Smog polski pospolity

Zaktualizowano: 24 stycznia 2013

Myślisz zima i co widzisz? Śnieg. Druga rzecz? Kłęby dymu z węglowych pieców. To jest właśnie rzeczywistość zimowa polskich wsi i miast. Pół biedy, gdy w dymie nie ma dodatków z palonych plastików, starych butów, zdechłych kotów...

Większość z nas wie, że to szkodliwe dla zdrowia, ale nic z tym nie możemy zrobić. Temat zwykle rozbija się o biednych ludzi, którzy nie mają pieniędzy na węgiel. Jakim cudem miałoby ich być stać na gaz? Czyli co, nigdy nie pozbędziemy się problemu, bo zawsze biedni ludzie się znajdą?

Przypadek krakowskiej siekiery

Słyszymy nieraz o miejscach na świecie, gdzie smog przybiera katastrofalne rozmiary (ostatnio Pekin). A nie wiemy, że podobne zjawiska mamy w Polsce! Pomijając syf z kominów w każdej wsi i mieście, szczególnie trudna sytuacja jest w Krakowie. Zanieczyszczenia z domowych palenisk, transport i przemysł powodują tam nawet dziesięciokrotne przekroczenia norm czystości powietrza! Przekroczenie 2-3-krotne jest na porządku dziennym. Śmiejemy się ze Śląska, ale to w Krakowie siekiera wyrzucona za okno nie spada - tak gęste bywa powietrze.

Krakowski Alarm Smogowy

Nie dziwi, że ludzie zaczęli ten stan rzeczy zauważać i domagać się od władz jego zmiany. Powstał ruch społeczny - Krakowski Alarm Smogowy.
krakowskialarmsmogowy

Ruch ma na celu wymuszenie na władzach Krakowa szybszej walki z fatalną jakością powietrza w mieście przez dofinansowania do modernizacji kotłowni i przyłączenia do miejskiej sieci ciepłowniczej domów opalanych węglem. A docelowo walczy także o zakaz palenia paliwami stałymi na terenie miasta. Nieco rozgłosu w ogólnopolskich mediach zyskał marsz zorganizowany przez KAS w Krakowie pod koniec 2012 roku.

Temat nie jest łatwy. Jak zwykle ścierają się interesy bidnych ludzi co to nawet na wungiel ni majo i starom kanapo palić muszo i większości trutej nieustannie przez tę smrodzącą mniejszość. Lokalni politycy nie są skorzy ani do szybkiego wprowadzenia zakazu palenia węglem, ani do łatwego zignorowania problemu podnoszonego przez KAS, gdyż ruch jednak reprezentuje już realną siłę mieszkańców, a wybory samorządowe coraz bliżej.

Więcej na temat bieżących akcji podejmowanych przez KAS można zawsze znaleźć na facebooku.

Popieramy tę akcję w całej rozciągłości! Na czystszym powietrzu wszyscy możemy tylko zyskać! Nawet jesli nie mieszkasz w Krakowie, polecamy przyłączyć się, np. podpisując petycję w sprawie problemu jakości powietrza do Sejmiku Województwa.

Gdziekolwiek mieszkasz, ogrzewaj czysto

Czytelnicy tej strony wiedzą, że nie ma brudnych paliw. Węgiel da się spalić bez smrodu i brudu. I nie trzeba do tego wykradać tajnych urządzeń z NASA.

Każdemu ogrzewającemu węglem, gdziekolwiek mieszka, polecamy zmianę sposobu palenia na czysty. Oczywiście jeśli stać go na ogrzewanie gazem - lepiej jeśli by ogrzewał gazem. Ale nie oszukujmy się, większość pali węglem nie z miłości do węgla, a z potrzeby portfela. Dlatego zamiast emitować smród na okolicę, lepiej palić czysto węglem już teraz, niż liczyć na dopłaty, kary, przymusy i zakazy w nieokreślonej przyszłości.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.