Zaczynamy czysty sezon grzewczy

Zaktualizowano: 16 kwietnia 2021

fot.atoach@flickr.com

fot.atoach@flickr.com

Oto rusza niniejszy poradnik, usiłujący przybliżyć ideę czystego spalania węgla zwykłym ludziom. Pomysł rozpalania popularnych kotłów górnego spalania od góry nie jest nowy, a szersze grono zapaleńców zebrał dzięki zaangażowaniu Last Rico, twórcy i guru wątku Ekonomiczne spalanie węgla kamiennego na forum Muratora. Wątek ten na przestrzeni już niemal 6 lat rozrósł się jednak do kolosalnych rozmiarów 500 stron, przez co nikt już nie jest w stanie wyłowić cennej wiedzy w nim zawartej. Ponadto sprawa wymaga kompleksowego i możliwie czytelnego opisania, zwłaszcza dla ludzi nieoswojonych z techniką grzewczą, a zmuszonych do szuflowania węgla.

Na tej stronie podejmuję się streszczenia wiedzy, jaką wyniosłem z w/w oraz innych dyskusji na przestrzeni lat i własnego doświadczenia z paleniem od góry w staruszku Camino ze starą instalacją z lat 80. Liczę, że uda mi się zachęcić posiadaczy podobnych starych kotłów, zwłaszcza tych których nie stać na poważną modernizację kotłowni, do próby zmiany sposobu palenia, na czym zyskają oni, ale też i my wszyscy - mniej będzie dookoła nas kopcących syfem kominów.
Wierzę, że większość tych kopcących kominów to nie wynik fanatycznego zasmradzania okolicy przez ich właścicieli z powołaniem do uprzykrzania ludziom życia. To raczej kwestia nieświadomości, że węglem można ogrzewać w sposób bardziej cywilizowany. Któż normalny siedziałby w kotłowni i dokładał po pare szufelek węgla łykając przy tym dym, gdyby wiedział, że może załadować raz i mieć spokój na całą dobę, czystą kotłownię, dach i okolicę domu?

Dokładam wszelkich starań, aby wiedza tutaj zgromadzona była jak najrzetelniejsza i wypróbowana, oparta na latach dyskusji wśród osób próbujących palić od góry w różnych kotłach. Jednak jeśli legitymujesz się wiedzą czy dużym doświadczeniem w tematach które poruszam i stwierdzisz, że mijam się z prawdą, lub można by napisać to lepiej, lub jest coś, o czym nie napisałem, a powinienem - nie wahaj się ani chwili, zostaw komentarz tutaj lub skontaktuj się ze mną na forum.muratordom.pl lub też mailowo, jak wolisz.

2 myśli nt. „Zaczynamy czysty sezon grzewczy

  1. yach 48

    największą winą obarczyłbym producentów kotłów których instrukcje DTR milczą na temat palenia w kotłach GS.Ponadto,nie podaje się powierzchni wymiennika nie we wszystkich co prawda.Brakuje rzetelnych rankingów , te które są dotyczą wąskiej grupy marek.

    Odpowiedz
  2. Jan

    Moim zdaniem palenie od góry raczej nie jest w interesie kotlarzy,wręcz przeciwnie. Raczej Panie, Pan kopcisz a tak nie wolno, choc kup Pan nowy fajny kocioł. Z moich spostrzeżeń po poszukiwaniach, jak uroda dla i szeroka stwierdzam że można zrobić zajebisty zasyp za 8-10k. Tylko im to zwisa bo kupisz na węgiel byle co byle nie palić groszkiem, albo kupisz Groszek a to moim zdaniem banalnie prosty kocioł i coby nie mowic tani w wykonaniu. Pula w Czystym Powietrzu 10k na kocioł, armaturę i bufor więc kto dobry zasyp by robił gdy lada dzień będzie za drogi bo bufor będzie musiał być i to taki jak trzeba czyli drogi.

    Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.