Sporo zmian na CiepłoWłaściwie.pl

Zaktualizowano: 24 kwietnia 2016

Światło dzienne ujrzała dziś nowa wersja narzędzia do szacowania potrzeb grzewczych budynku - CiepłoWłaściwie.pl. Nie ma w niej zalewu nowych funkcji, bo nie taki był cel. Znalazły się tu poprawki często zgłaszanych błędów i niedogodności oraz zmiany, które powinny ułatwić korzystanie z narzędzia.

Co się zmieniło

Zupełnie zmieniła się filozofia pytań o układ pięter budynku. To była największa bolączka poprzedniej wersji aplikacji. Chciałem to zrobić możliwie prosto a wyszło jak zwykle. Brakowało tam wizualizacji wprowadzonych danych + nigdy bym nie przypuszczał, że ludzie mają tak różne rozumienie pojęcia 'piętro'.

cieplowlasciwie_2016_04_2

Teraz dokonuje się wyboru z listy, które piętra są ogrzewane a które nie, i co najważniejsze na bieżąco widać schematyczny podgląd układu pięter budynku, co znakomicie powinno ułatwić weryfikację zgodności wklepanych danych z rzeczywistością.

Wymiary budynku można podać jak dotąd jako długość i szerokość albo wpisać wyliczoną powierzchnię zabudowy. Łatwiej można też określić wymiary budynku o nieregularnym obrysie.

cieplowlasciwie_2016_04_1

Da się w końcu wyliczyć moc grzewczą na potrzeby grzania ciepłej wody (CWU) oraz przybliżoną potrzebną pojemność zasobnika zależnie od zapotrzebowania.

cieplowlasciwie_2016_04_3

Lekko zmienił się schemat części dotyczącej budowy ścian zewnętrznych. Ponieważ bywają one murowane z różnych, często wymieszanych ze sobą materiałów, zamiast wyboru warstw ścian z określonego materiału i o ustalonej grubości pojawiły się pola do wyboru głównego i dodatkowego materiału konstrukcyjnego ścian. Jeśli poda się obydwa z nich, wtedy przeliczane jest to po kryjomu tak jakby część nośna ściany zbudowana była w 70% z głównego i w 30% z dodatkowego materiału. Oczywiście niesie to pewną niedokładność względem poprzedniego systemu, ale powinno ułatwić sprawę tym, którzy nie mają dokładnej wiedzy o tym jak dokładnie zbudowane są ściany ich domu.

cieplowlasciwie_2016_04_4

Widać przy okazji, że do wielu pól pojawiły się obszerne komentarze wyjaśniające o co chodzi i sugerujące wybory w miejscach, gdzie często pojawiają się wątpliwości.

Kolejnym punktem stwarzającym liczne wątpliwości był wybór izolacji dachu/stropu i podłogi na gruncie bądź w piwnicy. Fakt, że powodem były raczej niedoróbki formularza a nie jakaś szczególna filozofia się tu czająca.
Teraz wszystko powinno być jasne. Na podstawie poprzednich kroków zadawane jest pytanie o izolacje tych połaci, które faktycznie stanowią górną i dolną granicę przestrzeni ogrzewanej.

cieplowlasciwie_2016_04_5

Podgląd układu pięter budynku jest również widoczny na stronie z wynikiem obliczeń.

cieplowlasciwie_2016_04_6

Możliwe odchyły dla dotychczasowych wyliczeń

Generalnie nie uległy zmianie wewnętrzne mechanizmy wyliczania zapotrzebowania na ciepło. Mogą się zdarzać niewielkie (kilkuprocentowe) zmiany w wynikach dotychczasowych obliczeń ze względu na kosmetyczne poprawki m.in. w metodach obliczania powierzchni budynku czy nieco dokładniejszym sposobie określania strefy klimatycznej.

Większe odchyły względem pierwotnego wyniku są możliwe tam, gdzie doszło do "podmiany" warstw izolacji poddasza oraz podłogi parteru/piwnicy. To problem wynikły przy okazji reorganizacji technicznej strony zapisu pięter budynku, którego nie dało się do końca wyeliminować dla dotychczasowych wyników.
Na czym on polega: zdarza się, że warstwa izolacji, która pierwotnie podana była jako izolacja dachu, teraz w tym samym wyniku będzie wyświetlana jako izolacja podłogi poddasza. Czyli "przeskoczy" o piętro wyżej lub niżej, co może spowodować, że np. izolacja z podłogi nieogrzewanego poddasza będzie w obliczeniach potraktowana jako izolacja dachu, czyli gwałtownie wzrośnie strata ciepła przez nieocieploną w takim przypadku podłogę poddasza, będącą granicą między pomieszczeniami ogrzewanymi i nieogrzewanymi. To samo dotyczy izolacji "od dołu" budynku: podłogi na parterze, podłogi piwnicy czy stropu nad nieogrzewanym parterem.

Ten błąd, jeśli wystąpi, łatwo stwierdzić po tym, że w opisie budynku izolacja znajduje się nie tam gdzie powinna lub nie jest wymieniona wcale. Jednocześnie wyliczona moc będzie rażąco wyższa lub niższa (np. o 30-50%) a głównym źródłem strat ciepła będzie dach/strop lub podłoga parteru. Naprawić sytuację można po prostu edytując parametry wyliczeń i dokonując poprawek lub licząc dla tych samych danych od nowa.

Co można by zmienić

Jest zasada, że w projektowaniu aplikacji zawsze myli się projektant i wykonawca a nie użytkownik. Jeśli czegoś nie rozumiesz, to nie twoja wina, tylko tego gościa, który wymyślił nieużyteczne narzędzie, niedopasowane do twoich potrzeb i możliwości.

Dlatego jeśli na cieplowlasciwie.pl dostrzeżesz jakiś problem, babola albo nijak nie jesteś w stanie dopasować swojego domu do tego, co można wpisać w formularzu - nie wahaj się naskarżyć, choćby tutaj, w komentarzach.

Kumatym przypominam, że kod aplikacji dostępny jest na Githubie. Można zajrzeć, pośmiać się, przekazać uwagi, propozycję zmiany a nawet samemu tę zmianę wdrożyć, gdyby ktoś miał za dużo czasu i chęci.

13 myśli nt. „Sporo zmian na CiepłoWłaściwie.pl

 1. Aleksander Szurpita

  Witam

  Czy można przywrócić koszty obsługi? Zdaje się ze zniknęły z podsumowania.

  Odpowiedz
  1. Wojciech Treter Autor wpisu

   Są, tylko że jedynie w obliczeniach najkorzystniejszego sposobu ogrzewania, a nie na wykresie jak dawniej. Się doda.

   Odpowiedz
 2. Grzegorz

  Mój dom jest podpiwniczony ,ale nie cała piwnica jest ogrzewana.Warto by dodać parametr m2 ogrzewanej piwnicy.

  Odpowiedz
 3. Dariusz

  Ja mam dość nietypową sytuację. Jedną kotłownią ogrzewam 2 domki. Jeden o powierzchni około120m2 (parter plus poddasze), a drugi 33m2 (tylko parter). Oba są budowane w innych latach i z innych materiałów. Trudno jest określić powierzchnię z obrysu zabudowy, są różne grubości ścian obu domów, a większy ma na poddaszu duży taras nad częścią mieszkalną, więc powierzchnia podłogi parteru nie jest zdublowana... Tak skomplikowana sytuacja chyba jest nie do przejścia na ciepło właściwe

  Odpowiedz
  1. Wojciech Treter Autor wpisu

   Faktycznie nie da się teraz ująć przypadku z tarasem nad częścią mieszkalną. Ale można pokombinować dając dwa piętra o metrażu w sumie podobnym do faktycznego, tak jakby tarasu nie było. Zawsze to jakieś przybliżenie.
   Zobaczę czy da się łatwo taki scenariusz dodać.

   Odpowiedz
   1. Dariusz

    A jak z wersją dwóch budynków podpiętych pod jedną kotłownię? Trudno jest teraz określić w jakich proporcjach rozkłada się zużycie paliwa.

 4. Piotr

  Mam na piętrze dwa ogrzewane pokoje, na pozostałej (+- połowa) powierzchni to nieogrzewane i nieocieplone poddasze - jak to podać do obliczeń?

  Odpowiedz
  1. Wojciech Treter Autor wpisu

   Liczyłbym raz bez tych pokoi, drugi raz jakby całe poddasze było ogrzewane, i z różnicy między wynikami dodał do tego pierwszego wyniku tyle, ile odpowiada proporcji metrażu tych pokoi do całości piętra.

   Odpowiedz
  1. Darek

   Dom to nie tylko ściany. To także drzwi, okna itp które przy ekstremalnie grubej izolacji działają jak "mostki termiczne". W pewnym momencie dalsze ocieplanie ścian niewiele daje bo gros ciepła właśnie przez nie ucieka. Dodajmy do tego wentylację i okazuje sie, że można dać nieskończoną grubość izolacji na sciany, a i tak dom ogrzewać trzeba.

   Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.