Dobór grzejników i sugestie inwestycji na CiepłoWłaściwie.pl

Zaktualizowano: 6 sierpnia 2014

Na CiepłoWłaściwie.pl pojawiło się parę niedużych lecz przydatnych zmian: dobór mocy grzejników oraz podpowiedzi najbardziej opłacalnych inwestycji w ocieplenie.

A skoro jesteśmy przy grzejnikach, to jest też świeży artykuł w tym temacie: Instalacja grzewcza - jak to się robi, który ma na celu wyjaśnić, jak właściwie pogodzić rodzaj paliwa, rodzaj kotła, parametry pracy instalacji i moce grzejników, by efekt był optymalny dla zdrowia psychicznego, cielesnego i finansowego domowników.

Dobór grzejników

Dobór mocy grzejników do konkretnych pomieszczeń jest naturalnym przedłużeniem bilansu cieplnego całego budynku. Skoro mamy już dość dokładne informacje o konstrukcji domu, to wystarczy parę dodatkowych pytań o poszczególne pomieszczenia i można ze sporą dokładnością wyliczyć moc grzejnika dla tego konkretnego pokoju. Na pewno to lepsze wyjście niż kupno grzejnika "na metry" lub w ciemno.

Wyznaczenie mocy grzejnika wymaga znajomości jeszcze kilku parametrów więcej niż wyliczenie mocy kotła, dlatego liczne artykuły na ten temat zwykle kończą się na podaniu możliwego zakresu współczynników zapotrzebowania na ciepło - od 30W/m2 dla domu pasywnego do 150W/m2 dla poniemieckiej stodoły bez wrót - oraz wyliczeniu czynników wpływających na moc grzejnika potrzebną w danym pokoju.

Zwykły człowiek nie dostaje konkretu, więc albo podliczy moc grzejnika według tego jak mu się wydaje, jaką pozycję na skali dom pasywny-stodoła zajmuje jego budynek, albo zaufa sprzedawcy grzejników. Sprzedawca z kolei, jeśli będzie miał na celu dobro klienta i rzetelną pomoc, to przed zaproponowaniem konkretnej mocy grzejnika, zapyta przynajmniej o takie rzeczy jak: rodzaj paliwa i kotła, wiek i stan docieplenia budynku, metraż i rodzaj pomieszczenia, liczba ścian zewnętrznych, okien i drzwi.

Natomiast niefachowy sprzedawca zapyta tylko o metraż albo bez pytania będzie miał propozycję (w domyśle: ta sztuka mu długo nie schodzi).

Narzędzie do doboru mocy grzejników można znaleźć na stronie z wynikiem bilansu cieplnego budynku, w zakładce "Dobór grzejników".

Nowa zakładka "Dobór mocy grzejników"

Nowa zakładka "Dobór grzejników"

Widoczny zaraz po wejściu formularz jest już wstępnie wypełniony zgodnie z podanymi wcześniej informacjami o budynku. Zmiana któregokolwiek z parametrów daje od razu przeliczenie potrzebnej mocy grzejnika.

Narzędzie do obliczania mocy grzejnika dla wybranego pomieszczenia

Narzędzie do obliczania mocy grzejnika dla wybranego pomieszczenia

Narzędzie bierze pod uwagę podobny zakres informacji o budynku co np. program Purmo Szybki Dobór Grzejników (SDG), jednak ma w zamierzeniu być duuużo prostsze, bez inżynierskiego żargonu i konieczności wkuwania choćby podstaw fachowej wiedzy. Dla porównania tutaj jest instrukcja do Purmo SDG, gdzie aż roi się od Tz, Qpr i gołych współczynników przenikania ciepła. Tutaj niczego z tych rzeczy nie zobaczysz, a uzyskanie wyniku zajmie może minutę.

Program Purmo oferuje za to dokładniejszy dobór konkretnego rodzaju i modelu grzejnika (od jednego producenta) wraz z jego usytuowaniem w pomieszczeniu. Narzędzie na CiepłoWłaściwie.pl poprzestaje póki co na wskazaniu potrzebnej mocy grzejnika. Usytuowanie w pomieszczeniu, rodzaj źródła ciepła, czyli parametry instalacji, oraz rodzaj grzejnika (ścienny, podłogówka...) są w planach.

Co najpierw ocieplić?

Drugą potencjalnie przydatną nowością na CiepłoWłaściwie.pl są podpowiedzi najbardziej opłacalnych inwestycji w ocieplenie domu.

Jak żyć?

Jak żyć?

U dołu strony z wynikiem obliczeń, w sekcji "W co zainwestować, by taniej ogrzewać?", znajdują się propozycje inwestycji w ocieplenie ścian, dachu czy podłogi, wymianę okien lub drzwi, wraz z procentowym spadkiem kosztów ogrzewania po wykonaniu danej inwestycji. Są tam wymienione przypadki realne do wykonania dla danego domu, które dadzą min. paroprocentowy spadek kosztów ogrzewania. Jeśli dom jest już dobrze ocieplony i za sensowne pieniądze nic się nie ulepszy - to też się o tym dowiesz.

Daje to możliwość racjonalnego zagospodarowania pieniędzy, tak by uzyskać najlepszy efekt najniższym kosztem. Jeśli np. ocieplenie stropu nad piwnicą i wyłożenie podłogi na poddaszu wełną da podobny spadek kosztów ogrzewania co pełne ocieplenie ścian zewnętrznych, to po co od razu przepłacać?

Uwagi mile widziane

Jeśli zauważysz, że coś działa nie tak jak powinno - pisz tutaj w komentarzach lub innymi drogami. Jeśli masz pomysł, żeby działało lepiej - też nie wahaj się pisać. Zawsze to miło wiedzieć, że ktoś tego używa, tym bardziej gdy nie jest do końca zadowolony, bo będzie okazja coś ulepszyć.

 

2 myśli nt. „Dobór grzejników i sugestie inwestycji na CiepłoWłaściwie.pl

  1. Iwona

    Witam.Sporo się dowiedzieliśmy z Pana porad bo właściwie jesteśmy laikami w kwestii właściwego ogrzania domu a stoimy przed tym problemem.Nasz domek ma 50 m.ocieplenie jest na średnim poziomie i teraz chcemyzainstalować piec na drewno i węgiel.Moim zdaniem 8kw powinien wystarczyć,czy mam rację na temat grzejnków to właściwie z Pana artykułu zasięgneliśmy cenne informacje bo rzeczywiście myśleliśmy że wystarcza ich długość proszę o podpowiedź bo Pana wiedzą jest o wiele większą.Pozdrawiam

    Odpowiedz
  2. klonus84

    Witam, mam pytanie czy mając bufor i grzejniki żeliwne przy ciągłym grzaniu domu ma sens wymienić je na nowe cienkie które mają mniejszą pojemność wody?

    Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.