Piecodoradcy – pionierska akcja naprawy kotłowni w Gdyni

Zaktualizowano: 20 listopada 2018

Ile da się poprawić w domowej kotłowni węglowej bez kosztownej pełnej modernizacji, wykonując proste czynności serwisowe i naprawiając w ten czy inny sposób technikę palenia? Na to pytanie odpowie pilotażowy program "Piecodoradcy", który właśnie rusza w Gdyni i takie działania przewiduje. O ile mi wiadomo jest to pierwsza taka akcja w kraju. Coś podobnego mogło dojść do skutku gdzie indziej już kilka lat temu. Niestety nauka polska wsadziła wtedy kij w szprychy.

W ramach programu "Piecodoradcy", spośród zgłoszeń mieszkańców, zostanie wybranych ok. 30 kotłowni, gdzie będą wykonane przeglądy, a następnie:

 • Kotłownia zostanie doprowadzona do stanu używalności (czyli m.in. zostanie wyczyszczony komin, wyregulowany kocioł, palacz otrzyma instrukcje co do poprawnego palenia i optymalnego wyboru paliw).
 • Tam, gdzie będzie to technicznie możliwe a właściciel wyrazi zainteresowanie (w ok. połowie kotłowni z uwagi na ograniczenia budżetowe), zostanie zainstalowany palnik wery – tj. szybka i tania przeróbka na kocioł dolnego spalania.

Program "Piecodoradcy" zaistniał dzięki pomysłowi i determinacji członków Gdyńskiego Alarmu Smogowego oraz przychylności Referatu Energetyki Urzędu Miasta Gdynia i Gdańskiego WFOŚ. Akcję współfinansują Miasto Gdynia oraz Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska w Gdańsku. Szczegóły na stronie Urzędu Miasta Gdynia. Tam też można znaleźć regulamin oraz kartę zgłoszeniową. Zgłaszać się mogą mieszkańcy dzielnic Gdyni: Mały Kack oraz Pogórze, posiadający kotły zasypowe na węgiel lub drewno. Nabór trwa do 1. października b.r. a przeglądy kotłowni będą przeprowadzane w listopadzie.

Czego można po tej akcji oczekiwać? Nikt tego wcześniej nie robił, więc do końca nie wiadomo. Temu ma służyć pilotaż, aby skonfrontować przypuszczenia, dobre chęci i okrągłe obiecanki z tzw. prawdziwym życiem. Wstępnie wydaje się, że efekty przeglądu, nauki poprawnego palenia i/lub montażu palników wery powinny być znaczące. Pytanie, czym nas życie zaskoczy po drodze, jaki będzie nakład pracy, natężenie nieprzewidzianych problemów, trwałość efektów itp. To wszystko będę relacjonował.

10 myśli nt. „Piecodoradcy – pionierska akcja naprawy kotłowni w Gdyni

  1. Wojciech Treter Autor wpisu

   Nie wszystko, co się nazywa "alarm smogowy", jest obowiązkowo sterowane z Krakowa i ślepo antywęglowe.

   Odpowiedz
 1. Koalicja Antysmogowa Bye Bye Smog, Poznań

  W Poznaniu "upierdliwością" zmusiliśmy prezydenta do powołania pełnomocnika ds.jakosci powietrza i zespołu roboczego do opracowania rekomendacji walki ze smogiem. Ale jest trudno, beton urzędniczy, pozorowane wsparcie radnych. Mamy szeroki program antysmogowy -mozna sprawdzić, wiele oryginalnych propozycji https://sozosfera.pl/ochrona-powietrza/zarys-propozycji-dzialan-antysmogowych-koalicji-antysmogowej/

  Odpowiedz
  1. Wojciech Treter Autor wpisu

   Wszędzie to wygląda podobnie. Zaryzykowałbym stwierdzenie, że tak działa woda, więc trzeba stać się rybą, która sobie w niej radzi.

   Odpowiedz
  1. Wojciech Treter Autor wpisu

   Ostatnio słyszałem o ok. 1500zł, ale wiele zależy od mocy a więc wymiarów palnika (a od konstrukcji kotła zależy, czy w ogóle się da).

   Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.