Szukamy osób do (współ)prowadzenia pokazów efektywnego palenia

Zaktualizowano: 23 października 2016

Pokazy ekonomicznego palenia prowadzone dotąd głównie siłami ekipy Rybnik bez dymu przyciągają coraz większe zainteresowanie. Bardzo nas to cieszy, ale też każe wzmocnić skład osobowy nim zapotrzebowanie przekroczy nasze skromne moce przerobowe. Dlatego szukamy osób chcących zasilić szeregi ekipy prowadzącej wykłady i pokazy ekonomicznego palenia. Co, gdzie, jak, ile – wszystko się za chwilę wyjaśni.

Jak obecnie działamy

Jeśli chodzi o organizację pokazów ekonomicznego palenia, osobowo-materiałowa kwatera główna znajduje się w Rybniku. Stamtąd na wezwanie wyjeżdża prawie-że-cygański tabor wyposażony w sprzęty potrzebne do demonstracji palenia od góry (głównie dwa proste piecyki-kozy i kominy do nich). W skład ekipy pokazowej wchodzą minimum dwie osoby, bo tyle jest potrzebne, aby sprawnie poradzić sobie z obsługą piecyków. Pokaz palenia na żywo zwykle poprzedzony jest krótkim wykładem pod dachem, gdzie najpierw objaśniamy o co nam chodzi.

Działamy non-profit, co (nigdy dość wyjaśniać) nie oznacza roboty za darmo, lecz za pokryciem kosztów. Ewentualnych wypracowanych nadwyżek nie przejadamy lecz przeznaczamy na cele związane z działalnością.

Zleceniodawcami i organizatorami pokazów ostatnimi czasy są głównie urzędy gmin lub instytucje pozarządowe w danej miejscowości działające. Pokazy odbywają się czasem w tygodniu wieczorami a czasem w weekendy, przy okazji większych imprez.

Jak wyobrażamy sobie wdrożenie nowych ludzi

Szczegóły ustalalibyśmy indywidualnie, bo zapewne różne byłyby potrzeby kandydatów zależnie od ich doświadczenia przy kotle jak i w prowadzeniu takich publicznych występów. Oczywiście nikogo nie rzucalibyśmy na głęboką wodę wbrew jego woli. Karierę można zacząć od roli obserwatora na wybranym, dogodnym czasowo i miejscowo pokazie prowadzonym przez rybnicką ekipę. Jeśli uznasz, że to dla ciebie – możesz z czasem przejść do roli współprowadzącego. To też nie jest zobowiązanie po którym trzeba by rzucać pracę czy rodzinę albo pisać się na wyprawy przez pół Polski. Przed podjęciem się danego zlecenia zawsze najpierw sprawdzamy, czy znajdą się prowadzący pokaz z chęciami i czasem.

Również chętnie widzielibyśmy powstanie większej liczby samodzielnych lokalnych oddziałów prowadzących pokazy, zwłaszcza w Małopolsce, skąd zaczynają również dochodzić sygnały zainteresowania takimi akcjami (np. spod Tarnowa) a jednocześnie w powietrzu wisi – prócz dymu – uchwała antysmogowa nakazująca wymianę wszystkich kotłów na 5. klasę w perspektywie 6-7 lat. Impreza taka będzie Małopolan kosztowała grube miliardy złotych (koszty likwidacji raptem ~25 tys. kotłów i pieców w Krakowie szacowane były na ~700 mln zł a wstawienie kotła 5. klasy to też dobre kilkanaście tysięcy wydatku). Dobrze byłoby pokazać także tam, że narracja alarmów smogowych nie jest jedyną słuszną a sytuację można znacząco poprawić prostymi i tanimi środkami zanim wytoczy się ciężkie działa.

Jednak do powstania samodzielnych grup potrzebne byłyby osoby mocno siedzące w temacie. Na wstępie trzeba by także zainwestować w sprzęt – piecyki, kominy, akcesoria do nich oraz możliwość ich transportu. Oczywiście w razie zainteresowania uformowaniem takiej grupy służymy wsparcie moralnym i każdym innym na jakie nas stać, w tym naszymi materiałami wykładowymi i doświadczeniem z dotychczasowego działania.

Czy przyjmujecie bez doktoratu?

Aby dołączyć do "rybnickiej" grupy nie musisz być nijak zawodowo powiązany z ogrzewaniem. Wystarczą chęci do działania i doświadczenie w paleniu od góry w takim stopniu, aby potrafić innej osobie wyjaśnić jak to działa i odpowiedzieć na ewentualne wątpliwości. Palisz od góry w swojej kotłowni chociaż sezon czy dwa? Chciałoby ci się czasem ruszyć z kanapy niekoniecznie dla grubego zarobku, ale ze świadomością, że drobnymi krokami zmieniasz ten kraj w dobrym kierunku zamiast próżno biadolić? Świetnie, nadajesz się! Najlepiej jeśli jesteś z Rybnika i okolic, bo stamtąd najczęściej wyrusza ekspedycja w różne miejsca. Ale możesz też pojawić się na którymś z pokazów, który akurat odbędzie się blisko twojej siedziby.

Chętnie widzielibyśmy także udział, niechby i okazjonalny, osób zawodowo związanych z ogrzewaniem i okolicami, np. osób ze światka kominkowego, zdunów czy kominiarzy. Czy to jako gości na pokazach przez nas prowadzonych, czy też jako samodzielnych prowadzących występy w swoim rejonie. Osoby takie mają wiedzę i doświadczenie w ogrzewaniu, więc wystarczy jeszcze trochę czasu oraz chęci, aby rozkręcić poważną działalność.

Gdzie się zgłaszać?

Można pisać zarówno na tutejszy adres kontaktowy, do ekipy z Rybnika (rybnik.bezdymu [małpa] gmail . com), jak i przez Facebooka jednego czy drugiego. Pytania i wątpliwości można też serwować poniżej w komentarzach.

Jedna myśl nt. „Szukamy osób do (współ)prowadzenia pokazów efektywnego palenia

  1. szamot

    Jedyna rada na zanieczyszczenie powietrza to wyp...nie wszystkich górnych kopciuchów (które niezależnie od metody palenia kopcą) do huty na przetopienie(za krucha stal by wyszła prze to smołę i sadze w wymiennikach). Górne kopciuchy należy zastąpić dobrymi kotłami dolnego spalani,które czysto spalają każde paliwo (węgiel,drewno,biomasę,gumo,plastik,śmieci,szmaty itp) łatwiej zrobić taki kocioł(pozatym on już istnieje) niż zmieniać przyzwyczajenia ludzi.
    W kotle górnego kopcenia nie da się czysto spalać choćby podrzucając węgla co 15min i tak będzie kopcić.

    Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.