konsekwencje po stronie starego odbiorcy. Otrzymałem informacje, że przepisanie licznika jest równoznaczne z rozwiązaniem umowy za porozumieniem stron. Polecam wszystkim , którzy zużywają poniżej 300 kWh/m-c zmianę na Taryfę sprzedawcy z 6 lub 12 miesięcznym okresem rozliczeniowym. Ja przepisanie licznika załatwiłem przez panel Mój Tauron. Lipa że w XXI wieku Tauron nie umożliwia podpisania umowy kwalifikowanym podpisem elektronicznym, tylko trzeba czekać na dostarczenie umowy drogą pocztową :-/

    Odpowiedz
  35. Adrian

    Kondzio czy po 31 marca po wygaśnięciu cennika dostałeś jakąś informację naa maila bądź pocztą, że przeszedles na Taryfę sprzedawcy?

    Odpowiedz
    1. Kondzio

      Tak. Ostatecznie takie potwierdzenie przyszło pocztą jeszcze w marcu, że przyjęli rezygnację z "promocji". W eBoK-u dane taryfy się zmieniły któregoś kwietnia z tym, że wrzucili tam taryfę G11 obowiązującą w 2019 roku.... Czekam na pierwszą fakturę.

      Odpowiedz
      1. Znawca

        Też tak miałem. W ogóle istnieją równolegle dwa serwisy: eBOK i MójTauron. Zauważyłem, że w okresie przejściowym, tj. jak zmieniałem jedną umowę na drugą, to raz w jednym część danych była prawdziwa, a raz w drugim, ale w żadnym z nich nie było wszystkich danych prawdziwych. Też widniała "przejściowo" stara umowa z poprzedniego roku. Dopiero po "uprawomocnieniu" się umowy, prawdziwe dane są w MójTauron. Co najlepsze, w eBOK nadal mogę przejrzeć wszystkie dotychczasowe rzeczy, pomimo iż widnieje info, że umowa jest nieaktywna 🙂 Ja mam okres rozliczeniowy 12 miesięcy i załatwiałem to przez telefon. Dostałem z góry 6 faktur dwumiesięcznych, które mogę zapłacić od razu (ponad 2tys zł), albo co dwa miesiące. Na tej fakturze jest tylko pozycja kWh i kwota (plus VATy itp.). Nie ma żadnych innych opłat. Umowę dostałem szybko, po kilku dniach ale bez konieczności podpisywania i odsyłania (co jest zgodne z regulaminem). U mnie wyszło 67,63gr/kWh.

  36. Edyta

    Hej, początkiem kwietnia dostaliśmy pismo z tauronu. 31.05 kończy się tzw cennik prąd z elektrykiem. Wg tego listu z opcją nr 1 i nr 2 jedynka to lojalka na 3 lata że zgodami marketingowymi i rabatami (już widziałam jakie są tam wysokie opłaty handlowe) opcja 2 to umowa na rok, ten sam zakres usług, gwarancja ceny przez ten rok i oczywiście wyzsze stawki. Obie oferty do skorzystania do 30 kwietnia ale też była mowa o odesłaniu w ciągu 14 dni a jeśli nie odeslesz przyjmują opcje nr 2 na rok z automatu ( tak to rozumiem) . Dostać sie do BOK ciężko bo się pozamykali z racji korony, pozostaje mi tylko dzwonić chyba na infolinię. Czy jeśli minęło 14 dni ( ale list nie był datowany z potwierdzeniem odbioru itd) ale oferta cennika jest ważna do 30.04 a sama moja stara umowa do końca maja to mogę zadzwonić na infolinię i przejść na taryfę sprzedawcy? Dodam że mamy w mieszkaniu 2 liczniki, jeden G11 a drugi G12w.

    Odpowiedz
  37. Edyta

    Już po fakcie. Zadzwoniłam teraz i od 1.06 dla obu grup taryfowych rezygnuje z tzw cennika i przechodzę na taryfę sprzedawcy. Pan pytał ślad taka decyzja więc mu powiedziałam że oplaty handlowe przewyzszaja mi rabaty, proponował jakiś eko prąd ale jak zdecydowanie powiedziałam że podjelam decyzje to bez gadania zmienił mi cennik na taryfę sprzedawcy. Mam nadzieję że rachunki przynajmniej nie wzrosną znacznie w stosunku do tych jakie miałam w cenniku prąd z elektrykiem i opłatami handlowymi.

    Odpowiedz
    1. Znawca

      Mnie akurat nie pytali o powód ani nie namawiali do innych ofert, chyba miałem szczęście 🙂 Spróbuj jeszcze, jeśli oczywiście Tobie to pasuje, przejść na prognozy i rozliczenie roczne. Zaoszczędzisz dodatkowo ok. 50zł.

      Odpowiedz
  38. ludek

    W zeszłym roku pani z Tauronu usilnie namawiała mnie na zmianę z taryfy sprzedawcy na różne promocje typu prąd z serwisantem itp. A że to prąd tańszy, a to gwarancja ceny etc.o opłacie handlowej oczywiście ani słowa Coś mnie tknęło jednak. Usiadłem, policzyłem i wyszło mi, że w promocji zapłacę drożej. Dziś znów usiadłem, wziąłem fakturę i policzyłem uwzględniając cene prądu już po podwyżkach od nowego. roku. Przy moim rocznym zużyciu rzędu 3.000 kWh wyszło mi, że gdybym skorzystał z tej promocji to przy zachowaniu oferowanych wtedy cen, teraz rocznie zaoszczędziłbym... 3 zł 10 gr 🙂 A ktoś tu pisze, że mimo "gwarancji ceny" i tak podwyzki były, więc cieszę się, że sie nie dałem nabrać na "chłyt martetindowy" Taurona.

    Odpowiedz
    1. Znawca

      Zrób jej zdjęcie, w programie paint zamaż (usuń), swoje dane, a następnie to przerobione zdjęcie zamieść gdziekolwiek w internecie i podaj tu linka.

      Odpowiedz
  39. Pytający

    Dzień dobry, mam pytanie do wiedzących.
    Jestem w trakcie umowy z niekorzystnym cennikiem.Czy mogę przepisać umowę (licznik)na współwłaściciela mieszkania, a przy okazji oczywiście wybrać korzystniejszą umowę?

    Dziękuję Autorowi, znakomity artykuł.

    Odpowiedz
    1. Znawca

      Możesz pod warunkiem, że żona jest w akcie notarialnych, który jest wymagany przy podpisaniu umowy.

      Odpowiedz
  40. Znawca

    Przy przepisywaniu licznika zachodzi taka możliwość. Sam to robiłem miesiąc temu. Przepisanie licznika wykonuje się za pomocą formularza. Wyjątkowo przyjazny jak na Tauron. Najpierw Ty jako "zbywający", wypełniasz pierwszą część formularza, po czym na maila drugiej osoby wysyłana jest informacja oraz link do drugiej części formularza. Jeśli jesteście razem przy kompie to nie musicie klikać w tego linka, przechodzicie jedynie dalej z pierwszej części formularza do drugiej. Druga osoba w którymś z menu wyboru, wybiera ofertę. Oczywiście Taryfa sprzedawcy jest na samym dole do wyboru 🙂 Umowa bez konieczności podpisywania przychodzi po kilku dniach i tyle.

    Odpowiedz
  41. Katarzyna B.

    A może wystarczy załatwiać swoje sprawy w salonach własnych dostawców prądu zamiast w małych punktach partnerskich, które nie podlegają bezpośrednio pod punkty własne tylko są pod franczyzną. A druga sprawa nie wiem jak wyglądają "cenniki" innych sprzedawców lecz ja w momencie podpisania umowy opłatę handlową miałam opisana i zaznaczona jak byk na pierwszej stronie cennika aż nie sposób było tego nie zauważyć. Nie chcesz to nie podpisuje oferty albo chociaż przeczytaj na co się piszesz wiążąc się na tyle lat.

    Odpowiedz
  42. Krzysztof

    Od miesiąca jestem prosumentem. Mam podpisana umowę z energa do 17.04.2021 i płacę opłatę handlową 23 zł miesięcznie ( podpisałem rok temu na szybko, żeby tylko mieć prą do budowy i podpisałem oświadczenie, iż budynek gotowy dzięki temu uniknąłem drogiego prądu budowlanego ale zobowiązałem się tez, iż nie zmienię sprzedawcy przez dwa lata). Dzwoniłem na infolinie i dowiedziałem się, iż mogę zmienić ofertę, ale muszę zapłacić kare umowną 5 zł za każdy miesiąc czyli 55 zł. Jednak zaoszczędzę 253 zł czyli jestem na plus 198 zł. Najlepiej wybrać się do energii i poprosić o podpisanie nowej umowy z tzw. Taryfą sprzedawcy. Chciałem zmienić przez internet ale wyświetla się tam 5 rożnych ofert z opłata handlową 23 zł ale nie ma oferty Taryfa Sprzedawcy. Jak to ugryźć najlepiej na miejscu w biurze ???

    Odpowiedz
  43. Anonim

    Witam. W lutym postanowiłam przepisać licznik na siebie. Pani w salonie obsługi Energa zapewniała mnie, że przepiszę na tę samą taryfę i wszystko będzie to samo tylko opłata abonamentowa będzie 10zł droższa, bo cytuję "Pani to by chciała tak 20 lat tanio jak ojciec płacić co! Wszystko podrożało! Nie ma już takich cen". Pomyślałam, że 10zł to nie tak dużo i uwierzyłam, że nie ma innych cen, a zależało mi na przepisaniu. Dom w którym jest ten licznik jest niezamieszkały, więc zużycie było tam minimalne ok. 50kWh. Moje rachunki miesięcznie nie przekraczały 25zł.
    Uwierzyłam zapewnieniom tej pani, że jest to to samo, jak się okazało podpisałam umowę z opłatą handlową czyli dodatkowe 20 parę złotych, a nie "10zł droższą opłatalę abonamentową". Cennik pokazała mi po podpisaniu umowy, ale nie przedstawiła tej oferty i tak... Nie od razu na tej umowie pisze, że to G12k. Dodatkowo upierała się ciągle, że każdy ma już G12k, innych ofert nie ma i w ogóle "po co to pani było".
    Gdyby przedstawiła mi pakiet rzetelnie to w życiu na premium usługi, tanie paliwo, pakiet podróżny i inne rzeczy bym się nie zgodziła, po prostu do niczego mi to nie było potrzebne. Teraz wszystkiego się wypiera, a rachunki przychodzą kosmiczne. Płacę więcej za opłaę handlową niż za takie samo zużycie ale na podstawie poprzedniej umowy.
    Próbowałam to rozwiązać w tym salonie. Przedstawiciel mówi, że są dwa wyjścia. Albo odetniemy licznik, albo przepiszę na męża i z nim podpiszą nową umowę na G12 bez "k". Nie wierzę już tej pani, ponieważ zapiera się, że odcięcie jak i przyłączenie licznika nic nie kosztuje i można to zrobić w każdej chwili. Umowę mam na dwa lata. Niestety martwią mnie pewne warunki umowy np. kara za zerwanie. W przypadku odcięcia licznika to chyba jasne, że zerwę tę umowę i będę płacić karę (choć przedstawicielka zapiera się, że nie), a jak to będzie w przypadku przepisania licznika na inną osobę? Nie będę widniała jako ktoś kto zerwał z nimi poprzednią umowę i czy będę mogła być obciążona karą za zerwanie?

    Odpowiedz
  44. adrian

    W tym momencie dla G11 opłata handlowa netto wynosii 14.23 zl/mc.
    Przy moim zużyciu ok 730 kwh na 6mc, wychodzi, że Sprzedawca jest tańszy o lekko ponad 26 zł brutto/6mc w porównaniu do Eko Promocji (po rabatach). Zatem bonus 50 zł (um. na 3 lata) vs bez bonus na 2 lata, sprowadza się, do posiadania klienta o rok dłużej (w ramach rygoru kary) i oczywiscie o ile opłata handlowa sie nie zmieni.... W ramach oferty sprzedawca opłaty stałe (miesięczne) wynoszą 6.99 zł netto/mc...

    Odpowiedz
  45. Maciej

    Tauron to są naciągacze uważać przy podpisywaniu umowy! Dobrze, że zostałem wcześniej uprzedzony bo brat został tak naciągnięty. Chciałem podpisać umowę na nowe mieszkanie, umówiłem się na wizytę, wypisałem wniosek, zaznaczyłem taryfę dwustrefową G12, bez opcji i innych "promocji" w/g taryfy. Podaje w okienku, Pani się upewnia, że nie chcę dodatków i na pewno ma być taryfa G12 a nie G11 (bo po co to Panu). Pani wpisuje do komputera i po 2 minutach podaje mi wydrukowaną umowę do podpisu a w umowie wpisana taryfa G11. Tłumaczę że miała być taryfa G12 i znowu słyszę "ale po co to Panu" odpowiadam, że tak sobie życzę na co Pani mówi, że ona nie może już poprawić umowy w komputerze i poprawiona umowę dostanę za 2 tygodnie. Przecież to jest kabaret. Czekam teraz na umowę i zobaczę co znowu wymyślili.

    Odpowiedz
  46. Mateusz

    czy jeśli podpisałem umowę na taryfe g11 z serwisantem 24h teraz w środę 10.06 w punkcie obsługi osobiście to czy mogę jeszcze coś zmienić, i wybrać taryfę sprzedawcy ? mam nowe mieszkanie i będę oczekiwać podłączenia licznika..proszę o pomoc.

    Odpowiedz
    1. Wojciech Treter Autor wpisu

      Jeżeli to było "podpisanie" zdalne – to do 2 tygodni można zmienić decyzję. Ale jeśli umowa była podpisana w punkcie obsługi – to po ptakach.

      Odpowiedz
  47. Bartek W.

    Witam Was, jezeli w Tauronie rocznie zuzywam okolo 9.000 kWh w grupie taryfowej G11 (pompa ciepla LG Therma V, dom jednorodz. 130m2) to zostac przy tej umowie czy zmienic? dziekuje za pomoc, Bartek

    Odpowiedz
    1. Didi

      Bartek, tylko taryfa G13. Wszystkich znajomych namawiam na zmianę taryfy na G13, bo się najbardziej opłaca, a oszczędności każdy, niezależnie czy młody, czy stary, odczuje na rachunku. A jak ktoś ma pompę ciepła, to zmiana na G13 jest podwójnie zyskowna (mam pompę Mitsubishi Zubadan). Dlaczego opłaci Ci się G13? Po pierwsze rachunek za zwykłe zużycie prądu - każdy jak napisałem odczuje zysk, bo to tańsza taryfa niż G11. Jeśli się nic nie zmieni w swoich zwyczajach używania prądu, i będzie się używać prąd nie patrząc, czy jest się w taryfie popołudniowej, czy tańszej, to i tak zaoszczedzisz z 10% ceny prądu (m.in. dlatego, bo w tej taryfie 105 dni, czyli weekendy i śwęta, są liczone w tanie taryfie, czyli inaczej mówiąc za pół ceny norMalnej ceny prądu w G11). Jeśli dopasujesz zmywarkę i pralkę do godzin tańszych, a jest ich w zwykły dzień roboczy 13h zimą lub 15h latem, to zaoszczędzisz na rachunku ok. 30% ceny. W przypadku pompy ciepła, w G13 średnia cena prądu za 1 h (biorąc pod uwagę cały tydzień) jest dużo niższa niż w G11. Basta. A jeśli jeszcze główny ciężar grzania oprzesz o tanie godziny, to zejdziesz nawet 50% w dół z kosztem grzania domu. Ja grzeję tylko w taniej taryfie.)

      Odpowiedz
  48. AMartin

    Witam,

    Powiem szczerze, że mam dylemat, bo 3 lata temu podpisałem umowę z Tauron z GWARANCJĄ CENY i do dzisiaj taką umowę mam. Właśnie się kończy i stąd dylemat, bo faktycznie w oferowanej PROMOCJI opłata handlowa znacznie rośnie podobnie jak i cena, która wg wielu tutaj nie jest już GWARANTOWANA.

    W taryfie G11 od 2017 do dzisiaj (Co jest WYRAŹNIE NAPISANE w tabeli opłat "01.09.2017 - 31.08.2020" czyli na 3 lata) ceny miały być (i są):
    - Cena energii elektrycznej - 0,2411 Netto - 0,29,66 Brutto
    - Opłata handlowa - 6,49 Netto - 7,98 Brutto
    I faktycznie tak mam do dzisiaj sprawdzając to na ostatniej fakturze, nic się nie zmieniło w ciągu tych prawie 3 lat.

    Stawki na nowej proponowanej ofercie są oczywiście większe - 0,2926 Netto i 0,3599 Brutto (opłata handlowa rośnie do 15,04 Netto i 18,50 Brutto) ale obowiązują od 01.08.2020 do 31.07.2021, czyli tylko przez rok.
    Wydaje się, że przez ten rok podobnie jak poprzednio nie będzie zmiany ceny - choć ludzie tu piszą, że ceny im się zmieniły w trakcie obowiązywania umowy.

    Pytanie 1 - Piszę w Wrocławia, czy możliwe, aby Tauron działał regionalnie i w jednych regionach trzymał się ceny podczas gdy w innych kpił z klientów i zmieniał ceny?
    Pytanie 2 - Czy po przejściu na Taryfę Sprzedawcy dostanę jakieś potwierdzenie na email (aby mieć pewność, że faktycznie zostało to zrobione gdy zadzwonię) oraz czy mogę to zrobić np. 3 miesiące przed końcem umowy?
    Pytanie 3 - Dlaczego nie ma opcji Taryfy Sprzedawcy przez internet (eBOK lub Mój-Tauron) - czy UiKOK lub ktoś nie powinien się tym zająć?

    Dziękuję i pozdrawiam.

    Odpowiedz
    1. Wojciech Treter Autor wpisu

      1. Wygląda na to, że obecnie Tauron gwarantuje nie stałą cenę, ale stały % rabatu a cena może się zmieniać.
      2. Ja miałem w eBOK, ale tu ludzie piszą, że nie zawsze się to aktualizuje. Mając eBOK powinny się pojawić w kilka dni skorygowane faktury. To jest pewny znak że była zmiana.
      3. Żeby się zainteresował, trzeba mu to zgłosić.

      Odpowiedz
      1. AMartin

        Dziękuję za odpowiedzi.
        Czy Taryfa Sprzedawcy jest zawsze bezterminowa z miesięcznym wypowiedzeniem?

  49. późno oświecony

    Artykuł świetny, szkoda że Google go nie pokazują po wpisaniu "tauron automatyczne przedłużenie umowy" tylko "tauron umowa", bo jak w maju dostałem te pier... maile to szukałem info po pierwszej opcji i finalnie je olałem xD trudno, ciekawe co zmalują

    Odpowiedz
  50. e

    Dziękuję za ten artykuł i komentarze. Dzięki nim udało mi się wymiksować z umowy z opłatą handlową, która miała obowiązywać do kwietnia przyszłego roku. Wystarczyło przepisać umowę na żonę. Wszystko załatwione bezproblemowo zdalnie przez internet. Nowa umowa przyszła listownie na adres korespondencyjny. Nie trzeba jej podpisywać. Dzięki tej operacji zaoszczędziłem ok. 200 zł.

    Odpowiedz
  51. Malkoz

    Taryfa G11 opcja 1:od 01.09.2020 do 30.11.2020 opłata handlowa 0, cena za kWh 0,3426 brutto
    od 01.12.2020 do 31.08.2023 opłata handlowa 21,50 brutto, cena 0,3426 brutto
    opcja 2 od 01.09.2020 do 31.08.2022 opłata handlowa 18,50 brutto, cena 0,3599 brutto

    Gaz opcja 1 od 01.09.2020 do 30.112020 cena 10.450 brutto, stawka opłaty abonamentowej 4,06 brutto
    od 01.12.2020 do 31.08.2023 cena 10.450 brutto, stawka opłaty abonamentowej 18,56 brutto
    od 01.09.2020 do 30.11.2020 opłata za rozliczenie usługi 0
    od 01.12.2020 do 31.08.2023 opłata za rozliczenie usługi 14,50 brutto
    opcja 2 od 01.09.2020 do 31.08.2022 cena 10.450 brutto, stawka opłaty abonamentowej 15,56 brutto
    od 01.09.2020 do 31.08.2022, opłata za rozliczenie usługi 11.50 brutto
    Opcja 1 z usługą serwisant 24h i rabat 5%(za zaznaczenie zgód) oraz usługa serwisant gazowy + 300 na konto rozliczeniowe
    Czy z gazem też opłaca się przejść na taryfę sprzedawcy, co skorzystam?

    Odpowiedz
  52. Maciej

    Przeczytałem wszystkie powyższe komentarze, ale nadal nie wiem czy mam możliwość przejścia na Taryfę Sprzedawcy na swoich trzech adresach (a może raczej czy jest sens takiej zmiany).

    Na każdym z nich mam jeszcze trwającą umowę, ale rozważam przepisanie licznika przez serwis internetowy i wybranie na "nowym właścicielu" właśnie Taryfy Sprzedawcy (muszę się jeszcze tylko upewnić, że proces ten będzie bez dodatkowych kosztów, bo cenniki mam odpowiednio do: m1 - 31/01/23, m2 - 30/06/21, d1 - 31/10/20).

    Z tym, że przejrzałem swoje umowy i cenniki i wygląda na to, że wszędzie mam jakieś usługi dodatkowe (m1 - Elektryk, m2 - Serwis Komp, d1 - Elektryk), ale w Cennikach dla punktów m1 i m2 nie ma ani słowa o opłacie handlowej (tylko w cenniku punktu d1 jest opłata handlowa). Na rachunkach jest dokładnie tak samo (m1 i m2 nie ma wyszczególnionej opłaty handlowej, a na d1 jest - ale z cennika wynika, że powinno to być 15,04 zł netto, a na rachunku widzę 6,49 zł netto).

    Ogólnie nie mam problemu z czytaniem umówi i regulaminów, ale dokumenty Taurona, ich zawiłość i terminologia mnie przerasta.

    Takie cenniki mam na tych punktach (wszędzie G11):
    m1 - EE_GDGACBElektryk_NFGZE_P3_Q3_01.11.17-31.10.20 (faktura papierowa, rozliczenie 6 mies.)
    m2 - EE_GDGR5 BSKompDom_NFGZE_PA3_Q4_01.02.20-31.01.23 (faktura papierowa, rozliczenie 6 mies.)
    d1 - GDGACBElektryk_NFTS_P3_01.07.17-30.06.20 (faktura papierowa, rozliczenie 1 mies. - ale ani na rachunku, ani w cenniku nie widzę z tego tytułu "opłaty za dodatkowy cykl handlowy")

    Czy zatem jest sens zmieniać coś w moich umowach?

    Odpowiedz
  53. Kamil

    Witam, z dniem wczorajszym 31.07 skończyła się moja umowa z Tauronem elektryk 24h od jakiegoś czasu wertowałem temat i postanowiłem przejsc na taryfe sprzedawcy bodaj w czerwcu dzwoniłem na infolinie i teoretycznie wszystko załatwiłem, dziś się loguje do ebok a tam dalej umowa elektryk 24h tyle ze na rok a miała byc taryfa sprzedawcy i umowa na czas nieokreślony, jawnie mnie oszukali, da się to odkrecic?

    Odpowiedz
    1. Kamil

      A więc tak, po kontakcie telefonicznym z infolinią oni oczywiście o tym że przeszedłem na taryfe sprzedawcy nic nie wiedzą! banda oszustów i krętaczy! złożyłem reklamacje zobaczymy co dalej

      Odpowiedz
  54. Anonim

    Witam. Dwa dni temu podpisałem umowę z tauronem przy przepisywaniu licznika, niestety dałem się namówić na serwisanta24 czyli 18,50 przy stawce całodobowej 0,4055. Czy mogę jeszcze odstąpić od umowy? Z góry bardzo dziękuję za odpowiedź.

    Odpowiedz
  55. Anonim

    Niestety umowę podpisywałem w POK...a nie można zrezygnować z samej usługi serwisant 24, oraz czy stawka 0,4055 nie jest zbyt wysoka?

    Odpowiedz
  56. Straszny

    Moi drodzy, jest bardzo prosty sposób, aby wymiksować się z promocyjnej lojalki - przepisać licznik na żonę lub odwrotnie.

    Odpowiedz
  57. Grzegorz

    Ktoś pisał o rozliczeniu rocznym.U mnie wyglądało to tak: zał. nr 1 do wniosku - wybierz rodzj rozliczenia -
    inne - prognoza roczna, abonament-cykl12m.Niestety, na przysłanej do mnie umowie w rubryce Okres rozliczeniowy Sprzedawcy jak i OSD pisało - 6 miesięcy.Czat - nie ma opcji 1 blankietu (faktury) na rok dla klientów - jedynie na podstawie indywidualnej decyzji ze strony Taurona.Ale podali mi link :
    http://www.tauron.pl/rozmowa , zamówiłem rozmowę i po godzinie oddzwonili. Konsultantka sprawdziła mój
    wniosek i po paru minutach miałem zrobione zmiany w umowie. W tym dniu na ebok sposób rozliczenia
    z: PŁACISZ CO 1 MIESIĄC zmienił się na: OD RAZU 6 RACHUNKÓW WEDŁUG PROGNOZY (to chyba oznacza 6
    faktur co 2 miesiące na rok).Na następny dzień tak samo zmieniło się na: moj.tauron.pl

    Odpowiedz
  58. Kasia Z

    witam
    mam umowe do 31.08.2020 a wlasnie dzisiaj, niestety przed znalezieniem tego wpisu, telefonicznie zawarlam umowe na EKO prad (0.3245 +17.50). Czy mam jeszcze mozliwosc odwolania EKO skoro to nie podpisanie umowy stacjonarnie?
    pradu zuzywam malo wiec taryfa sprzedawcy ma dla mnie sens.
    dziekuje
    Kasia

    Odpowiedz
  59. Paweł

    A jak to wygląda z prądem na plac budowy domu? Mogę mieć taryfę firmową C11. Wg konsultanta nie ma czegoś takiego jak brak opłaty handlowej.

    Ktoś to już przerabiał?

    Odpowiedz
  60. Piotr

    Dzięki za info. Dzisiaj zmieniłem na taryfe sprzedawcy za prąd i gaz. Z 10 razy mnie próbowała namówić na cennikową i w kólko że będę płacił więcej.

    Odpowiedz
  61. Misi

    Nie wiem o co chodzi, ale przepisywalem liczniki wybrałem taryfe sprzedawcy i G11 zgodnie z tym co tu wyczytałem. Wczoraj dostałem umowę i prognozy z Taurona i okazuje się że mam do zapłaty jakieś 64gr/kWh nie wiem czy się coś zmieniło ale chyba miało być taniej. Wspomnę jeszcze ze kolega wybrał sobie G11 domu komfort i jeszcze ma tam chyba jakiś pakiet z elektrykiem i wychodzi mu niecałe 62gr/kWh. Czy ktoś wie o co chodzi?

    Odpowiedz
    1. Wojciech Treter Autor wpisu

      Nikt tu nie twierdził że cena za kWh w taryfie sprzedawcy jest niższa niż w specjalnych ofertach. Może być podobna lub ciut wyższa. Różnica jest w braku opłaty handlowej.

      Odpowiedz
  62. Misi

    Zgadza się tylko, że ja mam na prognozie za 200kwh 128zł A on za to samo zapłaci 123zl uwzględniając już wszystkie opłaty. Kwota z prognozy.

    Odpowiedz
  63. Misi

    Chodzi k to czy ja coś pokręciłem czy to powinno być liczone inaczej. Dostałem prognozę za 200kwh i mam do zapłaty 128zl. W umowie mam wpisane taryfa sprzedawcy i grupa taryfowa G11 i tyle. Więc sumarycznie wychodzi mi 64gr/kWh. Znajomy ma G11 DO komfort plus i jeszcze coś o produkcie elektryk czy coś takiego. I on ma prognozę 102zl za 165kwh więc płaci jw sumie jakieś 62gr/kWh. Rozumiem że ta oplata handlowa i inne są już tu zawarte. Więc nie wiem czy ja popełniłem gdzieś babola czy porostu już taryfa sprzedawcy wychodzi drożej? Z gory dziekuje za pomoc. Pozdrawiam

    Odpowiedz
    1. Wojciech Treter Autor wpisu

      Znajomy może mieć początek nowej oferty gdzie opłaty handlowej nie ma lub jest bardzo niska. Lub też to oferta starsza gdzie ceny były korzystniejsze. Trudno wróżyć nie widząc szczegółów rachunków.

      Odpowiedz
  64. Misi

    Dziękuję za odpowiedź. Ale mam rozumieć, że cena jaka jest u mnie czyli 64gr/kWh jest cena jaka obowiązuje obecnie przy taryfie sprzedawcy? Czy po prostu coś namierzałem. Prąd jest dostarczamy do bloku w Krakowie. Szczerze powiem że liczyłem na niższą stawkę.

    Odpowiedz
    1. Wojciech Treter Autor wpisu

      https://www.tauron.pl/dla-domu/prad/taryfa-sprzedawcy/g11 tu dla Krakowa na tę chwilę widzę 60gr/kWh – tylko prąd + opłata dystrybucyjna.
      Taryfa sprzedawcy jest ciekawa nie ze względu na niską cenę kWh lecz za sprawą braku opłaty handlowej – przez co sumarycznie rachunek zazwyczaj jest niższy niż w promocyjnych ofertach, gdzie kWh może i tańsza, ale opłata handlowa to nadrabia. O tym jest ten artykuł.

      Odpowiedz
  65. Daniel

    Hej,
    Do osób, które przeszły na Taryfę Sprzedawcy. Czy rzeczywiście rachunki staniały, nie ma ukrytych kosztów nie widocznych w ofercie "taryfa Sprzedawcy"
    Z góry dziękuję za odpowiedź.

    Odpowiedz
  66. Władysław Gibadło

    Umowa tzw. lojalnościowa to jest ściema, z premedytacją konsument jest wprowadzony w błędne mniemanie, nie jest poinformowany, że będzie obciążony dodatkowymi kosztami i na tej podstawie może w każdym momencie odstąpić od złej umowy. Może nawet dochodzić zwrotu wyłudzonych pieniędzy. Mnie też nabrano na ten numer i napisałem pismo: z powodu wprowadzono mnie w błąd, odstępuję od umowy z dodatkową i dodatkowymi kosztami i odstępuję od tej umowy z zastrzeżeniem, bez kosztów karnych, którymi bezprawnie jestem straszony. Rok się sfrajerowałem, ale dopiąłem swego....

    Odpowiedz
    1. Jola

      A czy mogę prosić o wzór jak Pan to pismo napisał, czy opisywał Pan dodatkowo przebieg zdarzenia jak uszczęśliwiono Pana tym ,,gratisem,,?

      Odpowiedz
  67. Kama 48

    Czytam Państwa informacje i trafia mnie przysłowiowy szlag! Z powyższego wynika, że AmberGold nie był "taki zły"! Tauron go przebija bez reszty! Chyba faktycznie nie wiem gdzie żyję.
    Sz.P. niewątpliwie jestem naiwniakiem, dlatego proszę wytłumaczcie mi dlaczego MY na to się godzimy!? Rzekomo nasze Władze polskie dbają o nas i nami się zajmują - oczywiście robią to za nasze podatki! Co MY powinniśmy zrobić - wyjść na ulicę i demonstrować, ew. kupić broń i używać jej tam gdzie zajdzie potrzeba?
    Tauron to nic innego , to są bandyci! To jest kolejna piramida finansowa! Bandyta nas okrada, MY natomiast musimy robić wszystko zgodnie z prawem tj. pisać, monitować no i oczywiście im płaci9ć. Gdy powiedziałem, że odliczę kwotę 18,50 zł. na która nigdy nie wyraziłem zgody, to tzw. konsultant stwierdził, że "oni" wyślą f-mę windykacyjną! Kim,, zatem MY jesteśmy? Czyżby mięsem armatnim dla "tauronu? Czy można tak bez walki poddać się bandyckiemu taurynowi? Może WY macie jakiś pomysł?

    Odpowiedz
    1. Wojciech Treter Autor wpisu

      Pomysł, owszem: czytać umowy. Wiem, złota rada w stylu "zdrowo jeść". Sam zwykle nie czytam.
      Legalna i cywilizowana droga: UOKiK. Niektóre praktyki faktycznie momentami wydają się co najmniej nieprzyzwoite. Ale komu by się chciało? Zwłaszcza że pewnie wszystko odbywa się z grubsza legalnie. Oni jedynie wykorzystują naszą nieuwagę, lenistwo, brak zorientowania w zagmatwanych regułach tych wszystkich taryf i cenników, brak chęci/czasu do pilnowania terminów. Tylko że to wszystko jest opisane w umowie, którą podpisujemy – i podpisując zgadzamy się na to.

      Odpowiedz
  68. aaaaaaaaaaaaaa

    Co to qwwwwa jest. Syn był w pge po założenie licznika. Mówił, że chce tylko taryfę G11 bez żadnych dodatków. Wrócił z umową i podpisaną ofertą przyszłość bez awarii za 7,98zł jako opłata handlowa. Oferta ta była wpięta razem z umową o energię. Qwwwa qqq qqqwa, co to za banda łupiąca Polaków w biały dzień.
    Nie minęło jeszcze 24 h, czy można anulować tą ofertę? Przepraszam, ale nie mogę się opanować i muszę wykrzyczeć qwaaaaaaaaaaaaaaaa co to za prawo panuje. To są niedozwolone praktyki, takie coś powinno być z góry ścigane z urzędu.

    Odpowiedz
    1. Wojciech Treter Autor wpisu

      Umowę zawartą zdalnie można anulować przez 14 dni. Na miejscu – obawiam się że nie.

      Zasadniczo wszystko się zgadza: jest "taryfa G11 bez żadnych dodatków" – bo ekstra usługi (a co za tym idzie opłata handlowa) są elementem cennika/oferty (czy jak to się w danej firmie nazywa). Taryfa G11 w każdym cennniku/ofercie jest taryfą G11.

      Niestety taka jest sytuacja: jeśli klient nie wie dokładnie czego chce, tzn. nie powie wyraźnie "chcę taryfę sprzedawcy / bez opłaty handlowej", nie sprzeciwi się otwarcie – wyjdzie z "ofertą promocyjną" czyli paruletnią lojalką.
      Całkiem możliwe że to jest sprawa dla UOKiK, ale komuś musiałoby się chcieć zgłosić swój przypadek.

      Odpowiedz
      1. Krzysiek

        Oprócz znajomości zagadnienia trzeba jeszcze wytrwałości bo Tauron jest naprawdę konsekwentny we wciskaniu tego kitu.
        Dawno nie pisałem ale wczoraj znowu zadzwonili do mnie proponując nową "super ofertę". Nie miałem czasu rozmawiać to spytałem tylko czy ta oferta zawiera opłatę handlową bo jeśli tak to proszę nawet jej nie przysyłać. Pani powiedziała że oczywiście że NIE ZAWIERA. Dziś przyszła oferta na maila, czytam i co widzę? Oferta z rabatem 5% i opłatą handlową 24,50zł. Oszukują po całości. A telefon był pod pretekstem ostrzeżenia przed nieuczciwą konkurencją 🙂 Kpina.
        I znowu na szybko dokonałem kalkulacji co ta oferta by mi dała.
        A więc przy moim bardzo niskim zużyciu prądu w mieszkaniu, którego dotyczy temat, 5% rabatu daje oszczędności ok. 0,90 - 1,00 zł miesięcznie. Czyli rocznie za ok 10zł rabaciku płaciłbym 294zł opłaty handlowej. Obecnie, przy taryfie sprzedawcy moje rachunki za prąd w tym mieszkaniu to ok. 350zł na rok! Tak więc zgadzając się na tą "super ofertę" w zasadzie podwoiłbym sobie rachunki. Dla Tauronu oferta idealna, dla mnie niekoniecznie.
        A co do wciskania kitu osobom nieświadomym to już pisałem wcześniej. Tata poszedł do PGE bo chciał uruchomić polecenie zapłaty a wrócił z podpisaną umową z opłatą handlową. A jaki był dumny gdy Mu pan w okienku powiedział że to specjalna oferta dla wieloletnich klientów. Brak słów. To już chyba bardziej szanuję zwykłych kieszonkowców w tramwaju niż te pożal się Boże firmy.

  69. Krzysiek

    Jeszcze ogólnie o opłacie handlowej.
    To jest naprawdę majstersztyk firm energetycznych. Wszystkie pozostałe składniki ceny energii (poczynając od ceny za 1 kWh) są w jakiś sposób kontrolowane przez URE. A opłata handlowa nie jest. Dlatego umożliwia niekontrolowany wzrost rachunków za energię elektryczną. Gdy opłata handlowa się pojawiła to wynosiła kilka złotych. Teraz wynosi 25-30zł a więc wzrosła drastycznie. I zapewne dalej będzie rosnąć (przy każdym końcu terminu obowiązującego cennika). Gdy firmy energetyczne podnosiły ceny za 1 kWh to był wielki medialny szum. A chodziło o "zaledwie" 20% podwyżki. Opłata handlowa wzrosła znacznie bardziej, po cichutku, bez kontroli i nikt słowem o tym nie pisnął. Nie tylko o wzroście ale w ogóle o jej istnieniu, czego większość odbiorców nie jest w ogóle świadoma.

    Odpowiedz
    1. Barbara

      Zastanowiła mnie ta kwota rocznej opłaty handlowej 294 zł którą Pan u siebie obliczył. Wydaje mi się, że pomnożył Pan tę opłatę podaną w rozliczeniu półrocznym przez 12 miesięcy, ale taka opłata w rozliczeniach półrocznych występuje przecież tylko dwa razy na cały rok. W sumie jak porównałam moje poprzednie rachunki z opłatą handlową, a teraz po przejściu na TS bez opłaty handlowej, ale za to z wyższą ceną za prąd, to różnice wyszły u mnie niewielkie. Już tam Tauron dobrze sobie to wykalkulował.

      Odpowiedz
  70. Gapa

    Ludzie uważajcie na te pseudo promocje!!! Dałam się na to nabrać i teraz przez trzy lata mam przesrane. Nie dopatrzyłam się tej opłaty handlowej ( TAURON) , jak dostałam fakturę to za prąd należność jest taka sama jak innego biorcy prądu o zużyciu większym od mojego o 200 kWh ( dzięki opłacie handlowej).

    Odpowiedz
  71. Wojtek

    Witam serdecznie, niestety dopiero dziś trafiłem na tą ilość pomocnych informacji. Proszę mnie uświadomić. Maila od taurona dostałem 15 października, a poprzedni cennik z elektrykiem ważny jest do 30 listopada, czyli skoro nie ustosunkowałem się w ciągu dwóch tygodni do tego maila mimo że cennik ważny jest jeszcze tydzień to nie będę już mógł zmienić taryfy na taryfę sprzedawcy?
    Żarówka zapaliła mi się dopiero wczoraj jak próbowano mnie naciągnąć na tych wszystkich fachowców (opcja 1) z umową na 3 lata, a w wiadomości od nich jest napisane, że jeśli mam w nazwie cennika GAC i nic nie zrobię to automatycznie wybieram opcję 2 (niestety już z wyższą ceną za kwH i wyższą opłatą handlową) ale skróconą do roku czasu. Jak odpowiedziałem babce,że na nic nie wyrażam zgody bo muszę przejrzeć te cenniki i umowy na spokojnie to się wręcz wydarła na mnie że Moja sprawa. Jutro spróbuję się dostać do placówki osobiście i chciałbym się poradzić co mogę w tej sytuacji wskurać.
    Pozdrawiam

    Odpowiedz
  72. Janusz

    Witam, generalnie bardzo przydatny artykuł, ale wydaje mi się, że już nieaktualny. Właśnie sprawdzam "taryfę sprzedawcy" dla mojej lokalizacji i w taryfie G11 również są: "stawka stała" 4,98 zł/mc netto + opłata stała" 5,02 zł/mc netto + abonament 0,38 zł/mc netto... więc wychodzi troszkę taniej niż w planach taryfowych z listy taurona, ale nie rekompensuje to rabatu 10% na prąd EKO przy moim zużyciu ~2000 kWh / rok. TRzeba wszystko kalkulować.

    Pozdrawiam

    Odpowiedz
      1. Aleksandra

        Witam wszystkich 🙂 Dzisiaj również zrezygnowałam z nowego cennika i przeszłam na taryfę sprzedawcy, jestem z Wrocławia i nie będę płacić żadnej stawki stałej. Może komuś to pomoże: Informacja z infolinii - "Stawka stała: 4,98 zł/mc netto (6,13 zł/mc brutto)" - to jest opłata tylko i wyłącznie dla województwa śląskiego. Jest jakiś błąd na stronie, że wyświetla to wszystkim. I normalnie Pani przyznała, że to jest inna nazwa na opłatę handlową. Nawet znalazłam gdzieś na stronie taurona info "stawka stała lub opłata handlowa" - czyli to tak naprawdę ich haracz za obsługę, ale czemu tylko dla śląskiego to już nie uzyskałam informacji.

      2. Wojciech Treter Autor wpisu

        Może w Śląskiem robią testy. Jak się zbytnio ludzie nie skapną i nie oburzą to wprowadzą wszystkim. Co byłoby absurdem: wtedy prawie zniknęłaby różnica cenowa między umową na czas nieokreślony a paroletnią lojalką. Ale nie zdziwię się jeśli tak się stanie. Konkurencja w ofertach sprzedaży prądu już od kilku lat jest niemal żadna, więc można klienta golić – nie ucieknie, bo nie ma dokąd.

      3. Aleksandra

        Dokładnie - nie ma dokąd. Przekopałam cały Internet, gdzie indziej jeszcze gorzej.

        Jak policzyłam różnicę nawet ze stawką stałą (6,13 brutto) to i tak przy moim zużyciu - 90-140 kWh na miesiąc bardziej opłaca się taryfa sprzedawcy niż prąd eko z opłatą 17,5. Różnica ok 10-14 zł miesięcznie. A jak bez opłaty, to już w ogóle nie ma o czym mówić. Miałam cennik Elektryk 24h (ok. 8zł) od kilku lat. Z usług elektryka oczywiście skorzystałam 0 razy 🙂 i rzeczywiście przy przedłużeniu przy tym cenniku (elektryk) jest gwarancja ceny, a nie rabat, bo zagłębiłam się w umowę. Ale tylko na rok. A różnica między taryfą sprzedawcy a cennikiem 0,0008 🙂 plus oplata 18,5. Pani na infolinii była bardzo niezadowolona i opryskliwa, jak raz po razie kontrowałam jej argumenty... Cóż jeszcze - dla ciekawych - opłaty dystrybucyjne są identyczne dla każdej taryfy, bo gdzieś widziałam komentarz, że niby inna opłata zmienna. Tyle, dziękuję za to stronkę Panie Wojciechu. Wczoraj oniemiałam, jak dostałam maila i otworzyłam załączniki, a tam 18,50 opłaty handlowej.

  73. Wojtek

    A więc pofatygowałem się dzisiaj osobiście do placówki taurona. Nadrukowałem sobie troszkę papierów tj. stary cennik, nowy cennik i zestaw oferty który dostałem na maila. Oczywiście w miarę moich możliwości wnikliwie się z tym zapoznałem co by przynajmniej wyglądało, że wiem o czym mówię 🙂 . Ogólnie do pani w okienku ruszyłem z grubej rury, powiedziałem że, za tydzień wygasa mój cennik, opowiedziałem całą sytuację z panią z infolinii, której kilka razy wytknąłem wprowadzanie w błąd i naciągarstwo i chciałbym wrócić do Taryfy Sprzedawcy bez żadnych opłat handlowych, elektryków,informatyków i kominiarzy. O dziwo nie było żadnej gadki o tym, że od dostania maila miałem na to dwa tygodnie tylko muszę zwrócić się do nich pisemnie o zmianę taryfy. Poprosiłem więc o kartkę i długopis i na miejscu taką prośbę wyrzeźbiłem, prosząc oczywiście o podbitą przez nich kserokopię jako ewentualny dowód, że sprawa ta miała miejsce. Teraz czekam do grudnia i bacznie będę patrzył im na ręce jaką taryfę mi klepną po 30. 11.
    Pozdrawiam

    Odpowiedz
  74. Agula

    Pytanie do Pana Tretera,
    nie wiem, czy będzie Pan w stanie odpowiedzieć na moje pytanie, bo nie jestem w Tauronie, ale próbuję 🙂

    Czy ma Pan wiedzę na temat tego, co dzieje się dalej, jeśli podpisana umowa na dostawę prądu na czas określony skończyła się ok. 2 m-ce temu?
    Przegapiłam. Co dalej? Czy mam podjąc jakieś działania, czy ta umowa stała się z automatu na czas nieokreślony?

    Odpowiedz
  75. Kinga S

    Panie Wojciechu,
    bardzo dziękuję za artykuł, który otwiera oczy. Żałuję tylko, że przeczytałam go po fakcie.

    We wrześniu 2019 podpisałam umowę z tauronem oczywiście z opłatą handlową na 3 lata.
    W styczniu 2020 dostałam maila o tytule "Informacja o nowych cenach prądu". Jeżeli teraz w styczniu 2021 dostanę takiego samego, czy to jest właśnie ten moment na zmianę?

    Mieszkam w Jaworzu, koło Bielska-Białej. W zeszłym roku opłata handlowa wynosiła 30 zł.
    Właśnie dostałam pierwszą fakturę w 2021r. i opłata handlowa wynosi teraz 45zł!!!!

    Byłabym bardzo wdzięczna za odpowiedź.
    Pozdrawiam serdecznie i życzę dużo zdrowia w Nowym Roku.

    Odpowiedz
  76. KKK

    Dzień dobry, też jak wiele osób wkopałem się w oferty Taurona z opłatą handlową. Myślałem, że jestem uwiązany na najbliższe 3 lata. Natomiast dzisiaj 21 stycznia dostałem e-maila o zmianach cen prądu a w nim taki fragment:

    Jeśli nie akceptują Państwo cen za energię elektryczną, mogą Państwo:
    - wypowiedzieć łączącą nas umowę zgodnie ze wskazanymi w umowie i w OWU zasadami i terminem wypowiedzenia, lub
    - wybrać taryfę lub inny cennik z oferty TAURONA.
    Jeśli nie wypowiedzą Państwo umowy i nie wybiorą Państwo innej oferty, będzie to dla nas oznaczało, że akceptują Państwo nowe ceny za energię elektryczną.
    W przypadku wypowiedzenia umowy przestanie ona obowiązywać, jeśli umowa nie stanowi inaczej, z końcem miesiąca następującego po miesiącu, w którym otrzymamy Państwa wypowiedzenie, a Państwo powinniście wybrać nowego sprzedawcę.

    Czy moment podwyżek cen prądu to chwila, w której znowu jest szansa na ucieczkę do taryfy sprzedawcy?

    Odpowiedz
      1. Michał

        Potwierdzam, to jest ten moment gdzie można zrezygnowac z obecnej umowy i wybrać inną trayfę / umowę bez ponoszenia kar. Dostałem takiego samego maila i od razu wczoraj przeszedlem na taryfe sprzedawcy (a obecna umowa konczylaby mi sie dopiero w 2022, wiec był bym uwiązany jeszcze przez 2lata). 🙂

  77. Mirek12

    Hej,
    Rok temu zostałem wrobiony w tą umowę na 3 LATA!!. Bez żadnej infromacji sprzedawca zakreślił mi wybór z opłatą handlową. Próbowałem się odwołac od umowy ale oczywiście Tauron mnie zbył.
    Do dnia wczorajszego gdy również dostałem informację o podwyżce.
    Czytając możliwość zmiany operatora bądź zmiany taryfy nie wiele myślać złapałem za telefon do taurona.
    Pan bardzo miły, poinformowałem go, że chcę zmienić na taryfę sprzedawcy. Upewniłem się czy nie ma kary co mi potwierdził.
    Bez gadania czy wciskania makaronu na uszy wziął się do zmiany. Całość trwała kilkanaście minut i jestem UWOLNIONY!!!

    Panowie i Panie to czas żeby się wymiksować. Działajcie 🙂 🙂

    Odpowiedz
  78. Radek

    Dzień dobry,
    Czeka mnie zmiana cennika/operatora. Przeczytałem artykuł i prawie wszystkie komentarze. Cieszę się, że nie jestem sam w tej nieustającej walce.
    Nowy cennik w mojej taryfie mówi:
    Opłata stała: 18.50 brutto (222 zł/rok)
    Opłata zmienna: 0,3599 brutto (Przy 200 kWh/mc -70 zł x 12mc=840 zł/rok)
    Opłata handlowa za e odczyt: 6,15 brutto. (36,90 zł/rok)
    W Taryfie Sprzedawcy:
    Opłata stała: 6,13 brutto (73,56zł rok) (148,44 zł mniej niż w "normalnej taryfie")
    Opłata zmienna: 0,40 brutto (Przy 200 kWh/mc- 80 zł x 12 mc=960 zł/rok) (120 złoty więcej niż w "normalnej taryfie")
    Więc do przodu jestem jakieś 28 złotych/rok
    Nie ma opisu sposobu rozliczenia się z dostawcą. Jest prognoza? Czy się podaje stan licznika?
    Oszczędzam w tym wypadku te 36.90 rocznie za e odczyt?
    W takim wypadku wychodziłoby 64,90 oszczędności rocznie.
    Czy źle liczę? Proszę o podpowiedź i ewentualną korekcje moich obliczeń

    Odpowiedz
  79. Radek

    5. OPŁATY DODATKOWE
    Sprzedawca ustala następujący asortyment opłat dodatkowych za czynności lub usługi realizowane na zlecenie Odbiorcy / Klienta. Opłaty dodatkowe są stosowane niezależnie od stawek cen podanych w tabelach od 1 do 4 w pkt 6.
    poniżej.
    Lp. Wyszczególnienie Stawka
    zł/czynność
    1. Opłata za realizację dodatkowego cyklu handlowego dla Odbiorców / Klientów, którzy zdecydowali się na inny niż standardowy
    dwunastomiesięczny okres rozliczeniowy, w tym dokonanie odczytu układu pomiarowo-rozliczeniowego.
    netto brutto
    6,00 7,38
    2. Opłata za realizację dodatkowego cyklu handlowego dla Odbiorców / Klientów, którzy zdecydowali się na inny niż standardowy
    dwunastomiesięczny okres rozliczeniowy, w tym telefoniczne
    lub internetowe przyjęcie odczytu
    układu pomiarowo-rozliczeniowego od Odbiorcy / Klienta, zwana
    Telerachunkiem.
    6,00 7,38
    Ceny brutto prezentowane w powyższej tabeli uwzględniają
    23% stawkę podatku od towarów i usług (VAT).

    Cennik od 1 lutego 2021
    Więc chyba nici z omawianego braku opłaty handlowej (chyba że ktoś rozlicza się po roku)

    Odpowiedz
  80. Artur

    Dzień dobry,

    Dzięki za świetny artykuł. Niestety ja dałem się wrobić jak dziecko na podpisanie umowy z Energa Obrót, gwarancja ceny przez 36 miesięcy i opłata handlowa 22.99 zł brutto/mc. Oczywiście dealer słowem nawet nie wspomniał o opłacie handlowej prezentując ofertę.
    Minęły już 14 dni, więc odstąpienie od umowy przepadło.

    Pozostaje wypowiedzenie i powrót do taryfy podstawowej z karą 7 zł/mc, co i tak byłoby dla mnie korzystne.

    Jednak może da się uniknąć tej kary..? Nie dla kwoty ( choć to zawsze coś), ale dla zasady:

    1. Umowa jest zawarta na czas nieokreślony. To cennik jest na 36 miesięcy, nie umowa. Stoi wyraźnie napisane "umowa na czas n ieokreślony". Ponadto cena prądu w tym "niezmiennym" cenniku jest WYŻSZA od ceny w taryfie. Przynajmniej w tym roku, a więc dostawca NIC jeszcze nie stracił w ciagu tych niespełna 2 miesięcy obowiązywania umowy. Zyskał.
    2. Prawo energetyczne nie przewiduje kary umownej za rozwiązanie umowy .
    3. Wyrok Sądu Najwyższego o niedopuszczalności kary umownej ( wiem, w Polsce nie ma precedensów)
    sip.lex.pl/orzeczenia-i-pisma-urzedowe/orzeczenia-sadow/iv-csk-579-17-dopuszczalnosc-kary-umownej-przeslanki-522860310

    Co Pan o tym sądzi?

    Pozdrawiam
    Artur

    Odpowiedz
    1. Wojciech Treter Autor wpisu

      Nie jestem prawnikiem. Przypuszczam jednak, że wszystko mają przemyślane, sprawdzone i gdyby coś było nielegalne, to ktoś z milionów klientów by to zauważył.
      Trzeba rozróżniać wypowiedzenie cennika od rozwiązania umowy. Umowę owszem można rozwiązać zawsze, ale pociągałoby to za sobą (poza pewnie przerwą w dostawie prądu) też rozwiązanie cennika – czyli karę z tego tytułu.
      Jeśli faktycznie wynosi ona tylko 7zł – to bym się nie zastanawiał i wypowiadał cennik. Ale podejrzanie wygląda tak niska kwota. Przecież w tej sytuacji opłaca się cennik wypowiedzieć za 7zł/mc by nie płacić 22zł/mc.

      Odpowiedz
      1. Artur

        Jak w to wszystko zatem wpisuje się zmiana dostawcy prądu, do której mam bezpłatnie prawo raz do roku? SN stał na stanowisku, że te umowy/cenniki nie mogą być bezwzględnie wiążące... może kwestia strat, a więc wyrównania już poniesionych strat ( w tym przypadku mieli zysk!), ale nie wyrównywania przyszłych zysków... To byłoby ... no... nieproporcjonalne by było, najłagodniej to ujmując

        Przy okazji, UOKiK prowadzi (ł?) postępowanie przeciwko nim w kwestii nierzetelnego informowania o opłacie handlowej.

        Pkt regulaminu tej umowy:
        10. Możemy obciążyć Cię jednorazowym i zryczałtowanym odszkodowaniem [3] w wysokości 7 zł na podstawie wezwania do zapłaty
        za każdy miesiąc, o jaki skrócony został okres korzystania z warunków naszej oferty, jeśli:
        a) wypowiesz nam umowę przed upływem okresu korzystania z warunków naszej oferty;
        b) rozwiążemy z Tobą umowę zgodnie z pkt 57 OWU;
        c) w okresie korzystania z warunków naszej oferty zmienisz grupę taryfową na taką, która uniemożliwi nam rozliczenie Cię
        zgodnie z naszą ofertą.

        Więc te 7 zł/mc to na pewno max kara.
        Ale napisali "możemy", co nie znaczy, że muszą .. 😉

  81. Artur

    Co do tego jeszcze, że wszystko mają przemyślane... no mają, bo co ja mogę w tym kraju? Mogę się sądzić , co kosztuje mnóstwo czasu i pieniędzy. Oni to wiedzą, więc to już o rzędy wielkości redukuje potencjalną liczbę pozwów. Nie ma precedensów, więc jeden wyrok niczego nie zmienia.
    Pozew zbiorowy? Jaka szansa? Minimalna, a nawet gdyby, to przecież spółka z większościowym udziałem Skarbu Państwa, więc zapłaci podatnik.

    Więc sądów nie rozważam 😉
    Raczej wniosek o zmianę taryfy plus pismo - prośbę, jakoś tam uzasadnioną , szczególnie że stroną umowy nie jestem ja, a 85 letni człowiek... I zobaczymy co zrobią. Powiadomię.

    Pozdrawiam

    Odpowiedz
    1. Wojciech Treter Autor wpisu

      Z tego co ja sondowałem i rozumiem – zmiana sprzedawcy prądu (dostawca to operator drutów, nie da się go zmienić) wiąże się z rozwiązaniem umowy, czyli konsekwencje wypowiedzenia "oferty specjalnej" przed czasem mają zastosowanie. Właśnie po to jest umowa na czas określony: lepsza oferta w zamian za uwiązanie się na jakiś czas do jednego sprzedawcy. Takie przynajmniej jest założenie i tak to działa choćby w UK, gdzie ten zysk jest znaczny. U nas – symboliczny, żaden, wręcz bywa że na minus się wychodzi, ale u nas świadomość i stopień zorganizowania konsumentów jest mizerny – choć wydawałoby się, że co jak co, ale prąd dotyczy absolutnie każdego gospodarstwa domowego.

      Raczej wniosek o zmianę taryfy

      Chyba cennika.
      Taryfa to jest G11/G12/... – zupełnie co innego.

      Odpowiedz
      1. Artur

        Zmiana cennika - też chyba nie.
        Może najtrafniej byłoby - powrót do taryfy podstawowej z oferty specjalnej, dla której ma zastosowanie cennik.

        U mnie na szczęście nowa umowa jest na inną osobę, więc tym bardziej zmiana taryfy będzie pierwszą zmianą w ciągu 12 miesięcy.

        Reszta to kwestie prawne, ale to nie oznacza, że działają legalnie w każdym przypadku. Dowodem postanowienia UOKiK odnośnie Energii nakazujące zwrot wszelkich kosztów i powrót do starych umów. Także ten wyrok SN, a nawet zadziałanie mediów. Gdy klient kontaktował się samodzielnie - zmiana była "niemożliwa", a po opisaniu w mediach klienci informowali, że spółka jednak uznała, że "możliwe".

        Żyjemy w państwie bezprawia. Siła przebicia się liczy.
        UOKiK może sobie wydawać postanowienia, SN wyroki, a spółeczka z udziałem Skarbu Państwa dalej stosuje metody zbójeckie. I co im zrobisz..?

  82. Artur

    Uściślając, przedtem miałem
    - dystrybucja G12w
    - prąd G12w

    teraz mam:
    - dystrybucja G12w
    - prąd G12k

    A nazwa oferty brzmi "dla mobilnych II" i żeby było weselej, NIC nie mogę znaleźć na ten temat w sieci...

    Odpowiedz
  83. Wiertar

    Właśnie kończy mi się cennik, więc mam 2 tygodnie na decyzję. Albo przechodzę na taryfę sprzedawcy, albo.... Dziś zaproponowali mi taryfę z prądem eko i serwisantem. Opłata handlowa 17,5 zł. Cenna prądy w tej taryfie g13: 0,2499. 0,5751. 0,3704
    Do tego pakiet serwisanta. Napewno jest to lepsza opcją niż serwisant 24h ale czy będzie to od taryfy sprzedawcy??

    Cena w prądy w taryfie sprzedawcy g13 to 0,2777. 0,6391. 0,4116

    Odpowiedz
    1. Wojciech Treter Autor wpisu

      Jest opisane w tym artykule (w części "Opłata handlowa albo droższy prąd – czy to nie jest wszystko jedno?") jak to się liczy.
      Wniosek: dopiero powyżej ~450-550kWh/m-c (zależy ile % zużycia w szczycie I / II / poza szczytem) ta oferta zaczyna być lepsza od taryfy sprzedawcy.

      Odpowiedz
      1. Wiertar

        Ogrzewam dom pompa ciepła, więc zimą mam spore zużycie w lecie bardzo małe. Staram się korzystać jak najwięcej z najtańszych godzin.

        Obliczyłem sobie że gdyby podział zużycia wg szczytów(przyjelem zużycie 4000kw rocznie) byłby taki sam czyli 33,3% na każdą taryfę to dodając opłatę handlowa w wysokości 17,5zl na miesiac wychodzi że przy taryfie prąd eko +serwisant 24h zapłacę rocznie więcej o 35zl niż przy taryfie sprzedawcy.

        Muszę jeszcze policzyć jak to będzie wyglądało przy uwzględnieniu że głównie używam właśnie najtańszych godzin.

        Mocno się zastanawiam czy nie przejść właśnie na prąd eko plus serwisant.

      2. Gregor

        Witam będę zmieniać taryfę po śmierci Ojca i teraz pytanie czy lepiej wziąć taryfę z prądem eko G11 0,3657 + opłata 17,50 lub prad z serwisantem G11 0,3860 + opłata 18,50 czy teryfe sprzedawcy 0,4064 ale teraz tez jest z opłatą 6,13. Wiem że pisałeś iż dopiero powyżej ~450-550kWh/m-c oferta cennikowa zaczyna być lepsza od taryfy sprzedawcy ale kiedyś w taryfie sprzedawcy nie było opłaty. I jeszcze jedno kiedy nie ma opłaty za rachunek tylko przy rozliczaniu dwunastomiesięcznym?

      3. Wojciech Treter Autor wpisu

        Skąd taka informacja o opłacie handlowej w Taryfie sprzedawcy? Nigdzie na stronach Tauronu niczego takiego nie znajduję. Są natomiast informacje, że opłata handlowa jest 0.

      4. Gregor

        "Skąd taka informacja o opłacie handlowej w Taryfie sprzedawcy? Nigdzie na stronach Tauronu niczego takiego nie znajduję. Są natomiast informacje, że opłata handlowa jest 0."
        Tak jak wspomniałem po śmierci ojca dostałem umowę i tam są opcje cennik i taryfa sprzedawcy i przy niej pisze opłata stała 6.13 jak chcesz mogę zrobić zdjęcie ale nie wiem jak je się wkleja

      5. Wojciech Treter Autor wpisu

        Aktualne jest to co tu wielokrotnie pisałem: przy rachunku poniżej ~400-500kWh każdy cennik (zwykle z rabatem ok. 10%) wychodzi drożej niż Taryfa Sprzedawcy.

  84. Ttt

    Rozmawialem z konsultantem Tauronu gdzie mam umowe.
    Moja umowa zostala automatycznie przedluzona w Grudniu 2019. Tauron wtedy podstepnie dorzucil mi oplata handlowa. Moglem wtedy przejsc na Taryfę Sprzedawcy i uniknac tej oplaty https://czysteogrzewanie.pl/2019/07/jak-uciec-od-oplaty-handlowej-za-prad/
    Niemniej przejscie na Taryfe Sprzedawcy ma swoje wady - nie ma tam gwarancji ceny. Aktualnie place w G11 0,29 zł brutton + 18 zl oplaty handlowej i mam gwarancje ceny do stycznia 2023. W Taryfie Sprzedawcy placilbym teraz 0,37 zl brutto.
    Pytalem sie o rozliczenia - najkorzystniejsze jest rozliczenie polroczne z prognozami. Za rozliczenie miesieczne placi sie 7 zl dodatkowo na miesiac.
    Poza tym w wyrownaniu w czerwcu bede mial doplate za Opate mocowa, ktorej jeszcze nie mam na fakturze, bo mam prognoze z grudnia. Oplata ta weszla w zycie w styczniu i zwiekszy mi w przyszlosci rachunki.

    Odpowiedz
    1. Wojciech Treter Autor wpisu

      mam gwarancje ceny do stycznia 2023

      Na pewno tak to jest sformułowane? Ostatnie lata nie było tak dobrze – gwarancja ceny zamieniła się po cichu w "gwarancję stałego % rabatu względem Taryfy sprzedawcy".

      Odpowiedz
    2. Znawca

      Też jestem w Tauronie. Najkorzystniejsze rozliczenie nie jest półroczne, lecz roczne. To można odczytać z oficjalnego cennika. I tak jak Autor strony wspomniał, to nie jest żadna gwarancja ceny tylko gwarancja stałego procentu rabatu. Czyli groszowe sprawy - dosłownie.

      Odpowiedz
  85. jacenty

    Ja zostałem oszukany przez enea , sprzedawca nie powiedział mi nic o opłacie handlowej. Jesienią 2020 mieli ofertę 36 miesięcy bez podwyżek. Wychodzi 24 zł miesięcznie opłata handlowa, 48 zł netto na dwa miesiące. Złodzieje. Chyba z nimi do sądu pójdę. Mam zdjęcie oferty ze strony internetowej i nic nie ma o opłacie handlowej. Tylko, że stała cena za prąd podana.

    Tylko w Polsce można robić tak ludzi w ch…a! Może ktoś wymiksował się z takiej opłaty handlowej w enea? 48 zł na miesiące to już lekka przesada. haracz.

    Łącznie 48 zł na dwa miesiące wychodzi opłata handlowa.

    Odpowiedz
    1. Wojciech Treter Autor wpisu

      Powodzenia. Wszystko pewnie było w materiałach, których nie czytałeś, ale podpisałeś, że się zapoznałeś i się zgadzasz.
      Jak już to właściwym adresem jest nie "do sądu" tylko UOKiK. Wyjaśnią, czy w ogóle jest o co się bić.

      Odpowiedz
      1. Monika

        Witam czy jest dzisiaj zmieniłam umowę tzn przepisałam licznik na męża i wzięliśmy taryfe sprzedawcy ale pani powiedziała nam ze nie ma taryfa bez opłaty handlowej czy może ktoś pomoc co zrobić żeby nie mieć tej opłaty?

      2. Wojciech Treter Autor wpisu

        Twardo żądać Taryfy sprzedawcy a potem się upewnić (eBOK), że faktycznie taka oferta została zastosowana. Pani z energetyki może nie wiedzieć o istnieniu TS, wcale by mnie to nie zdziwiło, bo handlowcy mają serwować ludziom oferty z opłatą handlową 😉

  86. Jaro

    W taryfie sprzedawcy jest opłata stała 6,13 zł/mc 0,4064 zł/kWh
    W taryfie prąd z serwisantem rabat nie mniej niż 5% opłata stała 18,50 zł/mc 0,3860 zł/kWh
    Stan na dziś w porównaniu obu ofert na stronie TAURON. Czyli w obu jest opłata stała - handlowa - zwał jak zwał, czy się mylę?
    Czy w ofercie prąd z serwisantem jest jeszcze dodatkowo opłata handlowa, chociaż nie widzę nigdzie takiego zapisu.

    Odpowiedz
  87. Jaro

    Tak jak pisałem
    W taryfie prąd z serwisantem rabat nie mniej niż 5% opłata stała 18,50 zł/mc 0,3860 zł/kWh
    Nigdzie nic nie pisze ta temat opłaty handlowej
    Jakiś link do strony TAURONu gdzie jest informacja o opłacie handlowej (poza opłatą stałą)???

    Odpowiedz
    1. Wojciech Treter Autor wpisu

      Nie "opłata stała" tylko stawka stała opłaty za energię elektryczną – to inaczej nazwana opłata handlowa.
      Opłata stała to opłata dystrybucyjna – jest w każdej ofercie i to zupełnie co innego niż opłata handlowa.

      Odpowiedz
  88. Jaro

    Dokładnie z tym że w taryfie sprzedawcy jest opłata stała 6,13 zł/mc (zgodnie z tym co przesłałeś w sekcji ceny)?

    Odpowiedz
    1. Wojciech Treter Autor wpisu

      Tak, jest w Taryfie sprzedawcy opłata stała 6,13 (opłata dystrybucyjna). Jest też w każdej innej ofercie.
      Nie ma w Taryfie sprzedawcy żadnej stawki stałej / opłaty handlowej.

      Odpowiedz
  89. Observer

    Kochani. Pomóżcie jeśli potraficie. Niestety ze względu na pośpiech w październiku 2020 roku podpisałem lojalkę na 3 lata z gwarancją ceny prądu. Nieetyczny sprzedawca patrząc mi prosto w oczy powiedział,ze nie ma żadnych dodatkowych opłat. po prostu nie wspomniał o opłacie handlowej. Skutkiem czego płace około 24 zł mięsięcznie extra za to ze nie zmienia mi ceny prądu przez 3 lata i jeszcze jakiś pakiet fachowca pod to podczepili. Chciałbym uniknąc płacenia tej opłaty. Byłem w ENEA, aby przepisać licznik na żonę. Pani powiedziała mi,ze może to zrobic ,ale wtedy będę płacił karę umowną 30 zł za każdy miesiać na jaki podpisałem lojalkę. Pani również powiedziała, że jedynym sposobem na uniknięcie płacenia opłaty handlowej , jest sprzedanie mojego udziału mieszkania żonie, czyli pozbycie sie prawa własności. Drugim sposobem jest moja smierć. Tak jest umowa skonstruowana. Szukam mozliwości obejścia tego tematu. Wszelkie wskazówki będą mile widziane.

    Odpowiedz
    1. Wojciech Treter Autor wpisu

      Okazja do bezkarnej zmiany może się trafić początkiem przyszłego roku gdy zazwyczaj zmieniają się (rosną) ceny prądu.

      Odpowiedz
  90. TeWu

    właśnie jestem na stronie Taurona i tam, w dziale Taryfa Sprzedawcy/ dom wygodny/g11
    https://www.tauron.pl/dla-domu/prad/taryfa-sprzedawcy/g11
    jest w tabelce cena sprzedaży 0,37... za 1kWh a pod tabelką jest napisane:
    Stawka stała: 4,98 netto/miesiąc (6,13 brutto)

    Poniżej: Aby otrzymać całkowity koszt zakupu należy do podanych cen i stawek dodać stawki dystrybucyjne.

    Wychodzi na to, że jest stawka stała ( 4,98), którą dolicza się do całości

    Odpowiedz
  91. Paulina

    Mam pytanie czy rzeczywiście przepisanie umowy na współmałżonka blokuje naliczaniw kar z tytulu zmiany umowy ? Jak to najlepiej mozna załatwić ?

    Odpowiedz
    1. Paweł

      Dzień dobry, Miesiąc przed końcem umowy dzwoniłem do tauron, aby zmienić umowę z elektrykiem na taryfę sprzedawcy. Teraz mam "Taryfa dla energii elektrycznej". Nie wiem, czy dobrze zmienili?

      Odpowiedz
  92. Arek

    Ale cena 0.2777 brutto w taryfie G13 nie jest kwotą ostateczną bo do niej nie są doliczane opłaty dystrybucyjne itp?

    Odpowiedz
  93. Witold

    Bardzo porządnie napisany i przydatny artykuł. Też zostałem wrobiony przez firmę Tauron, ale to inna historia i musiałbym własny tekst napisać dla osób w podobnej sytuacji.
    W każdym razie dzięki za dobrą robotę, która wielu osobom najwyraźniej otworzyła oczy i rozwiała ściemę, którą wstawia firma Tauron.

    Odpowiedz
  94. Tauron Złodzieje

    Witajcie
    Prosze o komentarz i poradę
    czy jak zmienie umowę z dostawcy indywidualnego na wlasną firmę a za miesiąc lub dwa znów przejdę na dostawce indywidualnego (na siebie) i podpiszę umowę od nowa? Czy ta opcja przechodzi w reklamacji , bedzie sie dało uciec od opłaty handlowej

    Odpowiedz
    1. Tauron Złodzieje

      dodam że Pani na infolini powiedziała mi że TAK ale pani w punkcie juz że NIE da sie tak zrobić.
      dostane kare za przepisywanie liczników iitp

      Odpowiedz
  95. Załamana

    Witam. Co mam zrobić, bo się załamałam. 26.08 podpisałam umowę na prąd oczywiście Pani wcisnęła mi ta z opłatą handlową nic o tym nie wspominając powiedziała tylko, że będę miała 5%rabatu za wybranie e-faktury. 06.09 dostałam fakturę z opłatą handlową 30 zł za 11 dni !!! Wpisali od 01.08 czyli nawet nie miałam wtedy podpisanej z nimi umowy. Dzwoniłam, byłam w POK baba tekst że nic się nie da zrobić. Co teraz? Proszę o pomoc.

    Odpowiedz
    1. Wojciech Treter Autor wpisu

      6. września można było to jeszcze odkręcić. Teraz minęło ponad 14 dni, więc droga robi się bardziej kręta.

      Ale zgodnie z tym co tu piszą – https://www.uokik.gov.pl/aktualnosci.php?news_id=16410 – można uznać że wprowadzono Panią w błąd co do wysokości opłat (a może również w POK co do tego że 'niedasie nic zrobić'):

      Jeśli zostałeś wprowadzony w błąd, a termin na odstąpienie od umowy minął, możesz uchylić się od skutków oświadczenia woli złożonego pod wpływem błędu. W rozwiązaniu umowy pomoże ci miejski lub powiatowy rzecznik konsumentów (https://www.uokik.gov.pl/pomoc.php). Możesz także zadzwonić pod numer infolinii konsumenckiej: 801 440 220 lub 22 290 89 16, gdzie uzyskasz bezpłatną poradę finansowaną ze środków UOKiK.

      Zatem polecam uderzyć pod w/w kontakty UOKiK albo do lokalnego rzecznika konsumentów. Tylko trzeba zauważyć że jakby co to tu chodzi o wypowiedzenie cennika i przejście na taryfę sprzedawcy – a nie wypowiedzenie całej umowy (wtedy zostałaby Pani bez prądu).

      Odpowiedz
  96. Mariusz

    Cześć, świetny artykuł, niestety pech chciał, że trafiłem na niego za późno i przy przepisywaniu licznika dałem się wplątać w opłatę handlową...
    Moje pytanie brzmi: czy na pewno jest tak, że każdorazowo przy zmianie cen prądu można wnosić o przejście z cennika na taryfę sprzedawcy?
    Jeżeli umowę z cennikiem podpisałem w sierpniu, w październiku podpisałem aneks w związku z przejściem na fotowoltaikę, to czy w styczniu (zakładam, że podwyżki są pewne) będę miał prawo do w/w przejścia na taryfę?
    Z góry dziękuję za pomoc i odpowiedź!
    Pozdrawiam,

    Odpowiedz
  97. Petrolhead

    Witam. Chciałbym się dowiedzieć, która taryfa jest najbardziej opłacalna przy posiadaniu mikroinstalacji fotowoltaicznej? Obecnie posiadam taryfę G11 z cennikiem serwisanta, co oczywiście przedstawiciel Tauronu wcisnął mi jak młodemu pelikanowi. Dodam, że jestem zielony w temacie. Z góry dziękuję za pomoc.

    Odpowiedz
    1. Wojciech Treter Autor wpisu

      Jeśli instalacja w pełni pokrywa zużycie – dowolna, nie ma to żadnego znaczenia, bo i tak rozliczenie jest na zero.

      Odpowiedz
      1. digi

        "Płacisz za prąd 200zł/m-c. 5% z 200zł to 10zł – tyle oszczędzasz. Ale dodatkowo płacisz 18zł opłaty handlowej. Czyli jesteś 8zł na minusie. W zamian za to zwykle coś otrzymujesz – ale to "coś" to możliwość skorzystania z jakichś ekstra usług typu serwis elektryczny czy komputerowy. Czy warto? Każdy decyduje sam. "

        Rachunek jest bez sensu. Najpierw zaczyna się od tego, że kwotowo sprzedaż i dystrybucja to nie jest po 50% z kwoty rachunku. 5% nie jest od ceny łącznej z dystrybucją. Twoje obliczenia mają sens tylko w takim przypadku. Poprawny rachunek wygląda tak:
        Dla przykładu powiedzmy, że cena sprzedaży wynosi 0,4046/kWh i opłata stała 6,13zł/m-c. Powiedzmy, że mamy prąd ze zniżką 5% i opłatą 18,50zł. Różnica w opłacie stałej dla dwóch wariantów to 18,50 - 6,13 = 12,37.
        Rabat 5% kwotowo od 0,4064 wynosi 0,4064-(0,4064*0,95)= 0,0186. Żeby wydać 12,37 musimy kupić ~ 665,06kWh/m-c. Zasadniczo od takiego zużycia wzwyż zaczyna się to opłacać.
        Opcje są takie na tę chwilę:
        Prąd z Serwisantem 24H 18,50 brutto
        Cennik Prąd z Serwisantem komputerowym 24H 24,50 brutto
        Prąd z Serwisantem 24H PLUS 21,50

  98. Kaki

    Witam, czy jeżeli dobrze rozumiem najlepsza opcją jest wybranie Taryfy Sprzedawcy? Podpisujemy właśnie nową umowę na prąd i zastanawiamy się nad wyborem. Prąd narazie będzie potrzebny głównie do prac na budowie-tynki itp.
    Dziękuje i pozdrawiam.

    Odpowiedz
  99. Sebastian

    Ja właśnie zmieniłem cennik na ofertę sprzedawcy, przez infolinię, bezproblemowo. Obszar Legnicy jest to 0,37 brutto + dystrybucja (zawsze te same ceny) ale przynajmniej nie muszę płacić 20zł albo w wyższym, takim różowym, pięknym wariancie 32 zł opłaty handlowej, a 0,35 kwh, różnica żadna. Umowa na czas nieokreślony. Coś się nie spodoba to można zawsze zmienić. Przy 160kwh lepiej być nie może. Są inni sprzedawcy, ale czy warto zmienić? Rynek energii jest w Polsce tak skonstruowany i poszatkowany, że nikt nic nie wie ;). Albo można co najwyżej gdybać nt cen u kogoś... ktoś zmieniał na Fortum albo inne firmy, nieznane bądź mniej znane ??

    Odpowiedz
    1. zdierstwo dystrybucyjne

      Za 298 kWh zapłaciłem 111 zł za energię plus 91 zł za dystrybucję , razem 203 zł brutto - dolnośląskie

      Odpowiedz
  100. subik

    Na samym dole zaraz za Taryfa sprzedawcy mamy jeszcze Taryfę "Cennik sprzedawcy".
    Nie dam głowy sobie uciąć ale wydaje mi sie, że nie ma opłaty handlowej i ma najniższą cene za 1kWh
    czy ktoś sie orientował jak to wygląda? Mozna przejsc z Taryfy prąd z serwisantem na takie cos ?

    Odpowiedz
  101. róbcie tak

    Mnie rozbawiło babsko na centrali obsługi klienta kiedy zwrociłem sie z pytanie ( w Sierpniu , nowe rozliczenie na kolejne pół roku) , zużyłem mniej pradu od prognoz za to przy walili mi o 50 zł wiecej do kolejnych prognoz, a ona mowi ze być moze wiecej zużyję i stąd ta 50 zł podwyżka,to nie jest wyłudzenie, od tej pory co miesiac spisuję licznik i place według stanu bieżącego zuzycia a nie sie dorabiać będa prezesiki po podstawówkach itp moim kosztem

    Odpowiedz
  102. Klaudia

    Dzień dobry!
    Mama załatwiła w Tauronie taryfę sprzedawcy, a ja mam firmę i tez bym chciała zrezygnować z opłaty handlowej (w październiku zużyłam prądu za 3 zł rachunek na 90…), ale na infolinii mówią to samo, ze na firmę nie mogę z niej zrezygnować.

    Mogę czy nie? Jak to załatwić?

    Odpowiedz
    1. Wojciech Treter Autor wpisu

      Firma czy nie firma, zrezygnować w trakcie trwania cennika zasadniczo się nie da, poza drobnymi wyjątkami, które tutaj ludzie wspominają, ale nie wszystko z tego musi być aktualne. Trzeba pilnować końca cennika i wtedy to żadna sztuka się z tego wypisać. O tym jest powyższy artykuł.

      Odpowiedz
      1. Klaudia

        Dostałam list w którym była informacja, że od 1 grudnia wprowadzają nową taryfę dla energii elektrycznej. Zgodnie z nią mam nowy cennik, ale jest to oferta z 5% rabatu. Wysokość opłaty handlowej bez zmian - 27 zł netto. Pod spodem informacja, że można się zgodzić (wtedy zostawić pismo bez odpowiedzi) lub nie zaakceptować podwyżek o wypowiedzieć umowę. Zadzwoniłam na infolinię i chciałam zrezygnować z cennika (opłaty handlowej, serwisanta i innych) na rzecz taryfy sprzedawcy. Pani z infolini powiedziała, że nie ma takiej możliwości, żeby przy firmie korzystać z taryfy sprzedawcy bez opłaty handlowej. Powiedziała, że ona może to ze mną załatwić przez telefon, ale żebym się zastanowiła bo to będzie niekorzystne-oprócz opłaty handlowej która tak czy siak będzie na fakturze, sam prąd będzie droższy. Przełączyła mnie do innej, która brak możliwości rezygnacji z opłaty handlowej tłumaczyła z kolei tak, że taka jest oferta dla firm i usługi serwisanta i inne dodatkowe nie mają na nią wpływu, bo to konto biznes. Po czym mowila ze ma jakieś zakłócenia na linii, nie słyszy mnie i rozłączyła się.

        W październiku zużyłam prąd za 3 zł, opłata za dystrubucję i opłata handlowa dają fakturę na ok 80 zł…

      2. Wojciech Treter Autor wpisu

        Istnieje taryfa sprzedawcy dla firm https://www.tauron.pl/dla-firm/prad/taryfa-sprzedawcy
        Ale faktycznie – tam zakombinowali sprytniej i zawsze jest opłata handlowa, tylko nie za dodatkową usługę a po prostu za "obsługę klienta".
        Czyli wygląda, że faktycznie nie ma pola manewru. Chociaż nie studiowałem tych dokumentów przesadnie dokładnie.

  103. Vlad

    Dzień dobry, otrzymałem list z Tauronu na początku miesiaca. Opcja nr 1 cennik do końca 2024 roku, opcja nr 2 przedłużenie cennika do końca 2022 roku. Przy wyborze opcji nr 1 czas na decyzję do 30 listopada br. Przy braku reakcji opcja nr 2 z automatu.

    Czy ja dobrze zrozumiałem cennik sprzedawcy gwarantuje nam tylko i wyłącznie stały rabat 5 procent. W przypadku wzrostu cen energii elektrycznej stawki tak czy inaczej ulegną zmianie zarówno w cenniku jak i taryfie sprzedawcy.

    Obecny cennik mam do końca tego roku. W jakim terminie można złożyć deklarację przejścia na taryfę sprzedawcy? W piśmie była mowa o rzekomym terminie 14 dni od wysłania pisma.

    Odpowiedz
    1. Wojciech Treter Autor wpisu

      Czy ja dobrze zrozumiałem cennik sprzedawcy gwarantuje nam tylko i wyłącznie stały rabat 5 procent.

      Jeżeli nic się nie zmieniło (na gorsze) to tak własnie jest.

      W przypadku wzrostu cen energii elektrycznej stawki tak czy inaczej ulegną zmianie zarówno w cenniku jak i taryfie sprzedawcy.

      Na 120%.

      W jakim terminie można złożyć deklarację przejścia na taryfę sprzedawcy? W piśmie była mowa o rzekomym terminie 14 dni od wysłania pisma.

      Nie jest to termin rzekomy – wynika z OWU. Niestety nie umiem znaleźć na 100% aktualnej wersji OWU na stronach Tauronu ani też nie wiem czy Pan ma umowę tylko sprzedaży czy może kompleksową (zresztą po cichu zakładam że cały czas mówimy o prądzie dla gosp. dom.). W każdym razie: w każdej wersji jest mowa o 14 dniach – ale w niektórych wersjach jest dodatkowy warunek: "i nie później niż miesiąc przed końcem aktualnego Cennika". Co by znaczyło, że został Panu tylko dzień jutrzejszy. Tyle że nie wiem czy to się akurat do Pana odnosi. Na wszelki wypadek uderzyłbym na infolinię już jutro. Lepiej za wcześnie niż przespać.

      Odpowiedz
  104. Krakus

    Moja umowa w taryfie G11_bezpieczny_dom kończy się w grudniu 2021. Czyli czas na zmiany. Czy jest jakaś opcja by przejść na Cennik Sprzedawcy ? https://www.tauron.pl/dla-domu/prad/-/media/Offer%20Documents/produkty/2021/01-2021/inwestor/EE_GD_BSC_Sprzedawcy_TS_E_0.pdf

    Próbowałem kilka razy na infolinii zapierają się rękami i nogami że nie mogą mi takiej taryfy właczyć. Od absurdalnych spławień typu "to tylko w BOK", albo to tylko mailem na pomoc@tauron.pl
    Dzisiaj mi pani powiedziała że to taryfa tylko dla klientów którzy wcześniej byli podpięci do innych dostawców a nie do Taurona. To jest taryfa "ekspansywna" wg niej. Ci co już są w Tauron mają płacić więcej.

    Odpowiedz
    1. Wojciech Treter Autor wpisu

      To jest cennik sprzedawcy.
      A nam tu chodzi o taryfę sprzedawcy.
      Dwie różne rzeczy. Tak, celowo to jest tak namieszane, żeby się jak najmniej ludzi połapało.
      Chodzi o wypowiedzenie aktualnego Cennika (na końcu jego obowiązywania) i niepodpisywanie nowego. Wtedy ląduje się na Taryfie Sprzedawcy.

      Odpowiedz
  105. Vlad

    Dziękuję panie Wojtku za odpowiedź. Postaram się jutro dowiedzieć. Paradoksalnie na początku roku zmieniałem z nimi warunki umowy i miałem wybraną opcję taryfy sprzedawcy. Pani w punkcie obsługi uświadomiła mnie jednak, że mam cennik obowiązujący do końca roku i zapłacę karę umowną w wysokości 25 zł za każdy miesiąc. Przeliczyłem sobie wtedy na szybko i doszedłem do wniosku, że nie będę oddawał pieniędzy za darmo.
    Pozdrawiam i dziękuję za cały powyższy wpis.

    Odpowiedz
  106. Kapral

    A to w ogóle jest legalne, żeby przedłużać umowę na czas określony, na tych samych warunkach, bez możliwości wcześniejszej rezygnacji? Bo mi się mocno wydaje, że UOKiK się przeciwko czemuś takiemu wypowiadał.

    Odpowiedz
    1. Wojciech Treter Autor wpisu

      Możesz zawsze spróbować zgłosić do UOKiK i zobaczysz.
      Ale obawiam się, że to legalne. Przecież jest możliwość rezygnacji – powiadamiają o tym w stosownym czasie i jest 14 dni na reakcję.

      Odpowiedz
  107. Zagubiony

    A co w przypadku podpisywania po raz pierwszy umowy na nowe mieszkanie? Czy również można skorzystać z taryfy sprzedawcy?

    Odpowiedz
    1. Wojciech Treter Autor wpisu

      Oczywiście. To jest podstawowa oferta, na którą normalnie się trafia po podpisaniu samej umowy.
      Ale jeśli nie będziesz się tego wyraźnie domagać to bez słowa zostaniesz od razu wrzucony w cennik, bo handlowcowi się to opłaca.

      Odpowiedz
  108. Marta

    U mnie po zainstalowaniu fotowoltaiki zupełnie nie opłaca się inna opcja niż taryfa sprzedawcy (przy założeniu większej produkcji niż poboru), a o dziwo dostałam rachunek z opłatą handlową, nigdzie na koncie nie ma informacji o dodatkowych usługach (jest tylko, że to taryfa prosument standard). Czy to oznacza również jakąś inną taryfę niż sprzedawcy ?

    Odpowiedz
  109. Bogdan

    Czy wiecie jak wygląda sprawa zmiany taryfy po podwyżce opłat bez płacenia kary za wcześniejszą zmianę taryfy ? Na infolinii twierdzą, że zmiana ceny nie daje możliwości zmiany taryfy, możemy jedynie rozwiązać umowę a następnie podpisać nową umowę już z nową taryfą (wiąże się to z odłączeniem licznika). Drugą opcją jest przepisanie licznika na inną osobę, problem natomiast u mnie wynika z oczekiwania na dotację z programu "mój prąd", nie wiem w jaki sposób rozpatrzy ten wniosek NFOŚiGW po przepisaniu licznika. Obawiam się, że mogą się doczepić z powodu innej osoby wnioskującej o dotację, a osoby która aktualnie jest w rejestrze Taurona.

    Odpowiedz
  110. działek

    Super artykuł, dlatego też dorzucę kilka zdań dla potomnych.
    Skorzystałem z 14dni na zmianę na TARYFĘ SPRZEDAWCY. Bez problemu Pani na infolinii 555 444 555 wew.2 przeprowadziła cały proces, zajęło to 5min. Potem poprosiłem o przekierowanie do osoby zarządzającej "rozliczeniami" i wydłużyłem okres rozliczeniowy na roczny - niższa kwota za "abonament". Według moich wstępnych obliczeń z nową umową (taryfa G11) wyjdzie mi 1 miesiąc prądu za darmo...sprawdzimy jak przyjdzie rachunek 😉

    Przydatne linki:
    https://www.tauron.pl/dla-domu/prad/taryfa-sprzedawcy

    Odpowiedz
  111. Alex

    A czy ktoś próbował wymiksować się z opłaty handlowej w PGE, w taryfie sprzedawcy? Mam tam naliczoną opłatę ok 10 zł.

    Odpowiedz
      1. gogo

        Tak, można zrezygnować z cennika i przejść na Taryfę Sprzedawcy. Całośc trwała 10 min na infolini.

  112. Gosia

    Ja się już pogubiłam. Dobrze to rozumiem? Taryfa sprzedawcy to G11 albo inne oznaczenie? Albo tylko Taryfa sprzedawcy. A G 11 to coś innego?

    Odpowiedz
    1. gogo

      Musisz powiedzieć że chcesz przejść na bezterminową "Taryfę Sprzedawcy" w grupie taryfowej G11 (całodobowa) i bez dodatkowych innych usług aby uniknąć lojalki z nimi związanymi.

      Odpowiedz
    2. Wojciech Treter Autor wpisu

      Taryfa sprzedawcy to jest oferta na czas nieokreślony.
      G11/G12/G13 to co innego choć też nazywają się to taryfy. G11/G12/G13 są zawarte i w taryfie sprzedawcy, i w cennikach. Tylko stawki się w nich różnią.

      Odpowiedz
  113. gogo

    SUPER artykuł! Dziękuje za otwarcie oczy.

    UWAGA (styczen 2022): Jeśli ktoś z Państwa dostał w styczniu od Taurona informację mailową lub listowną o zmianie cen jak poniżej, to informuje że jest to idealny okres na zmianę aktualnej "pseudo umowy" na "Taryfę Sprzedawcy". Właśnie całkiem miła Pani na infolini bezproblemowo zmieniła mi umowę z lojalką (5% taniej 2-3 lata) na umowę bezterminową tj. "Taryfe sprzedawcy" i potwierdziła że nie zostaną naliczone żadne kary umowne.

    Tutuł maila: "Informacja o nowych cenach prądu"
    Szanowni Państwo,
    od 1 stycznia 2022 roku wprowadziliśmy nową taryfę dla energii elektrycznej
    dla grup taryfowych G [1].

    Co się zmieni
    Zmienią się tylko obowiązujące Państwa ceny za energię elektryczną.
    Oznacza to, że utrzymamy dla Państwa wysokość rabatu względem taryfy
    na aktualnym poziomie. Przedstawione w tabeli ceny nie uwzględniają
    mechanizmów Tarczy Antyinflacyjnej. Regulacje dotyczące cen, wynikające z
    wprowadzanych przepisów, uwzględnimy w wyznaczonych terminach w
    rozliczeniach z Państwem.

    Jak mogą Państwo dalej postępować
    Jeśli akceptują Państwo nowe ceny za energię elektryczną, nie muszą Państwo
    podejmować żadnych działań. Prosimy zostawić e-mail bez odpowiedzi, a wówczas
    od 1 stycznia 2022 roku będą Państwo rozliczani według nowych cen.
    Jeśli nie akceptują Państwo cen za energię elektryczną, mogą Państwo:
    wypowiedzieć łączącą nas umowę zgodnie ze wskazanymi w umowie
    i w OWU zasadami i terminem wypowiedzenia, lub
    wybrać taryfę lub inny cennik z oferty TAURONA.
    Jeśli nie wypowiedzą Państwo umowy i nie wybiorą Państwo innej oferty, będzie
    to dla nas oznaczało, że akceptują Państwo nowe ceny za energię elektryczną.
    W przypadku wypowiedzenia umowy przestanie ona obowiązywać, jeśli umowa
    nie stanowi inaczej, z końcem miesiąca następującego po miesiącu, w którym
    otrzymamy Państwa wypowiedzenie, a Państwo powinniście wybrać nowego
    sprzedawcę.
    Co proponujemy Państwu dodatkowo
    Zachęcamy, aby korzystali Państwo z serwisu obsługowego Mój TAURON.
    Dzięki temu mają Państwo dostęp do m.in.: faktur, kwot do zapłaty, informacji
    o płatnościach czy aktualnych promocjach, bonusach i ofertach. Mogą Państwo
    z niego korzystać 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu na mojtauron.pl.

    Odpowiedz
  114. Cześć

    Witam w polskim ladzie. Jestem na taryfie sprzedawcy, ale od 1 lutego wchodzi jej nowy „cennik” - zamiast 0,3304 zł netto/kWh będzie aż 0,4513 zł netto/kWh. Duża podwyżka. Obliczyłem ze przy opłacie handlowej w wysokości 19,50 (prąd eko) różnica zniweluje się już przy zużyciu miesięcznym poniżej 100kwh, czyli całkiem szybko. Czy teraz nie jest najbardziej opłacalny mimo wszystko cennik z niechcianym serwisantem? Cena bowiem tam jest 0,3138 zł netto/kWh. 14 groszy netto różnicy.

    Odpowiedz
    1. Wojciech Treter Autor wpisu

      W taryfie sprzedawcy, w G11 jest 0,4147zł netto/kWh.
      https://www.tauron.pl/dla-domu/prad/taryfa-sprzedawcy

      W cenniku Prąd z serwisantem 24H na 3 lata w G11 jest 0,3939zł netto /kWh + 15,85zł netto/mc opłaty handlowej.
      Cena nie jest gwarantowana na 3 lata – jest tylko gwarancja 5% rabatu względem taryfy sprzedawcy. Jeśli taryfa sprzedawcy pójdzie w górę to ceny w cenniku też idą w górę.

      Nie wiem skąd takie liczby bierzesz. Może mylisz gdzieś netto z brutto? A może nie zauważasz, że cennik nie gwarantuje stałych cen? Nic nie słyszałem o podwyżkach w taryfie sprzedawcy od lutego, ale jeśli by nawet taka miała być, to w cenniku masz jedynie rabat 5% a nie tak dużą różnicę jak piszesz. Czyli o ile nigdzie się nie mylę to w temacie opłacalności taryfy sprzedawcy vs cenniki sytuacja jest bez zmian.

      Odpowiedz
      1. Cześć

        Panie Wojtku, dzięki za odpowiedź. Dostałem pismo z takim cennikiem, cennik ten też wisi na stronie Tauronu jako obowiązujący od 01.02.2022 r. Link: https://www.tauron.pl/-/media/offer-documents/dokumenty-do-taryfy/taryfa-dokumenty/taryfa-sprzedawcy/gze-1-01-2021/20220201-gze-taryfa-sprzedaż-gze-g-k-www.ashx

        A na stronę, nie bezpośrednio do pliku:
        https://www.tauron.pl/dla-domu/prad/taryfa-sprzedawcy

        "Taryfa dla energii elektrycznej dla odbiorców grup taryfowych G11, G12, G12w, G13 – TAURON Sprzedaż GZE sp. z o.o. (obowiązuje od 1 lutego 2022 r.)"

        Prośba o weryfikację, czy mam racje.

      2. Wojciech Treter Autor wpisu

        Czyli w G11 będzie 0,45zł/kWh netto w taryfie sprzedawcy od 1. lutego.
        Wcześniej podnieśli na 0,41zł/kWh netto od nowego roku.
        0,33zł/kWh netto to było w zeszłym roku.

        To nie zmienia tego o czym pisałem: cennik nie gwarantuje stałej ceny na 3 lata. Podwyżka taryfy sprzedawcy pociąga za sobą podwyżkę cen w cenniku, jedynie gwarantowany jest 5% rabat. Który przy niewielkim zużyciu zostanie zjedzony przez opłatę handlową.

      3. Dociekliwy

        Sprawdziłem z ciekawości czemu cena podana przez "Cześć" jest inna od tej co podał Wojciech. Wygląda na to, że Tauron ma rożne ceny sprzedaży w zależności od regionu tzn np w Krakowie za sprzedaż prądu odpowiada "TAURON Sprzedaż sp. z o.o." ale np w Gliwicach to jest "TAURON Sprzedaż GZE sp. z o.o.". Wystarczy wpisac na stronie https://www.tauron.pl/dla-domu/prad/taryfa-sprzedawcy te dwa miasta i zobaczyc ze załączone PDFy są różne. W taryfie od TAURON Sprzedaż sp. z o.o. jest aktualnie 0,4147zl zł/kWh netto w grupie taryfowej G11
        a w TAURON Sprzedaż GZE sp. z o.o. jest 0,4513 zł/kWh netto w grupie taryfowej G11.

        Tauron ma dość rozbudowaną strukturę rożnych spółek co widać na stronie https://www.tauron.pl/tauron/bip/spolki-grupy więc można mieć do czynienia z różnymi podmiotami w zależności od rejonu Polski.

      4. Wojciech Treter Autor wpisu

        Oczywiście, że mogą być różne ceny w różnych regionach. Liczby tutaj wylistowane mogą być nieaktualne już za miesiąc czy dwa. Trzeba zawsze sprawdzać aktualną ofertę na stronach sprzedawcy prądu, wybierając właściwą lokalizację.

  115. Agnieszka

    witam.
    Posiadam taryfę sprzedawcy, którą dzięki tej stronie udało mi się po półrocznej batalii z firmą przywrócić. gdy po przejściu na prosumenta pracownik wcisł nam cennik zapewniając że to taryfa sprzedawcy. Mam ograniczone zaufanie do pracowników infolii i punktów i mam wrażenie ze celowo proponują rozwiązania które sprytnie mydlą nam oczy zmieniają naszą taryfę sprzedawcy na cokolwiek innego podając inne nazwy. Jak nie zostać oszukanym?

    dziś trzymałam pismo z tauron.
    Moje pytanie, czy zgadzając się na nową taryfę pozostaję na taryfie sprzedawcy?

    Bardzo dziękuje za odpowiedz

    Szanowni Państwo,
    od 1 lutego 2022 roku wprowadziliśmy nową taryfę dla energii elektrycznej dla grup taryfowych G [1].

    Co się zmieni
    Zmienią się obowiązujące Państwa stawki zmienne i stawki stałe ceny energii elektrycznej oraz opłaty dodatkowe. Prosimy aby zapoznali się państwo z treścią załączonej taryfy. Przedstawione w przesyłce ceny nie uwzględniają mechanizmów Tarczy Antyinflacyjnej. Regulacje dotyczące cen, wynikające z
    wprowadzanych przepisów, uwzględnimy w wyznaczonych terminach w rozliczeniach z Państwem.

    Jak mogą Państwo dalej postępować
    Jeśli akceptują Państwo nowe zmienne i stałe swatki ceny energię elektryczną oraz opłaty dodatkowe w taryfie (dołączone do przesyłki) nie muszą Państwo podejmować żadnych działań. Prosimy zostawić list bez odpowiedzi, a wówczas od 1 lutego 2022 roku będą Państwo korzystać z nowej taryfy.
    Jeśli nie akceptują Państwo zapisów taryfy, mogą Państwo:
    - wypowiedzieć łączącą nas umowę zgodnie ze wskazanymi w umowie i w OWU zasadami i terminem wypowiedzenia, lub
    - wybrać ofertę z gwarancją rabatu.

    W przypadku wypowiedzenia umowy przestanie ona obowiązywać, jeśli umowa nie stanowi inaczej, z końcem miesiąca następującego po miesiącu, w którym otrzymamy Państwa wypowiedzenie, a Państwo powinniście wybrać nowego sprzedawcę.
    Jeśli nie wypowiedzą państwo umowy, będzie oznaczało że akceptują Państwo nową taryfę.

    Co proponujemy Państwu dodatkowo
    Zachęcamy, aby korzystali Państwo z serwisu obsługowego Mój TAURON. Dzięki temu mają Państwo dostęp do m.in.: faktur, kwot do zapłaty, informacji o płatnościach czy aktualnych promocjach, bonusach i ofertach.
    Mogą Państwo z niego korzystać 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu na mojtauron.pl.

    Odpowiedz
    1. Wojciech Treter Autor wpisu

      To jest informacja że od lutego wzrosną stawki w taryfie sprzedawcy.
      Aby pozostać na taryfie sprzedawcy, nic nie trzeba robić.

      Odpowiedz
    2. Mariusz

      Agnieszko, właśnie na podstawie tego wczorajszego pisma zmieniłem dzisiaj cennik w Tauron.
      Trzeba wykorzystać sytuacje jeśli to możliwe.

      Odpowiedz
  116. Swap

    Dokładnie. Też dostałem maila o zmianie cen i zadzwoniłem do Taurona. Zmieniłem umowę na taryfę sprzedawcy zostając przy G12w. Mam nadzieję, że w ciągu 2 tygodni dostanę potwierdzenie i nie wcisnęli czegoś innego....

    Odpowiedz
  117. Janek

    Właśnie zmieniłem cennik, który wciśnięto mi przy przepisaniu umowy po zmarłym dziadku na taryfę sprzedawcy bez magicznej opłaty handlowej. Bezproblemowo przez Mój Tauron. Polecam to rozwiązanie. 🙂

    Jeśli dostaliście maila z fragmentem:
    "Jeśli nie akceptują Państwo cen za energię elektryczną, mogą Państwo:
    - wypowiedzieć łączącą nas umowę zgodnie ze wskazanymi w umowie
    i w OWU zasadami i terminem wypowiedzenia, lub
    -wybrać taryfę lub inny cennik z oferty TAURONA."

    to należy z korzystać z tej drugiej opcji.

    Pozdrawiam 🙂

    Odpowiedz
  118. klientka Tauronu

    Witam

    Niestety, zbyt późno trafiłam na ten artykuł. Właśnie przepisałam licznik na siebie na Mój Tauron. Tam do wyboru miałam tylko oferty z opłatami handlowymi. Dotąd korzystaliśmy w domu z taryf sprzedawcy, ale myślałam, że Tauron już ich nie ma. Wybrałam ofertę z serwisantem. Czy będę mogła się z tego wymiksować (np. mam 14 dni na odstąpienie?), czy muszę czekać dwa lata do zakończenia umowy?

    Odpowiedz
    1. Wojciech Treter Autor wpisu

      Jeśli rzecz się odbyła zdalnie (telefon, internet) to przysługuje 14 dni na zmianę zdania.
      Jeśli w stacjonarnym biurze obsługi – to nie.

      Odpowiedz
      1. klientka Tauronu

        Dziękuję.
        Jeszcze mam jedno pytanie – jeżeli licznik przepisałam dziś i nową umowę podpisałam od razu (internetowo), to czy interweniować w sprawie jej zmiany od razu na infolinii, czy praktyczniejsza i skuteczniejsza będzie wizyta w punkcie?

      2. Patri

        Dzień dobry, a jeśli rzecz odbywa się korespondencyjnie (list zwykly), to jak w tym przypadku to wygląda? Orientuje się Pan może?

  119. Maria

    Mamy rok 2022 i nowe cenniki ,od 1 lutego 2022 zmiana cennika, i ten sam bajer o 5 % rabatu od następnych cenników a może byc ich mnóstwo nawet co miesiąc co miesiąc
    Nie wiem czyktós zrócił uwage na podwójnie pobieranie opłat na fakturze tylko za to ,że rozlicznie jest za miesiąc łamany ( npod20 stycznia do 2o lutego) a nie za miesiąc cod 1 do ostatniego dnia miesiąca Zwróciłam na to uwagę i zażądała takiego właśnie podawania stanu licznika ( jak w PGNiG) u nich okres rozliczeniowy to jeden miesiąc a w Tauronie nie
    Co jest chyba nielegalne i potężnym naduzyciem Jedna fsktura, to jeden kres rozliczeniowy i jedna z kilkunastu pozycji tzw dystrybucji a nie podwójnie za każdą z tych pozycji tosie nadaje do RPO i do OK
    W rozmowie z konsultantem przyznał mi rację i kazał napisać, napisałam i czekam na odpowiedż

    Odpowiedz
  120. Leszek

    Mnie się udało uciec od opłaty handlowej po tym jak otrzymałem maila o zmianie cen za prąd i skorzystałem z informacji:
    "Jeśli nie akceptują Państwo cen za energię elektryczną, mogą Państwo:
    - wypowiedzieć łączącą nas umowę zgodnie ze wskazanymi w umowie
    i w OWU zasadami i terminem wypowiedzenia, lub
    -wybrać taryfę lub inny cennik z oferty TAURONA."
    Mailem skontaktowałem sie z Tauronem i poinformowałem ich, że chce skorzystać z innego cennika tj. z tego bez opłaty handlowej i dostałem mailem informacje, że już zmienili mi cennik. Sprawdziłem na swoim eboku i potwierdziłem, że tak sie stało. Wcześniej pisałem reklamacje na działania pracowników Tauronu, którzy chyba mają od wciskania taryfy z opłatą handlową jakieś prowizje bo robią to bardzo nachalnie i jak w moim przypadku nieuczciwie. Reklamacje składane do URE to fikcja, ten urząd powinien nas chronić przed takimi monopolistami jak Tauron a okazuje się, że jest ich sprzymierzeńcem

    Odpowiedz
  121. Adrian

    Hej,

    Mam pytanie odnośnie ceny prądu. Korzystam z taryfy sprzedawcy. Czy z racji nadchodzących podwyżek cen prądu powinienem ją zmienić na zwykła taryfę ? Czy ma to jakieś znaczenie dla gwarancji ceny prądu ?

    Odpowiedz
    1. Wojciech Treter Autor wpisu

      Coś chyba nie doczytawszy.
      Taryfa sprzedawcy to jest "zwykła taryfa" – bez dodatkowych opłat, usług ani gwarancji.
      Cennik – to jest lojalka na 2-3 lata – z dodatkową opłatą handlową, z jakąś usługą i z gwarancją kilkuprocentowego RABATU względem taryfy sprzedawcy.
      Podwyżki dotyczą tak samo jednego jak i drugiego. Cennik się nie opłaca przy niewielkim zużyciu, bo zysk z rabatu zjada opłata handlowa.

      Odpowiedz
  122. olo

    Jeśli cennik (z serwisantem) kończy mi się 2022-03-31 a @ z nowymi propozycjami dostałem 22 lutego mogę przejść na Taryfę Sprzedawcy i zrezygnować z tych dodatkowych usług?

    Odpowiedz
    1. Wojciech Treter Autor wpisu

      W tym mailu powinny być opisane warunki, na jakich można przejść na taryfę sprzedawcy. Kiedyś były na to dwa tygodnie od otrzymania maila.

      Odpowiedz
  123. Mariusz

    Dziękuję Panu Wojciechowi za ten artykuł. Akurat tak się złożyło, że tydzień temu dostałem maila z nową ofertą w dwóch opcjach 1sza z serwisantem, a 2ga w której nie trzeba nic robić, ale oczywiście w obydwóch opłata handlowa wynosi prawie 20zl/msc. Po przeczytaniu artykułu od razu zadzwoniłem na infolinię i udało się przejść na taryfę sprzedawcy. Ale oczywiście przez dwie minuty byłem nakłaniany żeby tego nie robić bo gwarancja ceny itp. Dopiero jak powiedziałem że ta rozmowa dalej nie ma sensu bo i tak chcę przejść na taryfę sprzedawcy, to Miły Pan na infolinii odpuścił i pozwolił mi zrezygnować z nowego cennika. Jeszcze raz dziękuję Panu Wojciechowi. Pozdrawiam i oby więcej takich ludzi uświadamiało społeczeństwo:-)

    Odpowiedz
  124. Anna

    Dziękuję bardzo za ten artykuł, pomógł mi w końcu zrozumieć ten temat. Oczywiscie zakładając liczniki wpadłam w pułapkę niewiedzy i podpisałam "super umowe " na prąd z serwisantem -.-

    Odpowiedz
  125. Zatroskany

    Witam,

    Chciałbym dopytać o tą mityczną taryfy normalne, które mają gwarancje ceny? Na czym to polega i czy warto w dobie obecnych czasów (wzrost ceny energii elektrycznej) jednak zrezygnować z taryfy sprzedawcy w przypadku mieszkania w bloku?

    Odpowiedz
    1. Wojciech Treter Autor wpisu

      Nie ma żadnej gwarancji cen nigdzie. Jest jedynie rabat kilka procent względem taryfy sprzedawcy, który nie chroni przed wzrostami. Wszystko zostało opisane w artykule i powtórzone 50 razy w komentarzach.

      Odpowiedz
  126. Sebastian

    Właśnie dotarła do mnie oferta. Zastanawiam się, czy powrót do taryfy sprzedawcy nie spowoduje zmiany sposobu rozliczenia fotowoltaiki na nowy? Bo jeśli spowoduje to nawet te 130 zł opłaty handlowej wyjdzie mi taniej niż dopłacać za zużycie prądu.

    Odpowiedz
    1. Kasia

      Jeśli mogę zapytać jaką ostatecznie podjął Pan decyzję??? Przespałam nowy cennik i wskoczyła mi opłata handlowa. Umowę mam do maja 2023 r. i zastanawiam się, czy nie zdecydować się na kary umowne. Przy mojej instalacji fotowoltaicznej rachunki miałam bardzo niskie, a teraz jest szok.

      Odpowiedz
  127. Ola

    Również złapałam się na "cennik", jeśli dobrze rozumiem to mimo zadeklarowania oferty cennikowej, skoro umowa była zawarta na odległość to mogę ją wypowiedzieć i zdecydować się na taryfę sprzedawcy? Zakładam, że będę musiała zrobić to osobiście (bo samej taryfy sprzedawcy wg informacji na stronie nie da się online). I tak właściwie, od czego zależy wysokość opłaty handlowej? Bo czytałam, że m.in. od tego jaki się ma okres rozliczeniowy, ale nie da się go przecież zmienić...Przynajmniej ja takiej opcji w EBOK nie widzę. Mam podaną rozpiętość od 19,50 do 57,50!

    Odpowiedz
  128. mg

    Swoją drogę, w ofercie z zamrożonymi cenami za prąd, opłata handlowa rośnie w 2023 od około 37zł brutto do 130zł brutto miesięcznie. Jak rozumiem prawie 90zł różnicy ma Tauronowi zrównoważyć ryzyko wzrostu cen prądu. Pytanie, czy o aż tyle mają skoczyć rachunki, jeśli wybierze się opcję bez zamrażonych cen (tzw. Taryfa Sprzedawcy)?

    Odpowiedz
    1. Wojciech Treter Autor wpisu

      Gdzie jest oferta "z zamrożonymi cenami"? Jak ostatni raz czytałem ich regulaminy to nic tam nie było o zamrożeniu cen. Od ładnych kilku lat był jedynie rabat kilka procent względem taryfy sprzedawcy. Czyli nic nie było zamrożone, ceny rosły gdy rosła taryfa sprzedawcy, jedynie cały czas było X% taniej względem niej.

      Również nie znajduję nigdzie opłaty handlowej w takich kwotach.
      Czy aby mówimy o ofertach dla gospodarstw domowych?

      Odpowiedz
      1. Mike

        Właśnie dostałem list z tauronu i mam 3 opcje: opcja 1 - prąd eko z gwarancją rabatu (opłata handlowa 32,50, umowa na 3 lata), opcja 2 - taryfa sprzedawcy (brak opłaty handlowej, umowa na czas nieokreślony), opcja 3 - prąd z gwarancją ceny (opłata handlowa w 2022 - 38, od 2023 - 130, umowa na rok). Z tego co obliczyłem na szybko przy rocznym zużyciu ok 4000 kWh i wzroście ceny za kWh o 50% dalej opłaca się taryfa sprzedawcy, jednak powyżej tych liczb wychodzi, że gwarancja ceny może się sprawdzić, ale to tylko rok. Ktoś już to sprawdzał?

      2. Wojciech Treter Autor wpisu

        Proszę o przesłanie mi szczegółów tej oferty (zwłaszcza załączników z tabelami i regulaminami) na kontakt@czysteogrzewanie.pl. Chciałbym rzucić okiem a nie mogę się doszukać na stronach Tauronu prawie niczego o ofertach z gwarancją ceny.

  129. Michal

    Dostałem takie same stawki, niech ktoś rzetelny i sprytny podpowie co wybrać... Monopolista robi z nami co chce...

    Odpowiedz
  130. Angelika

    Tak, ja też dostałam przy opcji cennika "prąd z gwarancją ceny" opłata handlowa od stycznia 2023r. ma być 130,20 zł. Do grudnia 2022 jest ta opłata w wysokości 37,95 zł. Dla mnie to oznacza tylko jedno: czy czujecie jak wzrosną ceny prądu w najbliższym czasie, a już na pewno od 2023... Oczywiście trzeba wybrać cennik "Taryfa sprzedawcy" przy nie jakimś kolosalnym zużyciu prądu w gospodarstwie domowym, jednak ten wzrost opłaty handlowej ma być jednak jakąś rekompensatą dla Taurona, więc moi Drodzy, podwyżki mega będą...

    Odpowiedz
    1. Wojciech Treter Autor wpisu

      Najlepsze jest to, że gwarancja ceny jest tylko przez pierwszy rok 🙂 Później wjeżdża opłata handlowa 130zł a gwarancji ceny już nie ma (:
      Doczytałem. Cały cennik jest na rok. Pół roku opłata handlowa wynosi 40zł brutto, pół roku 133zł brutto. Przez cały ten rok jest gwarancja ceny.

      Odpowiedz
      1. Ewa

        A czy jest jakaś gwarancja , że na taryfie sprzedawcy też nie dołożą za jakiś czas opłaty handlowej ?

      2. Wojciech Treter Autor wpisu

        Nie wiem czy to jest prawnie możliwe, bo taryfę sprzedawcy zatwierdza URE i nie może tam być nieuzasadnionych dodatków.
        Gdyby nawet opłata handlowa się pojawiła, to będzie musiała być znacznie niższa niż w cennikach. Wysoka opłata handlowa w cennikach jest uzasadniona kosztem usług dodatkowych / gwarancji rabatu / gwarancji ceny. Nic z tych rzeczy nie występuje w taryfie sprzedawcy.

    2. Angelika

      No i jeszcze różnica w opłacie handlowej między "prąd eko z gwarancją rabatu i serwisantem 24" tutaj 32,5 zł, a "prąd z gwarancją ceny", jak wcześniej pisałam od 01.2023 w wysokości 130,20 zł (do końca bieżącego roku 37,95zł) sugeruje, że chyba Tauron chce zniechęcić ludzi do cennika "prąd z gwarancją ceny" zdając sobie może sprawę jak nazwa tego cennika wprowadza mocno w błąd i generuje później przy podwyżkach pretensje Klientów.

      Odpowiedz
      1. Wojciech Treter Autor wpisu

        Ale gwarancja ceny faktycznie daje gwarancję ceny – tylko kosztem horrendalnej opłaty handlowej, która rekompensuje Tauronowi ryzyko podwyżek. Tym niemniej jak poprzednio można wyliczyć miesięczne zużycie kWh dla którego ta oferta będzie opłacalna dla klienta. Biorę się za aktualizację artykułu.

      2. Angelika

        Zgadza się, moja gafa, przy cenniku "prąd z gwarancją ceny" jest cena gwarantowana.

  131. Kazik

    Witam.Do końca czerwca kończy mi się umowa.Moge jeszcze przejść na taryfę sprzedawcy?. Zużywam średnio 150-170 kWh miesięcznie.Oczywiscie dostałem inne propozycje.

    Odpowiedz
  132. elektron swobodny

    Zastanawiam się między opcją 2 oraz 3 z oferty Tauron w taryfie G11.

    Założenia:
    1. żużycie prądu w ilości 1500kWh lub 3000kWh na rok.
    2. obecna realna cena za kwh 0,80zł (kwota z ostatniej faktury podzielona przez ilość zużytych kWh)
    3. cena za kWh nie ulegnie zmianie

    Tauron taryfa G11 opcja 2
    a) zużycie 1500kWh * 0,8zł = 1200zł na rok

    b) zużcyie 3000kWh * 0,8zł = 2400zł na rok

    Tauron taryfa G11 opcja 3
    a) zużycie 1500kwh * 0,8zł + 12 miesięcy * 130zł = 1200zł + 1560zł = 2760zł na rok

    b) zużycie 3000kWh * 0,8zł + 12 miesięcy * 130zł = 2400zł + 1560zł = 3960zł na rok

    Podsumowując:
    Aby opcja 3 była opłacalna to cena 1 kwh (cena realna - ze wszystkimi dodatkowymi opłatami) w opcji 2 musiałaby kosztować powyżej 1,84zł (przy zużyciu 1500kWh na rok) i powyżej 1,32zł (przy zyżyciu 3000kWh na rok). Biorąc pod uwagę obecną sytuację na świecie taki wzost cen nie musi być fikcją literacką. Opcja 3 wydaje się korzystna dla ogrzewających dom lub mieszkanie prądem. Pojawia się dodatkowe pytanie, czy "Tauron" wie coś więcej skoro tak podnieśli opłatę handlową i ustawili opcję 3 jako domyślną w przypadku gdy klient nic nie wybierze? Starsi ludzie ich zjedzą jak zapłacą w każdym miesiącu 130zł więcej za prąd.

    Odpowiedz
  133. Marcin

    Dzisiaj dostałem mail od tauron. No i zacząłem szperać bo wzrost opłaty z 39 na 139 od 01/2023 to kosmos. Najtrudniejsza opcja numer 2 (taryfa sprzedawcy) jednocześnie najtrudniejsza do realizacji. ale wychodzi mi że przy zużyciu 4200 kWh / rok i instalacji PV która produkuje niemal tyle samo - opcja numer 2 z nieco wyższą ceną energii ale za to opłata handlowa 0. I tak powinno być taniej. No nic - prośba o kontakt zostawiona, jak nie zadzwonią to będę tarabanił albo zrobię wycieczkę do punktu obsługi.

    Odpowiedz
  134. Kermit

    Czy opłata stała i handlowa to to samo?
    Obecnie mam G11 w Tuaronie z serwisantem, za co płacę opłaty stałej około 18 złotych. Taryfa sprzedawcy na G11 ma wpisane 6,10zł opłaty stałeś co daje nam różnicę 12 złotych.
    Nie widzę nigdzie informacji o opłacie handlowej a zakładając kosmiczny wzrost ceny za kWh i brak opcji na spadki w ciagu kilku najbliższych lat to taka ofera z rabatem może wyjść taniej (im większa kwota za kWh tym szybciej rabat zasypie różnicę w opłacie stałej).
    Dobrze na to patrzę czy coś jeszcze jest pochowane w cennikach?

    Odpowiedz
    1. Kermit

      Udało mi się w końcu wyciągnąć coś z Tauronu.
      W okręgu gliwickim jest opłata stała przy taryfie sprzedawcy G11. Nie wiadomo jak ta cena będzie rosła - czy o taki sam procent jak stawka zmienna czy o inny. Jeśli rosłaby tak samo procentowo to przy wzroście o 50% przy moim zużyciu zaczyna się to wyrównywać (względem oferty z serwisantem, czyli z najniższą opłatą handlową z gwarancją niezmienności tej kwoty przez 3 lata + rabatem 5% przez 3 lata na stawkę zmienną). Większe wzrosty szybciej zasypują tą dziurę.

      Mam obawy, że wzrosty będą duże przez kolejne lata :/ A dodatkowo brak wiedzy jak liczą tą stawkę stałą powoduje, że na górnym śląsku taryfa sprzedawcy może nie być tak super opłacalna.

      Odpowiedz
    2. Wojciech Treter Autor wpisu

      Mylisz pan opłatę stałą z opłatą handlową. To są dwie różne rzeczy.
      Opłata stała (nawet niejedna) jest i w taryfie sprzedawcy, i w każdym cenniku.
      Opłaty handlowej w taryfie sprzedawcy nie ma a w cennikach jest i to niemała.

      Odpowiedz
    3. Łukasz

      Do końca lipca mam umowę na G11 i dostałem 4 dni temu na maila ofertę przedłużeniową i trzy opcje do wyboru.Najgorsza jest opcja trzecia tzn. jak nie zrobię nic, nie zgłoszę się do nich, nie wybiorę, zapomnę albo oleje temat to sami mi zrobią ofertę nr 3 oczywiście najdroższą 🙂 a tam najgorsza jest "Stawka stała" która do końca roku będzie wynosić 37,95 brutto a od nowego roku 130,20zł brutto (!) a obecnie ona wynosi na starej umowie 18,50 brutto, a rozliczam się co dwa miesiące więc te kwoty x2 (!) więc nie trudno policzyć jak bardzo by mi wzrosła umowa.

      Zacząłem więc analizować, patrzeć na inne proponowane przez nich cenniki, przede wszystkim liczyć składniki faktury pod kątem różnych wariantów, wpisałem ten temat w google i wyskoczyła mi ta strona, przeczytałem artykuł do połowy bo już później fotowoltanika to mnie nie interesuje i doszedłem do tych samych wniosków co autor tego artykułu. Także artykuł spoko, utwierdził mnie w moim myśleniu.

      Chciałem jednak zwrócić uwagę na jedną rzecz, że ta opłata handlowa o której Pan pisze Panie Wojciechu to ona obecnie występuje pod pozycją "Stawka stała ceny energii elektrycznej" w cenniku a na fakturze jest pozycją drugą zaraz pod ceną zmienną za kWh i nazywa się "Stawka stała ceny". Przeanalizowałem wszystkie swoje dokumenty z Taurona i nigdzie nie mam nazwy Opłata handlowa tylko właśnie Stawka stała. Nie wiem, może coś się zmieniło w tym nazewnictwie, ale w każdym razie wydaje mi się, że kolega Kermit ma rację: opłata stała, o której on pisze i handlowa to to samo, tylko zmieniona jest nazwa, jest to zaraz druga pozycja na fakturze i w cenniku również. O tym samym pomyślałem co kolega Kermit gdy to wszystko analizowałem i wydaje mi się, że chodzi właśnie o tą pozycję. Nie chodzi o inne opłaty stałe jak opłata mocowa, dystrybucyjna, abonamentowa, przejściowa, wiem że one występują, tylko zaraz o tą drugą pozycję na fakturze.

      Co do tej opłaty handlowej to na przykład Energa definiuje ją jako opłatę związana z obróbką danych do wystawienia faktury za zużytą energię elektryczną. Tak samo Tauron, że jest to (...)opłata za rozliczenie usług w wartościach netto(...). Jeśli zatem jest to opłata dla nazwijmy to księgowego 🙂 to zauważyłem jedną rzecz, że im więcej bajerów w ofercie za prąd tzn. usług dodatkowych, które być może trzeba liczyć typu serwisant, elektryk, informatyk, jest nawet oferta eko las, że posadzą drzewo jeśli weźmiesz tą ofertę, tym większa jest ta opłata. Dla przykładu najprostsza "Taryfa sprzedawcy" bez bajerów ma opłatę stałą 6,40 brutto. "Serwisant komputerowy" stawka stała 24,50 brutto, "Zdrowie" 32,50 brutto, "Serwisant 24h Plus" 22,50zł brutto, "Serwisant" bez Plusa 19,50zł brutto, "Ekologiczny Las" 31,50 brutto. Dlatego nie wydaje mi się kolego Kermit (też jestem z górnego śląska i patrzeliśmy chyba na te same dokumenty), żeby ta opłata stała 6,40zł brutto wzrosła do poziomu tych ofert z bajerami. Chyba, że ogrzewasz dom czy mieszkanie prądem w zimie i masz np. 2000kWh na rozliczenie wtedy faktycznie opłaca ci się wziąć ofertę z serwisantem gdzie masz tą opłatę stałą 19,50 a nie 6,40 ale masz niższą cenę za kilowat prądu i ilością kilowatów oszczędzisz więcej niż oszczędzasz na niższej opłacie stałej w Taryfie Sprzedawcy.

      Największą stawkę stałą ma oferta Cennik EE_GD GAC Int E24D GZE_P1_Q2_01.08.22-31.07.23 czyli Elektryk - to jest ta opcja trzecia o której pisałem. Jeśli macie w nazwie cennika GAC to macie gwarancję stałej ceny za kilowat. Jako jedyna gwarantuje prawdziwie stałą opłatę za kWh bo ma w regulaminie zapis: "Stawka stała ceny energii elektrycznej obejmuje opłatę za gwarancję niezmienności cen energii elektrycznej i stawek opłat oraz opłatę za rozliczanie usługi w wartościach netto, o czym mowa w § 5 Cennika." ale okupione jest to straszliwym zabezpieczeniem dla dostawcy w postaci stawki stałej w kwocie 130,20 brutto. Ja do tej pory miałem taką ofertę niezmienną, ceny prądu rosły a ja płaciłem ciągle 0,3726 bo miałem GAC Elektryk, teraz będę już płacił 0,55 to znaczy dalej mogę płacić mniej tzn. 0,50 i mieć gwarancje, że mi nie podwyższą, ale tylko na rok i z zabezpieczeniem dla nich w kwocie 130,20 na miesiąc o czym pisałem wyżej. Trzeba by być debilem, żeby taką ofertę wziąć i im płacić 130,20x2 co okres rozliczeniowy za to, że ci przeliczą netto-brutto. Inne oferty tak jak pisał Pan Wojciech nie mają już gwarancji stałej ceny prądu ponieważ mają w regulaminach wykreślony ten fragment o gwarancji niezmienności cen energii i mają tak: "Stawka stała ceny energii elektrycznej obejmuje opłatę za rozliczanie usługi w wartościach netto, o czym mowa w § 5 Cennika".

      Co w takim razie wezmę, wychodzi na to, że Taryfę Sprzedawcy.

      Odpowiedz
  135. Łukasz

    dziekuję za artykuł, długo szukałem czegoś tak przystępnego. U mnie sprawa jest prosta. Jak podsumowałem (wstyd przyznać ale nie robiłem tego wcześniej) jestem tym dużym zużywającym (około 6,000 KW rocznie), dom jednorodzinny, itd. Wychodzi w moim przypadku (naturalnie przyjmując zakład, że ceny faktycznie wzrosną przynajmniej o 50%), że opcja 3 jest najbardziej opłacalna mimo znacznej opłaty handlowej od stycznia 130 PLN/miesiać.

    Pozdrawiam!

    Odpowiedz
  136. Piotr

    Mieszkam w niedużym 45 m2 mieszkaniu. Dzięki Panu Wojtkowi dowiedziałem się o możliwości podpisania taryfy sprzedawcy, musiałem tylko poczekać aż skończy mi się cudowna umowa z elektrykiem, z której dobrodziejstw ani razu nie skorzystałem, rzecz jasna. Podpisałem umowę na nowych warunkach i rachunki spadły mi jak na razie (licząc od lipca br.) o 20%.

    Odpowiedz
  137. Tomasz G

    Dzień dobry, czy przepisanie bez kar umownych na żonę/męża licznika w Tauron jeszcze działa? Niestety kupiliśmy mieszkanie i wiedząc o cenniku i taryfie sprzedawcy wypełniłem na siebie protokół zdawczo-odbiorczy zaznaczając taryfę sprzedawcy. Poprosiłem żonę (miała odpowiednie pełnomocnictwo z mojej strony) aby zaniosła to do tauronu. Tak Pani przy okienku powiedziała jej że jak mnie nie ma to umowa musi być na moją żonę i podarła moja część protokołu zdawczo-odbiorczego gdzie była znaczona taryfa sprzedawcy. Żona się zgodziła że może to być na nią bo razem jesteśmy właścicielami lecz chce żeby było tak samo zaznaczone jak wcześniej. Oczywiście osoba z okienka kazała zaznaczyć dane opcje mówić że jest to to samo co było wcześniej. Niestety zostaliśmy okłamani bo Pani kazała wybrać cennik z serwisantem. Czy można zgłosić skargę do tauronu ?

    Odpowiedz
  138. Ania

    Czy przepisanie licznika na innego właściciela uchroni mnie przed karą umowną 25zl za miesiąc w Tauronie? Oczywiście prąd + las...

    Odpowiedz
  139. Magdalena

    Przegapiłam totalnie termin zmiany umowy, automatycznie została mi przedłużona opcja 3 w Turonie, a tam kwota stała
    do końca 2022 r. 37,95 zł
    od stycznia 2023 r. 130,20 zł
    🙁 mogę sobie pluć w brodę.
    Czy jest jakaś szansa na zmianę tego cennika ? 🙁 Czy komuś się udało?

    Odpowiedz
    1. Tomasz

      Jeżeli nic nie zrobisz z anulowaniem/odstąpieniem 14 dniowym (o ile obowiązuje), to pozostało wypowiedzieć cennik, o ile mnie pamięć nie myli, to kara wynosi 20-30 złotych za każdy pozostały miesiąc, a masz cennik na 12 miesięcy, czyli wyjdzie taniej niż przy cenniku. Kolejna szansa będzie z początkiem roku, gdy będzie cennik urzędowy aktualizowany, to może dostaniesz szanse na rezygnacje bez kary.
      Zrezygnować z przedłużenia cennika można do ostatniego dnia obowiązywania obecnego, a nie tak jak piszą w mailu, że tylko 14 dni od otrzymania wiadomości.

      Odpowiedz
      1. Eniu

        no ja właśnie byłem głupi i podpisałem ten cennik. Do 14 dni od podpisania mogę wypowiedzieć. Tylko tam pisze ze jak wypowiem to mogą zaprzestać dostarczania energii jeżeli była dostarczana przez datą odstąpienia ( dokument do wysłania ). I właśnie nie wiem czy jak wyślę wypowiedzenie to co zrobić żeby od razu taryfę sprzedawcy
        Tylko właśnie się zastanawiam czy nie lepiej tam zadzwonić wypowiedzieć ten cennik i wtedy powiedzieć ze chce taryfę sprzedawcy

        Tylko ja wziąłem Taryfę z serwisantem na 3 lata, i opłata handlowa ma być cały czas 19,50. Do tego cena -5% od cennika, czyli ogólnie od ceny w taryfie sprzedawcy.
        I jak liczyłem to średnio się to opłaca, bo to zaczyna sie opłacać powyżej 3000kwh/rok a ja zużywam o okolicach 2000 kwh/rok

  140. Angelika

    Mam ważne pytanie do Was, proszę o pomoc. Ostatni cennik miałam ważny do 30.06.2022. Z tej racji, że od 01.01.2023 miałabym opłatę handlową w wysokości 130,20 zł zmieniłam cennik telefonicznie w rozmowie z konsultantem na cennik bez opłaty handlowej, określałam go w rozmowie telefonicznej jasno jako taryfa sprzedawcy. Od 01.07.2022 sprawdzam zmianę jaką dokonano w tym miejscu na ebok tauron i nie mam nazwy przy cenniku "taryfa sprzedawcy", a "taryfa dla energii elektrycznej". Czy macie tak samo ci co przeszli na taryfę sprzedawcy, ze ona się tam już nie nazywa?

    Odpowiedz
    1. Tomasz

      Również z końcem czerwca kończyła mi się umowa, na przekór informacji z maila o terminie 14 dniowym od otrzymania nowej oferty zadzwoniłem i poinformowałem o rezygnacji z kontynuacji cennika, próba obrony ze strony Pani z Taurona o "tańszym prądzie", ale po odmowie zostałem połączonym z Panem, który nawet nie próbował bronić tematu i od razu poinformował, że będzie długa regułka prawna do odsłuchania, akceptacja warunków dla umowy bez cennika i od 01.07 mam:
      Umowa: UMOWA BEZ GWARANCJI CENY
      a w dokumentach, które Tauron przysłał pocztą mam
      Cennik/Taryfa URZĘDOWA

      Odpowiedz
  141. Angelika

    Eee, to inaczej niż u mnie faktycznie, bo umowę mam zatytułowaną jako "Umowa kompleksowa dotycząca energii elektrycznej", a na tej umowie w rubryce "cennik/taryfa" mam "taryfa dla energii elektrycznej". Wyraźnie pytałam konsultanta czy to jest jedyny cennik bez opłaty handlowej jaki mają w ofercie i powiedział, że tak, więc nic już nie rozumiem :/

    Odpowiedz
    1. Tomasz

      "Umowa kompleksowa dotycząca energii elektrycznej" - to się zgadza. Musisz odróżnić umowę kompleksową na en. el. od umowy-cennika. Dostałaś dokumenty z Taurona? Tam jest tabelka właśnie zatytułowana tak jak napisałaś, co masz w pozycji "Cennik/Taryfa". No i skąd jesteś, bo może poza regionem Gliwickm sytuacja wyglądać inaczej.

      Odpowiedz
  142. Angelika

    Dostałam umowę papierową Pocztą Polską z Taurona i tak jak napisałam w pozycji "Cennik/Taryfa" mam "Taryfa dla energii elektrycznej", a nie "Urzędowa" (jak rozumiem jest u Ciebie Tomaszu?). Lokal znajduje się w Mysłowicach w woj. śląskim, zatem nie na 100% orientuję się w tych regionach Tauronu, ale raczej nie jest to gliwicki, bardziej będzińsko-częstochowski. Może to jakaś różnica dla nich... Jak mają inni? Sprawdzaliście po zmianie cennika na ten bez opłaty handlowej w zależności od regionu w Tauronie jaki macie cennik/taryfę na umowie?

    Odpowiedz
    1. Tomasz

      U mnie jest urzędowa, czy to kwestia regionu, gdy jesteś niedaleko, to nie powiem, bo do zrozumienia tych wszystkich regulaminów/taryf/itd potrzeba geniusza, który tylko tym by się zajmował. Zadzwoń na infolinię i zapytaj, a jeżeli dostałaś już jakąś fakturę, to sprawdź pozycje, czy pojawia się opłata handlowa.

      Odpowiedz
      1. Angelika

        Zgadza się, mącą strasznie z tymi taryfami, cennikami, regulaminami, umowami, regionami, obszarami, jakby wręcz specjalnie. Poczekam na pierwszą fakturę i zobaczę, co też mi zgotowali, jakby co, mam nagraną telefoniczną rozmowę z konsultantem i na nią będę się powoływać...

      2. Chudy

        U mnie tak samo skończył się cennik w dniu 30.06.2022. Kilka dni wcześniej otrzymałem list z super ofertami Taurona. Po wyborze taryfy sprzedawcy oraz rozmowie na infolini pierwsza Pani konsultant zarzekała się że przecież będzie rachunek dużo większy bo URE itd. jednak po kilku zapewnieniach że chce taryfę sprzedawcy Pani przełączyła mnie do innego konsultanta gdzie gładko poszło anulowanie cennika i przejście na taryfę sprzedawcy. Mam umowę: kompleksowa, taryfa: urzędowa - okręg gliwicki taurona. Po pierwszej fakturze do 30.06 naliczane stawki według starego cennika, od 1.07. stawka stała spadła z 15zł z groszami na 6zł z groszami, cena za sprzedaż kwh wzrosła z0,29zł do 0,44zł netto. Na fakturze nie ma żadnej pozycji opłata handlowa itd.

  143. Paragraf

    witam, właśnie trafiłem na ten artykuł. Nie wiem czy ta opłata handlowa dotyczyć będzie cenników obowiązujących od lipca czy sierpnia, ale ja czytam w swoich dokumentach ze u mnie opłata handlowa za okres od 1.07.2022 - 30.06.2022 ma wynosić 15,85 netto czyli 19,50 brutto.
    Jest taka tabela i pod spodem opis: "Stawka opłaty handlowej obejmuje opłatę za rozliczenie usługi w wartościach netto, o czym mowa w paragrafie 5 cennika"
    Treść paragrafu 5 cennika ( Zobowiązania sprzedawcy )
    1. Sprzedawca gwarantuje Klientowi który korzysta z cennika:
    1.1 w okresie wskazanym w par 2 cennik ( czyli tabela ) ceny energii elektrycznej w wartości netto nie mniej niz 5% niższe od ceny energi elektycznej netto wynikającej z taryfy
    1.2 niezmienność stawki opłaty handlowej i pozostałych stawek opłaty w wartościach netto, w okresie wskazanym w par 2 cennika
    1.3 prawo do korzystania z usługi serwisant 24H dom

    Jak rozumiem to w tym okresie 1.07.2022 - 30.06.2025 gwarantują ze opłata handlowa bedzie nie zmienna czyli te 15,85 netto

    Umowa na ta taryfę/cennik podpisany 24.06.2022

    Wiec chyba mnie nie dotyczy ta podwyżka opłaty handlowej

    znalazłem jeszcze taki wpis w kryteria kwalifikacji klientów
    - klienci mogą zawierać niniejszy cennik w terminie od 01.05.2022 do 31.05.2022
    Wiec moze ci co cennik zawierają w czerwcu maja mieć tą opłate handlową podwyższoną

    Odpowiedz
    1. Paragraf

      Przepraszam, mam cennik od 1.07.2022 do 30.06.2025 a nie jak podawałem datę 30.06.2022 błąd w roku.

      Odpowiedz
      1. Niezdecydowana

        Też tak mam. Czy dowiemy się czy Tauron nie podwyższy nam opłaty handlowej przez 3 lata?

  144. Pat

    Ta strona spadła mi z nieba chyba 🙂
    Dostałem kilka dni temu właśnie maila, że kończy się umowa. Do tej pory miałem umowę z serwisantem na 3 lata. Kończy się 31 sierpnia a maila już dostałem trochę dziwne. Pomijając to...
    Na stronie o tej taryfie sprzedawcy, do której link tu znalazłem, a której nie idzie normalnie znaleźć na stronie taurona, stawki dystrybucyjne są podane ogólnie tzn. "Składnik zmienny stawki sieciowej + stawka jakościowa + opłata OZE + opłata kogeneracyjna" i wynoszą w sumie 0,1969 zł/kWh netto, to samo ze stawkami stałymi.
    Czy można się dowiedzieć jakie są dokładne kwoty za każdą ze stawek w tej taryfie sprzedawcy?
    I jeszcze jedno. Na stronie tej pisze "Aby otrzymać całkowity koszt zakupu należy do podanych cen i stawek dodać stawki dystrybucyjne." To jest oczywiste. Natomiast nie ma tu podanej stawki za opłatę mocową. Czy ona w tej taryfie nie występuje? Do tej pory miałem ją na swoich fakturach.
    Pozdrawiam

    Odpowiedz
  145. Damianoo

    Czy na chwile obecną Tauron ma na stronie cennik sprzedawcy? Kiedy jeszcze udało mi się go znaleźć dziś niestety nigdzie go nie widzę...

    Odpowiedz
      1. Wojciech Treter Autor wpisu

        To jest cennik na obszary gdzie Tauron jest tylko sprzedawcą energii a sieć należy do innych firm (jest napisane: z wyłączeniem klientów na umowie kompleksowej, czyli tych, co są na sieci Tauronu i mają sprzedawcę Tauron). Tam są lepsze ceny bo inaczej nie byliby konkurencyjnym sprzedawcą.
        Mając sieć Tauronu i sprzedawcę Tauron możesz wybrać taryfę sprzedawcy lub inne cenniki. Albo zmienić sprzedawcę.

  146. sebastian

    Mi umowa kończy się z dniem 30 września wiec miałem czas na podjęcie decyzji, zaproponowali mi 3 opcje z czego 2 to taryfa sprzedawcy, a 3 to kontynuowanie umowy którą mam teraz z nową stawką opłaty handlowej wynoszącej 155zł za miesiąc, moje zużycie prądu za wcześniejszy rok to 2600kWh wiec wybrałem taryfę sprzedawcy, ale po tym jakie Tauron zaproponował stawki opłaty handlowej na rok 2023 mozna się domyślać ze cena za kilowatogodzinę wzrośnie i to nie mało, trzeba się szykować na spore podwyżki prądu

    Odpowiedz
  147. ja

    ja mam wazna umowe do 30 wrzesnia 2022, dzisiaj 31.08) dzwonie i pytam czy to ostatni dzien na zmiane bo w listach mam napisane, ze na miesiac przed nalezy sie skontaktowac. Konsultatka mi odpowiedziala, ze mam jeszcze miesiac na podjecie decyzji- czy ktos moze to potwierdzic.. bo ja jzu sie zamieszalam.... i dopiero dzis trafilam na ten artykul... czy bedzie za pozno?

    Odpowiedz
      1. ja

        a jakich pytan moge sie spodziewac od konsultanta? rozumiem, ze nie wystrczy powiedziec chce taryfe sprzedawcy... 🙂

  148. Łukasz D

    Dzień dobry,
    Walczę z „tematem” od 2 miesięcy…
    Czy jak rozumiem, nadal chyba najsensowniej wygląda OPCJA 2 – Taryfa sprzedawcy?
    Czy może coś się zmieniło od czasu publikacji?
    Dziękuję pięknie
    Łukasz Dziatkiewicz

    Odpowiedz
    1. Wojciech Treter Autor wpisu

      Zmieniają się ceny prądu i kwota opłaty handlowej, ale cały system działa tak jak działał, więc artykuł pozostaje aktualny.

      Odpowiedz
  149. Skyback

    Miałem dziś okazję sprawdzić temat, i wszystko jest jak opisuje autor. Za zerwanie umowy chcą 25zl za każdy miesiąc. Więc najlepsza opcja to przepisanie licznika. Dopytalem tu konsultanta czy na pewno ja nic nie zapłacę a nowa osoba może wybrać jaki cennik chce, potwierdził że tak. Zwracam tylko uwagę tym co mają fotowoltaike, jeżeli masz nadprodukowany prąd, to w momencie przepisania licznika, tracisz wszystko, zerujesz się, więc dobrze jest to przeliczyc.

    Odpowiedz
  150. Jola

    Witam. Wkręcili mnie w tę opłatę handlową przy przepisywaniu licznika mojej zmarłej mamy na mnie - teraz w lutym. Umowa jest kompleksowa na czas nieokreślony, za to cennik z tym przeklętym rabatem obowiązuje do końca 2025r. Jak wygląda rozwiązanie umowy z demontażem licznika? Czy zapłacę karę za jej zerwanie? Mieszkanie mamy stoi puste. Zużycie w ciągu pół roku 8kw (trochę tam ostatnio sprzątałam, prałam, odkurzałam). Wpłaciłam Tauronowi z prognoz ponad 125zł, a i to okazało się mało! Muszę dopłacić jeszcze 58 zł z groszami. Za 8kw zużycia!!! Bez tej opłaty handlowej miałabym jeszcze nadpłatę. Pomocy! Nie wiem, co robić?

    Odpowiedz
      1. Jola

        Byłam wczoraj w Tauronie i po przestudiowaniu regulaminów Pani uznała, że przepisanie licznika będzie najlepszym wyjściem, chociaż kary za rozwiązanie umowy z demontażem tez się nie dopatrzyła ale dzięki za odzew.

  151. Piotr

    Ja mam pytanie związane z tym mailem o zmianie cennika. jest tam opcja 2 taryfa sprzedawcy opisana tak: "Cena może ulec zmianie w zależności od sytuacji na rynku energii." I opcja 3 z prądem z gwarancją ceny: "Cena nie zmieni się w trakcie trwania cennika. Jest zatwierdzana przez Prezesa Urzędu Regulacji Energetyki." Dlatego pytam, czy w taryfie 2 nie obowiązuje limit ceny URE i czy to oznacza, że jak rząd wprowadzi te działania osłonowe (tarcza solidarnościowa), to jeśli wybiorę opcję 2, ta tarcza mnie nie obejmie?

    Odpowiedz
    1. Wojciech Treter Autor wpisu

      Taryfa sprzedawcy jest zatwierdzana przez URE, ale URE może zezwolić nawet na wysoką podwyżkę jeśli to będzie miało uzasadnienie w sytuacji rynkowej.
      Tauronowa gwarancja ceny nie jest darmowa – płaci się za nią horrendalną opłatą handlową.
      Nie wiem jakie będą szczegółowe zasady działań osłonowych.

      Odpowiedz
      1. Piotr

        Dziękuję, zasady tej tarczy są na razie w procesie 😉 Ale ponieważ mam zużycie właśnie w granicach 2000 wybiorę Taryfę Sprzedawcy. I mam nadzieję, że podwyżki nie sięgną tej kwoty

  152. ja

    z taryfy sprzedawcy mozemy zrezygnowac i przejsc na inny cennik w trakcie roku bez oplaty dodatkowej. Dobrze to rozumiem, czy mimo wszystko jest cos ukryte?

    Odpowiedz
  153. Przemysław

    "Opłata handlowa po zainstalowaniu fotowoltaiki

    Do katalogu perfidnych manewrów Taurona trzeba dopisać automatyczne przełączanie klienta z taryfy sprzedawcy na cennik z opłatą handlową po uruchomieniu fotowoltaiki. Trzeba być czujnym, śledzić eBOK i/lub korespondencję, aby w porę wymiksować się z cennika i wrócić na taryfę sprzedawcy gdyby taka sytuacja się zdarzyła."

    Niestety padłem ofiarą swoje naiwności i praktyk Taurona. Po zgłoszeniu mikrostacji otrzymnałem aneks do umowy, a nie nowa umowę i OWU. Na rachunkach miesięcznych (prognozach) nie widać pozycji opłata handlowa, natomiast po wejściu w eBOK w rozliczeniu :
    Rozliczenie Sprzedaży Energii Elektrycznej za okres od 01/01/2022 do 30/06/2022
    Opis
    Strefa
    Jednostka
    miary Ilość Cena jed.
    netto (zł) Wartość netto (zł)
    Stawka
    podatku
    VAT ( % )
    Podatek VAT (zł) Wartość brutto (zł)
    Energia czynna
    całodobowa kWh 0 0,29790 0,00 5 0,00 0,00
    całodobowa kWh 0 0,29790 0,00 5 0,00 0,00
    całodobowa kWh 0 0,29790 0,00 5 0,00 0,00
    Opłata handlowa zł/mc 1 15,04000 15,04 5 0,75 15,79
    Opłata handlowa zł/mc 2 15,04000 30,08 5 1,50 31,58
    Opłata handlowa zł/mc 3 15,04000 45,12 5 2,26 47,38
    Ogółem wartość : 90,24 4,51 94,75

    Umowa pakiet Prosument Komfort Plus ( nigdzie nie mogę znaleźć co to oznacza)
    cennik Okres obowiązywania cennika:
    do 09.04.2035
    Jak się z tej opłaty handlowej wymiksować, zwłaszcza, że opłata w 2023 ma bardzo dużo wzrosnąć .

    Odpowiedz
    1. Wojciech Treter Autor wpisu

      Mnie to na szczęście nie dotknęło, wrzucili mnie na "Prosument standard".
      Jest pewnie tak jak z każdą zmianą w umowie: dwa tygodnie przysługują na wypowiedzenie/zmianę. Nawet jak czas minął to zawsze można się na infolinii popytać/powykłócać.

      Odpowiedz
  154. DariuszZ67

    Witam właśnie otrzymałem taką "propozycję" zmian taryf z Taurona o której piszecie powyżej. Mam 13 dni na zmianę taryfy.
    Na chwile obecną mam opcję nr 3 zużywam około 3000 kw rocznie. Dzisiaj podpisałem umowę z firmą zakładającą fotowoltaikę, realizacja po 01.11 6.37kw. Tak naprawdę nie wiem jak się zachować i co wybrać. Czy wybierając teraz którąś z tych opcji nie zamknę sobie jakoś zaraz"drogi" do innej opcji przy podpisywaniu umowy odnośnie uruchomienia fotowoltaiki.

    Odpowiedz
  155. Asia

    A czy z cennika mozna przejść na taryfę sprzedawcy, pomimo ze umowa konczy się 30.09 2023 a ja chcę przepisac licznik ze zmarłej mamy na siebie. Z tego co mówicie można tym sposobem zmienić taryfe i umowę.

    Odpowiedz
  156. Adrian

    Super artykuł, chociaż trochę się zmieniło, o czym już doczytałem we wcześniejszych komentarzach, ale może podsumuję:
    1) "Opłata handlowa" to teraz "Stawka stała" i wynosi odpowiednio:
    a) Prąd EKO + Las - 31,50 zł
    b) Prąd + Las - 20,50 zł
    c) Prąd EKO 20,50 zł
    d) Prąd z serwisantem 24H - 19,50 zł
    e) Prąd z serwisantem 24H PLUS - 22,50 zł
    f) Prąd z serwisantem komputerowym 24H - 24,50 zł
    g) TARYFA SPRZEDAWCY - 6,40 zł
    Tak, w taryfie sprzedawcy też występuje. Przy wyrażeniu zgód marketingowych i efakturze w punkcie a) zyskujemy rabat na prąd 10%, w b) do f) 5% względem taryfy sprzedawcy.
    Oczywiście przy braku reakcji w przypadku końca umowy, przedłużona zostaje na zaktualizowanych zasadach obecnego cennika, czyli w przypadku taryf GAC będzie to od przyszłego roku te niecałe 150zł/miesiąc za gwarancję ceny! Może to być opłacalne jedynie przy bardzo dużym zużyciu, zwłaszcza w przypadku rządowego zamrożenia cen do 2000 kWh.

    Tak więc realny dylemat to taryfa sprzedawcy, czy jedna z tańszych opcji z cennikiem, czyli Serwisant 24H lub opcja z PLUS. W zasadzie przy zużyciu rzędu 2000 kWh/rok należy sobie odpowiedzieć na pytanie, czy skorzystamy z serwisantów - jeżeli nie, to taryfa sprzedawcy. Jeżeli tak, to pytanie jak to działa, znajomy ponoć zgłosił pralkę, okazało się, że nie warto jej naprawiać, więc Tauron zlecił zwrot 500 zł, jednak wycenił dojazd i ekspertyzę na około 300zł, a koledze zostało tylko 200zł. Ktoś ma jakieś doświadczenia w tej kwestii?

    Druga sprawa, czy w taryfie sprzedawcy nie zmieni się stawka stała. Nie wiem czy jest ona jakoś zewnętrznie regulowana (ale chyba nie).

    A jeszcze trzecia sprawa, czyli dodatkowe opłaty. Wiem, że wybranie opcji z samodzielnym odczytem licznika to dopłata 7,50 zł z każdy odczyt! We wniosku o zawarcie umowy nie jest to niestety zaznaczone, należy zajrzeć do taryfy.

    W sumie jeszcze czwarta sprawa, jak będzie działać rządowe zamrożenie cen. Scenariusz może wyglądać tak, że np. URE poda nowe stawki np. 2x wyższe, ale dzięki zamrożeniu cen przy taryfie sprzedawcy zapłacimy tyle samo. Pytanie co w takim przypadku w taryfach z cennikiem (serwisanci, itd), gdzie Tauron gwarantuje 5% lub 10% zniżki od cen ogłoszonych przez URE, czyli tych 2x wyższych. Może okazać się, że zamrożenie cen prądu nie będzie wtedy dotyczyć ofert z cennikiem. Chyba że się mylę?

    Odpowiedz
    1. Wojciech Treter Autor wpisu

      "Opłata handlowa" to teraz "Stawka stała"

      Nie. Klienci Taurona na obszarze Tauron Dystrybucja mieli i mają tę opłatę nazwaną "opłata handlowa". Nazwa "stawka stała" dotyczy tego samego, ale chyba tylko u klientów Taurona na obszarach innych dystrybutorów.

      Tak, w taryfie sprzedawcy też występuje.

      Na pewno nie dla klientów Tauronu na obszarze Tauron Dystrybucja. U innych może tak być.

      Odpowiedz
      1. Adrian

        Ok, rzeczywiście to jest pomieszane. Piszę z perspektywy centrum metropolii, czyli Katowic, Zabrza, Gliwic, Bytomia i pobliskich miast - tutaj występuje nazwa "stawka stała", a w taryfie sprzedawcy wynosi ona 6,40 zł/mc. Cena kWh w zasadzie też jest wyższa niż w innych miastach (tych z opłatą handlową 0zł), np. Częstochowie.

      2. Anonim

        Kolega pisze, że jest z obszaru katowickiego, a tam nie ma ochrony taryfowej de facto (pozostałości po tym jak Vatenfall był operatorem dystrybucji)

    2. Judi

      Ja jestem z Katowic i wg aktualnego cennika z taryfy g11 mam właśnie wskazaną dokłądnie "opłatę handlową", która od 1.01.2023 ma wynieść 154,80 zł brutto/m-c
      Mam zużycie poniżej 2 000 kwh/ rok ale wyliczenia w artykule są porównaniem jedynie opłaty za sprzedaż energii 0,5 zł brutto z opłatą handlową i bez opłaty ale z prognozowanymi podwyżkami, a drugie tyle wynoszą opłaty dystrybucyjne .. :/.
      I tutaj już nie jest takie oczywiste ze ta taryfa sprzedawcy będzie się opłacać, bo wszelkie opłaty dystrybucyjne tak samo pójdą do góry.
      W cenniku jest informacja, że "stawka opłaty handlowej" obejmuje opłatę za gwarancję niezmienności cen energii elektrycznej i stawek opłat". I jak byłam przekonana żeby zmienić tą taryfę tak teraz się waham. Widzę tutaj korzyść przy zamrożeniu cen, ale jak to wyglądać będzie w szczegółach? Poza tym kiedy zwykle wiadomo jakie będą ceny na najbliższy rok?

      Odpowiedz
  157. Barbara

    Witam,

    Proszę o pomoc !
    Właśnie odebrałam mieszkanie, muszę założyć licznik, wybrać ofertę i dzięki Bogu natknełam się na ten wpis. Interesuje mnie taryfa sprzedawcy niestety online nie mogę złożyć wniosku, pisze że muszę się udać do punktu lub dzwonić na infolinie. Proszę mi powiedzieć czy oprócz taryfy sprzedawcy G11 coś więcej muszę wybierać ?

    Na stronie są jakies opcje, ale nic z tego nie rozumiem

    min:
    Opłaty stałe
    (składnik stały + opłata przejściowa)
    - układ jednofazowy

    Opłaty stałe
    (składnik stały + opłata przejściowa)
    - układ trójfazowy

    Abonament:
    cykl 12 msc
    cykl 6 msc
    cykl 2 msc
    cykl 1 msc

    chodzi o okres rozliczeń z tauronem ? po w zależności od cyklu są podane różne stawki

    Odpowiedz
    1. Świadomy

      Układ jedno lub trójfazowy to już niezależny jest od pani, tutaj trzeba byłoby się zapytać instalatora, jaki układ jest, ewentualnie jeżeli jest gniazdko trójfazowe np. pod indukcję to wtedy jest na pewno układ 3-fazowy. Natomiast rozliczenia to ilość odczytów, im częściej to opłata abonamentowa większa, ale jednocześnie nie będzie prognoz tylko płacenie za rzeczywiste użycie.

      Odpowiedz
  158. barti

    dzien dobry,
    czy przy zuzyciu okolo 11 000 kw rocznie oplaca mi sie brac taryfe sprzedawcy? czy lepiej zaplacic te 150 oplaty handlowej miesiecznie mimo wszystko? ewentualnie czy przejsc przy okazji z g11 na g12w? i czy jak zmienie teryfe z g11 na g12 po jakiej cenie nalicza mi pierwsze " zamrozone" 2 tys kw w 2023? i jesli mam 3 punkty poboru to na kazdym mam limit 2 tys?

    Odpowiedz
  159. Kamil

    Witam. Mam taryfę sprzedawcy czyli umowę bez gwarancji ceny jak dobrze rozumiem. Zużycie mam poniżej 2000kwh. Czy powinienem coś zmieniać albo czy coś się zmieni wobec mnie w przyszłym roku? Czy ta opłata 150zł będzie dotyczyła również tej taryfy? Już się całkiem pogubiłem.

    Odpowiedz
    1. DArekk

      Sprawdź na fakturze czy obecnie masz taką pozycję "opłata handlowa". Jeśli nie masz to znaczy, że nie masz 🙂

      Odpowiedz
  160. Syla

    Dzień dobry, też mam mętlik w głowie czy przy zużyciu 2700 kw miesięcznie zostać przy umowie G11 z gwarancją ceny czy przejść na ofertę sprzedawcy . Obecnie na rachunku opłata handlowa to 15 zł netto a stawka 0,59 gr za kwh

    Odpowiedz
  161. Szary

    Również otrzymałem maila. Mam taryfę Serwisant 24h dom plus. Opłata handlowa wpisana w ofercie to 18,29 i 22,50 (w sumie dlaczego dwie tabelki z cennikiem?). Cóż począć - zaakceptować czy taryfa sprzedawcy?

    Odpowiedz
  162. Tosia

    Ktoś już wie czy w taryfie sprzedawcy będzie te 150zł opłaty handlowej ? Czy to się tyczy też oferty bo już się pogubiłam

    Odpowiedz
    1. Adrian

      W taryfie sprzedawcy nie ma opłaty handlowej! Taryfa sprzedawcy jest zatwierdzana co roku przez URE. Opłaty handlowe dotyczą tylko i wyłącznie cenników typu Prąd z serwisantem, etc. Po drugie Tauron zapowiedział, że rezygnuje z cenników ze stałą ceną prądu.

      Odpowiedz
  163. DArekk

    Opiszę swój przypadek - może się komuś przyda. W taryfie G11 korzystałem zgodnie z umową z Cennika z gwarancją ceny. Umowa się skończyła 31.05.22, nie zrobiłem nic. Stawka za sprzedaż energii wzrosła z uwagi na zakończoną gwarancję ceny oraz zmieniła się opłata handlowa (do końca 2022 to było 30,85 zł netto). Od 1.1.2023 wzrosła opłata handlowa do ok.150,00 zł/mc. Okazało się, że w każdym momencie po zakończeniu terminu umowy z gwarancją ceny (od 31.05.22) mogłem bezpłatnie przejść na ten podstawowy cennik sprzedawcy (bez opłaty handlowej). Dziękuję za ten artykuł - zmotywował do działania.

    Odpowiedz
  164. Grzegorz

    NAJLEPSZA OKAZJA!!! 18.01.2023

    Dziś dostałem maila z Tauronu o zmianie cen prądu z informacją że jeżeli nie akceptuję nowych warunków to mogę wybrać inną taryfę lub inny cennik z oferty TAURONA.
    W związku iż obecnie płacę opłatę handlową chcę przejść na inny cennik, Więc pytanie do Was:
    Który obecnie cennik polecacie w chwili kiedy mam fotowoltaikę i w pełni pokrywa moje zapotrzebowanie (więcej oddaję niż pobieram) nadal taryfę sprzedawcy?

    Piszę również aby nie przespali okazji Ci którzy dostali maila a chcą zmienić cennik

    Odpowiedz
  165. Adrian

    Styczeń 2023
    TAURON nie oferuje już cenników ze stałą ceną prądu, osobom którym wygasają takie cenniki proponowane jest przejście na Taryfę Sprzedawcy bez zbędnych formalności.

    Odpowiedz
    1. Wojciech Treter Autor wpisu

      Niewiele to zmienia, cenniki ze *stałą ceną* prądu były na przestrzeni ostatnich lat wielką rzadkością.
      Dalej oferują cenniki ze *stałym rabatem* względem taryfy sprzedawcy i opłatą handlową. W jednej z ofert dla przedłużających widzę teraz opłatę handlową 35zł brutto i rabat 0,2% od taryfy sprzedawcy – oszałamiające.

      Odpowiedz
  166. gobo

    Szybko i sprawnie przez infolinię. Nie robili żadnych problemów. Aktualnie - podstawowa taryfa sprzedawcy na czas nieokreślony z 1 miesięcznym wypowiedzeniem. Zmiana grupy taryfowej możliwa w każdej chwili.

    Odpowiedz
  167. Willy

    Żenada. Tańszy prąd - dobre
    a przesył droższy. dla przykłady
    do tej pory gdy był droższy prąd
    zużycie 2100zł opłaty 900 zł
    obecnie to samo zużycie prądu
    zużycie
    1343 zł opłaty 4550 zł
    Dziękujemy PIS

    Odpowiedz
      1. Willy

        No niestety tak jest. Dlatego zamykają się zakłady w szczególności cukiernie i piekarnie. full znajomych już się pozamykało. Ja walczę ale jak długo ???

      2. Wojciech Treter Autor wpisu

        Aha, czyli mówisz o prądzie dla firm. Ale my tu się zajmujemy gospodarstwami domowymi, gdzie sytuacja jest nieco inna (póki co lepsza).

  168. Zio

    dzięki wielki,
    Strona tauronu jest do d. Do przepisania umowy podchodzę 7my raz.
    Nie można założyć konta nie wybierając taryfy. Wyjście z taryfy powoduje kasację wpisanych danych. I tak w kółko. Wejście w pokaż więcej... i juz nie możesz kliknąć Pokaż wszystkie opcje (tu jest na samym dole TARYFA SPRZEDAWCY)
    Poszedłem do BOK, bo na stronie maja 'Wyciąg z Taryfy..." - Pani w BOK dała mi to samo. Zwróciłem jej uwagę- nie mają!!! Czyli nie można nawet się dowiedzieć ile za odstąpienie od umowy bo to skrót taryfy!
    "3 Adres zamieszkania i korespondencyjny" wpisujesz a pod spodem.... "Podaj swój adres korespondencyjny". Czyli 2 x to samo! Tak to jest jak stronę robi "mierny ale wierny" pociot.

    Odpowiedz
  169. grzegorz

    Chciałbym zwrócić wszystkim uwagę że w roku 2023 obowiązuje tzw cena maksymalna - zamrożona dzięki ustawie. Oznacza to ni mniej ni więcej, że choćbyśmy powyłączali wszelkie "rabaty" itp cena nie będzie mogła być wyższa. Reasumując osoba z hiperrabatem i usługami dodatkowymi płaci opłatę handlową mając dokładnie tę samą cenę za kWh co ci którzy pozbyli się wszystkich dodatków.

    Odpowiedz
    1. Distefano

      Jak dobrze wyczytałem i zrozumiałem, obecnie żeby przejść na taryfę sprzedawcy nie trzeba nic robić. Wraz z końcem umowy, Tauron automatycznie zastosuje taryfę sprzedawcy jeśli nie wybierzemy żadnej opcji

      Odpowiedz
      1. Wojciech Treter Autor wpisu

        Nie widziałem tej informacji, ale tak się domyślam, że w najlepszym razie dotyczy to tylko cenników z gwarancją ceny, z oferowania których Tauron zrezygnował. Każdy inny cennik zawsze automatycznie przedłużał się w nowy cennik.

  170. Dariusz Kurowski

    Już drugi rachunek z Cennikiem od Tauron opłata handlowa 155 zł brutto i według regulacji od stycznia nie powinni naliczać tej opłaty handlowej bo działa tarcza a jednak naliczają

    Mam cennik muszę zmienić na Taryfę sprzedawcy

    Odpowiedz
    1. Wojciech Treter Autor wpisu

      Bynajmniej sami z siebie nie przestaną naliczać. Trzeba z cennika zrezygnować.

      Odpowiedz
  171. Michał

    U rodziców przyszły teraz prognozy z jakimiś chorymi opłatami handlowymi. Na infolinii zgłosiłem zamianę cennika sprzedawcy na taryfę sprzedawcy G11 i od kwietnia prognoza ma być przeliczona na nowo. Czy mogę starać się o zwrot tych opłat handlowych od stycznia 2023 (np. zgłaszając jakąś reklamację)?

    Druga sprawa, te prognozy można zamienić na normalny rachunek za rzeczywiste zużycie prądu np. co 2 miesiące? Ma jakieś znaczenie czy jest to dom czy mieszkanie?

    Odpowiedz
    1. Wojciech Treter Autor wpisu

      1. Na 99% nie.
      2. Można, ale wtedy okres rozliczeniowy musi być bodaj miesięczny (ty ich kredytować – ok; oni ciebie kredytować – mowy nie ma) i kosztuje to dodatkowe kilka zł miesięcznie.

      Odpowiedz
  172. Zbyszek

    Cześć, ja podpisywałem umowę z Tauronem i teraz mam takie coś napisane jako produkt: EE_GD GR5 Int_las GZE_3_Q1_01.03.23
    -28.02.26.

    Czy ktoś mi powiedzieć co to za produkt?

    Odpowiedz
  173. Radosław Skwara

    Dobry wieczór
    W listopadzie ubiegłego roku, robiąc reaserch w temacie zmiany taryfy, bedąc skołowany jak chłop na rondzie w stolicy, znowu zajrzałem do bloga Pana Tretera (pozdrawiam serdecznie Panie Wojciechu!) Kiedyś mnie uratował przy wyborze pieca i teraz znalazłem, jak mi sie wydalo znowu to, czego szukałem. TARYFA SPRZEDAWCY!
    Mając fotowoltaikę, był to dla mnie jak sie wydawało idealny wybór. Zadzwoniłem, chwila rozmowy z miłą pania i mamy to! Bardzo się ucieszyłem, bo w zyciu jest duzo fajniejszych rzeczy do robienia, niz spędzanie czasu nad rachunkami (Panie Wojtku :D) A i dojony tez byc nie lubię.
    Własnie odebrałem pierwszy rachunek w tym roku za okres 01 01-28 02 23 na sume 870zł. Bardzo zdziwko to nie, bo sie zdarzały zbliżone kwoty, mimo, że latam jak szalony po domu i gasze po wszystkich światła. Foto mam za mało, Poza tym brak słońca zimą, jakaś podwyżka ale po przyjrzeniu się bliżej, znalazłem pozycję Opłata z tytułu SWIADCZONYCH USŁUG DYSTRYBUCJI 304,41zł /2 mce. Nie wiem czy to ta słynna OPŁATA HANDLOWA ale to nie jest moje zużycie.
    Co Wy na to?

    Odpowiedz
    1. Wojciech Treter Autor wpisu

      Nie, to nie jest opłata handlowa.
      Opłata handlowa nazywa się "opłata handlowa".
      A to jest najpewniej suma kosztów dystrybucji za całość pobranego prądu w okresie rozliczeniowym. Tak wnioskuję patrząc na swoją fakturę (Tauron, fotowoltaika, taryfa sprzedawcy).

      Odpowiedz
  174. Aśa

    Właśnie wymówiłam cennik w TAURONIE ( nie minęło 14 dni od jego zaproponowania) i przeszłam na Taryfę Sprzedawcy. Dzięki TARCZY mam te same ceny co w cenniku, ale bez serwisanta. Mieszkam w bloku, niskie zużycie prądu itp. Teraz tylko monitorować będe zmian cen na URE oraz TARCZĘ.

    Odpowiedz
  175. Marek

    Dziękuję bardzo Panu Treter za ten artykuł.
    Moi rodzice zmarli w 2018 roku i do tej pory na nich jest umowa z cemnikiem, która konczy się 30 wrzesnia 2023. Mam zamiar wziąć ich akty zgonów, udać się do punktu Tauron i przepisać licznik na siebie. Czy w tej sutuacji mogę bez problemów zawrzeć nową umowę na siebie i taryfę sprzedawcy ?

    Odpowiedz
  176. Andrzej Jagiełłowicz

    Szacunek dla Pana Wojciecha!!!
    Dzięki jego blogowi otworzyłem oczy na oszustwo Tauronu pod tytułem "opłata handlowa".
    Nie boję się tego słowa - to jest "oszustwo." Przeoczyłem w ub.roku /starość + choroba/ pismo lub maila od Tauronu i mam nowy cennik od 1.10.2022 do 30.09.2023 zawierający tę absurdalną opłatę, która wzrasta od 15,04 zł - /od 01.11.2021/ do 31.67 zł - /do 30.09.2023/ za miesiąc, czyli dwukrotnie.
    Czyli za 9 miesięcy 2023 / termin obowiązywania cennika/ zapłacę opłaty handlowej" tylko" - sic !!! - 506,68 zł czyli o ok.180 zł więcej niż samo zużycie energii.

    Odpowiedz
  177. oszinq

    Czemu jest kara umowna za zerwanie umowy, a niema kary za oszukiwanie przy podpisywaniu. Skoro wychodzę z taurona z usługami których nie chce, a dowiem się tego za jakiś czas, to znaczy że zostałem oszukany.

    Odpowiedz
  178. Gosia

    Dzień dobry.
    Mój przypadek dotyczy przegapienia przedłużenia umowy w listopadzie 2022 i z tego tytułu dzisiaj mam do zapłaty ponad 900 zł w tym miesiącu.
    Dzwoniłam na infolinię nic nie można z tym zrobić tłumaczono bardzo niewyraźnie że to przez opłatę handlową w kwocie 150 zł
    Poszłam wkoncu do punktu przyjęć i tylko nowa umowa wtedy będzie mniej do zapłaty i rozłożenie tej dużej kwoty na raty.
    Moje miesięczne rachunki wynosiły w większości za zużycie prądu w bloku 140 zł.
    Nie wiem czy ktoś się spotkał z takim przypadkiem, nikt tak naprawdę nic wiele mi nie pomógł.
    Dziś zawarłam w punkcie umowę ale niewiele się na tym wszystkim znam.
    Pani mi wskazywała co zaznaczyć.
    Strasznie ciężkie dla mnie te tematy.
    Czy mogę prosić tutaj o pomoc, podpowiedź

    Odpowiedz
  179. Gosia

    Zadzwoniłam na infolinię jeszcze raz i już mądrzejsza o artykuł tutaj przeczytany zapytałam o taryfę sprzedawcy
    No niestety wychodzi taniej.
    Jeśli zawiercie umowę w punkcie obsługi gdzie dalej mają przepisy pandemii i bez zapisu przez Internet nie przyjmują przynajmniej w Krakowie nie ma 14 dni na zmianę umowy
    Nie obowiązuje
    Co do dziwnych samoczynnym naliczaniu opłaty handlowej od stycznia tego roku nie wiem czy cokolwiek można zrobić
    Wprowadzili sobie i chyba tylko reklamacja
    Ale jest to wydzieranie pieniędzy
    I bardzo niesprawiedliwe.
    Jedyne co nie bardzo rozumiem kiedy usłyszałam że można dokonać korekty i wstrzymano mi windykację a po przełączeniu do innej osoby możliwość znikła

    Odpowiedz
  180. eMTe

    Zastanawiam się czy można Tauronowi wytoczyć sprawę.

    Przyszło mi wyrównanie z tytułu opłat handlowych.

    Umowę podpisywałem we wrześniu ubiegłego roku. Nic nie wiedząc o żadnych opłatach i taryfach (mieszkanie wynajmowane z przepisaniem licznika) spytałem panią w okienku co mi wyjdzie najkorzystniej, wpisałem we wniosek co mi zasugerowała i podpisałem. O taryfie sprzedawcy nie wspomniała.

    Niby prywatna firma, skoro przychodzi pacjent i chce zawrzeć umowę to chyba wie co podpisuje. Z drugiej strony takie udzielenie informacji (o, ta panu wyjdzie najkorzystniej) okazało się nieprawdą. Pytanie czy zamierzoną.

    Odpowiedz
    1. Wojciech Treter Autor wpisu

      Konsultuj z fachowcami i dawaj znać.

      Jako totalny laik prawny, choć chętnie bym ich widział dojechanych za te niecne praktyki, to zarazem nie wiem pod jakie paragrafy to może podpadać i czy w ogóle da się im cokolwiek udowodnić.

      Odpowiedz
      1. eMTe

        Nie jestem osobą, która by toczyła długotrwałe spory prawne o pietruszkę, w tym sęk. Nie mam na to czasu

        Mam niskie rachunki za prąd (ok 50 zł) a dopłaty wyszło ok 18 zł/miesiąc. Rozzłościło mnie to, że dowiedziałem się o niej teraz z serwisu Mój Tauron a nie w chwili wypełniania wniosku i że jest to wydatek skumulowany. 107 zł za ostatnie pół roku i 117 prognozowanej opłaty

        Konsultantka (?) nic mi o żadnej opłacie nie powiedziała, ale oszustwa tu nie ma, raczej niedoinformowanie, a to raczej nie jest nielegalne. Gdybym zapytał o konkretną kwestię i udzieliłaby mi nieprawidłowej odpowiedzi wtedy byłoby oszustwo. Odpowiedź na luzem rzucone pytanie "co jest najkorzystniejsze" jest bardzo szeroka, bo dla jednego korzyścią będzie brak opłaty a dla drugiego poczucie bezpieczeństwa związane z zabezpieczeniem ceny.

        ---
        Wyszło mi że najkorzystniej będzie teraz przejść na taryfę sprzedawcy, zapłacić karę umowną, która wg rozmowy przez infolinię wyniesie ok 145 zł i za sumę niewiele większą od prognozowanej opłaty jestem wymiksowany z umowy. Mam jednak dojmujące poczucie bycia wykorzystanym przez Tauron a nie zawarcia rzetelnej umowy z podmiotem handlowym. Od czegoś te panie tam siedzą w tych punktach obsługi, a nie są tylko do podsuwania wniosków przed nos. W teorii.

  181. gjon

    W kwestii powodu do zerwania umowu.

    Kilka dni temu wpadł mi do skrzynki na Mój Tauron mail o tytule "Informacja w sprawie realizacji decyzji UOKiK nr RKR-5/2022". Oto jego początek:

    "Szanowni Państwo,
    30 grudnia 2022 r. Prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów (dalej: „Prezes UOKiK”) wydał decyzję nr RKR-5/2022, (dalej: „Decyzja”) w której uznał wybrane postanowienia zamieszczone we wzorcach Ogólnych Warunków Umów Kompleksowych Dotyczących Energii Elektrycznej, Ogólnych Warunków Umowy Sprzedaży Energii Elektrycznej oraz Cenników za niedozwolone klauzule umowne i zakazał ich wykorzystywania.
    Szczegółowy wykaz tych postanowień zamieszczony został w Załączniku nr 1 do tego pisma. Wobec
    konsumentów, którzy zawarli Umowę/Cennik w oparciu o ww. wzorce umowne, postanowienia te są
    bezskuteczne z mocy prawa w zakresie określonym w Decyzji".

    Ale IMO najciekawsza informacja pojawia się pod jego koniec:
    "Dodatkowo informujemy, że jeśli rozliczani są Państwo na podstawie Cennika, który został automatycznie
    odnowiony przed 30 grudnia 2022 r., mają Państwo możliwość wypowiedzenia obowiązującego Państwa
    Cennika bez ponoszenia Opłaty jednorazowej w dodatkowym terminie 1 miesiąca od dnia otrzymania
    tego pisma".

    Ostatnio Cennik aka umowa mam z automatu - dostałem mail, którego w zalewie tauronowskiego spamu nie zauważyłem i umowa przeszła na koleje 3 lata obowiązywania. Zakładam więc, że to otwiera mi możliwość zerwania aktualnej umowy i zawarcia nowej.

    Mój problem jest jednak inny - przekroczyłem już limity Tarczy i dostaję spore baty na rachunkach. Znalazłem na stronie Tauronu info, że zmiana umowy umożliwia powrót z maksymalnych stawek do tych na nowym Cenniku/umowie. Ktoś to potwierdzi? To rzeczywiście działa?

    Odpowiedz
    1. Wojciech Treter Autor wpisu

      Umowy lepiej nie zrywaj, bo bez prądu zostaniesz.
      Wypowiedzieć możesz Cennik. Ale jedyne co na tym możesz zyskać to brak opłaty handlowej. Jeśli przekroczyłeś limit Tarczy, to jak byś się nie kręcił zapłacisz zbójeckie stawki i chyba żaden Cennik cię przed tym nie ochroni (bo nawet jak w którymś jest tańszy prąd to za cenę ogromnej opłaty handlowej).

      Odpowiedz
    2. MIchal

      Typowa sytuacja tak zrobili w konia kilka milionów klientów, ludzie przełknęli 150 lub 200 zł więcej na rachunku przez pół roku i nawet nie wiedzą, że można domagać się zwrotu tych opłat. SKANDAL !!!

      Odpowiedz
    1. Wojciech Treter Autor wpisu

      Szukać trzeba na fakturze za prąd albo w eBOK – jeśli Produkt jest inny niż "Taryfowy" to jesteś na ofercie z opłatą handlową.

      Odpowiedz
  182. MIchal

    Trzeba zrezygnować z efaktury i kontaktu mejlowego wtedy nie przeoczymy ich mejla, że jak nie zareagujemy do 2 tygodni od przesłania mejla to walą nam ofertę z opłatą handlową 200 zł. Po pół roku dzwonimy i pytamy czy zwrócicie mi teraz opłaty handlowe bo pół roku płaciłem po 200 zł opłaty handlowej z jakiejś automatycznej oferty - oni mówią zwrócimy, ale jak podpiszesz na 3 lat PRĄD EKO . jeżeli nic nie zrobisz wrócisz na taryfę sprzedawcy, ale nie oddamy ci tych opłat handlowych za pół roku.

    UKOIK powinien im dowalić taką karę, żeby się nogami nakryli.

    Odpowiedz
    1. er

      ja posiadam fotowoltaike i placilam sama oplate handlowa wyszlo ponad 1000 zl przez moje niedopatrzenie z drugiej strony czy to jest legalne ze po zmiane pradu na fotowoltaike wrzucaja ci automatycznie jakas umowe z oplatami handlowymi co w przypadku fotowoltaiki jest zupelnie bezsensowne

      Odpowiedz
  183. Ania

    Tydzień temu dzwoniąc na infolinię Tauron poinformował mnie, że powrót do taryfy sprzedawcy nie wymaga nowej umowy i aneksów i dodatkowo dostanę zwrot zwrot podwyższonej opłaty handlowej zgodnie z decyzją UOIK. Dzisiaj dzwoniąc inna Pani informuje mnie, że nic takiego nie jest możliwe i zwrot opłaty handlowej za pół roku podwyższonych opłat nastąpi wyłącznie po podpisaniu nowej umowy na 3 lata.

    Odpowiedz
  184. Jarek

    Hej:)
    mam taryfę DO Komfort Plus G11, przekopałem całą fakturę dokładnie i nie ma tam nigdzie tekstu "opłata handlowa" - chyba, że już kompletnie nie umiem tego znaleźć.
    Są różne opłaty: dystrybucyjna zmienna i stała, OZE, kogeneracyjna, przejściowa, mocowa oraz abonamentowa.
    Teraz jestem właśnie na etapie podpisania nowej umowy (proponowanej przez Tauron) lub pozostania przy tym co mam.
    Czy to oznacza, że nie mam tej opłaty?

    Odpowiedz
  185. Paulina

    Witam Państwo serdecznie!
    Mam JDG, taryfę C11, paket SB Komfort Plus.
    Za dwa miesiące użyłam 4 kW, rachunek 435 zł ......................................................
    Opłata handlowa pobrana razy 3 ......................
    Czy ktoś coś poleci w tej sytuacji ?

    Odpowiedz
  186. Aniela

    Witam wszystkich. Jaki najlepszy bedzie sposób rozliczania przy taryfie sprzedawcy G11 - co 1 miesiąc, co 2 miesiące, co 6 miesięcy czy co 12 miesięcy ?
    Najtaniej wychodzi co 12 miesięcy, ale nie wiem na czym to polega, czy ktoś otientuje się w tym ?

    Odpowiedz
  187. Maria

    Czytałam o opłatach handlowych i też się nabrałam (PGE Obrót s.a.). Podczas wizyty w BOK w innych sprawach (m.in. w związku z tym: W ramach nowelizacji rozporządzenia Ministerstwa Klimatu i Środowiska z dnia 29 listopada 2022 r. w sprawie sposobu kształtowania i kalkulacji taryf oraz sposobu rozliczeń w obrocie energią elektryczną gospodarstwa domowe zapłacą o 125,34 zł mniej za prąd z 2023 r.) pani zapytała "czy chcecie dodatkowy rabat 1%?" I TYLKO TYLE. Odp - chcemy. Po kilku min przyszła z plikiem kartek do podpisu (w tych innych sprawach) i m.in. "Oświadczeniem o przyjęciu oferty" sporządzonym MIKROSKOPIJNĄ czcionką praktycznie bez możliwości odczytania. W domu dopiero przeczytałam o co konkretnie chodzi. Konsultantka NIE POINFORMOWAŁA o jakichkolwiek opłatach, nazwie oferty, przysługującym prawie do wezwania elektryka i terminów zmian warunków umowy.
    Nie wykluczam UOKIK i jeśli ktoś ma podobną sprawę, to może warto to jednak zgłosić.

    Odpowiedz
    1. gość

      Grudzień 2023r i ten sam powód wizyty w BOK bez słowa informacji z ich strony, podłożony pakiet z serwisantem + opłata handlowa.
      "ciemna strona taurona"
      O.S.Z.U.S.T.W.O.!
      Można wiedzieć w jakim mieście to "załatwiałaś"?

      Odpowiedz
  188. Jan K. Jaworzno

    Witam
    Właśnie kończy się umowa i jestem w okresie 2 tygodni kiedy mogę przejść na taryfę sprzedawcy.
    Znalazłem ciekawe zestawienie taryfy sprzedawcy z taryfą prąd eko na stronie taurona. tutaj link https://www.tauron.pl/dla-domu/prad/prad-z-usluga/prad-eko
    Jak widać nie ma opłaty handlowej w taryfie sprzedawcy.
    Porównując najprostszą taryfę G11z wyliczenia wychodzi:
    taryfa sprzedawcy (minus) Prąd eko = różnica
    0,9194 zł/kWh (minus) 0,8734 zł/kWh = 0,046 zł/kWh - o tyle prąd tańszy jest w taryfie EKO, ale jest za to opłata handlowa 20,50 zł.
    Aby nam się zwróciła ta opłata trzeba byłoby zużyć na miesiąc ponad 445 kWh prądu, aby wyjść na zero.
    Mam nadzieję, że rozjaśni to trochę sytuację jak z tym naprawdę jest. Po zmianie i otrzymaniu dokumentów odezwę się ponownie, aby potwierdzić ten fakt już namacalnie 😉

    Odpowiedz
  189. lece

    Mam umowę kompleksową z Tauronem na czas nieokreślony z 2021 r. Mam wykupiony zmienny cennik od 2021 do 31,03,2024 , Propozycje nowego cennika są jak zwykle z hydraulikiem itd. Czy z automatu przejdę na taryfę sprzedawcy, bo w umowie kompleksowej jak i umowie cennika nie ma wyraźnie napisane co po terminie umowy cennika? Pozdrawiam. Czyste ogrzewanie jak zwykle łopatologicznie wytłumaczy jak to jest i z czym się to je. Dziękuję za lata kiedy znalazłem masę dobrych rad które stosuję .

    Odpowiedz
    1. Wojciech Treter Autor wpisu

      Kiedyś cennik przedłużał się z automatu w inny cennik, który przesyłali na miesiąc przed upływem starego. Aby z cennika wyjść na taryfę sprzedawcy, potrzebna była interwencja.
      Nie wiem, jak teraz jest, bo od lat będąc na taryfie sprzedawcy wypadłem z obiegu.

      Odpowiedz
      1. lece

        No i doczytałem OWU &8. Zmiany prowadzenia cennika CUS i OSD. Punkt 8. W przypadku nie złożenia przez sprzedawcę oferty zawierającej zmieniony cennik po upływie okresu obowiązywania cennika, dalsze rozliczenia pomiędzy stronami będą prowadzone zgodnie z obowiązującą taryfą. Nie złożono mi oferty mejlem ani pisemnie więc chyba przejdę na taryfę ale do końca nie jestem pewny )
        OWU drobny druczek, komu to chce się szukać książeczka mogła sie zgubić np a na umowie nie ma.. Ciekawe że nikt z tych tam nad Tauronem, czyli ustawa rozporządzenie itd nie wprowadzi że w umowie na czas określony musi być wyszczególnionym drukiem co po umowie. Jakiś ujednolicony wzór może. No ale za dużo wymagam chyba bo każdemu pasuje ten bajzel. Pozdrawiam.

  190. www.atujest

    Ceny dynamiczne energii elektrycznej
    Od 24 sierpnia 2024 r. będą mogli Państwo zawrzeć umowę z ceną dynamiczną energii elektrycznej [1].
    Jest to umowa, która odzwierciedla wahania cen na rynkach energii elektrycznej, czyli w przeciwieństwie do umowy opartej na standardowej taryfie, nie określa stałej ceny energii elektrycznej. Cena ta będzie się zmieniała nawet co piętnaście minut zgodnie
    z notowaniami rynku spot na Towarowej Giełdzie Energii S.A.
    Takie rozwiązanie jest alternatywą dla obecnego sposobu rozliczania, który jest oparty o stałą cenę energii.
    Jakie warunki należy spełnić?
    Będą mogli Państwo zawrzeć umowę z ceną dynamiczną energii elektrycznej, jeżeli:
    są Państwo odbiorcami końcowymi energii elektrycznej tzn. wykorzystują Państwo energię wyłącznie na własny użytek, mają Państwo zainstalowany licznik zdalnego odczytu.

    Odpowiedz
  191. Marek

    Jestem na taryfie sprzedawcy od kilku miesięcy i rozliczam się z faktycznego zuzycia prądu co 1miesiąc. Płacę okolo 120 zl mniej, ***** umowy na czas określony z prognozami i opłatami handlowymi

    Odpowiedz
  192. Patryk

    Witam,
    na początek zaznaczę, że bardzo przydatny artykuł, wielkie dzięki za niego 🙂 I mam pytanie, przedwczoraj otrzymałem od Taurona maila o treści m.in. że wkrótce mija termin obowiązywania mojego cennika, otrzymałem nowy cennik a jeżeli chodzi o rezygnację, to "Mogą Państwo zrezygnować z nowego Cennika w ciągu 14 dni od otrzymania tej przesyłki. Wystarczy, że złożą nam Państwo rezygnację. (...) I dalej jak można to zrobić np. "• telefonicznie – dzwoniąc pod numer: 32 606 0 606 Rezygnacja z nowego Cennika oznacza, że po zakończeniu aktualnego Cennika będziemy Państwa rozliczać zgodnie z Taryfą Sprzedawcy." No to dzwonie na infolinię dwa dni po otrzymaniu maila, że chce złożyć tą rezygnację z nowego cennika a tam info, że nie mogę teraz złożyć, bo będzie kara, inny osobnik, że nie można bo jeszcze nie obowiązuje, że mam czekać i złożyć ale 2 tyg przed końcem listopada (wtedy ponoć kończy mi się aktualny cennik) o co tu chodzi?

    Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.