Jaki sposób ogrzewania najbardziej się opłaci? Policz na CiepłoWłaściwie.pl

Zaktualizowano: 1 sierpnia 2015

W wyborze sposobu ogrzewania domu często myślimy stereotypami o tym co jest tanie a co drogie lub ulegamy cudzym opiniom. Problem w tym, że - nawet zakładając uczciwe intencje wszystkich naokoło - wybór, który sprawdza się u sąsiada obok, w twoim domu może nie działać równie dobrze i tanio. Nie jest też rozsądne ślepe podążanie za tanizną. Sposób ogrzewania, który jest tylko nieco droższy na etapie instalacji, może dać o wiele niższe rachunki, dzięki czemu wydatek zwróci się najdalej w kilka lat.

Na CiepłoWłaściwie.pl pojawił się właśnie szereg zmian, dzięki którym możliwe jest porównanie kosztów montażu i eksploatacji wielu różnych sposobów ogrzewania - od prostego śmieciucha po pompy ciepła.
Weźmy na tapetę przykładowy wynik obliczeń: http://cieplowlasciwie.pl/wynik/s09

Czym i za ile ogrzewać

W sekcji Czym i za ile ogrzewać, na pierwszym z wykresów, zestawione zostały roczne koszty ogrzewania budynku różnymi paliwami i urządzeniami grzewczymi.

cieplowlasciwie_czym_za_ile_ogrzewac

Przyjęte założenia (sprawności itp.) są rozsądnie urealnione. Ceny paliw również, choć możesz dostosować je do warunków w swojej okolicy, które mogą się nieraz bardzo różnić.

Drugi wykres porównuje koszty inwestycji, jakie trzeba by ponieść, by przejść na wybrany sposób ogrzewania. Koszt ten uwzględnia obecny sposób ogrzewania, więc bywa i tak, że jest on zerowy gdy dotyczy wyłącznie zmiany paliwa w posiadanym kotle.

cieplowlasciwie_czym_za_ile_ogrzewac_instalacja

W koszty inwestycji zostały wliczone wszystkie elementy potrzebne wyłącznie do uruchomienia danego systemu grzewczego (poza samą instalacją grzewczą). I tak np. na koszt instalacji kotła zasypowego za 3000zł składają się także koszt budowy komina oraz koszt wydzielenia kotłowni - razem ok. 20 tys. zł. Zazwyczaj nie myślimy o tych sprawach jako o kosztach a kotłownia i komin są w powszechnej świadomości naturalnymi elementami domu. Jednak kotły gazowe czy pompy ciepła zajmują zdecydowanie mniej miejsca a często nie potrzebują wydzielonej kotłowni i komina, stąd taki sposób liczenia kosztów inwestycji jest najrzetelniejszy.

Jakie ogrzewanie jest najbardziej opłacalne

Zaraz obok, w sekcji Jakie ogrzewanie jest najbardziej opłacalne? wymienione zostały sposoby ogrzewania na które warto byłoby przejść, ponieważ dają najszybszy zwrot nakładu inwestycyjnego w niższych rachunkach.

cieplowlasciwie_jakie_ogrzewanie_oplacalne

Każda pozycja zawiera:

 • orientacyjny koszt inwestycji wraz z kosztami składowymi
 • roczną oszczędność na kosztach paliwa oraz czasu pracy (z godziną pracy palacza wycenioną wedle aktualnej płacy minimalnej, którą możesz zmienić wedle uznania w formularzu kosztów paliw)
 • okres zwrotu kosztów inwestycji - czas po jakim oszczędności na kosztach ogrzewania przewyższą koszty przejścia na dany sposób ogrzewania (jeśli są jakieś koszty)

Bywa, że lista ta jest pusta - znaczy to, że przy obecnym koszcie rocznym (jeśli został podany) żadna inwestycja w wymianę ogrzewania nie zwróci się w przeciągu 30 lat.

Jeśli podasz informacje o aktualnie stosowanym rodzaju ogrzewania oraz zużycie i koszt paliwa, wtedy względem tych danych wyliczana jest opłacalność przejścia na inne paliwa i/lub urządzenia grzewcze.
Gdy tych danych brakuje (np. budynek dopiero powstaje), wtedy punktem odniesienia staje się kocioł zasypowy napędzany węglem, a więc na liście najbardziej opłacalnych sposobów ogrzewania znajdują się te, które niekiedy są droższe w zakupie, ale dadzą niższe rachunki i koszt inwestycji zwróci się w kilka lat. Koszt opału dla kotła zasypowego wyliczony jest przy założeniu, że nie jest on drastycznie przewymiarowany oraz jest obsługiwany w sposób rozumny (nie kopci). W nowym niedużym domu bardzo trudno takie założenia spełnić, dlatego warto zainwestować od razu w bufor ciepła.

3 myśli nt. „Jaki sposób ogrzewania najbardziej się opłaci? Policz na CiepłoWłaściwie.pl

 1. Mariusz

  A czy dodanie pompy wodnej do instalacji z piecem węglowym z grawitacyjnym przepływem wody podniesie w sensowny sposób sprawność instalacji? U nas grzanie polega na tym że grzeje się przez kilka góra kilkanaście godzin dziennie - czy jak w piecu już się będzie kończył palić węgiel i wyłączy się pompę to czy ona będzie wtedy blokować grawitacyjny obieg wody i spowoduje problemy ?

  Odpowiedz
  1. Wojciech Treter Autor wpisu

   Nie podniesie sensownie. To nie instalacja produkuje ciepło, tylko kocioł, a dla niego różnica w prędkości przepływu wody ma marginalne znaczenie. Ile kocioł wyprodukuje ciepła, tyle instalacja dostarczy do mieszkania. Tu nie ma strat, całe ciepło grzeje budynek, chyba że gołe rury idą piwnicą gdzie hula wiater. Instalacja grawitacyjna dostarczy ciepło wolniej, pompowa - szybciej jeśli ustawisz wyższy bieg pompy + zje prąd na tę robotę. I dzięki pompie będziesz mieć nieco szybciej ciepło w domu, ale potem też szybciej zrobi się zimno, bo długość kołdry musi się zgadzać.
   Prawidłowo wstawiona pompa nie blokuje grawitacji.

   Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.