Ile da się poprawić w domowej kotłowni węglowej bez kosztownej pełnej modernizacji, wykonując proste czynności serwisowe i naprawiając w ten czy inny sposób technikę palenia? Na to pytanie odpowie pilotażowy program „Piecodoradcy”, który właśnie rusza w Gdyni i takie działania przewiduje. O ile mi wiadomo jest to pierwsza taka akcja w kraju. Coś podobnego mogło dojść do skutku gdzie indziej już kilka lat temu. Niestety nauka polska wsadziła wtedy kij w szprychy.
W ramach programu „Piecodoradcy”, spośród zgłoszeń mieszkańców, zostanie wybranych ok. 30 kotłowni, gdzie będą wykonane przeglądy, a następnie:
- Kotłownia zostanie doprowadzona do stanu używalności (czyli m.in. zostanie wyczyszczony komin, wyregulowany kocioł, palacz otrzyma instrukcje co do poprawnego palenia i optymalnego wyboru paliw).
- Tam, gdzie będzie to technicznie możliwe a właściciel wyrazi zainteresowanie (w ok. połowie kotłowni z uwagi na ograniczenia budżetowe), zostanie zainstalowany palnik wery – tj. szybka i tania przeróbka na kocioł dolnego spalania.
Program „Piecodoradcy” zaistniał dzięki pomysłowi i determinacji członków Gdyńskiego Alarmu Smogowego oraz przychylności Referatu Energetyki Urzędu Miasta Gdynia i Gdańskiego WFOŚ. Akcję współfinansują Miasto Gdynia oraz Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska w Gdańsku. Szczegóły na stronie Urzędu Miasta Gdynia. Tam też można znaleźć regulamin oraz kartę zgłoszeniową. Zgłaszać się mogą mieszkańcy dzielnic Gdyni: Mały Kack oraz Pogórze, posiadający kotły zasypowe na węgiel lub drewno. Nabór trwa do 1. października b.r. a przeglądy kotłowni będą przeprowadzane w listopadzie.
Czego można po tej akcji oczekiwać? Nikt tego wcześniej nie robił, więc do końca nie wiadomo. Temu ma służyć pilotaż, aby skonfrontować przypuszczenia, dobre chęci i okrągłe obiecanki z tzw. prawdziwym życiem. Wstępnie wydaje się, że efekty przeglądu, nauki poprawnego palenia i/lub montażu palników wery powinny być znaczące. Pytanie, czym nas życie zaskoczy po drodze, jaki będzie nakład pracy, natężenie nieprzewidzianych problemów, trwałość efektów itp. To wszystko będę relacjonował.
Alarm smogowy i taka akcja????
Nie wszystko, co się nazywa „alarm smogowy”, jest obowiązkowo sterowane z Krakowa i ślepo antywęglowe.
W Poznaniu „upierdliwością” zmusiliśmy prezydenta do powołania pełnomocnika ds.jakosci powietrza i zespołu roboczego do opracowania rekomendacji walki ze smogiem. Ale jest trudno, beton urzędniczy, pozorowane wsparcie radnych. Mamy szeroki program antysmogowy -mozna sprawdzić, wiele oryginalnych propozycji https://sozosfera.pl/ochrona-powietrza/zarys-propozycji-dzialan-antysmogowych-koalicji-antysmogowej/
Wszędzie to wygląda podobnie. Zaryzykowałbym stwierdzenie, że tak działa woda, więc trzeba stać się rybą, która sobie w niej radzi.
a tymczasem:
https://www.energetyka24.com/skandaliczna-postawa-samorzadow-szkodza-dzialaniom-na-rzecz-czystego-powietrza
🙂
oraz: https://www.energetyka24.com/500-na-rosyjski-wegiel-nieoczekiwane-skutki-walki-ze-smogiem-komentarz
Szacunek dla Piecodoradców.
Jaki jest koszt przeróbki pieca na dolnego spalania z użyciem palnika wery?
Ostatnio słyszałem o ok. 1500zł, ale wiele zależy od mocy a więc wymiarów palnika (a od konstrukcji kotła zależy, czy w ogóle się da).
Bardzo dobra akcja, powinno być to szerzej i powszechniej stosowane.